Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 01, 2022 01:55

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Opus Dei
PostPostano: Čet ožu 31, 2011 16:33 

Opus Dei je osobna prelatura Katoličke crkve. Osnovao ju je Sveti Josemaría Escrivá. Opus Dei je utemeljen 1928. Godine 1941. madridski biskup je Opusu Dei dao prvo biskupsko odobrenje, a 1947. je Sveta Stolica dala prvo kanonsko odobrenje.

Zanima me kakva iskustva imate sa osobnom prelaturom Katoličke Crkve.

One koje zanima više
http://hr.opusdei.org/

Vrh

Naslov: Re: Opus Dei
PostPostano: Sub tra 02, 2011 10:51 

karmel je napisao/la:

Nemam konkretno s Prelaturom, ali prije godinu i pol počeo me zanimati život i put sv. Josemarie i počela sam moliti za njegov zagovor u jednoj teškoj situaciji koja se godinama nije mijenjala. Na stranici Opus Dei našla sam molitvu (devetnicu) i nedugo nakon te molitve problem je bio, unatoč svim lošim očekivanjima i strahovima, riješen. Neću sada sve u detalje, ali ne vjerujem više u slučajnost ikakvih događaja u životu, nego mislim da je sve u rukama Božje Providnosti. Isto tako, vjerujem u posebnu snagu zagovora svetaca, a vjerujem zato jer sam i sama doživjela...

Vrh

PostPostano: Pon tra 04, 2011 00:20 
Administrator

Oduševilo me što je Opus Dei u skladu s naukom Crkve u mnogim stvarima koje su u nekim drugim zajednicama slabo naglašene, kao npr. posvećivati se u braku. Ovdje tako Escriva naglašava nužnost odnosa prema djeci kao prioritet oca:
http://hr.opusdei.org/art.php?p=33251
Escriva je proglašen svetim, a tu svetost stvarno vidim i u njegovim savjetima.

Vrh

PostPostano: Pon tra 04, 2011 09:54 

Pohvalno je što su u Opus Dei tako puno učinili na prezentaciji djela svog utemeljitelje sv. Josemaría Escrivá de Balaguer, pa je ta riznica dostupna širem krugu vjernika i u tome mogu biti primjer svim ostalima
No sama je djelatnost Opus Dei obavijena određenom tajnovitošću. Možda je to tako jer svoj cilj ostvaruje duhovnim obnovama, jutarnjim i večernjim razmatranjem, tečajevima filozofije i teologije i individualnim duhovnim vodstvom, ponajprije za pripadnike, ali i za ostale koji osjećaju potrebu za takvom duhovnom pomoći. http://hr.opusdei.org/sec.php?s=572
Kao što se vidi pripadnost je jako bitna u određenoj mjeri za ovaj pokret iz Španjolske. Kad smo već kod pripadnosti onda se to može spojiti s pitanjem iz uvodnog posta:
karmel je napisao/la:

Prije svega, čini mi se kako je sam pojam "Osobna prelatura" dosta nejasan širem krugu vjernika te ga je potrebno dodatno objasniti. To su u Opus Dei korektno napravili na http://hr.opusdei.org/art.php?p=12810 i tu se vidi kako je to zapravo Crkvena organizacija u razini biskupije ali nije vezana za teritorij kao biskupija nego za osobe. Sama ta organizacija nije tradicionalna već je uvedena s Drugim vatikanskim koncilom za obavljanje posebnih pastoralnih zadaća u različitim regijama ili među rasama u svim dijelovima svijeta.
Dakle, stupanjem u prelaturu vjernik u određenoj mjeri izlazi iz redovite biskupijsko-župske pastoralne organizacije i prelazi u tu novu.
Što se tiče konkretnog odgovora na pitanje mislim kako ga je konkretno nemoguće dati jer nije uobičajeno da članovi istupaju prema vani osim u specijalnim pastoralnim zadaćama. Ja osobno mogu reći kako stvarno nemam iskustva s pleraturom kao takvom već su moja iskustva vezana samo za izvrsnog ispovjednika velečasnog Jorge Ramosa i djela sv. Josemaría Escrivá de Balaguer a dvojim da li je prepričavanje iskustava iz druge ruke (od mojih poznanika) baš mjerodavno.

Vrh

PostPostano: Sri svi 11, 2011 15:55 
Administrator

Barnaba je napisao/la:
No sama je djelatnost Opus Dei obavijena određenom tajnovitošću. Možda je to tako jer svoj cilj ostvaruje duhovnim obnovama, jutarnjim i večernjim razmatranjem, tečajevima filozofije i teologije i individualnim duhovnim vodstvom, ponajprije za pripadnike, ali i za ostale koji osjećaju potrebu za takvom duhovnom pomoći.

Osobno ne vidim tu nekakve posebne tajne, Opus Dei poziva na svetost u svom staležu, kao što je i nauk Crkve. Najvećim djelom se radi o vjernicima u braku, koji se trebaju posvećivati prvenstveno kroz življenje svog braka. Kako je meni rečeno duhovne obnove su namjenjene za sve, a ne ponajprije za pripadnike kojih uostalom u Hrvatskoj ima tek nekoliko desetaka. Susjed mi je jedan od tih članova i preko njega vidim pozitivne plodove. Posebno mi se sviđa što Opus Dei veliku važnost daje upoznavanju nauka Crkve, i to obično kroz katolički studij, dakle nemaju neki svoj "nauk", ili omalovažavanje crkvenog studija ili znanja općenito. Jako mi je simpatično, kada pripadnik Opus Dei pretjera u evangelizaciji, žena može javiti duhovniku kako zapostavlja svoje bračne obaveze, ali obično je dovoljno samo upozoriti, kad postoji tako jasno vodstvo. :)

Vrh

PostPostano: Sri svi 11, 2011 16:10 

Giovi je napisao/la:
Kako je meni rečeno duhovne obnove su namjenjene za sve, a ne ponajprije za pripadnike kojih uostalom u Hrvatskoj ima tek nekoliko desetaka.

Na njihovim službenim stranicama stoji baš napisano "ponajprije za pripadnike" http://hr.opusdei.org/sec.php?s=572
Naravno kako to automatski ne znači i "tajnovitost" već je normalno da plažu puno na one koji su se odlučili za takvu duhovnost.

Vrh

PostPostano: Sub lip 18, 2011 21:19 

Nikada neću zaboraviti Ispovijed kod vlč. Jorgea Ramosa u katedrali. Tada je još jedva govorio hrvatski ali to nije predstavljalo smetnju. Sve teško je palo, a ja sam lebdjela. I puno ljudi svjedoči takva iskustva.

Vrh

PostPostano: Čet tra 04, 2013 08:27 

NA linku http://hr.opusdei.org/art.php?p=52662 je članak u kojem se Msgr. Fernando Ocáriz (Generalni vikar Opusa Dei, konzultant Kongregacije za kler i Papinskog vijeća za promicanje Nove evangelizacije) osvrće na ulogu laika u prenošenju poruke evanđelja, u svjetlu Drugog vatikanskog koncila.

Vrh

PostPostano: Pet tra 19, 2013 20:47 

Meni je ta raznolikost u našoj Crkvi veliko blago. Za svakog se nađe ponešto. I u različitoj životnoj dobi, primjereno iskustvima koja stječe, čovjek se mijenja. Evo, ja i danas pamtim karizmatske susrete koji su mi svojevremeno obilježili život i propovijedi koje su utjecale da donesem mnoge ispravne životne odluke. Iako mi je puno puta zasmetala euforija na karizmatskim susretima jer je Misa za mene, prije svega, svečanost.
Prije 3 mjeseca dobila sam na mail poruku od meni drage osobe da se pridružim duhovnoj obnovi za žene koju vodi Opus Dei. I nekako sam osjetila odmah da je to upućeno baš meni i da nije samo od pošiljatelja mail-a već da poziv dolazi od Gospodina. I bio je to pun pogodak. Naime, jako puno radim i na poslu i kod kuće i nije mi žao jer svoje vrijeme i snagu dajem za svoju obitelj. I puno molim.
Ali, u zadnje vrijeme kao da sam upala u neku zamku. I na duhovnoj obnovi sam shvatila da rad za druge može biti Bogu prikazan samo ako ga obavljamo s radošću. Ako radim kao automat, onda nitko nema koristi niti od skuhanog, niti od čistog. Ako izostane osmijeh i radost onda sve nema smisla, pa niti molitva.
I poruka prelature Opus Dei je jasna - najveće je čudo naše vjere svakog dana iznova, strpljivo i s radošću prihvatiti i ponijeti svoj križ.

Nekako s tih obnova ponesem nešto što mi duh održava još neko vrijeme... i mom je mužu drago da idem jer vidi da me to preobrazi. I tako smo se dogovorili - jednom mjesečno uzmem jedno poslijepodne i večer za sebe, bolje rečeno za svoju dušu.
Ma, super su mi.

Vrh

PostPostano: Pon tra 22, 2013 08:32 

ruta je napisao/la:
Meni je ta raznolikost u našoj Crkvi veliko blago.

Bogu hvala na tome. Meni nisu jasne težnje protiv raznolikosti jer sam Bog svakog čovjeka stvara kao unikatnog, a ljudski rod kao zajednicu raznolikih.

Vrh

PostPostano: Pet pro 13, 2013 14:42 

Osvrt na jučerašnji prilog HTV-ovog "Lavirinta" pod nazivom "Kome smeta Opus Dei?" možete pročitati na:
Kod:
http://www.dnevno.hr/vjera/duhovnost/108457-kome-smeta-opus-dei.html

http://www.dnevno.hr/vjera/duhovnost/10 ... s-dei.html

Vrh

PostPostano: Pet pro 13, 2013 18:38 

Preporučam vam, dragi moji, Put, Brazdu i Kovačnicu svetog Josemarie Escriva, utemeljitelja Opus Dei. To su knjižice džepnog izdanja ali sa slovima normalne veličine (nije niti fizički zamorno za čitati). Podijeljene su u nekoliko tematskih cjelina a svaka tema na nekoliko inspirativnih misli, svaka misao sadrži po dvije-tri rečenice. Možete ih čitati kada uhvatite par minuta između dnevnih obveza, bez zadanog poretka, po temi koja vam je trenutno bliska ili slučajnim odabirom. Obnovit će vas. Svetac promiče poniznost i poslušnost i opipljivo je kolika je snaga u njegovu duhu - upravo sabrana u toj poniznosti i ljubavi prema Križu.
Kad sam prvi puta pročitala ovo (otprilike glasi ovako): "Rekao sam i da se moliš za mene. Ti si me pitao -zašto, zar vam se nešo dogodilo? Ja sam ti odgovorio: U svakom trenutku se svakome od nas nešto događa. Što bi nam se tek događalo kad ne bismo molili?" - tada se dogodio jedan klik u mom shvaćanju svijeta - zbilja, razmišljamo li mi dovoljno o tome, što bi se svima nama događalo, što bi bilo s ovim svijetom - kad bismo mi prestali moliti?

Vrh

PostPostano: Pet pro 13, 2013 18:47 

ima i na facebooku: https://www.facebook.com/escriva.hr

Vrh

PostPostano: Čet pro 19, 2013 20:14 

Barnaba je napisao/la:
Giovi je napisao/la:
Kako je meni rečeno duhovne obnove su namjenjene za sve, a ne ponajprije za pripadnike kojih uostalom u Hrvatskoj ima tek nekoliko desetaka.

Na njihovim službenim stranicama stoji baš napisano "ponajprije za pripadnike" http://hr.opusdei.org/sec.php?s=572
Naravno kako to automatski ne znači i "tajnovitost" već je normalno da plažu puno na one koji su se odlučili za takvu duhovnost.

Nema nikakvih tajni. Pogotovo ne mračnih kako to nastoje prikazati njihovi protivnici. Otac Jorge i otac Julio kod Ispovijedi svaki puta pozovu na duhovnu obnovu. Sve je transparentno i svima dostupno jer njihovi svećenici, vrijedni poput rudara, svaki dan ispovijedaju u katedrali.
Giovi, nije da Opus Dei poziva na svetost samo u braku. Sveti Josemaria ističe da je svatko od nas, u svom staležu (što znači u onom životnom pozivu koji mu je Bog namijenio) pozvan na svetost, a ne samo svećenici. Kažu da među njihovim članovima ima i visokopozicioniranih žena u politici i menadžerica i poljoprivrednica i radnika i znanstvenika....i samaca i onih koji su u braku...i svi su na svom životnom putu pozvani biti apostoli - svjedočiti Krista svojim životom i tako svijetliti drugima i pridobivati duše za Krista.
A za napade na prelaturu kažu da je to normalno - ako je nešto istinito bit će i napadano.

Vrh

PostPostano: Sub pro 21, 2013 00:06 

Ovo mi je interesantno:

Nije posve točno nazivati to „tradicionalnom“ alternativom „liberalnijem“ postkoncilskom katoličanstvu, budući da s povijesnog gledišta Opus Dei uopće nije tradicionalan. Njegova vizija laika i svećenika, žena i muškaraca koji dijele isti poziv i dijelovi su istog tijela, a istovremeno su svi slobodni vršiti taj poziv unutar svoje profesionalne sfere onako kako im je to prikladno, bila je toliko inovativna da je u Španjolskoj 1940-tih godina Escrivá bio optužen radi hereze. Unutar Opusa Dei većina svećenika ima laičke duhovne direktore (op. prev., u centrima Opusa Dei), što je prekid s tradicionalnom kleričkom kulturom, a laici Opusa Dei – i žene i muškarci – glasuju za svog prelata (tj. kleričkog poglavara), što je bliže demokratskom izboru biskupa od onog koji postoji u današnjoj Katoličkoj crkvi. Opus Dei bio je prva institucija u Katoličkoj crkvi koja je tražila i 1950. g. dobila dozvolu Vatikana da među „suradnike“, tj. pristaše koji nisu članovi, uvrsti i ne-katolike, pa čak i nekršćane.

http://www.bitno.net/vjera/opus-dei-pre ... iju-laika/

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata