Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri srp 18, 2018 19:20

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Pon lip 11, 2018 16:37 

Razumem šta mi želite reći @kopitar i @Giovi. Nisam želeo da nabrajam razloge suviše detaljno, jer ih ima u prethodnim postovima i uglavnom su slični ili isti mojim razlozima. @Nick994 i @capistran su već rekli...da budem precizniji.

Prošlo je više od godinu dana od kako sam počeo da se preispitujem. Obećavam da neću žuriti i donositi arbitrarne odluke.

U svakom slučaju, nadam se da me razumete i članove koji su pre mene ovde pisali. U mom slučaju, razgovoraću još sa župnikom i župljanima koji su blizu mog prebivališta. Dobio sam na prvom razgovoru par knjižica da pročitam i svakako moram da ih vratim. :oops:

Svako dobro i javljam se uskoro. :)

Vrh

PostPostano: Ned lip 24, 2018 09:42 

Gle, pravoslavna crkva nije ništa manje sveta i istinska od katoličke, tako da vjerskih razloga za prelazak nemaš. U SPC ima pojedinaca i naglašavam pojedinaca koji pričaju svašta i za koje bi se moglo zapitati kako su uopće postali svećenici. E vidiš ista je situacija sa pojedincima i opet naglašavam pojedincima u katoličkoj crkvi u Hrvatskoj, za koje bi se moglo zapitati kako su uopće postali svećenici. Crkve na našim prostorima služile su (iako danas puno manje nego prije) za širenje nacionalizma i bit će još razočaranih kao i ti, i koji će misliti da je “s druge strane” bolje.

Vrh

PostPostano: Ned lip 24, 2018 20:05 

Razumem šta mi želite reći @kopitar i @Giovi. Nisam želeo da nabrajam razloge suviše detaljno, jer ih ima u prethodnim postovima i uglavnom su slični ili isti mojim razlozima. @Nick994 i @capistran su već rekli...da budem precizniji.

Prošlo je više od godinu dana od kako sam počeo da se preispitujem. Obećavam da neću žuriti i donositi arbitrarne odluke.

U svakom slučaju, nadam se da me razumete i članove koji su pre mene ovde pisali. U mom slučaju, razgovoraću još sa župnikom i župljanima koji su blizu mog prebivališta. Dobio sam na prvom razgovoru par knjižica da pročitam i svakako moram da ih vratim. :oops:

Svako dobro i javljam se uskoro. :)

A ja ti želim dobrodošlicu i mislim da si dobro odlučio... :)

Vrh

PostPostano: Ned srp 01, 2018 12:16 

Evo da se javim. Kucam sa mobilnog, jer čekam voz da se vratim kući.

Danas sam prvi put ozbiljnije pristupio župniku i ponekim župljanima. Mogu reći da je posle održane mise bilo jako prijatno popiti kafu, razmeniti par reči i mišljenja sa svima njima. Uglavnom smo razgovarali o malim problemima koje nas sve dotiče, a i o ljudima unutar SPC i vernicima uopšte. Pun sam pozitivnih utisaka, mogu reći.

Što se mog prelaska tiče, župnik mi je predložio da to obavimo na Božić. Može i pre što se njega tiče, ali iskreno voleo bih da bude kako je on rekao. Pretpostavljam da mi daje vremena da se prilagodim, da naučim par stvari itd.

Moja vera u Boga je sve jača i mnogo se bolje osećam od kako sam na ovom Putu. Ukoliko imate neke sugestije i savete, slobodno se javite. Ja ću se javljati s vremena na vreme.

Pozdrav i hvaljen Isus!

Vrh

PostPostano: Pon srp 02, 2018 22:06 

Evo da se javim. Kucam sa mobilnog, jer čekam voz da se vratim kući.

Danas sam prvi put ozbiljnije pristupio župniku i ponekim župljanima. Mogu reći da je posle održane mise bilo jako prijatno popiti kafu, razmeniti par reči i mišljenja sa svima njima. Uglavnom smo razgovarali o malim problemima koje nas sve dotiče, a i o ljudima unutar SPC i vernicima uopšte. Pun sam pozitivnih utisaka, mogu reći.

Što se mog prelaska tiče, župnik mi je predložio da to obavimo na Božić. Može i pre što se njega tiče, ali iskreno voleo bih da bude kako je on rekao. Pretpostavljam da mi daje vremena da se prilagodim, da naučim par stvari itd.

Moja vera u Boga je sve jača i mnogo se bolje osećam od kako sam na ovom Putu. Ukoliko imate neke sugestije i savete, slobodno se javite. Ja ću se javljati s vremena na vreme.

Pozdrav i hvaljen Isus!

Ja bih samo htjela nadovezati se da sam sretna zbog tebe... Da su Katolička i Pravoslavna dvije sestrinske Crkve, da imaju mnogo toga zajedničkog, a opet toliko razlika... Kad se upoznaje i jedno i drugo, kao da se susreću dva daleka rođaka koji su istoga korijena, a dugo nisu bili zajedno - i dijeli ih 1000 godina "neovisnosti", podozrivosti, sumnjičavosti...

Vrh

PostPostano: Pon srp 09, 2018 13:47 

Ja bih samo htjela nadovezati se da sam sretna zbog tebe... Da su Katolička i Pravoslavna dvije sestrinske Crkve, da imaju mnogo toga zajedničkog, a opet toliko razlika... Kad se upoznaje i jedno i drugo, kao da se susreću dva daleka rođaka koji su istoga korijena, a dugo nisu bili zajedno - i dijeli ih 1000 godina "neovisnosti", podozrivosti, sumnjičavosti...

Crkva može biti samo jedna, kao što je i Kristovo tijelo jedno.

Nema razloga da i ako su formalno po ljudski dvije crkve u općoj i mističnoj razini to je jedna Crkva.
Zato i ne mogu čovjeku ništa savjetovati po pitanju prelaska.

Vrh

PostPostano: Pon srp 09, 2018 15:22 
Administrator

Katolička i Pravoslavna crkva nisu isto. Jedina Kristova Crkva jest ona koju je Krist poslije svoga uskrsnuća predao Petru te njemu i drugim Apostolima povjerio da je šire i njome upravljaju. Iako pravoslavni kršćani imaju puno toga zajedničko s katolicima, oni su još uvijek u raskolu i odvojeni od punine sredstava spasenja.
Katolička crkva ima jedinstvo i autoritet u vidu Petrovog nasljednika, dok se ostale pravoslavne crkve u tome gube.
Tko želi preći (vratiti se) u Katoličku crkvu, mora ozbiljno prihvatiti katoličku vjeru, jer ima tu više važnih životnih razlika, npr. katolički brak je jedan i nerazriješiv, nakon valjanog vjenčanja nema rastave i ponovnog sjedinjenja s drugim.

Vrh

PostPostano: Pon srp 09, 2018 17:50 

Katolička i Pravoslavna crkva nisu isto. Jedina Kristova Crkva jest ona koju je Krist poslije svoga uskrsnuća predao Petru te njemu i drugim Apostolima povjerio da je šire i njome upravljaju. Iako pravoslavni kršćani imaju puno toga zajedničko s katolicima, oni su još uvijek u raskolu i odvojeni od punine sredstava spasenja.
Katolička crkva ima jedinstvo i autoritet u vidu Petrovog nasljednika, dok se ostale pravoslavne crkve u tome gube.
Tko želi preći (vratiti se) u Katoličku crkvu, mora ozbiljno prihvatiti katoličku vjeru, jer ima tu više važnih životnih razlika, npr. katolički brak je jedan i nerazriješiv, nakon valjanog vjenčanja nema rastave i ponovnog sjedinjenja s drugim.

Ja sam rekao da Crkva može biti samo jedna , kao i sam Krist.
Jeli ovo pogrešno?
Ako pravoslavna crkva nije dio te jedne Crkve onda nije uopće crkva. Logično

Priča o braku su drugi par opanaka.( ne treba biti u ovoj priči)

Isto je pravilo braka i za pravoslavne jer i za njih važi evanđelje jednako .
Druga stvar je što crkva ima ovlasti imajući u vidu ljudsku slabost da snisishodi ikumeniše i olakšava te na sebe preuzima slabosti ali samo u određenim i strogo propisanim uvjetima i vrlo rijetko , kao i što Papa ne naučava i ne koristi pravo nepogrešivosti eks katedra svaki dan .

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata