Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet tra 03, 2020 11:30

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
PostPostano: Pon vel 17, 2020 21:45 

evo dalje : našli nekog jadnička da skuplja drva u subotu, pitaju Jahvu što s njim. Pogubiti- kaže...Morali ga kamenovati...onda, tko takne mrtvaca, nečist je 7 dana...Za svaki "grijeh" (pod navodnicima,jer grijeh je svašta) i dalje stradavaju životinje...
Slušam na r-Mariji knjigu Adalberta Rebića, gdje pojašnjava Bibliju, postanak. On pak sve povezuje s povijesnim okolnostima vremena u kojem je koji navod nastao. Tako se on referira na te biblijske riječi, no u tom pojašnjenju, koje može logično objasniti neke nejasnoće, samo je ljudski uticaj. Kako da kažem, premalo je ili ništa objašnjenja glede Božje intervencije. Tako mi je rekao i pater Ramos, u stilu, ljudi su to pisali...jer neće valjda Bog narediti da sve poubijaju, da nitko ne pobjegne, tamo gdje osvajaju. Što upravo čitam. Ali onda je upitna "svetost" te knjige, što je ljudsko, a što božansko. Pa i ljudi, koji su sve poubijali i zaposjeli na taj način tuđi teritorij, kako mogu biti voljeni i vođeni od Boga...a tek Mojsijevo pogađanje s Bogom, nemoj ove ubiti, ove poštedi jer ti inače neće narod vjerovati, kao da Bog nema pojma, pa ga Mojsije mora savjetovati...Pa mjedena zmija, koju Mojsije napravio, da ljudi koji u nju gledaju, ne umru od ugriza zmije...kao bajke za malu djecu.

Ništa od toga ne bi se trebalo vaditi iz povijesnog konteksta.. U shvaćanju Starog zavjeta mogu nam dobar primjer pružiti i židovski učitelji. Mnoge stvari koje su se onda podrazumijevale danas su gotovo izgubljene i zaboravljene.. Recimo, kad su Izraelci zaposjedali obećanu zemlju svladali su narode koji su činili velike grijehe pred Bogom (to se gotovo i ne spominje u Bibliji, ali se zna iz raznih tumača), a koji je bio njihov grijeh već sam zaboravila, ali Izraelci su to tumačili kao pravednu Božju kaznu nad njima..

Vrh

PostPostano: Pon vel 24, 2020 11:40 

Slušam i dalje kad uspijem Rebićevo tumačenje Biblije. Za Kaina i Abela, npr. Da je napisano desetak stoljeća prije Krista, ako se dobro sjećam, a poslije prebačeno u davnu prošlost, u postanak...Da je pisac pisao po uzoru na Adama i Evu, pokazuje sličnosti, pa i u konstrukciji...kao parabola, uopće ne kaže da je to stvarni događaj. A mislim da je on jedan od najjačih, ako ne i najjači poznavatelj Biblije. Kako zna i jezike, tako ukazuje na neke prijevode koji se mogu različito tumačiti Baš zanimljivo. Različito od svega što sam do sada čula. Možda pokušam nabaviti knjigu.
Opet pitanje. Ako se tko usudi odgovoriti. Kako "pomiriti" Adama i Evu sa kromanjoncima i ostalim humanoidima ???

Vrh

PostPostano: Pon vel 24, 2020 18:59 

Slušam i dalje kad uspijem Rebićevo tumačenje Biblije. Za Kaina i Abela, npr. Da je napisano desetak stoljeća prije Krista, ako se dobro sjećam, a poslije prebačeno u davnu prošlost, u postanak...Da je pisac pisao po uzoru na Adama i Evu, pokazuje sličnosti, pa i u konstrukciji...kao parabola, uopće ne kaže da je to stvarni događaj. A mislim da je on jedan od najjačih, ako ne i najjači poznavatelj Biblije. Kako zna i jezike, tako ukazuje na neke prijevode koji se mogu različito tumačiti Baš zanimljivo. Različito od svega što sam do sada čula. Možda pokušam nabaviti knjigu.
Opet pitanje. Ako se tko usudi odgovoriti. Kako "pomiriti" Adama i Evu sa kromanjoncima i ostalim humanoidima ???

Nisam stručnjak za taj dio, ali mi često zamišljamo Adama i Evu prema srednjovjekovnim slikama kao bijelce, savršenih proporcija i nadnaravne ljepote. Kromanjonce pak zamišljamo prema slikama 19. stoljeća kao polupogrbljene majmune koji malo imaju veze s ljudima... A zapravo nije istina ni jedno ni drugo.

Kromanjonci su bili pravi ljudi, tijelom i duhom, način njihovog izražavanja i običaja (zajedništvo, hrana, ukop mrtvih...) govorio je o njihovoj duhovnosti tako da Adama i Evu moramo smjestiti prije njih.

U Knjizi postanka postoje 2 izvješća o stvaranju čovjeka, ta dva izvješća nastala su u različitim vremenima - i svaki naglašava po jednu bitnu istinu vjere.

Treće izvješće o stvaranju nalazi se u Knjizi mudrosti.

Vrh

PostPostano: Čet vel 27, 2020 13:04 

evo dalje : našli nekog jadnička da skuplja drva u subotu, pitaju Jahvu što s njim. Pogubiti- kaže...Morali ga kamenovati...onda, tko takne mrtvaca, nečist je 7 dana...Za svaki "grijeh" (pod navodnicima,jer grijeh je svašta) i dalje stradavaju životinje...
Slušam na r-Mariji knjigu Adalberta Rebića, gdje pojašnjava Bibliju, postanak. On pak sve povezuje s povijesnim okolnostima vremena u kojem je koji navod nastao. Tako se on referira na te biblijske riječi, no u tom pojašnjenju, koje može logično objasniti neke nejasnoće, samo je ljudski uticaj. Kako da kažem, premalo je ili ništa objašnjenja glede Božje intervencije. Tako mi je rekao i pater Ramos, u stilu, ljudi su to pisali...jer neće valjda Bog narediti da sve poubijaju, da nitko ne pobjegne, tamo gdje osvajaju. Što upravo čitam. Ali onda je upitna "svetost" te knjige, što je ljudsko, a što božansko. Pa i ljudi, koji su sve poubijali i zaposjeli na taj način tuđi teritorij, kako mogu biti voljeni i vođeni od Boga...a tek Mojsijevo pogađanje s Bogom, nemoj ove ubiti, ove poštedi jer ti inače neće narod vjerovati, kao da Bog nema pojma, pa ga Mojsije mora savjetovati...Pa mjedena zmija, koju Mojsije napravio, da ljudi koji u nju gledaju, ne umru od ugriza zmije...kao bajke za malu djecu.

I meni je SZ često nepojmljiv u tim nekim krvoločnim stvarima isl...ponekad Jhva / Bog izgleda kao nepravedan i tiran...nespojiv sa Isusom...ali ima sve , svoje zašto ?

btw, Kojeg patera Ramosa znaš...da li onog iz Opus deija ( mislim da je bio u Splitu prije)
ako ima nekih problema javno oko toga, možeš mi i na pm

Vrh

PostPostano: Čet vel 27, 2020 13:27 

Prema mom osjećaju, to što se zbiva na nekim forumima nije sloboda govora, već potcjenjivanje, vrijeđanje i govor mržnje prema Bogu, prema vjernicima, prema svetinjama... a za to, prema fatimskim objavama, vjernici trebaju pružiti naknadu.

U Starom se zavjetu na više mjesta spominje Bog u množini ("Elohim"), a to nije drugo već pret-objava Presvetog Trojstva, tj. da Bog Otac ima Sina, da su povezani u Duhu Svetom, a svi čine Jedno. Novi zavjet se tako nadovezuje na Stari...

Međutim, Gospa u Međugorju ne znam je li kad spomenula poštovanje prema Svetom Pismu.. Obično kad pričam s raznim ljudima, oni međugorske poruke stavljaju u višu razinu od Svetog Pisma, a ustvari istina je obrnuta.

Gospa je barem deset puta spomenula da treba čitati Sveto pismo !

Vrh

PostPostano: Čet vel 27, 2020 14:03 

Nisam stručnjak za taj dio, ali mi često zamišljamo Adama i Evu prema srednjovjekovnim slikama kao bijelce, savršenih proporcija i nadnaravne ljepote. Kromanjonce pak zamišljamo prema slikama 19. stoljeća kao polupogrbljene majmune koji malo imaju veze s ljudima... A zapravo nije istina ni jedno ni drugo.

Kromanjonci su bili pravi ljudi, tijelom i duhom, način njihovog izražavanja i običaja (zajedništvo, hrana, ukop mrtvih...) govorio je o njihovoj duhovnosti tako da Adama i Evu moramo smjestiti prije njih.

U Knjizi postanka postoje 2 izvješća o stvaranju čovjeka, ta dva izvješća nastala su u različitim vremenima - i svaki naglašava po jednu bitnu istinu vjere.

Treće izvješće o stvaranju nalazi se u Knjizi mudrosti.

po tebi su adam i eva povijesni likovi, ili simbolika,metaforični likovi?

Vrh

PostPostano: Čet vel 27, 2020 21:34 

po tebi su adam i eva povijesni likovi, ili simbolika,metaforični likovi?

Izrazito povijesni likovi... Puno simpatičniji od kromanjonaca... :D

Vrh

PostPostano: Pet vel 28, 2020 12:29 

[quote="[url=https://www.katolicki.info/forum/viewtopic.php?p=41439#p41439]hrki »
btw, Kojeg patera Ramosa znaš...da li onog iz Opus deija ( mislim da je bio u Splitu prije)
ako ima nekih problema javno oko toga, možeš mi i na pm[/quote]

QUOTE:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Tog iz Opus dei...Rekla Dea kad je u Splitu, pa sam bila na ispovijed. Pitala sam ga za krvoločnog Boga. Rekao mi je da neka čitam Novi Zavjet, neka se ne koncentriram na Stari, jer sve su to ipak pisali ljudi...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 09, 2020 11:44 

Tumačenje Biblije - knjiga Adalberta Rebića "U tebi će biti blagoslovljeni svi narodi", koju već spominjah...Valjat će je kad tad kupiti. Noćas slušah...Ezav i Jakov...jedan od ajmo nježno reći čudnijih djelova Biblije, varanje oca, oblačenje u runo...No, on kaže, između ostalog da povijesno gledano, Ezav (ili možda Jakov) nije uopće ni bio Izakov sin...Tako, kad kažu, ajmo čitati Bibliju, svaki dan ulomak, trebalo bi ipak imati bar nekakvo tumačenje...vjerojatno ima ljudi, posebno starijih, koji će to uzimati zdravo za gotovo, što je smiješno. Ovako, kad slušam Rebićeva tumačenja, sve izgleda smislenije, no, Biblija nekako gubi na važnosti, jer su većinom povijesne okolnosti, semitski način razmišljanja, mašta i slični, proizvele svakojake bajkovite priče. Nije čudo što više puta čuh, postao sam ateist čitajući Bibliju...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 11:43 

Idemo dalje...priča o Josipu u Egiptu...slušam, gotovo je sigurno izmišljena...Maštoviti židovski pisac nadhnut starim egipatskim pričama (zavođenje od strane žene, odbijanje Josipa, onda optužba da je on nju zavodio), prisutnosti židova u Egiptu i još ponečim...pa se poslije u SZ taj Josip više i ne spominje, samo jednom u nekom psalmu...Inače, Rebić vadi priče, objašnjava nelogičnosti, pokazuje da u vremenu datiranom tako nije moglo biti, da je pisano stoljeće prije Krista a datirano daleko u prošlost, tisučljeće prije...
On iz više izvora ove priče analizira i do sada, koliko sam pratila, većinom su izmišljene, a on objašnjava i zašto, što je pisac time htio postići...Eto ga na...samo me zanima dokle ide to izmišljanje, do kraja SZ ili i dalje?

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 11:55 

Da ne otvaram novu temu, isto je poveznica Biblija...Mauro Biglino, koji je prevodio Bibliju i "ustanovio" da nema Boga u tome, spominjala sam ovdje...Tražeći o Novome i Starome zavjetu, naletjeh da je napisao novu knjigu "Stari i Novi Zavjet bez Boga"...poanta je u tome da to izdaje, zamislite, Školska knjiga! I reklamiraju to antiteističko štivo.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Vrijeme na UTC + 01:00 sata