Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet vel 20, 2020 09:55

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned sij 05, 2020 23:08 

adrijana je napisao/la:
Predlažem obavezno da nabaviš Bibliju s kvalitetnim komentarima, osvrtima ili objašnjenjima (nekad znaju biti i na samom kraju knjige).

Nažalost, nema takve kod nas. Vani ih ima dosta (pogotovo protestantskih, ali to se "ne pika") - što "Bible study" knjiga, prigodnih izdanja Biblije s izdašnim objašnjenjima (a ne samo riječ-dvije za poneku nejasnoću, poput Jeruzalemske npr.) pa odavno čak i softvera za proučavanje Biblije što je sve skupa odlično, a čega - još jednom nažalost, uopće nema kod nas. Inače manje toga ima u katoličanstvu.

Nekad smo imali biblijsku grupu u župi i to je bilo sjajno. Nakon toga pokušavao sam napraviti nekakav popis literature koji bi mi pomogao u proučavanju Biblije i skužio na kraju da mi treba hrpa knjiga i hrpetina love za to. I da se ne mogu sam probijati kroz to brdo materijala, to bi baš trebalo slušati negdje, preobimno je.
Zato mislim da nam bolno nedostaje barem jedno kulturnije izdanje Biblije s vodičem/objašnjenjima i/ili neka dobra knjiga koja bi nas vodila kroz čitanje Biblije.

Nešto malo knjiga koje imam za tu svrhu - Dugandžić, Tomašević, neki "Mali biblijski leksikon" pa i "Evanđelje riječima četvorice evanđelista" mogu pripomoći baš kao i puno istraživanja i čitanja online. Naravno da imam i Bibliju - Jeruzalemska, KS, Verbumov Šarić .

Možda ovako nešto da imamo, bar za početak. Relativno svježe katoličko izdanje Biblije s puno objašnjenja, mapa, vremenskih crta:

https://ascensionpress.com/collections/ ... olic-bible

Za sve ostalo što si napisala o Bibliji - u potpunosti se slažem.

Vrh

PostPostano: Pon sij 06, 2020 21:45 

Imam jednu Bibliju koju nisi naveo, iz 1968. g. izdanje, koja sadrži i dodatke: opći uvod u Bibliju, te uvod i napomene za svaku knjigu Starog i Novog zavjeta koje su pisali Bonaventura Duda, Jerko Fućak, Celestin Tomić i dr. Mogu reći da sam prilično zadovoljna s njihovim opisima i tumačenjima - jer kad sam čitala Proroke i Povijesne knjige, zaista mi puno toga nije bilo jasno (kontekst). Ta knjiga je drugačija od Jeruzalemske (koju također imam) i općenito se slažem da nam itekako treba još više takvih knjiga i "uvoda".

Pogotovo danas kad ljudi čitaju (gotovo polovica u mojoj grupi) isključivo preko interneta, gdje nema nikakvih objašnjenja...

Drage su mi knjige i "Pristup Bibliji - Opći uvod u Sveto Pismo" dr. fra Celestina Tomića (zaista stručan i obuhvatan izvor informacija), a naravno i "Lectio Divina" u izdanju Salesiane - jer mi koji ne proučavamo znanstveno Bibliju, nama je najvažnije koristiti ju za razmatranje i kao uvod u molitvu.

Znam da je svaka knjiga izdatak, i da si ne može svatko to priuštiti... a s druge strane, protestanti već godinama besplatno dijele male Nove zavjete (i "Dobro sjeme") i to su nekad jedina Sveta Pisma koja ljudi imaju u kućama... (kako bi nama dobro došao jedan takav donacijski projekt - ali drugi su nas pretekli.)

Jer imamo ideja kao što je npr. ovakav biblijski priručnik za OŠ:
https://knjizara.glas-koncila.hr/biblijske-osobe.html
koji me i motivirao i koji je fantastičan...

Vrh

PostPostano: Pon sij 06, 2020 22:25 
Administrator

Svakako Biblija se ne čita kao nekakav roman, bez poznavanja tadašnje povijesti, jezika, židovskog načina izražavanja, nju je pisala Crkva i ona ju jedina može ispravno i tumačiti. Nigdje ne postoji takvo izdanje koje bi cjelokupni nauk i tumačenje svelo na nekoliko stranica objašnjenja, no za to imamo Crkvu.

"Kain pozna svoju ženu i ona rodi Henoka".I to nakon što je ubio brata i ostao sam ...Odakle ta žena?

Ako bolje pogledaš, nije Kain ostao zauvijek sam, nisi dobro pročitala.
"Kad je Adamu bilo sto i trideset godina, rodi mu se sin njemu sličan, na njegovu sliku; nadjenu mu ime Šet. Po rođenju Šetovu Adam je živio osam stotina godina te mu se rodilo još sinova i kćeri. Adam poživje u svemu devet stotina i trideset godina." (Post 5,3-5)
Kainova žena bi moguće bila jedna od Adamovih kćeri ili unuka. (Židovska tradicija smatra kako je Adam imao 33 sina i 23 kćeri). No nema takvih detalja u Svetom pismu niti su oni presudni za naše spasenje.

Osobno kad sam čitao Bibliju u kompletu, čitao sam je kao Sveto Pismo, znači svaki put sam se pomolio da mi pročitana riječ bude na spasenje. Nisam čitao kao filozofiranje i traženje detalja za što i nije pisana, već na moju duhovnu korist.
Za ona najosnovnija objašnjenja imamo KKC, za pojedine retke mogu malo pomoći neke fusnote (npr. Jeruzalemska Biblija), ali to je samo ono zaista najosnovnije, za dublje pojašnjenje imamo Crkvu. Bez tog stava poniznosti prema Svetome i bez Crkve ne možemo shvatiti Bibliju.

Vrh

PostPostano: Pon sij 06, 2020 23:43 

adrijana je napisao/la:
Imam jednu Bibliju koju nisi naveo, iz 1968. g. izdanje, koja sadrži i dodatke: opći uvod u Bibliju, te uvod i napomene za svaku knjigu Starog i Novog zavjeta koje su pisali Bonaventura Duda, Jerko Fućak, Celestin Tomić i dr.

Da, to je dobro. Imam to u jednoj KS Bibliji, nešto starije izdanje dok su još tiskali verziju s Rupčićevim prijevodom Novog Zavjeta (sad je Duda/Fućak).
I svi ti popratni tekstovi su tu - Duda, Fućak, Kresina, Tomić.

Verbumovo izdanje (Šarićev prijevod) isto ima uvode u sve knjige, ne opširne, doduše, ali eto, korisno je pročitati bar nešto.

Usput, "mjerkam" već dulje vrijeme ovo zadnje KS izdanje - meki uvez od umjetne kože/etui sa zatvaračem verzije, ali nekako bi mi baš sjelo da sljedeće izdanje bude s indeksom, onako urezano kao kod Verbumovih izdanja. To bi mi onda baš bilo odlično.

Da, sjetih se još nečega - knjiga "Mali ključ Biblije" don Živka Kustića koju smo imali kao klinci uz vjeronauk tj. ja sam ju imao, zaista se ne sjećam je li bila obavezna ili ne. Ti si dosta mlađa pa se vjerojatno i ne sjećaš toga. Zapravo, ne vjerujem da se itko ovdje toga sjeća, haha. Don Sneni je pokojni, a neki stari/ji članovi više ne dolaze na forum.

adrijana je napisao/la:
Drage su mi knjige i "Pristup Bibliji - Opći uvod u Sveto Pismo" dr. fra Celestina Tomića

To ne mogu upecati, odavno je nema. Mislim da sam nailazio na neke e-verzije, ali to zaista ne mogu čitati. Knjiga davno tiskana, ružan font, masno pa onda još skenirano....stvarno se ne mogu probijati kroz to. A i da je najčišći sken opet ne bi išlo, jednostavno mi ne sjeda čitanje na laptopu.

adrijana je napisao/la:
"Lectio Divina" u izdanju Salesiane

Nisam ju čitao niti ju imam, ali mi tematika nije strana i "istreniran" sam uz neke druge naslove.

adrijana je napisao/la:
Jer imamo ideja kao što je npr. ovakav biblijski priručnik za OŠ:
https://knjizara.glas-koncila.hr/biblijske-osobe.html
koji me i motivirao i koji je fantastičan...

Nisam imao pojma da ovo postoji. Vidim da ima nekoliko knjiga/cjelina i radni listovi uz svaku.....baš školski, a dobro ako je kvalitetno napravljeno.

Vrh

PostPostano: Uto sij 07, 2020 12:23 

sa čime je to kontradikcija?zašto je to nebuloza?znači li da ti je i postojanje anđela u Edenu nebuloza?

Kako u čemu je kontradikcija???Ako su bili Kain i Abel,pored njih njihovi roditelji Adam i Eva,odakle se stvorila ta Kainova žena?Što hoćeš reći,da je bila anđeo????

Vrh

PostPostano: Uto sij 07, 2020 12:26 

Predlažem obavezno da nabaviš Bibliju s kvalitetnim komentarima, osvrtima ili objašnjenjima (nekad znaju biti i na samom kraju knjige). U Bibliji ima puno književnih vrsta i pisana je kroz dugo vremensko razdoblje, a najmanje je pisana kao točno rodoslovno stablo od Adama i Eve nadalje s puno povijesnih podataka. :)
Zadnjih 150 godina Biblija se puno proučavala književno-kritički i znanstveno, pa tako da ova pitanja koja držiš "nebuloznima" imaju svoje objašnjenje... Postoje i video-seminari o značenju Biblije (o tome što je simbolika, što je proročka riječ, što je pripovijest, a što stvarna povijest i židovski Zakon), a oni su danas dostupni svima i mogla bi se iznenaditi koliko u samo malom odlomku Biblije često ima puno značenja, poveznica i što je najvažnije duhovne hrane...

Ne bih te htjela obeshrabriti, ali tijekom čitanja ćeš vidjeti i mnogo teže stvari od ovih koje nabrajaš, ali ta knjiga se ne čita kao svaki drugi roman, jer nije uopće roman, i ne čita se tek toliko da se pročita, da se možeš hvaliti: eto, pročitao sam cijelu Božju riječ... Ta knjiga se čita polako, sporije i za naše duhovno zdravlje.

Ako imaš vremena, pročitaj ovaj tekst sv. Efrema Sirskog na temi:
http://katolicki.info/forum/viewtopic.p ... veto+Pismo

Neće da mi otvori

Vrh

PostPostano: Uto sij 07, 2020 12:40 

Svakako Biblija se ne čita kao nekakav roman, bez poznavanja tadašnje povijesti, jezika, židovskog načina izražavanja, nju je pisala Crkva i ona ju jedina može ispravno i tumačiti. Nigdje ne postoji takvo izdanje koje bi cjelokupni nauk i tumačenje svelo na nekoliko stranica objašnjenja, no za to imamo Crkvu.

Ako bolje pogledaš, nije Kain ostao zauvijek sam, nisi dobro pročitala.
"Kad je Adamu bilo sto i trideset godina, rodi mu se sin njemu sličan, na njegovu sliku; nadjenu mu ime Šet. Po rođenju Šetovu Adam je živio osam stotina godina te mu se rodilo još sinova i kćeri. Adam poživje u svemu devet stotina i trideset godina." (Post 5,3-5)
Kainova žena bi moguće bila jedna od Adamovih kćeri ili unuka. (Židovska tradicija smatra kako je Adam imao 33 sina i 23 kćeri). No nema takvih detalja u Svetom pismu niti su oni presudni za naše spasenje.

Osobno kad sam čitao Bibliju u kompletu, čitao sam je kao Sveto Pismo, znači svaki put sam se pomolio da mi pročitana riječ bude na spasenje. Nisam čitao kao filozofiranje i traženje detalja za što i nije pisana, već na moju duhovnu korist.
Za ona najosnovnija objašnjenja imamo KKC, za pojedine retke mogu malo pomoći neke fusnote (npr. Jeruzalemska Biblija), ali to je samo ono zaista najosnovnije, za dublje pojašnjenje imamo Crkvu. Bez tog stava poniznosti prema Svetome i bez Crkve ne možemo shvatiti Bibliju.

Ovo se dogodilo netom nakon ubistva Abela,prije ovog ostalog potomstva.Nije stari zavijet pisala Crkva?Zar to nisu pisali židovi?
Što više čitam,više uviđam,to je njihova povijest i to poprilično nadograđivana,bajkovita.Da im se Bog obraćao,poput čovjeka,šetao se,namirisao miris žrtve paljenice i bi mu milo...Mislim da se Bog nikad nije tako obraćao i ulazio u polemike s ljudima,nagađao koliko će ih ubiti ili poštediti...To je smiješno,pa tko hoće,neka moje riječi shvati blasfemično...Samo,nažalost,to dovodi u pitanje i nastavak,novi zavjet,koji se,neznam zašto,nategnuto nadovezuje na ove priče.Ja želim vjerovati,ali ovo su stvarno kao bajke braće Grimm...
Možda mi Bog prosvijetli pamet,pa dobijem toliku poniznost da svarim sve to.Tim prije što mi je,ponavljam,pater Ramos na ova pitanja odgovorio,da su Bibliju pisali ljudi i da se ne zamaram puno s time,već da se koncentriram, na novi zavjet.Neugodno mi je,kad ateisti na forumu hr.dokazuju nelogičnosti Biblije,a ja bih,kao,trebala braniti te priče,jer ja sam vjernik.Pa ovo je za izgubiti vjeru.

Vrh

PostPostano: Uto sij 07, 2020 17:11 
Administrator

Ovo se dogodilo netom nakon ubistva Abela,prije ovog ostalog potomstva.

Ne ide tako kronologija u Bibliji. Prvorođenac za Židove ima posebno značenje i zato se njegovo ime najčešće navodi, dok u nijednom rodoslovlju nisu svi sinovi i kćeri navedeni ni spomenuti. Kain je u to doba već moguće imao drugih sestara, što je i logično za pretpostaviti s obzirom na odraslu dob Kaina i Abela, te da su genetski Adam i Eva očito bili vrlo plodni.
S obzirom da teško shvaćaš način pisanja u SZ, preporučam ti da prvo čitaš Novi Zavjet, to bi svakome najprije preporučio.

Vrh

PostPostano: Uto sij 07, 2020 22:23 

Kako u čemu je kontradikcija???Ako su bili Kain i Abel,pored njih njihovi roditelji Adam i Eva,odakle se stvorila ta Kainova žena?Što hoćeš reći,da je bila anđeo????

Knjige postanka nema za cilj da bukvalno prenosi događaje kao na filmu ili kako to prenosi Kur'an koji je diktiran na uho od strane "anđela" nego je Biblija Bogom nadahnuta knjiga koju čovjek piše koristeći tadašnje spoznaje,slike, pjesništvo itd. na najbolji mogući način prenosi bit poruke.

Ako kaže da Kain ode negdje tamo i upozna svoju ženu onda nema sumnje da je do tada nije poznavao znači nije mu sestra ili tako nešto, te se da pretpostaviti da imade još ljudi.

Ne želim nauku miješati u ovo ali je dobro znati da imamo nešto gena i od neandertalaca što znači da su se ljudi rađali iz ovih veza.
Da li su i neandertalaci uključeni u Spasenje to neznam ali su bili svjesni zagrobnog života što se vidi kod sahranjivanja svojih mrtvih, dakle imali su potrebu za Bogom.

Vrh

PostPostano: Uto sij 07, 2020 22:31 

da u čemu je kontradikcija?ako piše da je Kain poznao svoju ženu onda to recimo može značiti da je Bog stvorio još ljudi ali to nije upisano isto kao što nije zapisano kada je Bog stvorio anđele a recimo oni se nalaze u Edenu.to se nisi zapitala?otkud anđeli u Edenu sa Adamom i Evom a u knjizi Postanka ne piše da su stvoreni a buni te to otkud Kainu žena?pa isto stvorena samo nije zapisano

Vrh

PostPostano: Uto sij 07, 2020 23:12 
Administrator

Kada se koristi izraz "upoznati ženu" u Bibliji to znači da je taj netko imao spolni odnos s ženom, a ne da je prije nije poznavao. Tako je i u NZ (npr. Josip "ne upozna" Mariju iako mu je bila žena) te za Biblijsko tumačenje treba shvatiti taj židovski način pisanja i izražavanja.
Prema Pravilima, oni koji nisu dobro upoznati s temom i katoličkim naukom neka se suzdrže od odgovaranja na ovom podforumu.

Vrh

PostPostano: Sri sij 08, 2020 11:43 

Ne ide tako kronologija u Bibliji. Prvorođenac za Židove ima posebno značenje i zato se njegovo ime najčešće navodi, dok u nijednom rodoslovlju nisu svi sinovi i kćeri navedeni ni spomenuti. Kain je u to doba već moguće imao drugih sestara, što je i logično za pretpostaviti s obzirom na odraslu dob Kaina i Abela, te da su genetski Adam i Eva očito bili vrlo plodni.
S obzirom da teško shvaćaš način pisanja u SZ, preporučam ti da prvo čitaš Novi Zavjet, to bi svakome najprije preporučio.

Novi Zavjet nisam pročitala jednom,već,da ne ispada da pretjerujem,mnogo puta.I uvijek nanovo,po potrebi.
Prije koju godinu,slušah na r-Mariji ili Katoličkom radiju,jednog rabina(bio valjda neki njihov blagdan).Govorio je o njihovoj vjeri općenito,a kad ga je voditelj pitao za Krista,rekao je da on nije nikakav mesija,da u njihovoj vjeri nema iščekivanja takovog mesije.I to je tako uvjerljivo objasnio i popratio biblijskim navodima,da mi do danas nije to izašlo iz glave.Rekao je da su katolici to izmislili,tražeći poveznicu sa starim zavjetom,koja ne postoji.A da nije nategnuto,je...Izaija,Emanuel,ne Isus itd...

Vrh

PostPostano: Sri sij 08, 2020 13:29 

Jednom si slušala nekog rabina kako trabunja svoju priču i to si zapamtila i jako te se dojmilo, a nisi ništa naučila ni zapamtila od silnih čitanja i propovijedi tijekom sto godina odlaska u crkvu? Ništa zapamtila od tolikih mjesta u SZ koje najavljuju dolazak Mesije upravo u osobi Isusa Krista?
Ubi te neznanje, ženo. Neznanje i sitna duša. Stvarno ne znam kako drugačije shvatiti ovakve tvoje izjave.

Vrh

PostPostano: Čet sij 09, 2020 12:08 

Ne idem sto godina u crkvu,no znam većinu tih propovijedanja.Ovaj mi je bio uvjerljiviji.Za progutat sve to,nije mi Bog trebao dati mozak.A to,neznanje i sitna duša,izgleda što veći katolik na forumu,to je spremniji davati drugima epitete...neznam voli li to Bog,no,očito,ljudi smo,nesavršeni...I rabin iznosi ono što misli i vjeruje,ne TRABUNJA.Malo uvažavanja drugih ljudi i njihovih mišljenja,nije na odmet...

Vrh

PostPostano: Čet sij 09, 2020 12:29 

izmeđunebaizemlje je napisao/la:
Ne idem sto godina u crkvu,no znam većinu tih propovijedanja.Ovaj mi je bio uvjerljiviji.

Znaš većinu tih "propovijedanja", znači poznato ti je da SZ upućuje na Isusa Krista na puno mjesta i opet ti je rabin koji je sve to negirao bio uvjerljiviji?

A to,neznanje i sitna duša,izgleda što veći katolik na forumu,to je spremniji davati drugima epitete...neznam voli li to Bog,no,očito,ljudi smo,nesavršeni...

Kako drugačije nazvati to tvoje nego neznanje? Nevjera možda? Sitna duša - u smislu da ne vjeruješ Istini i ne prihvaćaš ju iako kažeš da ti je poznata, a uvjerljiv ti je rabin koji sve to negira, negira nauk majke Crkve, ne moj i tvoj nauk, nismo mi to izmislili nego nas Crkva tako uči.
Oprosti, ali ako je zaista tako kako kažeš ti se onda nemoj smatrati katolkinjom. Jer poznat ti je nauk Crkve, a odbijaš ga prihvatiti.
Ha? Što ćemo s tim?
Pusti ti mene i "etiketiranja", grešan sam čovjek kao i svaki drugi, ali ono što primjećujem dužan sam iznijeti, probati ukazati na neke stvari. Bitno da ti svakome tko ti bilo što napiše s čime se ne slažeš poletiš ispaliti takav tekst, karakterizaciju o "velikim katolicima".

I rabin iznosi ono što misli i vjeruje,ne TRABUNJA.Malo uvažavanja drugih ljudi i njihovih mišljenja,nije na odmet...

Naravno da trabunja jer govori nešto u što katolik ne vjeruje ni pod razno. Poštovati njega i njegovo pravo da vjeruje u što hoće - da, ali uvažavati ga - nikako. Zašto? Jer bi to značilo da se slažem s onim što on iznosi, a tome nije tako.
Nadam se da je sad malo jasnije.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata