Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned svi 26, 2024 10:23

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 839 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 56  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon lip 30, 2008 08:23 

Jutarnji piše o Neokatekumenskom putu

http://www.jutarnji.hr/magazin/clanak/a ... ,124697.jl

Vrh

PostPostano: Pon lip 30, 2008 20:07 

Primjetio sam da neki spominju da im se tekstovi nekih neokatekumenskih pjesama čine jako čudne. Na koje pjesme tačno mislite?

Vrh

PostPostano: Pon lip 30, 2008 20:11 

neman pojma i meni je to malo čudno,ma da ovaj put na veliko iznenađenje nitko nije ništa napisa krivo ili nešto izvrnio...

Vrh

PostPostano: Uto srp 01, 2008 07:24 

Pa nije ti možda čudan naslov?
Izgleda da juternji ima čitav serijal protupapinskih tekstova, tako da i danas pišu negativistički o njemu a jučer su u naslovu naznačili što zapravo misle, mada je tekst bio dobar ali ne zato što oni misle dobro o neokatekumenima već zato što je njima odvratno ono što je u našim očima pozitiva.
Pa oni zaprvo pišu sarkastično a nama se čini tekst skroz OK.

Vrh

PostPostano: Pet srp 04, 2008 08:00 

Nego, sad je nastala nova situacije o Neokatekumenskom putu više nema smisla raspravljati s pozicija da su sekta, da nisu unutar Crkve i slično.
Sad se mogu dotaknuti i one druge teme. Npr. što mislite o Obiteljima u poslanju? Da li bi se odlučili na takvo što? Poznate li koju obitelj koja se odlučila za to?

Vrh

PostPostano: Pet srp 04, 2008 13:02 

ja znam neke cure koje idu u Srbiju u poslanje.Sve ostavljaju i idu u novi život.Ja ne bi mogao,očito je Gospodin njima dao tu milost jer baš nije lako ostavit sve s čime si dosad živio i otić u nepoznato

Vrh

PostPostano: Pet srp 04, 2008 13:22 

Gutaperka je napisao/la:
ja znam neke cure koje idu u Srbiju u poslanje.Sve ostavljaju i idu u novi život.Ja ne bi mogao,očito je Gospodin njima dao tu milost jer baš nije lako ostavit sve s čime si dosad živio i otić u nepoznato

Da velika je to milost ali i predanje.

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 01:44 

evo večeras sam bio na večeri s nekom braćom i tu sam upoznao dvije sestre neokatekumenke iz Srbije.Došle su na ljetovanje u Split,jedna je Katolikinja a druga je Pravoslavka.Moram priznat da me iznenadilo to što ima Pravoslavaca u Neokatekumenskoj zajednici u Srbiji.Vele mi da su zajednice izmiješane od Pravoslavaca i Katolika.Lijep primjer ekumenizma

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 03:29 

Izuzetno je lijepo za cuti da se u sferi duhovnog zivota prevazilaze sve te nacionalne i vjerske uskosti. I da se u Kristu nalazi zajednicki jezik koji do istinskog bratstva/sestrinstva.

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 08:23 
Administrator

Gutaperka je napisao/la:
jedna je Katolikinja a druga je Pravoslavka.

Nadam se da si se loše izrazio, jer pripadnik Neokatekumenskog puta je katolik.
Možda je bilo nejasnoća oko kateheza u prostorima drugih vjera i jasnog katoličkog opredjeljenja, no nakon priznanja je jasno da neokatekumen prihvaća papu i u potpunosti je katolik, pa tako i tvoja sestra "Pravoslavka".

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 08:59 

Giovi je napisao/la:
Gutaperka je napisao/la:
jedna je Katolikinja a druga je Pravoslavka.

Nadam se da si se loše izrazio, jer pripadnik Neokatekumenskog puta je katolik.
Možda je bilo nejasnoća oko kateheza u prostorima drugih vjera i jasnog katoličkog opredjeljenja, no nakon priznanja je jasno da neokatekumen prihvaća papu i u potpunosti je katolik, pa tako i tvoja sestra "Pravoslavka".

nisam se loše izrazio,sestra je Pravoslavka i po njenom pričanju ima ih još kod nje u zajednici.A već prije sam negdje čuo da Chicco vodi pregovore za kateheze u Rusiji i to u Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 10:03 
Administrator

Znam da se razgovaralo o djelovanju NKP u Rusiji, ali nakon što je Moskovski patrijarh opovrgnuo Kikovu izjavu da je došlo do dogovora, Kiko se morao ispričati.
Kateheze su se obavljale i kod protestanata i pravoslavaca (u njihovim prostorijama), no oni koji uđu u Put moraju biti poslušni papi, te samim time prihvaćaju katolički nauk, i ako nisu istog trena sve prihvatili, barem su na putu da postanu katolici. Baš me zanima po čemu je ta sestra još uvijek "Pravoslavka"?

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 10:57 

Ne mora značiti da netko nije Pravoslavac ako ode na Katoličku liturgiju, mene raduje da Pravoslavni hoće sudjelovati u molitvama s Katolicima. Mislim da teoretski ne postoje prepreke za tako nešto, možda bi model i mogao funkcionirati jer su se Katolici odrekli unijaćenja, prema tome niti netrebaju inzistirati da Pravoslavni prestanu biti Pravoslavni. Isto tako moguće je da Gutaperka nije dobro shvatio što su mu objašnjavale.

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 11:44 
Administrator

Barnaba, ovdje se ne radi o ekumenizmu, već o katoličkoj zajednici koja je poslušna papi i nauku Crkve. Protestanti ili Pravoslavci nisu poslušni papi i imaju drugačiji nauk. Nema tu miješanja religija, točno se zna što neokatekumen mora (polako) prihvaćati (a to je na kraju katolički nauk).

Vrh

PostPostano: Pon srp 21, 2008 11:55 

Pitanje je o čemu se radi jer mi komentiramo nešto iz treće ruke. Dakle ono što je Gutaperka rekao da su njemu rekli. :!:
Ja sam govorio načelno, i strogo teoretski. Ako pođemo od pretpostavke da je svaka osoba slobodna ići koliko hoće na te Neokatekumenske sastanke i obrede onda su i Pravoslavni slobodni ići toliko dugo koliko žele. Sama činjenica da im se ništa ne brani i ne uvjetuje po meni je pozitivna stvar. Na kraju krajeva i Katolici nisu obavezni ići do kraja, i da jesu tko koga može na nešto prisiliti pa ipak se radi o dobrovoljnosti, zar ne?
Ja moram priznati da mi je taj oblik djelovanja "U poslanju" nepoznat ali načelno ne nalazim u njemu elemenata za odbacivanje.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 839 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 56  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata