Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 22, 2019 17:42

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 79 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
PostPostano: Pet sij 04, 2019 16:12 

Iskreno, ne želim vas uvrijediti, no svatko ima svoje.
Moje je ipak da ću više vjerovati jednom svećeniku koji ima iza sebe godine, godine rada i konkretnih dokaza, svjedočanstava, više od 15000 konkretnih ljudi koji su "živjeli po njegovom" i koji to svjedoče, nego vas koji - koliko mogu primijetiti skačete na svaku koja ne ide na mlin vašem načinu života (usp. ne znam kako admin nije reagirao na onaj neumjesni komentar za p. Ramosa).

Naučila sam da pravi odnos, veza, takav način života nam pomažu cijeniti osobu, ne ono što nam ona pruža.
Razgovarajući sa svećenikom, često upravo oko ovih stvari, ustvari shvaćam da su čistoća i čednost milosni darovi koje nam je Bog dao da ih nosimo na sebi i u našim srcima. Dugo sam se borila sa svime time, još uvijek se borim s osjećajima i s onim Božjim jer kako nositi te darove? Kako ne odustati jer je užasno teško u ovom svijetu.
I ustvari sve počinje od želje za tim koja nam je dana od Boga preko vjere. I kad dospijemo do toga da smo takve žene i kad dođu teški dani oko toga jedino Bog pomaže svojom snagom Duha da možemo dalje ići njegovim putem.

Ja želim da me dečko, muž ili zaručnik gledaju na strani srca i ljepote unutrašnjosti.
Smatram da (ono što kaže p. Frkin) kad su dečko i cura najprije prijatelji u razgovoru i razgovaraju satima i satima tada veza postaje jaka. Čvrsta. Križevi i padovi ne mogu narušiti nikad vjeru, čednost i čistoću. Kaže on - "isti po vjeri, različiti po karakteru".

Isto tako, susrećem se ja s onima koji me ne shvaćaju, kao što ne shvaćaju da tako zivim iz poslusnosti Bogu i iz svojih uvjerenja.
Svima nam treba istinka ljubav, a ne lažna.
Pa često i sama od bliznjih doživim prigovaranje kako sam izbirljiva, kako mi ni jedan mladic nije odgovarao, kao nisam ni ja savrsena pa sta onda trazim, ali ja samo okrenem glavom jer oni ne znaju. Jednostavno ne znaju moje srce. To im ne pricam. Jednostavno idem dalje.
Isto tako, možda je Bozja volja da ne upoznam nekog cestitog mladica koji će gledati sa mnom kroz iste naočale, koji će mene voljeti i kojeg ću ja voljeti i koji će htjeti živjeti pravi katolički brak. Vec sad razmisljam i o toj mogucnosti. Čovjek treba nauciti biti sretan ako je i sam. Trudim se zivjeti s Isusom.

Ja vjerujem, čula sam svjedočanstva, poznajem ljude koji su kroz vezu u čistoći naučili da se problemi, svađice rješavaju samo kroz priču, koji su jedni druge upoznali onakvima kakvim uistinu jesu, jer nema prepuštanja velikim strastima. Znam da za uspješno hodanje u čistoći ne postoji recept i da netko kaže da je jednostavno lagat će, uvijek će biti uspona i padova, ali da nema tih padova uzoholili bi se i ne bi tražili Boga.
Zato, molim vas, nemojte suditi dok ne poslušate video - zajednička molitva, što ćešća svakodnevna misa, ispovijedanje, i naravno izbjegavanje stvari/mjesta u kojima znate da će te pasti pod grijeh. U srcu znam da Bog to sve stostruko nagradi i vjerujem da kad se sklapaju takvi brakovi bude slavlje i na zemlji i na nebesima.

„Hodanje je kao dužina IABI. Njeno polovište je točka C. Dužina IACI (čitaj prvo vrijeme hodanja) služi za upoznavanje osobe, za razgovore, za vidjeti jeste li jedno za drugo, jeste li za brak. Točka C je poljubac. Poljubac vuče na bračni čin. Dakle, od poljupca do braka imate još isto toliko vremena koliko vam je bilo potrebno za upoznavanje, ako želite izdržati bez potpunog spolnog odnosa do braka. Matematički rečeno, čistoća prije braka je:
“IACI=ICBI, A-upoznavanje, C-poljubac, B-bračni zagrljaj “ - i jednostavno, nema tu ništa pogrešnoga.

Vrh

PostPostano: Pet sij 04, 2019 17:15 

Iskreno, ne želim vas uvrijediti, no svatko ima svoje.
Moje je ipak da ću više vjerovati jednom svećeniku koji ima iza sebe godine, godine rada i konkretnih dokaza, svjedočanstava, više od 15000 konkretnih ljudi koji su "živjeli po njegovom" i koji to svjedoče, nego vas koji - koliko mogu primijetiti skačete na svaku koja ne ide na mlin vašem načinu života (usp. ne znam kako admin nije reagirao na onaj neumjesni komentar za p. Ramosa).

Naučila sam da pravi odnos, veza, takav način života nam pomažu cijeniti osobu, ne ono što nam ona pruža.
Razgovarajući sa svećenikom, često upravo oko ovih stvari, ustvari shvaćam da su čistoća i čednost milosni darovi koje nam je Bog dao da ih nosimo na sebi i u našim srcima. Dugo sam se borila sa svime time, još uvijek se borim s osjećajima i s onim Božjim jer kako nositi te darove? Kako ne odustati jer je užasno teško u ovom svijetu.
I ustvari sve počinje od želje za tim koja nam je dana od Boga preko vjere. I kad dospijemo do toga da smo takve žene i kad dođu teški dani oko toga jedino Bog pomaže svojom snagom Duha da možemo dalje ići njegovim putem.

Ja želim da me dečko, muž ili zaručnik gledaju na strani srca i ljepote unutrašnjosti.
Smatram da (ono što kaže p. Frkin) kad su dečko i cura najprije prijatelji u razgovoru i razgovaraju satima i satima tada veza postaje jaka. Čvrsta. Križevi i padovi ne mogu narušiti nikad vjeru, čednost i čistoću. Kaže on - "isti po vjeri, različiti po karakteru".

Isto tako, susrećem se ja s onima koji me ne shvaćaju, kao što ne shvaćaju da tako zivim iz poslusnosti Bogu i iz svojih uvjerenja.
Svima nam treba istinka ljubav, a ne lažna.
Pa često i sama od bliznjih doživim prigovaranje kako sam izbirljiva, kako mi ni jedan mladic nije odgovarao, kao nisam ni ja savrsena pa sta onda trazim, ali ja samo okrenem glavom jer oni ne znaju. Jednostavno ne znaju moje srce. To im ne pricam. Jednostavno idem dalje.
Isto tako, možda je Bozja volja da ne upoznam nekog cestitog mladica koji će gledati sa mnom kroz iste naočale, koji će mene voljeti i kojeg ću ja voljeti i koji će htjeti živjeti pravi katolički brak. Vec sad razmisljam i o toj mogucnosti. Čovjek treba nauciti biti sretan ako je i sam. Trudim se zivjeti s Isusom.

Ja vjerujem, čula sam svjedočanstva, poznajem ljude koji su kroz vezu u čistoći naučili da se problemi, svađice rješavaju samo kroz priču, koji su jedni druge upoznali onakvima kakvim uistinu jesu, jer nema prepuštanja velikim strastima. Znam da za uspješno hodanje u čistoći ne postoji recept i da netko kaže da je jednostavno lagat će, uvijek će biti uspona i padova, ali da nema tih padova uzoholili bi se i ne bi tražili Boga.
Zato, molim vas, nemojte suditi dok ne poslušate video - zajednička molitva, što ćešća svakodnevna misa, ispovijedanje, i naravno izbjegavanje stvari/mjesta u kojima znate da će te pasti pod grijeh. U srcu znam da Bog to sve stostruko nagradi i vjerujem da kad se sklapaju takvi brakovi bude slavlje i na zemlji i na nebesima.

„Hodanje je kao dužina IABI. Njeno polovište je točka C. Dužina IACI (čitaj prvo vrijeme hodanja) služi za upoznavanje osobe, za razgovore, za vidjeti jeste li jedno za drugo, jeste li za brak. Točka C je poljubac. Poljubac vuče na bračni čin. Dakle, od poljupca do braka imate još isto toliko vremena koliko vam je bilo potrebno za upoznavanje, ako želite izdržati bez potpunog spolnog odnosa do braka. Matematički rečeno, čistoća prije braka je:
“IACI=ICBI, A-upoznavanje, C-poljubac, B-bračni zagrljaj “ - i jednostavno, nema tu ništa pogrešnoga.

Prošao sam sve to i bio na predavanju kod Frkina i moje mišljenje je da čovjek lupa za sve pare a uz to nije u braku i priča ono što nezna.

Moram sada tetki po lek.

Vrh

PostPostano: Sub sij 05, 2019 23:41 
Administrator

Pater Frkin ima uspjeha u radu sa bračnim parovima, jer njegovi su savjeti temeljeni na savjetu Crkve. Crkva govori o hodanju u čistoći do odluke prave ljubavi i vjernosti u braku. Međutim, hodanje bez dodira i poljubaca ipak nije nauk Crkve, mada zasigurno nekome može pomoći da bude u čistoći.
Poljubac prije braka svakako nije grijeh. Ipak ne treba ni sa strastvenim poljupcima prije braka pretjerivati, čak i ako ih možemo kontrolirati, jer nema smisla pretjerano se uzbuđivati čime se i cijelo tijelo prirodno priprema za sjedinjenje, a to sjedinjenje želimo u braku.
Općenito, muškarci obično teže djele nježnost od odnosa, a ženama tjelesne nježnosti mogu poticati nerealnu zaljubljenost. Onaj tko se ne može dovoljno kontrolirati, za njega bi možda bilo bolje da to ni ne počinje. Nismo svi isti.
Moje iskustvo je da je meni bilo potrebno, pa da kažem i prirodno dati poljubac, zagrljaj, i druge "opipljive" znakove ljubavi.
Na samom početku smo se izjasnili za čistoću i hodali smo tako godinu i pol do braka. Zapravo, taj termin "hodanje" danas ljudi ni ne doživljavaju, to im je sinonim za "zabavljanje", "zabavljam se s njim / njom", i to tako neobavezno traje dugo, dok ih nešto ne stisne, jer nema nikakve odluke prema braku, time ni ozbiljne ljubavi. Ali ako hodaš s nekim onda ne stojiš na mjestu, krećeš se u nekom smjeru, imate neko odredište kamo hodate kao par. A to je kršćanski brak. Ako je tako, onda je sve ostalo lakše riješiti i za vrijeme hodanja i u braku.

Vrh

PostPostano: Pon sij 07, 2019 13:01 

Ma slažem se, Giovi, s vama.
Da se razumijemo, sama sam napisala da mi to od p. Frkina izgleda sf jer ne mogu zamislit da osobu koja mi se sviđa i koju volim ne poljubim, ili da je ne zagrlim, ili da ne sjedim pored nje.

Ja sam prvenstveno stavila video zbog svega što p. Frkin kaže o odnosu muškarca i žene. Ima jedan dio gdje spominje "nju naviklu na deračinu" i to je ono gdje sam se sama prepoznala.
Ono gdje ja promišljam je kad p. Frkin kaže da djevojka treba voditi - pa gdje da vodim, kako da vodim? Nije li muškarac ta Glava?

Također, nije li istina da najčešće parovi koji hodaju bez poljubaca/dodira više razgovaraju - jer imaju manje izbora što činiti ako neće ragovarati. Međutim, smatram da i dalje hodanje bez poljubaca/dodira ne garantira dubok odnos. I dalje odnos zahtijeva rad. Ljudi mogu hodati bez poljubaca i biti bolesno emocionalno navezani jedno na drugo. Opasno je misliti da je sreca zagarantirana uskraćivanjem tjelesnosti. Ako se ona uskrati, a par ne osjeti kako, kako pise u Frkinovom svjedočanstvu para Džojić, "dusa iz jedne se pretače u drugu"...nesto se radi krivo. Ako ne sada, postat će to jasno za 10-20 godina.
Isto tako, ima oci svaki dan moze svjedociti potvrdi Frkinove teorije koji stalno, ama baš stalno priča o temeljima. I eto (moje malo svjedočanstvo) ovih dana konstantno preispitujući svoje stavove, jučer slušam svečenika koji na kraju mise, prije blagoslova kaže da zamolimo Boga za blagoslov nad našim molitvama i nakanama jer "Ako Gospodin kuće ne gradi, uzalud se muče graditelji". Pa nije li stvarno tako? Ja vjerujem da jest.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 79 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC + 01:00 sata