Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon stu 12, 2018 18:34

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 12 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon lis 04, 2010 14:54 

dali je moguće sklopiti mješoviti crkveni brak,naime ja sam katolkinja a dečko pravoslavac,hvala

Vrh

PostPostano: Pon lis 04, 2010 18:20 

josipa22 je napisao/la:
dali je moguće sklopiti mješoviti crkveni brak,naime ja sam katolkinja a dečko pravoslavac,hvala

Da, obrati se svom župniku, jer on mora provesti propisani postupak.

Vrh

PostPostano: Uto lis 05, 2010 11:26 

saznala sam da je u katoličkoj crkvi to moguće sklopiti brak a da se ni jedna strana ne mora odreći svoje vjere,a sad neznam dali je tako u pravoslavnoj crkvi,na planiram skoro vjenčanje ali me zanima za budućnost

Vrh

PostPostano: Sri lis 06, 2010 13:19 

josipa22 je napisao/la:

Nakon II Vatikanskog koncila stav prema takvim brakovima je uvelike ublazen te ne predstavlja problem ako se katolik pridrzava dolje navedenih obveza.

Citat:
saznala sam da je u katoličkoj crkvi to moguće sklopiti brak a da se ni jedna strana ne mora odreći svoje vjere

Ne samo da se ne moras odreci, vec si duzna ocuvati svoju vjeru, kao i teziti tome da se djeca, ako ih bude, odgajaju u duhu katolickog ucenja.

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 20:48 

josipa22 je napisao/la:
saznala sam da je u katoličkoj crkvi to moguće sklopiti brak a da se ni jedna strana ne mora odreći svoje vjere,a sad neznam dali je tako u pravoslavnoj crkvi,na planiram skoro vjenčanje ali me zanima za budućnost

Ne, u Pravoslavnoj Crkvi tako nije !!

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 21:16 

Domenika je napisao/la:

Mislim da grijesis, takav stav je bio prisutan ranije, ali mislim da je i PC sada malo otvorenija prema takvim brakovima, sa, kao i KC, odredenim uvjetima.

Vrh

PostPostano: Pet lis 08, 2010 09:14 

Bynw je napisao/la:
Domenika je napisao/la:

Mislim da grijesis, takav stav je bio prisutan ranije, ali mislim da je i PC sada malo otvorenija prema takvim brakovima, sa, kao i KC, odredenim uvjetima.

Ja mislim da nije,PC..ne odobrava ni pricesce katolicima,(cak ni zajednicku molitvu )... osim osobne molitve ,koje dozvoljavaju...
PC, prihvaca vjencanje s katolicima..ali da predjes na pravoslavnu vjeru.
.

Vrh

PostPostano: Pet lis 08, 2010 12:21 

Leja je napisao/la:
Ja mislim da nije,PC..ne odobrava ni pricesce katolicima,(cak ni zajednicku molitvu )... osim osobne molitve ,koje dozvoljavaju...

U to nisam siguran tako da ne bih ulazio u tu domenu.

Citat:
PC, prihvaca vjencanje s katolicima..ali da predjes na pravoslavnu vjeru.
.

Ne, takav stav je prisutan samo prema nekrstenim osobama, dok za druge krscane, u ovom slucaju katolike, prijelaz na pravoslavlje nije obvezan.
Druga je stvar sto je vjernik pravoslavne crkve duzan obecati da ce na lijep nacin privoliti svog zenidbenog partnera pravoslavlju. Pretpostavljam da si na to mislila.

Vrh

PostPostano: Pon lis 18, 2010 10:58 

Bynw je napisao/la:
Domenika je napisao/la:

Da mi je samo znati na koju PC misliš ??

Vrh

PostPostano: Pon lis 18, 2010 13:54 

Domenika je napisao/la:
Bynw je napisao/la:
Domenika je napisao/la:

Da mi je samo znati na koju PC misliš ??

Pretpostavio sam da doticni pripada srpskoj PC, pa sam u skladu sa saznanjima o njihovu nauku i ponudio odgovor.

Vrh

PostPostano: Pon tra 18, 2011 21:53 

Ako se dosad već niste razišli ili možda i venčali moram reći da je u pravoslavnoj crkvi (srpskoj kao i ostalima) mešoviti brak moguć, pod otprilike istim uslovima kao i u katoličkoj crkvi (Branko Cisarž - bračno pravo).
Ovo je u stvari iz praktičnih razloga i nema puno veze sa verom, a to je zbog toga što su se ljudi na područjima gde su se dodirivale dve kulture i crkve oduvek uzimali međusobno. Isto kao u katoličkoj crkvi moraš prihvatiti da ćeš decu odgajati u pravoslavnom duhu (fazon bi bio da jedno dete krstiš u jednoj, drugo u drugoj crkvi :D )

Vrh

PostPostano: Sub tra 23, 2011 07:12 

Odgovor je dakle dan, "mješovita" ženidba se može obaviti u Katoličkoj Crkvi.
Općenito rečeno, katolici se ni u kojoj verziji ženidbe ne smiju odreći svoje vjere, nju su dužni očuvati i njoj poučiti svoju djecu.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 12 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata