Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 23, 2018 19:49

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
PostPostano: Sub stu 12, 2016 11:24 
Administrator

Pravo je krivovjerje Valtortu smatrati "vrhuncem svih objava". Osim teoloških problema, Crkva je zaključila da se njezini spisi ne mogu smatrati nadnaravnim, a njezin "Spjev" je stavljen na Index zabranjenih knjiga koji i dalje moralno vrijedi. Naprotiv, ti catholicus stavljaš njezine spise za božansku objavu koja je iznad Crkve.

Osim toga za sve važi da je Objava završila smrću zadnjeg apostola, i "nemamo više očekivati nikakvu javnu objavu" (KKC 66), a tzv. "privatne" objave koje je Crkva priznala kao autentične ne pripadaju u nauk vjere:
"Tijekom stoljeća bilo je takozvanih "privatnih" objava. Neke od njih je priznao crkveni autoritet. One ipak ne pripadaju u polog vjere. Uloga im nije da "poboljšaju" ili "upotpune" konačnu Kristovu objavu, nego da pomognu da se od nje u odredjenom povjesnom razdoblju potpunije živi." (KKC 67)
Privatne objave nikada ne mogu nadići niti proturiječiti nauku vjere i Crkvi, ako se tako pokušaju tumačiti mogu nas krivo usmjeriti ili odvesti u zabludu.

Sjedinjenje muža i žene nije "sramotni,besmisleni i zivotinjski cin". Već sam pisao o sv. Augustinu ovdje i ovdje, za kojeg sjedinjenje i u neplodnim danima ima svoju ulogu na pomoć braku, a Sveto Pismo nalaže: "Ne uskraćujte se jedno drugome, osim po dogovoru, povremeno, da se posvetite molitvi pa se opet združite da vas Sotona ne bi napastovao zbog vaše neizdržljivosti." (1Kor 7,5)
Još jednom, ovo nije forum za promicanje ideja samozvanih gurua koji su sami sebi bog, već je zanimljiv samo nauk jedine Katoličke Crkve koja nas uči i usmjeruje.

Vrh

PostPostano: Sub stu 12, 2016 15:43 

Ti ocito ne razumijes bit bracnog zivota. Bog je ustanovio brak iskljucivo radi seksa iz ljubavi lisenog svake zle pozude. Seksualni odnosi iz ljubavi dvoje supruznika zapravo je predokus neba koji nam je dao Bog da ga iskusimo u ovom vremenitom zivotu. Djeca su iskljucivo samo Bozji dar kao supruznicima koje nam je Bog povjerio da skrbimo o njima i privedemo ih Kristu. Cak smatram da je i grijeh imati odnose samo radi potomstva. Po tvojoj teoriji onda bi umjetna oplodnja bila moralno prihvatljiva od Crkve.

U stvari, bila bi jedino i moguća jer po njemu je spolni odnos sam po sebi grijeh, a ako je za pravljenje djece, onda je "manje zlo". :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Sub stu 12, 2016 17:53 

Možda samo nadopuna na Giovijev post (i još poneki):

Ako je brak crkveno sklopljen, iz ljubavi, posve je logično da se to dvoje vole / ljube.
Zašto ona opomena: Neka sunce ne zađe nad vašom svađom (ako je bila)? A zna se da sve razmirice među supružnicima postelja "na brzinu" rješava.
Dakle, ljubav, pa bračni čin - a njega bez seksualnog uzbuđenja nema!
I on mora biti takav da je nakon njega (za 9 mj.) moguće i rođenje djeteta. I on je kao takav jedino normalan čin.
Sva ostala trabunjanja su upravo baš to.

Vrh

PostPostano: Sub stu 12, 2016 22:22 

Sveti papa Inocent XI osudio je ovu pogresnu tezu:Bracni cin koji se vrsi samo iz pozude nije nikakav grijeh pa cak ni mali nedostatak. To je,dakle,sluzbena osuda koja bi trebala vazit za sva vremena.To navodim radi onih koji se stalno pozivaju na sluzbeni nauk Crkve i misle da su radi toga jako pametni i odani Crkvi. Ali kad bi Crkva rekla nesto sto se protivi njihovoj pozudi onda ne bi pokazivali takvu poslusnost i odanost.Uostalom, Bog je u Starom zavjetu zabranio spolne odnose i u braku a ne samo izvan braka i kaznio je smrcu sedam Sarinih muzeva jer su svojoj zeni pristupali samo iz pozude. Ako je Bog upotrijebio smrtnu kaznu onda se moze zakljucit da to nije samo laki grijeh,nego moze biti i teski grijeh a osobito ako se cesto ponavlja.Sveta Katarina Sijenska vidjela je kako se uzasno muce u cistilistu osobe koje su se u braku prepustale tjelesnim uzicima. Mogao bih navesti jos tisuce dokaza ali znam da to ne bi koristilo jer je mnogima koji sudjeluju u ovim raspravama radi bludnosti zamracen razum,a savjest je otupila. Takvima nista ne vrijedi govorit. Dobro je rekao Toma Kempenski: Bolje je covjeka ostavit u njegovom uvjerenju,nego se s njime prepirati. Vanitas vanitatum et omnia vanitas nisi Deo servire eumque amare.

Vrh

PostPostano: Ned stu 13, 2016 15:06 
Administrator

I on mora biti takav da je nakon njega (za 9 mj.) moguće i rođenje djeteta.

To nije točno i nema veze sa naukom Crkve. Bračni čin je naravno dozvoljen i u brakovima gdje je muž ili žena neplodna. Tada dakle nije moguće rođenje djeteta, ali sam bračni čin u sebi ne odvaja unitivnu od prokreativne dimenzije, čin ostaje cjelovit. Nadalje, bračni čin je naravan i kada su ženi neplodni dani u mjesecu, makar ni nakon njega nije moguće rođenje djeteta. Isto tako ni kada je žena već trudna, nije moguće začeće (još jednog) djeteta (osim u medicinskim izuzecima), ali je čin i dalje cjelovit, ne odvaja se prokreativna dimenzija. I nakon poroda je žena još neplodna neko vrijeme, ali je sjedinjenje dozvoljeno kada se tijelo oporavi. Sjedinjenje je u svakoj toj situaciji dozvoljeno makar nakon njega "za 9mj." nije moguće rođenje djeteta. Ne mora se u svakom bračnom činu začeti dijete, jer je to nemoguće, Božji naum je naprotiv prirodna izmjena plodnih i neplodnih razdoblja što ima svoju svrhu u braku.

Vrh

PostPostano: Ned stu 13, 2016 15:14 

Što postaješ BUKVALIST, Giovi?
Lijepo piše: "I on mora biti takav da je nakon njega (za 9 mj.) moguće i rođenje djeteta."
Siguran sam da si shvatio da sam aludirao na eliminaciju svih ostalih nastranosti pri tom sexualnom odnosu/ćinu, ali ti odjednom sve izokrene - šta ti bi! :(

Vrh

PostPostano: Ned stu 13, 2016 16:12 
Administrator

Ne znam, očito te ne shvaćam i nisi jasno napisao, no svakako treba eliminirati sve nastranosti i kontracepciju koji degradiraju odnos odvajanjem prokreativnog djela čina.

Vrh

PostPostano: Ned stu 13, 2016 16:59 

Eto, Giovi! Vidiš da si skontao!

Vrh

PostPostano: Pon stu 14, 2016 18:31 
Administrator

To navodim radi onih koji se stalno pozivaju na sluzbeni nauk Crkve i misle da su radi toga jako pametni i odani Crkvi. Ali kad bi Crkva rekla nesto sto se protivi njihovoj pozudi onda ne bi pokazivali takvu poslusnost i odanost.

Bračni čin treba biti vođen ljubavlju a ne požudom, to vrijedi za svaki čin. Crkva nas vodi kada govori protiv požude, da ne bi supružnika gledali kao objekt za zadovoljenje svojih sebičnih želja. Zato pokazujemo poslušnost jer je uspostava Crkve izričita Isusova želja, za naše dobro.
Ali ako u napasti odbacimo Crkvu i samog sebe proglasimo prorokom, nema nas tko usmjeravati već sami sebi određujemo što je dobro a što zlo, a to je put u propast.
Pošto katolici to ne žele upozoravam te zadnji put da ne pozivaš protiv poslušnosti Katoličkoj Crkvi da bi slušali tvoje ideje, jer to ovdje ne prolazi.

Vrh

PostPostano: Uto stu 15, 2016 07:26 

Zelim se svima ispricati... Sotona me je zaveo... Kako sam mogo biti tako glup! Ali Giovi mi je pomogo da se urazumim,da prestanem ludovati i govoriti protiv pape. Za sve je kriva moja oholost a i oni prokleti crkveni oci koji su me naveli da tako bezbozno govorim i da vidim grijeh i u najnevinijem bracnom cinu koji je izraz istinske ljubavi. Upao sam u herezu maniheizma, gori sam heretik i od Lutera i od Kalvina i od Arija... Svi su oni smatrali da su pametniji od Crkve. Ali Giovi me je izvuko iz hereze,to je njegova zasluga, nitko mi nije tako dobro protumacio katolicki nauk kao on. Sad se samo brinem hoce li mi Bog oprostit toliku zabludu. Neka je proklet taj papa Grgur I Veliki koji je vidio grijeh u svakom bracnom cinu. Bolje bi mi bilo da sam vjerovo premudrom Pavlu VI nego tom glupom Grguru Velikom. I neka su prokleti i oni penitecijali(prirucnici za ispvjednike) koji su zabranjivali spolne odnose u vrijeme trudnoce,tri dana prije Pricest,pa u svaku nedjelju i svaki blagdan... I nek su prokleti ti sveci i njihove objave koje sve dolaze od Sotone ili su samo plod njihove razigrane maste. Odsada vjerujem samo modernim papama i nikom vise.Ali ono sto me najvise boli je to sto sam svojoj zeni uskratio toliko ljubavi i njeznosti. Koliko sam je puta uhvatio da masturbira jer ja nisam vrsio bracnu duznust. Upropastio sam svoju vlastitu zenu koja ce radi mene zavrsit u paklu. Ali hvala Bogu sto sam sada izasao iz mracnog srednjeg vijeka i to zahvaljujuci Gioviu...Molite braco i sestre da mi se Bog smiluje i oprostite mi ako sam nekog sablaznio svojim nerazumnim i bezboznim postovima.

Vrh

PostPostano: Sri stu 16, 2016 07:25 

Zelim se svima ispricati... Sotona me je zaveo... Kako sam mogo biti tako glup! Ali Giovi mi je pomogo da se urazumim,da prestanem ludovati i govoriti protiv pape. Za sve je kriva moja oholost a i oni prokleti crkveni oci koji su me naveli da tako bezbozno govorim i da vidim grijeh i u najnevinijem bracnom cinu koji je izraz istinske ljubavi. Upao sam u herezu maniheizma, gori sam heretik i od Lutera i od Kalvina i od Arija... Svi su oni smatrali da su pametniji od Crkve. Ali Giovi me je izvuko iz hereze,to je njegova zasluga, nitko mi nije tako dobro protumacio katolicki nauk kao on. Sad se samo brinem hoce li mi Bog oprostit toliku zabludu. Neka je proklet taj papa Grgur I Veliki koji je vidio grijeh u svakom bracnom cinu. Bolje bi mi bilo da sam vjerovo premudrom Pavlu VI nego tom glupom Grguru Velikom. I neka su prokleti i oni penitecijali(prirucnici za ispvjednike) koji su zabranjivali spolne odnose u vrijeme trudnoce,tri dana prije Pricest,pa u svaku nedjelju i svaki blagdan... I nek su prokleti ti sveci i njihove objave koje sve dolaze od Sotone ili su samo plod njihove razigrane maste. Odsada vjerujem samo modernim papama i nikom vise.Ali ono sto me najvise boli je to sto sam svojoj zeni uskratio toliko ljubavi i njeznosti. Koliko sam je puta uhvatio da masturbira jer ja nisam vrsio bracnu duznust. Upropastio sam svoju vlastitu zenu koja ce radi mene zavrsit u paklu. Ali hvala Bogu sto sam sada izasao iz mracnog srednjeg vijeka i to zahvaljujuci Gioviu...Molite braco i sestre da mi se Bog smiluje i oprostite mi ako sam nekog sablaznio svojim nerazumnim i bezboznim postovima.
Vjerojatno imas problema sa potencijom pa prodajes zeni foru da je zabranjen seks u braku iz uzitka i to potkrepljujes navodnim crkvenim ucenjem.

Vrh

PostPostano: Sri stu 16, 2016 14:13 
Administrator

Nije primjereno ni u kakvoj šali ili cinizmu proklinjati papu Grgura, crkvene oce ili samoga sebe, s time se ne šali ni malo.
A za razumjevanje nauka Crkve ne može se tumačiti citate izvan konteksta kako kome paše, već treba uzeti cjelinu uz poznavanje tadašnjih prilika kako to čini Crkva koja je jedina ovlaštena za istinito tumačenje Pisma i Tradicije.
Tako bi izbjegavanje odnosa "tri dana prije Pricesti, pa u svaku nedjelju i svaki blagdan", značilo za nekoga tko se svakodnevno pričešćuje da nikad ne konzumira brak. No da bi se to razumjelo treba znati da je takva disciplina bila moguća u vremenu kada se nije svakodnevno pričešćivalo, već se to činilo rijetko, jednom mjesečno. Tada je takva priprava imala smisao slično kao i izbjegavanje hrane kroz određeno vrijeme prije pričesti. Danas uz čestu pričest takva disciplina nije moguća i ne može se miješati sa nepromjenjivim naukom.

Katolička vjera nije filozofija ni ideologija, već se vidi kroz život u praksi kojem se ti rugaš: "Ali ono sto me najvise boli je to sto sam svojoj zeni uskratio toliko ljubavi i njeznosti (...) jer ja nisam vrsio bracnu duznost."
Nije to stvar za cinizam, nikada Crkva nije dozvoljavala jednostrano odbijanje vršenja bračne dužnosti. Odnosno ne smiješ odbijati zajedništvo sa svojom ženom ako bi ona željela sjedinjenje, to nije samo tvoje tijelo. Još sv. Augustin i sv. Toma Akvinski su govorili o tome kroz "plaćanje duga" u braku.
Crkva naglašava: "Sjedinjenjem supružnika ostvaruje se dvostruki cilj ženidbe: dobro samih supružnika i prenošenje života. Ta se dva značenja ili vrijednosti ženidbe ne mogu odvojiti a da se ne oslabi duhovni život ženidbenih drugova i kompromitiraju dobra braka i budućnost obitelji." (KKC 2363)

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Vrijeme na UTC + 01:00 sata