Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 01, 2022 03:39

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 123 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet ruj 03, 2020 11:55 

No, drago mi je da jedan tako veliki autoritet vjeruje u Međugorje. Samo još jedna potvrda da sam u pravu. :))

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 12:58 

No, drago mi je da jedan tako veliki autoritet vjeruje u Međugorje. Samo još jedna potvrda da sam u pravu. :))

Vjeruje? Ivancic je preminuo prije skoro 4 godina. On nije nikakvi autoritet, niti je ikad bio. Autoritet su biskupi, papa, kongregacija. Jos jedna potvrda da trolas teme i buncas :lol:

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 15:51 

Vjeruje? Ivancic je preminuo prije skoro 4 godina. On nije nikakvi autoritet, niti je ikad bio. Autoritet su biskupi, papa, kongregacija. Jos jedna potvrda da trolas teme i buncas :lol:

Ivančić je itekakav autoritet. Iskreno, mislim da nemaš veze sa katoličanstvom, ali nije me briga. Ovdje je lijepo i ugodno pričati, lijepo te molim, ne referiraj se na mene jer ću morati početi prijavljivati. Ili radi opet pomutnju ali imaš valjda nekog drugog za to.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 16:00 

Ivančić je itekakav autoritet. Iskreno, mislim da nemaš veze sa katoličanstvom, ali nije me briga. Ovdje je lijepo i ugodno pričati, lijepo te molim, ne referiraj se na mene jer ću morati početi prijavljivati. Ili radi opet pomutnju ali imaš valjda nekog drugog za to.

To sta ti mislis nema neku vaznost. Svaka budala misli svasta. Ivancic nije bio nikakav autoritet. Autoriteti su pape, biskupi, Uciteljstvo Crkve, kongregacija za nauk, itd.. Ivancic je bio svecenik i dobar profesor. Nikakav autoritet.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 18:30 

Hvala ti, pokušat ću se informirati o tome...

Znači, Ivančić je svoj pristup zasnovao ne samo na psihologiji, nego i na teologiji i filozofiji, a područja do kojih je došao i nazvao ih "organi duhovne duše", zatim iz njih proizišle "duhovne bolesti" (u nekim papinim enciklikama nazvane "moralne patnje") teoretski zaokružio i zaštitio imenom "hagioterapija" da bi se razgraničio od ostalih psiho-teorija i učenja i da bi ih zapravo produbio u teološkom pogledu...?

Da. Naime, kad je Ivančić počinjao put hagioterapije, imao je podršku nadbiskupa Kuharića te su mu polazište bila saznanja neuroznanosti, antropološke medicine i logoterapije koje su otkrile da zlo i grijeh, laž i mržnja razaraju stranice mozga i antropološku duhovnu dušu.
Ivančić sam kaže da je hagioterapija model terapijske antropologije te u svojim knjigama često citira Haringa, Becka, Frankla, Amena.

Na početku knjige "Hagioterapija u susretu s čovjekom" kaže da je hagioterapija rezultat istraživanja filozofskih disciplina, neuroznanosti, teologije, fizike, biologije i psihologije.
Sjećam se da je meni najzanimljivije bilo čitati o epigenetici i činjenici da naš život ne zavisi o zapisima u genima, već o upisima koje stavljamo u gene.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 20:17 

Da. Naime, kad je Ivančić počinjao put hagioterapije, imao je podršku nadbiskupa Kuharića te su mu polazište bila saznanja neuroznanosti, antropološke medicine i logoterapije koje su otkrile da zlo i grijeh, laž i mržnja razaraju stranice mozga i antropološku duhovnu dušu.
Ivančić sam kaže da je hagioterapija model terapijske antropologije te u svojim knjigama često citira Haringa, Becka, Frankla, Amena.

Na početku knjige "Hagioterapija u susretu s čovjekom" kaže da je hagioterapija rezultat istraživanja filozofskih disciplina, neuroznanosti, teologije, fizike, biologije i psihologije.
Sjećam se da je meni najzanimljivije bilo čitati o epigenetici i činjenici da naš život ne zavisi o zapisima u genima, već o upisima koje stavljamo u gene.

već o upisima koje stavljamo u gene.

Što ti znači ovo?

Vrh

PostPostano: Pet ruj 04, 2020 05:33 

Čuo sam više znanstvenika (vjerojatno nisu svi vjernici) da idu ovim putem tj.
ako je dokazano da naši geni utječu na naše ponašanje, na našu svijest,
onda postoji i obrnuti put.

Mi našim vjerovanjem, mi promjenom sebe duhovno molitvom preko djelovanja Duha Svetoga, dovodimo do promjene naših gena.
Predavanjem sebe u molitvi djelovanju Duha Svetoga mi se ne mijenjamo samo duhovno, već i tjelesno.

Zato i molimo/molim: Kruh naš svagdanji daj nam danas, i otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima našim, ...

Meni to znači: Bože mijenjaj me/nas sad za sad (zbaci teret dugova/grijeha koji sam/smo si natovario na dušu), a ja/mi se predajem (djelujem) opraštanjem neprijateljima svojim/našim po Otkupitelju našem Isusu Kristu (u Ljubavi sa Ljubavi preko Ljubavi).

Kruh je tijelo. Tijelo koje daje mogućnost/sposobnost umnažanja plodova Ljubavi.

Nije li predivno očaravajuće stvoren ovaj svijet na hvalu i slavu Boga Oca našega? :DD

PS
Da pojasnim:
Nisam ja žrtva svoje genetike, već moja vjera utječe na moju genetiku :;

Zadnja izmjena: viz; Pet ruj 04, 2020 12:50; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 04, 2020 10:38 

To sta ti mislis nema neku vaznost. Svaka budala misli svasta. Ivancic nije bio nikakav autoritet. Autoriteti su pape, biskupi, Uciteljstvo Crkve, kongregacija za nauk, itd.. Ivancic je bio svecenik i dobar profesor. Nikakav autoritet.

Dosadni trole, tražim opciju za staviti te na ignore, kad se već tvoja vrijeđanja ne sankcioniraju. Tvoja su trolanja nebitna :twisted:

Vrh

PostPostano: Ned ruj 06, 2020 15:17 

već o upisima koje stavljamo u gene.

Što ti znači ovo?

U knjizi "Hagioterapija u susretu s čovjekom" pok. prof. Ivančić kaže da je epigenetika došla do otkrića kako naš život ne ovisi o zapisima u genima,nego o upisima koje stavljamo u gene. Znanstveno je jasno da je čovjek slobodna i odgovorna osoba i da ne odlučuju mehanički zakoni, genetski zapisi, ne postoji sudbina i prokletstvo, nego naša odluka za humano, dobro i vječno - Stvoritelj (Bog) je čovjeka predao sudbini njegove slobode.

Vrh

PostPostano: Ned ruj 06, 2020 16:05 

U knjizi "Hagioterapija u susretu s čovjekom" pok. prof. Ivančić kaže da je epigenetika došla do otkrića kako naš život ne ovisi o zapisima u genima,nego o upisima koje stavljamo u gene. Znanstveno je jasno da je čovjek slobodna i odgovorna osoba i da ne odlučuju mehanički zakoni, genetski zapisi, ne postoji sudbina i prokletstvo, nego naša odluka za humano, dobro i vječno - Stvoritelj (Bog) je čovjeka predao sudbini njegove slobode.

Ne kužim što hoćeš reći?
Da mi genske bolesti ne nasljeđujemo nego da ih sami stvaramo ili mijenjamo tj. možemo utjecati na to.
Ako na to misliš onda to nije znanost nego nešto drugo.

Vrh

PostPostano: Ned ruj 06, 2020 18:11 

Epigenetika je novi put u znanosti vezan uz biologiju i gene.

Malo o tom području genetike:
https://www.youtube.com/watch?v=_aAhcNjmvhc&t=28s

Ako malo povežemo ono što nam Biblija govori, ova grana genetike/biologije je jako bliska našem vjerovanju u Isusa Krista.
Nismo mi žrtve naših gena... Ne mogu se izvlačiti da zbog gena mi se događa ovo ili ono.

Koju nam je samo veličanstvenu zadaću Bog Otac naš nama dao kroz ovo utjelovljeno stanje/život?!
Velika je Ljubav njegova!
Hvala ti i slava Bože :DD

Vrh

PostPostano: Sub ruj 26, 2020 20:33 

U časoslovu postoji himan čiji je ulomak:

"Pokori svaku požudu što silom na nas udara,
u srce se uvlači, il u krv već nam prelazi."

Mislim da su tu opisane 3 razine grijeha: laki, teški i smrtni.
"Prelazi u krv" znači naviku, ovisnost, teško zastranjenje.
Možda bi Ivančić rekao: "prelazi u gene". :DD

Vrh

PostPostano: Ned ruj 27, 2020 21:48 

U časoslovu postoji himan čiji je ulomak:

"Pokori svaku požudu što silom na nas udara,
u srce se uvlači, il u krv već nam prelazi."

Mislim da su tu opisane 3 razine grijeha: laki, teški i smrtni.
"Prelazi u krv" znači naviku, ovisnost, teško zastranjenje.
Možda bi Ivančić rekao: "prelazi u gene". :DD

Misli se na intenzitet strasti ili požude što više dopuštao to više uzima, prvo na nivou pomisli pa zatim osjeti gledam, slušam, mirišemo, pipam pa mašta i na kraju reakcija tijela...ima gore i od ovoga da sve to nemaš i da se misliš da si dobar tu onda nema lijeka.

Vrh

PostPostano: Sub lis 03, 2020 19:48 

A što ako se tu uopće ne misli na intenzitet strasti nego na naš odnos prema "korijenu grijeha", tj. požudi tijela i očiju... i možemo li se toga osloboditi bez Božje milosti i pomoći.

Vrh

PostPostano: Pon lis 05, 2020 19:20 

A što ako se tu uopće ne misli na intenzitet strasti nego na naš odnos prema "korijenu grijeha", tj. požudi tijela i očiju... i možemo li se toga osloboditi bez Božje milosti i pomoći.

Mislim da bez Duha Svetoga ništa ne ide.
Jedan od najznačajnih pokazatelja da nas vodi DS je radost.
Svaka tuga i depresija je suprotnost i zid koji nas dijeli.
Zato prvo oko čega se trebamo truditi je biti u radosti i takom stanju upućivati molitvu koju u nama DS iznosi prema Pismu neizrecivom uzdasima.
R
A onda na kraju adost u nama onda pobjeđuje i ove navedene požude iz psalma.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 123 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata