Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 01, 2022 02:16

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet srp 31, 2015 11:33 

[url=adrijana je napisao/la:
Da si pročitao još koji post na ovoj temi našao bi da je kardinal Suenens napisao knjigu kojom se kritički osvrće na taj fenomen "padanja u duhu":
http://webmedia.jcu.edu.s3.amazonaws.co ... uenens.pdf
I smisao mog posta je da baš taj kardinal koji je javno podržavao i zagovarao karizmatski pokret, u padanju u duhu ne vidi drugo doli psihičko oslobađanje energije i ne preporučuje njegovo uvođenje u seminare...
Spisi koje je Suenens pisao poznati su u javnosti kao "Malinski dokumenti". Sigurna sam da i sam Faraguna to zna.

E sad, ja ne znam jesi li ti krivo razumila cijeli knjižicu, ili je uopće nisi pročitala.
Kardinal jasno piše kritiku Karizmatskog pokreta te je ne osuđuje, dapače, on smo upozorva na opasnosti koje mogu nastati u tom pokretu. To niti je nešto novo, niti nešto čudno. Također, ono što si ti krivo razumijela jest sljedeće(možeš pročitat u knjizi, nemamo di pobić ni ti ni ja);

On govori kako je to prirodni fenomen, te se poziva na riječi sv Augsutina;

"The mistery of Invisible do not contradict nature, they merely contradict what we know of nature"str.67

Te navodi kako je sve prirodni fenomen, jer sve radi po zakonima Božijim, ali mi ih ne znamo, i zato ih zovemo čudima. Drugim riječima sve se da objasniti, samo što je nama dosta toga nedostupno. To također nije nešto novo u nauku Crkvu. Također kao još dodatnu tegobu navodi kako postoji 18 definicija riječi "nature".

Kroz cijelu knjižicu on govori upućuje na probleme koji se mogu javljat u Karizmatskom pokretu(te također osuđuje djela Josipa Lončara), i kritike, ali jasno daje do znanja sljedeće;

"Isti je kardinal zajedno s nekolicinom teologa napisao nekoliko knjiga koje se zovu Malinski dokumenti, a riječ je o teološkim i pastoralnim smjernicama katoličkoga karizmatskoga pokreta. Kardinal je znao često naglašavati da zapravo nije riječ o još jednom crkvenom pokretu u klasičnom smislu, već o: »strujanju milosti Duha Svetoga koje je dostupno svakom kršćaninu, bilo svećeniku ili laiku, i koje iznutra obnavlja cijelu Crkvu«."

To sam napisala na ovoj temi mislim već nekoliko puta, nije mi do ponavljanja niti opravdavanja, ne očekujem da netko pročita svih 2000 mojih postova pa da tek onda stvori neko mišljenje o meni, ali minimum poštenja i pristojnosti od novih forumaša očekujem...

Imam poštenja, dokle god govoriš istinu. Pripazi govoriš li u nauku s crkvom kad drugima objašnjavš pravovjerje..

1294 Sva ta znacenja pomazanja otkrivamo u sakramentalnom zivotu. Pomazanje katekumenskim uljem prije krsta oznacuje ciscenje i jacanje; pomazanje uljem bolesnih ozdravljenje i okrepu; pomazanje svetom krizmom poslije krsta, u potvrdi i u redjenju, znak je posvecenja. Po potvrdi krscani, tj. pomazanici imaju potpunijeg udjela u poslanju Isusa Krista i u punini Duha Svetoga, kojim je Isus ispunjen, kako bi svim svojim zivotom sirili "Kristov miomiris".

Tu "energiju" ili "psihu" kako je ti zoveš Crkva naziva ni više ni manje nego "Kristov miomiris"[/quote]

U zabludi si, jer polaganje ruku na karizmatskim susretima nema veze sa sakramentima. Polaganju ruku pristupaju i posve zdravi ljudi i svi koji to žele, svi koji žele primiti blagoslov, to nije niti bolesničko pomazanje, ni sveti red, ni krizma... To je jednostavno polaganje ruku. Samo što prilikom uobičajenog blagoslova (recimo na mladoj misi) nema uopće padanja u duhu. :!:
Daj Bože da sam ja u krivu, a Katekizam u pravu, ali tu si stavio citat u krivi kontekst.

Ne, nisam stavio u krivi kontekst, točno je tako objasnio don damir stojić na svojoj stranici. I da, polaganje nema veze sa sakramentima, zato je i dopušteno laicima polaganje. Da je to sakrament ne bi bio dopušten laicima. Polaganje ruku jest blagoslov, ništa više od toga. I polazi se od teze da mi na krizmi primamo duha svetoga, i ako njegujemo "kristov miomiris" koji smo dobili na krizmi mi ga možemo širit kroz blagoslov(polaganje ruku).
Ja sam osobno protiv toga da mi laik daje blagoslov, jer ne mogu uć u nečiju udšu i znat njeno stanje. Svećenik mi može dat polaganje ruku, dapače, zašto ne primit blagoslov od svećenika.Evo gdje ti don Damir Stojić objašnjava;

http://studentski-pastoral.com/index.ph ... pelana/440

Vrh

PostPostano: Pon kol 03, 2015 14:10 

Kolko vidim u tvome potpisu javno si obznanio tko si, fran koji je studira filozofiju
Ja sam od početka znao da si ti fran,ali čuvao sam to za sebe
Čak kad si se ti u svojim postocima pozivao na tobože svoga prijatelja Frana iz Čakovca, tobože na drugu osobu,mada si ti ta ista osoba...i tada te nisam htio razotkrivati

Sta ti je došlo da se razotkrijes

Vrh

PostPostano: Pon kol 03, 2015 14:17 

Kolko vidim u tvome potpisu javno si obznanio tko si, fran koji je studira filozofiju
Ja sam od početka znao da si ti fran,ali čuvao sam to za sebe
Čak kad si se ti u svojim postocima pozivao na tobože svoga prijatelja Frana iz Čakovca, tobože na drugu osobu,mada si ti ta ista osoba...i tada te nisam htio razotkrivati

Sta ti je došlo da se razotkrijes

Hoćeš malo na Ignore listu? :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Pon kol 03, 2015 16:46 

Hoćeš malo na Ignore listu? :mrgreen:

Jel istina da sistudira fil. U Zagrebu
To nam nisi dosada iznosio kao fakat
Molim te nemoj me na il,daj mi malo više slobode nego na ex forumima
Budi FER ko administrativno Giovi :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Pon kol 03, 2015 17:23 

U zabludi si...

[url=hrki je napisao/la:
Jel istina da sistudira fil. U Zagrebu
To nam nisi dosada iznosio kao fakat
Molim te nemoj me na il,daj mi malo više slobode nego na ex forumima
Budi FER ko administrativno Giovi :mrgreen:

Nemam volje, nemam. Zake da se natežem sa vama? Vi si niste u stanju objasnit dve rečenice, potrebno vam je petsto stranica foruma da na kraju skužite da ništ ne kužite. Ne, nema smisla. Nije li jednostavnije da obojica završite na ignoriraj listi i kraj priče? Slika Dakle;

Hrvoje Hrki: ignoriraj lista od 03.8.2015. do 03.09.2015.
Adrijana: ignoriraj lista od 03.8.2015. do 03.09.2015.

Vrh

PostPostano: Pon kol 03, 2015 22:38 

Nemam volje, nemam. Zake da se natežem sa vama? Vi si niste u stanju objasnit dve rečenice, potrebno vam je petsto stranica foruma da na kraju skužite da ništ ne kužite. Ne, nema smisla. Nije li jednostavnije da obojica završite na ignoriraj listi i kraj priče? Slika Dakle;

Hrvoje Hrki: ignoriraj lista od 03.8.2015. do 03.09.2015.
Adrijana: ignoriraj lista od 03.8.2015. do 03.09.2015.

O kojih 500 strana foruma prucas oholi stvore...sta mi ne kuzimo?
Stvarno si i dalje čudak sa ovom tvojom ig.listom...tanan kad sam pomislio da ce se s tobom barem na ovom forumu moć popričati bez prekidanja da tvojom il
Očito je da sam bio u zabludi
Mislim dasu se nnečeg preplasio bez razloga!
A taman sam mislio prijateljski.zbilja prijatelja. s tobom dotaknutise nekih tteških teoloških tema,a evo na kraju ništa?!

Vrh

PostPostano: Pon kol 03, 2015 22:41 

Ispričava se zbog grešaka ,jer pišemsa mobitela a to mi tteže ide
Nemam laptop internet vezu :oops:

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 21:12 

https://video-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hvideo-xap1/v/t42.1790-2/10993539_597772980359971_1610119659_n.mp4?efg=eyJybHIiOjQ5MywicmxhIjoxODU3fQ%3D%3D&rl=493&vabr=274&oh=7ec57b2b98c54fc9f865a57f4e2f7251&oe=55C137DD

imaju li protestanti doista Duha Svetoga??

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 21:56 

Grozno, nisam moga gledat...

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 22:15 

Iskreno to i mene zanima pogotovo stvari oko npr.krštenja.Da li su oni kršteni ako ih krste "svećenici" koji to u biti nisu?

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 22:36 

Iskreno to i mene zanima pogotovo stvari oko npr.krštenja.Da li su oni kršteni ako ih krste "svećenici" koji to u biti nisu?

Crkva prepoznaje u njima elemente Krista. Stari Crkveni Oci nam ne mogu puno govorit o tome..

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 22:43 

Crkva prepoznaje u njima elemente Krista. Stari Crkveni Oci nam ne mogu puno govorit o tome..

Šteta jer me baš to interesira duže vremena

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 22:53 

Šteta jer me baš to interesira duže vremena

Kupi Katekizam. Imaš citat sam ti dao na drugoj temi. :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Uto kol 04, 2015 23:48 

Kupi Katekizam. Imaš citat sam ti dao na drugoj temi. :mrgreen:

ma imam ga ali izgleda da je malo skraćen ali hvala svejedno na citatu

Vrh

PostPostano: Sri kol 05, 2015 12:44 

ma imam ga ali izgleda da je malo skraćen ali hvala svejedno na citatu

Pa ne moras ga kupit.imad ga na netu.ko sto citas i pises ns netu,forumima tako ga lako moues citat na netu. Sto ga kupovat?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata