Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 01, 2022 02:23

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet vel 01, 2019 17:15 

Ponukana nekim razgovorima na nekom drugom forumu,zanima me,kako predočavate ove pojmove?Raj ne treba,ali npr.Pakao?Mislite li kao i ja da je to mjesto tjeskobe zbog odvojenosti od Boga ili kao vatru,sumpor,ružne mirise,gdje se duše peku i trpe fizički?
Čistilište-mislite li da je to mjesto gdje ćemo se "pročistiti","iskristalizirati"u ljubavi ili je to mjesto gdje također fizički trpimo,tipa,ako smo voljeli jesti,tamo ćemo biti gladni ?

Vrh

PostPostano: Sub vel 02, 2019 16:53 

izmeđunebaizemlje je napisao/la:
Ponukana nekim razgovorima na nekom drugom forumu,zanima me,kako predočavate ove pojmove?Raj ne treba,ali npr.Pakao?Mislite li kao i ja da je to mjesto tjeskobe zbog odvojenosti od Boga ili kao vatru,sumpor,ružne mirise,gdje se duše peku i trpe fizički?
Čistilište-mislite li da je to mjesto gdje ćemo se "pročistiti","iskristalizirati"u ljubavi ili je to mjesto gdje također fizički trpimo,tipa,ako smo voljeli jesti,tamo ćemo biti gladni ?

Eto, ja pretpostavljam koji je to forum, nije baš da sam istraživala što se tamo piše, ali jedno sam naučila - naši zaključci nisu pravovaljani i za takve stvari imamo svetce i svetice koji su o tome pisali i govorili.

Ja sam "svoju sliku stvorila" na temelju onoga što je govorila/pisala sveta Faustina K. koja pakao opisuje kao veliku površinu.
Kaže: "Vrste muka što sam ih vidjela su sljedeće:
prva muka koja čini pakao je gubitak Boga;
druga — trajno predbacivanje savjesti;
treća — ta se sudbina neće više nikada promijeniti;
četvrta muka — vatra,što prolazi dušom, ne razarajući je; to je užasna muka; to je čisto duhovna vatra zapaljena Božjom srdžbom;
peta muka — stalna tama i užasno zagušljivi miris; premda je tamno đavli se uzajamno vide i proklinju dušu; oni vide sve zlo drugih i također svoje vlastito;
šesta muka — neprestano sotonino društvo;
sedma muka je užasni očaj, mržnja prema Bogu, hule proklinjanje, psovanje."

Dok za čistilište kaže: "Iznenada nađoh se na maglovitom i vatrom ispunjenom mjestu gdje trpe mnoge duše. Te duše žarko mole, ali ipak ne mogu za sebe, samo im mi možemo pomoći. Plamenovi oko njih izgaraju. Upitala sam duše koja im je najveća patnja. Složno mi odgovoriše da im je najveća patnja — čežnja za Bogom. Vidjela sam Majku Božju kako posjećuje duše u čistilištu. Duše nazivaju Mariju ’Zvijezdom mora’."

I iako privatne objave nisu obvezujuće, ja nekako "vjerujem" ovoj svetici. Nikakve dodatne interpretacije, spekulacije uistinu nisu potrebne.
Jedno je sigurno - dao Bog da jednog dana nitko od nas ne bude ni u paklu, ni u čistilištu već da zajedno uživamo s Isusom u Raju.

Vrh

PostPostano: Pon vel 04, 2019 14:17 

Kažu da Raj , Pakao i čistilište nisu mjesto nego stanje.

Ne znamo puno o tome nego onoliki koliko nam otkriva Pismo i Crkva kao autoritet tumačenja istog.

Objave i viđenja svetaca nisu mjerodavni za ova pitanja i mogu teološki nepismenim osobama nanijeti veću štetu nego korist.

Ponovit ću nešto što uvijek ponavljam sva naša razmišljanja o tome moraju nužno biti Kristocentrična . Ne Faustinocentrična , ne valtortocentrična itd.

Ratzinger koristi termin za to i biti u Božjem sjećanju ali to je visoka teologija.

Ljudi o tim stvarima vole pričati na dječiji i bajkoviti način...pa tako oni točno znaju to kad umreš duša onda letiš u nebo itd, kao da idu raditi uštipke.

Meni osobno je dovoljno ovo...

“Ja sam uskrsnuće i život”, reče joj Isus. “Tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će. Tko god je živ i vjeruje u mene, neće nikada umrijeti. Vjeruješ li u to, Marta?”

Vrh

PostPostano: Pon vel 04, 2019 14:37 

Oba me odgovora zadovoljavaju,iako sam sklona misliti da su to stanja.

Vrh

PostPostano: Pon vel 04, 2019 15:05 

Ova dva su odgovora dijametralno suprotna.

Prvi polazi sa pozicije da mu je sve jasno jer uzima za glavni autoritet viđenje svetaca i stvar posmatra u odvojenim entitetima...tako da u jednom trenutku kaže:

Jedno je sigurno - dao Bog da jednog dana nitko od nas ne bude ni u paklu, ni u čistilištu već da zajedno uživamo s Isusom u Raju.

Ovo je odgovor koji bi bio zadovoljavajući za djecu do 4 osnovne.

Ali Pavao nas poziva da rastemo u vjeri i spoznaju ..jer dok bijah kao dojenče ....

Molim te samo da ne pomješaš ovo sa onim ako ne budete kao djeca...jer ovdje je riječ o nečemu drugom.

Na kraju da kažem da govorimo o nećemo što oko nije vidjelo....a ako ovdje neki misle da su veći od Pavla u razumijevanju ovoga onda neka.

Vrh

PostPostano: Uto vel 05, 2019 15:01 
Administrator

Mislite li kao i ja da je to mjesto tjeskobe zbog odvojenosti od Boga ili kao vatru,sumpor,ružne mirise,gdje se duše peku i trpe fizički?

A kako bi to duša mogla "fizički" trpjeti? Radi se o slikovitom govoru koji opisuje patnje koje si mi ljudskim pojmovima teško možemo predočiti. Pošto nadahnuti autori ne mogu adekvatno opisati patnje koristeći ljudski jezik, opis vatre i ognja su jednostavno najbliže što možemo zamisliti. Ne radi se o istim pojmovima kao na ovoj zemlji, očito je da se duša ne može zapaliti šibicom kao materija.

Čistilište nije mjesto nego stanje pročišćenja, i to privremeno, jer će nakon suda duše s preobraženim tijelom ući u vječni Raj.
Pakao je vječna odvojenost od Boga, i za razliku od čistilišta , nakon uskrsnuća svih tijela to može biti i u nekom smislu i "mjesto" kao i "stanje" vječne odvojenosti od Boga.

Međutim, poanta svega govora o tome je poruka Pisma i Crkve, koja je poziv nama na obraćenje, da se maknemo od grijeha i živimo zajedništvo s Bogom.

Vrh

PostPostano: Uto vel 05, 2019 15:20 

A kako bi to duša mogla "fizički" trpjeti? Radi se o slikovitom govoru koji opisuje patnje koje si mi ljudskim pojmovima teško možemo predočiti. Pošto nadahnuti autori ne mogu adekvatno opisati patnje koristeći ljudski jezik, opis vatre i ognja su jednostavno najbliže što možemo zamisliti. Ne radi se o istim pojmovima kao na ovoj zemlji, očito je da se duša ne može zapaliti šibicom kao materija.

Čistilište nije mjesto nego stanje pročišćenja, i to privremeno, jer će nakon suda duše s preobraženim tijelom ući u vječni Raj.
Pakao je vječna odvojenost od Boga, i za razliku od čistilišta , nakon uskrsnuća svih tijela to može biti i u nekom smislu i "mjesto" kao i "stanje" vječne odvojenosti od Boga.

Međutim, poanta svega govora o tome je poruka Pisma i Crkve, koja je poziv nama na obraćenje, da se maknemo od grijeha i živimo zajedništvo s Bogom.

U biti nekako tako i mislim o tome.No,viđenja nekih žena(Katarina Genovska,pa neka njemica)što ih stavljaju na forumima,malo su me...neznam se izraziti...prenerazile,da netko može vjerovati doslovno u takve stvari.I još kritizirati,da nisi dobar katolik,ako ne vjeruješ u to.I spise Valtorte.Pa dođoh po glas zdravog razuma.

Vrh

PostPostano: Uto kol 25, 2020 15:34 

https://youtu.be/PXaowCJfvpg radim vjerske stvari,pa poslušajte

Vrh

PostPostano: Uto kol 25, 2020 16:00 

Podsjeća me glas na Kenny Rogersa.
Inače, mene je ova oborila s nogu https://www.google.hr/search?sxsrf=ALeK ... rQQ4dUDCAo
Stijepo Gled Markos.

Vrh

PostPostano: Ned kol 30, 2020 13:57 

Kako mislis stanja mozes li nekako najuze objasniti zanima me iako me jako dugo zanima sta je to i kakvo je to mjesto gdje je "plac i skrgut zubi " kako je Isus govorio kako mozemo biti u tom stanju gdje je to stanje ako ovo tijelo kada umre znamo da napustamo ovaj zemaljski svijet,nemogu se nekako oteti dojmu sta je to i kako izgleda,gdje je to mjesto "nebo" o kojem govorio Isus da je Bog tamo kada znamo da je ovo nebo plavo i svijetlo samo radi zvijezda poslje atmosfera nema nista osim tamnog i crnog svemira,gdje se to nebo nalazi gdje je Isus tocno.

Nekako mi neshvatljivo posto kada covjek umre svijest se gasi kako moze biti stanje nerazumijem......gdje je Isus (Bog) kako to objasniti jeli to odovjeno od svemira ako znamo da je svemir sveobuhvatan i obuhvaca sve te nepregldno je velik (stotnije miliona svjetlosnih godina nesto od necega udaljeno)
Pokusavao sam pronaci u apokrifnim evandjeljima al nisam nasao,nasao sam samo slicnost kod Bude zvano nirvana stanje sveubuhvatne srece,opisano kao splav na vodi kada prelazi na drugu stranu "druga strana je sttanje nebo nirvana " samo bi budala ponio sa sobom splav.

:? :? :?

Vrh

PostPostano: Ned kol 30, 2020 17:31 

Kako mislis stanja mozes li nekako najuze objasniti zanima me iako me jako dugo zanima sta je to i kakvo je to mjesto gdje je "plac i skrgut zubi " kako je Isus govorio kako mozemo biti u tom stanju gdje je to stanje ako ovo tijelo kada umre znamo da napustamo ovaj zemaljski svijet,nemogu se nekako oteti dojmu sta je to i kako izgleda,gdje je to mjesto "nebo" o kojem govorio Isus da je Bog tamo kada znamo da je ovo nebo plavo i svijetlo samo radi zvijezda poslje atmosfera nema nista osim tamnog i crnog svemira,gdje se to nebo nalazi gdje je Isus tocno.

Nekako mi neshvatljivo posto kada covjek umre svijest se gasi kako moze biti stanje nerazumijem......gdje je Isus (Bog) kako to objasniti jeli to odovjeno od svemira ako znamo da je svemir sveobuhvatan i obuhvaca sve te nepregldno je velik (stotnije miliona svjetlosnih godina nesto od necega udaljeno)

Iv 14, 2-5
U domu Oca mojega ima mnogo stanova.
Da nema, zar bih vam rekao:
'Idem pripraviti vam mjesto'?
Kad odem i pripravim vam mjesto,
ponovno ću doći i uzeti vas k sebi
da i vi budete gdje sam ja.
A kamo ja odlazim, znate put."

Meni je ovo sasvim dovoljan odgovor koji jasno daje do znanja da ima mjesta/stanova i van ovog vremena i prostora koje nam je Otac naš pripremio.

Kad čovjek umre svijest se gasi prema ovom materijalnom ovovremenskom svijetu. Ovo znam iz vlastitog iskustva tzv. "kliničke smrti" kad sam bio tinejdžer gdje sam bio potpuno svjestan van ovog vremena (moglo je biti tren ili vječnost), a za ljude oko mene sam bio bez svijesti (doživio sam termički šok i mozak je ostao bez kisika).

Dakle: u ovom materijalnom svijetu mi ne možemo sagledati sve, a po meni niti ne trebamo.
Bitno nam/mi je samo poslušati, tj. biti ponizan i obraćati se djelovanjem Duha Svetoga u molitvi.
Sve ostalo će se nadodati :DD

Vrh

PostPostano: Pon kol 31, 2020 10:20 

Pokusavao sam pronaci u apokrifnim evandjeljima al nisam nasao,nasao sam samo slicnost kod Bude zvano nirvana stanje sveubuhvatne srece,opisano kao splav na vodi kada prelazi na drugu stranu "druga strana je sttanje nebo nirvana " samo bi budala ponio sa sobom splav.

:? :? :?

To je dobro, dalo mi misliti...No, mislim, ako je netko u stanju stalne mržnje...Ako je u velikoj tjeskobi, strahu,i sličnim stanjima, mislila sam da je tako nekako u paklu. Iako, nije fer da ako imamo toga ovdje, da opet imamo tamo...ako nismo to zaslužili. Ne nositi splav sa sobom...Ali ako je netko baš zao, pokvaren i drugima čini loše, kako bi ga to zlo moglo napustiti i da prelaskom automatski postane netko dobar? Kad ima toliko zla, nemjerljivo je što ljudi rade jedno drugome... A o gašenju svijesti, čula sam i čitala iskustva ljudi koji su to doživjeli, kažu da je to puno realnije, istinitije iskustvo od ovog, zemaljskog..ukoliko je to relevantno.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 07:11 

Čistilište je definitivno jedno i drugo...to je samo stvar sa kojeg aspekta gledaš

Mora biti i mjesto...
Nije mi jasno kako netko zamišlja da se siromašne duše nalaze negdje što nije mjesto...evo molio bih one koji tvrde da ćist. nije i mjesto, da malo pojasne u čemu se to nalaze siromašne duše u čistilištu...šta je to ako nije mjesto ( prostor)

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 08:19 

Čistilište je definitivno jedno i drugo...to je samo stvar sa kojeg aspekta gledaš

Mora biti i mjesto...
Nije mi jasno kako netko zamišlja da se siromašne duše nalaze negdje što nije mjesto...evo molio bih one koji tvrde da ćist. nije i mjesto, da malo pojasne u čemu se to nalaze siromašne duše u čistilištu...šta je to ako nije mjesto ( prostor)

S obzirom da je u čistilištu čovjekova duša a ne njegovo tijelo onda ni ne može biti mjesto. Čistilište je stanje duše.
Duša može trpjeti bol i mnoge druge muke kao i tijelo.
Vrlo često se prikazuje kao mjesto jer je nama na zemlji teško zamisliti takvo stanje duše.
Ono što piše u katekizmu je istina o čistilištu i ono što Crkva službeno vjeruje. Pa malo virni u katekizam.

Vrh

PostPostano: Čet lis 08, 2020 21:17 

S obzirom da je u čistilištu čovjekova duša a ne njegovo tijelo onda ni ne može biti mjesto. Čistilište je stanje duše.
Duša može trpjeti bol i mnoge druge muke kao i tijelo.
Vrlo često se prikazuje kao mjesto jer je nama na zemlji teško zamisliti takvo stanje duše.
Ono što piše u katekizmu je istina o čistilištu i ono što Crkva službeno vjeruje. Pa malo virni u katekizam.

Nisam baš uvjerenja da pojam " duša" ispravno shvaćaš
barem ne u kršćanskom smislu.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata