Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto stu 21, 2017 21:53

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon stu 13, 2017 11:21 

Evo nešto što me odavno zanima,ako netko zna objasniti mi...Uskrsli Isus koji se prikazao učenicima na putu za Emaus,kad ga nisu poznali.Pa kad su bacili mreže,kad se ukazao Petru i mislim Ivanu.Nisu ga prepoznali,a toliko su vremena bili skupa.Tada je Petru prorokovao mučeništvo,a Ivanu je rekao da će biti na Zemlji do njegova dolaska.Tako je i Pavao vjerovao,da će drugi dolazak biti za njegova života.To je moje drugo pitanje.Zašto im je dao naslutiti da će to biti za njhova života?

Vrh

PostPostano: Pon stu 13, 2017 20:08 
Administrator

Prepoznavanje Uskrsloga ne zavisi toliko od očiju, koliko od nutarnje prosvijetljenosti.
Nisu ga prepoznali po fizičkom tijelu nego po onome što je činio, a preko istih znakova i mi danas možemo prepoznati prisutnost uskrslog Gospodina među nama, u riječi ili u euharistiji.

Bez obzira na očekivanja o kraju svijeta, Isus je uvijek upozoravao: "Bdijte dakle jer ne znate dana ni časa!" (Mt 25,13), ali nije rekao kada će biti ponovni dolazak: "A onaj dan i onaj čas ne zna nitko, ni anđeli na nebu ni Sin, nego samo Otac." (Mk 13,32). Isusovi govori su stoga stalno upozorenje kako moramo biti budni, neprestano moliti, obratiti se dok ima vremena.
Koliko znam, Crkva oko toga nema jednoznačno tumačenje, no za Ivanova života se dogodilo uništenje hrama u Jeruzalemu (70.godine), koje ima dublje značenje, jer je Židovski hram prestao vršiti dosadašnju ulogu znaka Božje prisutnosti. Neki govori se vjerojatno odnose na prorokovanje tog događaja, koji je kraj svijeta Starog Zavjeta, ali se kroz Novi Zavjet otvorio put poganskim narodima za spasenje.

Vrh

PostPostano: Pon stu 13, 2017 22:33 

Nisu ga prepoznali jer je uskrsnuo, a uskrsnulo tijelo je sasvim sigurno, na nama nepoznat način, posve preobraženo tijelo koje nije samo "preslika" zemaljskog tijela, nego ga nadilazi i usavršava. O tome govori pobliže papa Benedikt, u nekoliko svojih knjiga... Zato ga nisu prepoznali ni apostoli, ni učenici na putu u Emaus prema vanjskom obličju, nego po nutarnjem nadahnuću.
"Nitko se od učenika ne usudi zapitati ga "Tko si ti?" jer su znali da je Gospodin." (Iv 21, 12)

Slično tome je i Judino pitanje na Posljednjoj večeri:
"Gospodine, kako to da ćeš se objaviti nama, a ne i svijetu?"
Isus mu odgovara:
"Tko mene ljubi, čuvat će moju riječ, i moj će Otac njega ljubiti; k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti." (Iv 14,23)
Ljubav i čuvanje riječi uvjet je (pre)poznavanja.

Vrh

PostPostano: Sri stu 15, 2017 13:34 

Hvala vam što ste mi donekle pojasnili...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata