Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub vel 24, 2024 04:43

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 839 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sub stu 24, 2012 14:58 

http://www.bitno.net/vijesti/hrvatska/n ... er-u-puli/

Vrh

PostPostano: Pon ožu 11, 2013 23:01 

http://www.zadarskilist.hr/clanci/08032 ... ga-svijetu

http://www.bitno.net/kultura/objavljena ... iromasima/

Vrh

PostPostano: Pon tra 01, 2013 08:35 

Moje prvo iskustvo sa neokatekumenima... pa na forumu TT,
isti likovi i ovde, samo su tamo kraće, trajali, valjda se potrošili.
Meni bi to uprošćeno bilo kao kad bi vlč. Sudac osnovao svoj neki put u okviru Crkve,
pa, fra Ivo Pavić, i da ne nabrajam dalje,
Kiko , mutan, ....
probali u našem gradu , napravili neki skup, i pozove me jedan grkokatolički svećenik, prijatelj,
odem, treći put kad je svećenik, animator spomenio KIKA, eeeeeeeej,
pa ni jednom nisi spomenio Isusa, Mariju, a tri puta KIKA,
ustanem i adios kikos i neos.
Tako su i prošli, ipak zahvalan sam im
još više su mi otvorili oči.
Nadam se korekciji sv. Oca, po ovom pitanju,
kod Isusa nema kompromisa,
samo kod ljudi.
Amen.

Vrh

PostPostano: Pet tra 05, 2013 01:15 

http://arhiva.hkr.com.hr/program_web_ar ... nakovi.mp3

Emisija na HKR Znakovi vremena, bila u srijedu a gostovali su braća iz zajednica koji su predstavili Velike Misije po trgovima Hrvatske koje će se održavati kroz vazmeno vrijeme, u 5 nedjelja. Preporučam poslušati, osim Misija ima i osobnih iskustva i zanimljivih rasprava vezane uz predrasude prema neokatekumenima.

Vrh

PostPostano: Pet tra 05, 2013 12:53 

Ne čudi me što su neki nazovi "veliki vjernici" protiv neokatekumena jer oni možda najbolje pokazuju koliko je potrebno radikalno mijenjati život ako je čovjek vjernik pa se osjećaju prozvani zbog komocije koje se ne žele odreći, a niti se mijenjati.
Na linku http://laudato.hr/grbic_obitelji-u-posl ... cinim.aspx je razgovor s katoličkim svećenikom Juan Emanuel Castro Ernandezom, koji zajedno s nekoliko obitelji koje su ostavile svoja trajna prebivališta i radna mjesta i otišle u poslanje, naviješta Evanđelje.
„Ako gledate naš život, Gospodin nas je otkupio, spasio i zato nas 'tjera' da navijestimo drugima da Bog postoji, da je ljubav. On ljubi čovjeka. Mi smo to iskusili u svom životu i zato smo se odazvali ovom poslanju. Ne kao heroji, kao ljudi koji žele obratiti Kumanovo ili Makedoniju. Nego kao dio poslanja, kao što Krist kaže apostolima, 'Kad budete činili ono što trebate učiniti, recite, sluge smo beskorisne'. Tako smo mi u ovom poslanju sluge s kojima se Gospodin služi da može navijestiti svoju ljubav i da ljudi mogu upoznati Njega“

Vrh

PostPostano: Pet tra 05, 2013 16:20 

http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=149989

Još jedna novost, Bogu hvala :D

@Barnaba, nemojmo se opterećivati time u ovom milosnome vremenu a i nismo bolji od nikoga jer smo neokatekumeni niti smo veći ili manji vjernici, potaknuti papinim pozivom izađimo iz samih sebe, naviještajmo Evanđelje po trgovima dok imamo priliku! Krist je uskrsnuo!

Vrh

PostPostano: Pet tra 05, 2013 21:49 

http://www.vjera.pondi.hr/skolahag.htm

razliku uočite sami,
ovo je ipak prof.dr,teolog
Nova evangelizacija
iznutra, a, na trgovima.....??
pa to više ni jehovini svjedoci ne rade

Vrh

PostPostano: Sub tra 06, 2013 07:45 

duga na nebu je napisao/la:

razliku uočite sami,
Nova evangelizacija

Zašto suprotstavljati ono što može i treba koegzistirati? Hvala Bogu da u Crkvi ima dovoljno pokreta koji svi teže k Bogu, a da su dovoljno raznoliki za različitost nas ljudi.

Vrh

PostPostano: Sub tra 06, 2013 10:31 

sara je napisao/la:

razliku uočite sami,
Nova evangelizacija

Zašto suprotstavljati ono što može i treba koegzistirati? Hvala Bogu da u Crkvi ima dovoljno pokreta koji svi teže k Bogu, a da su dovoljno raznoliki za različitost nas ljudi.

Ma, nije riječ o suprotstavljanju.....više o pojednostavljivanju, samo treba razmislit, napor je to, postao.
a, realno , različiti smo, ali smo jedno ukoliko postoji eklezijalna svijest,
mi tijelo, a Krist glava Crkve,
a podjela je i previše, isto kao i "tržište",
duhovnosti,
........česte su rasprodaje..... :oops:
Ovim bih završio , i poštujem tuđe mišljenje, ali ne želim voditi
bilo kakve rasprave, jer bi vodile .......pravo u
nigdje.

Vrh

PostPostano: Sub tra 06, 2013 16:53 

Ovim bih završio , i poštujem tuđe mišljenje, ali ne želim voditi
bilo kakve rasprave, jer bi vodile .......pravo u
nigdje.

Ispravno mišljenje :mrgreen:
Hodimo svi zajedno u godini vjere, hodimo prema obraćenju, prema vječnosti zajedno s uskrslim Isusom Kristom.

Vrh

PostPostano: Sub tra 06, 2013 19:30 

Čitajući dugi niz stranica ove teme, čini mi se da je među neokatekumenima najčešće korišteno opravdanje: Papa nas je priznao, znači sve s Putom je u najboljem redu...

Kao vjernici mi ostali bi očekivali radije pozivanje na neke unutarnje kvalitete i iskreniji pristup, bez obzira priznao to Papa ili ne, jer je itako jasno da jedan čovjek, pa bio to i sam Papa, ne može imati pregled nad svime što se među vjernicima zbiva...

Vrh

PostPostano: Sub tra 06, 2013 22:32 

adrijana je napisao/la:
Čitajući dugi niz stranica ove teme, čini mi se da je među neokatekumenima najčešće korišteno opravdanje: Papa nas je priznao, znači sve s Putom je u najboljem redu...

Kao vjernici mi ostali bi očekivali radije pozivanje na neke unutarnje kvalitete i iskreniji pristup, bez obzira priznao to Papa ili ne, jer je itako jasno da jedan čovjek, pa bio to i sam Papa, ne može imati pregled nad svime što se među vjernicima zbiva...

Ma ja želim naglasiti da se ovdje ne radi konkretno o neokatekumenima nego o papinom pozivu da Crkva "izađe" iz same sebe, tj. da naviješta Evanđelje.
Točno je to što kažeš da papa nema pregled nad svime, ali u ovom milosnom vremenu nije dobro da se i dalje produbljuje rasprava na temu neokatekumena nego da svi zajedno hodimo prema naviještanju Evanđelja, po papinom pozivu u godini vjere. Točno je i to što kažeš da se vodimo prema tome, ali to je isto tako činjenica. Nije tu samo papa, nego i kongregacije koje su detaljno preispitale kroz dugi niz godina sve što mi činimo. Zato se i svodi uvijek na to, naša opravdavanja koja imaju temelj na kraju krajeva. Opet ponavljam, ne želim ulaziti u rasprave nego potaknuti sve da u ovom vremenu zajedno, svi mi iz bilo kakve stvarnosti pokažemo svijetu da je Crkva živa!
Zato ponavljam, a i ako je netko slušao radijsku emisiju zna dobro koji su naši stavovi, nije cilj ovdje veličati neokatekumene nego sve pozvati da budemo zajedno jer svi smo mi Crkva, tijelo, a glava je Isus Krist.

Vrh

PostPostano: Sub tra 06, 2013 23:35 

adrijana je napisao/la:

Nisam mislio više pisati ali..... :D
Adrijana doživljavam te kao razumnu i pametnu osobu. Ne bi htio pisati plahte ali ću zaljepiti par citata pa mi ti odgovori što želiš da učinimo i kako da se bolje opravdamo.

Odobrenjem ovih Statuta Sveta Stolica jamci da ovaj itinerarij kršcanske inicijacije, omogućen ponovnim otkrivanjem katekumenata na Drugom vatikanskom saboru, i življen u malim zajednicama, bude zaštičen u svojim specificnim obilježjima i u svome kontinuitetu, nudeći biskupima temeljna nacela ostvarivanja Neokatekumenskog puta u vjernosti njegovom izvornom projektu” (Ivan Pavao II.Castel Gandolfo, 21.rujna 2002.).

Specifična obilježja i zaštita.

“Iter” odobrenja se produžio jer Neokatekumenski put,kao sredstvo za kršcansku inicijaciju odraslih, rađa plodove razlicite naravi – od obnavljanja župâ do karizme katehistâ itineranata i obitelji u poslanju; od formiranja prezbiterâ za novu evangelizaciju u više od sedamdeset biskupijskih sjemeništa “redemptoris mater” u svijetu, do novog iskustva 10 missio ad gentes u Europi, aziji i americi – i time došao pod mjerodavnosti pet razlicitih vatikanskih ureda: Kongregacije za nauk vjere, Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, Kongregacije za kler i katehezu i Kongregacije za katolicki odgoj. Svi su oni, zajedno s papinskim vijecem za laike koje je koordiniralo i zakljucilo proces, brižljivo ispitali Statute.

Ne znam možeš li pojmiti veličinu puta i plodove koje donosi na raznim poljima kad je bilo potrebno pet različitih kongregacija da brižljivo ispitaju statute i daju konačno odobrenje.
Na što konkretno želiš da se još pozovemo ako ovo nije dosta. Postoji li viša instanca u Crkvi na koju se možemo pozvati i pokušati se opravdati pa da ti budeš zadovoljna. Ja više od ovoga ne mogu ponuditi :mrgreen: .
Sutra počinju misije po gradovima. U cijelom svjetu gdje postoje zajednice sutra se uz dozvolu biskupa na trgovima svih europskih gradova ide navještati evanđelje. Za grad Zagreb dozvolu je dao kardinal Bozanić, za ST nadbiskup Barišić itd.

Na koje se ja unutarnje kvalitete mogu pozvati ? Što ti mogu napisati. Da sam lijep, pametan i da sam dobar vjernik. Jedino svjedočanstvo koje ti mogu dati o zajednicama je to, da ja tamo ne bi stajao ni minute, bez Riječi Božje i Euharistije. Moja je zajednica sastavljena od dosta starijih žena, i nekolicine bračnih parova, djeca koja su ušla u zajednicu su ili odustala od puta ili su po sjemeništima ili su ušla u svoje zajednice. Jedan momak je zaređen. Ne odlazim u zajednicu zbog toga što mi se slušaju starije žene. Bez Krista je zajednica apsurd. Zamisli da sakupiš na jednom mjestu dvije udovice, nekoliko klinaca od petnaest godina ,par bračnih parova s malom djecom, ponekog samca. Svi imaju različiti stupanj obrazovanja i u običnom životu se ne bi nikad sreli, a ako bi se i sreli ne bi se nikad družili. Međutim svi ti različiti ljudi sa svojim problemima su jednog dana čuli jedan navještaj, da ih Bog ljubi baš takve kakvi jesu. I povjerovali su. Zajedništvo dolazi od Gospodina. Zašto sam ja u svojim lutanjima i traženjima naletio na neokatekumene a ne na Opus Dei ili Framu ili Marijinu legiju ne znam. Ušao sam u neose. Od Crkve priznat, od mog biskupa priznat, praćen od strane raznih svećenika u raznim župama. Ne znam. Stvarno mi je teško bolje od ovoga nešto napisati. Ne znam što bi morali činiti i koliko iskreniji biti. Sve što radimo ,radimo po ili riječniku Biblijske teologije ili po KKC. Molimo časoslov,krunicu,odlazimo na mise u župu, dosta parova ima više od petero djece, neki ostavljaju sve i idu u misije. Dosta mladića (recimo po dvoje iz svake zajednice) se odlučuje za svećenićki poziv. Ima i djevojaka koje su otišle u samostane. Djecu krstimo, obavljamo sakramente ispovjedi i borimo se svaki dan kao i svi drugi ljudi. Pokušavamo se iznova svaki dan obratiti i biti bolji katolici uz Božju pomoć, kao i svi ostali vjernici. I iz tog razloga se sastajemo po župama. Ako ti znaš nekakav tečaj brzog obraćenja slobodno mi napiši. Naime put traje cijeli život.

Vrh

PostPostano: Ned tra 07, 2013 07:27 

Ok. Ako vam ne paše, neću više komentirati.
Nije mi do nadmudrivanja.
Danas je Nedjelja Božanskog Milosrđa.

Vrh

PostPostano: Ned tra 07, 2013 10:31 

toni1 je napisao/la:
adrijana je napisao/la:

Nisam mislio više pisati ali..... :D
Adrijana doživljavam te kao razumnu i pametnu osobu. Ne bi htio pisati plahte ali ću zaljepiti par citata pa mi ti odgovori što želiš da učinimo i kako da se bolje opravdamo.

Odobrenjem ovih Statuta Sveta Stolica jamci da ovaj itinerarij kršcanske inicijacije, omogućen ponovnim otkrivanjem katekumenata na Drugom vatikanskom saboru, i življen u malim zajednicama, bude zaštičen u svojim specificnim obilježjima i u svome kontinuitetu, nudeći biskupima temeljna nacela ostvarivanja Neokatekumenskog puta u vjernosti njegovom izvornom projektu” (Ivan Pavao II.Castel Gandolfo, 21.rujna 2002.).

Specifična obilježja i zaštita.

“Iter” odobrenja se produžio jer Neokatekumenski put,kao sredstvo za kršcansku inicijaciju odraslih, rađa plodove razlicite naravi – od obnavljanja župâ do karizme katehistâ itineranata i obitelji u poslanju; od formiranja prezbiterâ za novu evangelizaciju u više od sedamdeset biskupijskih sjemeništa “redemptoris mater” u svijetu, do novog iskustva 10 missio ad gentes u Europi, aziji i americi – i time došao pod mjerodavnosti pet razlicitih vatikanskih ureda: Kongregacije za nauk vjere, Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, Kongregacije za kler i katehezu i Kongregacije za katolicki odgoj. Svi su oni, zajedno s papinskim vijecem za laike koje je koordiniralo i zakljucilo proces, brižljivo ispitali Statute.

Ne znam možeš li pojmiti veličinu puta i plodove koje donosi na raznim poljima kad je bilo potrebno pet različitih kongregacija da brižljivo ispitaju statute i daju konačno odobrenje.
Na što konkretno želiš da se još pozovemo ako ovo nije dosta. Postoji li viša instanca u Crkvi na koju se možemo pozvati i pokušati se opravdati pa da ti budeš zadovoljna. Ja više od ovoga ne mogu ponuditi :mrgreen: .
Sutra počinju misije po gradovima. U cijelom svjetu gdje postoje zajednice sutra se uz dozvolu biskupa na trgovima svih europskih gradova ide navještati evanđelje. Za grad Zagreb dozvolu je dao kardinal Bozanić, za ST nadbiskup Barišić itd.

Na koje se ja unutarnje kvalitete mogu pozvati ? Što ti mogu napisati. Da sam lijep, pametan i da sam dobar vjernik. Jedino svjedočanstvo koje ti mogu dati o zajednicama je to, da ja tamo ne bi stajao ni minute, bez Riječi Božje i Euharistije. Moja je zajednica sastavljena od dosta starijih žena, i nekolicine bračnih parova, djeca koja su ušla u zajednicu su ili odustala od puta ili su po sjemeništima ili su ušla u svoje zajednice. Jedan momak je zaređen. Ne odlazim u zajednicu zbog toga što mi se slušaju starije žene. Bez Krista je zajednica apsurd. Zamisli da sakupiš na jednom mjestu dvije udovice, nekoliko klinaca od petnaest godina ,par bračnih parova s malom djecom, ponekog samca. Svi imaju različiti stupanj obrazovanja i u običnom životu se ne bi nikad sreli, a ako bi se i sreli ne bi se nikad družili. Međutim svi ti različiti ljudi sa svojim problemima su jednog dana čuli jedan navještaj, da ih Bog ljubi baš takve kakvi jesu. I povjerovali su. Zajedništvo dolazi od Gospodina. Zašto sam ja u svojim lutanjima i traženjima naletio na neokatekumene a ne na Opus Dei ili Framu ili Marijinu legiju ne znam. Ušao sam u neose. Od Crkve priznat, od mog biskupa priznat, praćen od strane raznih svećenika u raznim župama. Ne znam. Stvarno mi je teško bolje od ovoga nešto napisati. Ne znam što bi morali činiti i koliko iskreniji biti. Sve što radimo ,radimo po ili riječniku Biblijske teologije ili po KKC. Molimo časoslov,krunicu,odlazimo na mise u župu, dosta parova ima više od petero djece, neki ostavljaju sve i idu u misije. Dosta mladića (recimo po dvoje iz svake zajednice) se odlučuje za svećenićki poziv. Ima i djevojaka koje su otišle u samostane. Djecu krstimo, obavljamo sakramente ispovjedi i borimo se svaki dan kao i svi drugi ljudi. Pokušavamo se iznova svaki dan obratiti i biti bolji katolici uz Božju pomoć, kao i svi ostali vjernici. I iz tog razloga se sastajemo po župama. Ako ti znaš nekakav tečaj brzog obraćenja slobodno mi napiši. Naime put traje cijeli život.

Toni, sigurna sam da nitko ne želi reći kako se u mnogim, možda i većini, neokatekumenskih zajednice ne živi onako kako zahtijeva Crkva. Ipak, mnogi ljudi svjedoče da se kojekuda događaju stvari posve neprihvatljive - od liturgijskih zlouporaba, do zatvorenosti u odnosu na župu i stava krajnjeg ekskluzivizma i veličanja Kika. Gledaj malo šire od osobnog iskustva. Nemam osobnog iskustva s neokatekumenima, ali poznajem ženu koja ostavlja svoju obitelj da bi bila u neokatekumenskoj zajednici. To ne vidim kao življenje vjere, dapače čini mi se upravo suprotnim.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 839 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata