Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 22, 2019 17:02

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 79 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri vel 01, 2012 10:03 

Ivančica je napisao/la:
... pola godine života u grijehu ......baš ovako prljavo da ispadne...

Pojam "život u grijehu", kad se veže uz hodanje označava prakticiranje sexualnih odnosa ili češće zajednički život "kao muž i žena" bez sakramenta braka, stoga to ne bi trebalo brkati s situacijom koju si prije opisala.
Što je, a što nije grijeh, u ovoj tvojoj i zaručnikovoj situaciji, najbolje će prosuditi ispovjednik pa bi bilo najbolje da obavite "životnu" ili "veliku" ispovijed gde bi uz detaljnu pripremu za ispovijed i pri samoj ispovjedi bi to sve bilo razjašnjeno. Takva priprava za brak je daleko važnija od pripreme za svadbu (gdje će se obaviti, koga pozvati, muzika itd) koja obično ljudima oduzima vrijeme za manje važne stvari. Percepcija vaše situacije od strane okoline će se sigurno promijeniti tokom vremena no sada je najvažnije da se dogodi pravo izmirenje između vas i Boga.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 11, 2012 17:38 

Lucija55 je napisao/la:
Evo zanimaju me vaši stavovi - da li je francuski poljubac pri hodanju grijeh?

Za mene osobno je francuski poljubac grijeh, kao što je grijeh i oralni seks u braku.

Ako netko zna kada se uopće došlo na ideju da to nije grijeh?

Vrh

PostPostano: Ned ožu 11, 2012 18:24 

Vanja je napisao/la:
Lucija55 je napisao/la:

Za mene osobno je francuski poljubac grijeh, kao što je grijeh i oralni seks u braku.

Dakle francuski poljubac je grijeh, ali abortus nije? Zanimljivo poravnanje vrijdnosti.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 11, 2012 18:42 

Braslav je napisao/la:

Dakle francuski poljubac je grijeh, ali abortus nije? Zanimljivo poravnanje vrijdnosti.

Gdje sam napisala da abortus nije grijeh?

Vrh

PostPostano: Pet ožu 23, 2012 13:17 

Giovi je napisao/la:
Ljubav je odluka!
Ono što ljudi čestu zovu ljubavlju je zapravo samo zaljubljenost, snažan osjećaj koji ne traje dugo. Dok ljubav neće sama od sebe doći, ljubav je odluka. Voljeti nekoga znači prihvatiti tu osobu sa svim dobrim i lošim stranama njene osobnosti, a toga nema bez odluke.

sve više sam uvjerena da je to tako .. :roll:
zaljubljenost jest samo osjećaj koji prolazi, a onda treba tu osobu koju imaš pored sebe stvarno i "ljubiti" onakvu kakva je ..
često je to samo deklarativno, a zapravo svojom odlukom da je ljubiš (osobu jel) svaki dan se odričeš sebe i činiš ono što je dobro za nju/njega

btw, pogledah jučer zgodan film o tome - Fireproof (Nezapaljiv) .. preporučujem svima koji žele naučiti ljubiti drugoga ili koji eventualno imaju problema u vezi/braku 8)

Vrh

PostPostano: Sri tra 25, 2012 10:54 

Vanja je napisao/la:
Lucija55 je napisao/la:

Gluposti! Zašto bi bio francuski poljubac grijeh ili oralni sex? :lol:
Tvom mužu je sigurno dosadno :lol:

Vrh

PostPostano: Pet tra 27, 2012 07:11 

Vanja je napisao/la:
Lucija55 je napisao/la:

Za tebe možda, ali za Crkvu ne, ako nije izdvojen od svrhe rađanja.

Vrh

PostPostano: Pet tra 27, 2012 15:14 

...Mislim da u temu o kršćanskom hodanju ne treba miješati ono što spada u brak...!

Vrh

PostPostano: Čet svi 03, 2012 13:29 

Riječ je napisao/la:

Dobro, možda nije grijeh, ali je perverzija za koju nema potrebe. To je moje osobno mišljenje ( da naglasim ) :D

Nisam udana i ne razumijem što ti znači ovo da je muškarcu dosadno bez toga? Želiš li reći da su žene ovdje da bi zabavljale muškarce da im ne bi bilo dosadno?

Zar ti misliš da svi muškarci razmišljaju kao ti? U kršćanskom braku nema prisile i ne radi se ono što drugi ne želi, tak' da...

Vrh

PostPostano: Čet svi 03, 2012 13:39 

Vanja je napisao/la:
Riječ je napisao/la:

Dobro, možda nije grijeh, ali je perverzija za koju nema potrebe. To je moje osobno mišljenje ( da naglasim ) :D

Nisam udana i ne razumijem što ti znači ovo da je muškarcu dosadno bez toga? Želiš li reći da su žene ovdje da bi zabavljale muškarce da im ne bi bilo dosadno?

Zar ti misliš da svi muškarci razmišljaju kao ti? U kršćanskom braku nema prisile i ne radi se ono što drugi ne želi, tak' da...

Slažem se da nije grijeh, ali zašto bi bilo perverzija? Ako muž i žena to vole, to je njihova privatna stvar kako će se ljubiti, ili imati seks. Problem je jedino ako jedan partner to voli a drugi ne. Ili još gore, ako jedan prisiljava drugoga na nešto što ovaj ne voli.

Vrh

PostPostano: Čet svi 03, 2012 13:48 

To sam i napisala da nema prislile. I naravno, neka svatko radi što želi, ja sam rekla svoje mišljenje. Za mene je to perverzija, jer ja tako osjećam. Ne razumijem te čudne porive, da sad ne idem u detalje :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Pet svi 04, 2012 07:53 

Slažem se da se treba vratiti temi kršćanskoga hodanja, a braku posvetiti posebnu temu, no to je vrlo često nemoguće razdvojiti jer proizlazi jedno iz drugoga. Što se francuskog poljupca tiče...je li grijeh ili ne, zaista nije relevantno neko osobno mišljenje, kao ovo:

Vanja je napisao/la:
Lucija55 je napisao/la:

nego što o tome Crkva govori. Pa kome vo volji, kome ne...ponekad mi je jako čudno vidjeti kako pojedini ljudi u Crkvi u pitanje dovode ono što i sama Crkva smatra dopuštenim, ne smatra lošim i na taj se način postavljaju iznad nje same. Ako je loše dovoditi u pitanje crkveni nauk, onda to vrijedi za svaki slučaj...

Vrh

PostPostano: Pet svi 04, 2012 14:41 

Kumpić je napisao/la:
Slažem se da se treba vratiti temi kršćanskoga hodanja, a braku posvetiti posebnu temu, no to je vrlo često nemoguće razdvojiti jer proizlazi jedno iz drugoga. Što se francuskog poljupca tiče...je li grijeh ili ne, zaista nije relevantno neko osobno mišljenje, kao ovo:

nego što o tome Crkva govori. Pa kome vo volji, kome ne...ponekad mi je jako čudno vidjeti kako pojedini ljudi u Crkvi u pitanje dovode ono što i sama Crkva smatra dopuštenim, ne smatra lošim i na taj se način postavljaju iznad nje same. Ako je loše dovoditi u pitanje crkveni nauk, onda to vrijedi za svaki slučaj...

Što ti s ovime želiš reći? Da bi trebali raditi nešto što ne želimo i što nam se gadi samo zato što Crkva to odobrava? Ljudi nisu roboti, a ni robovi.

Vrh

PostPostano: Sub svi 05, 2012 09:43 

Vanja je napisao/la:
Kumpić je napisao/la:

Što ti s ovime želiš reći? Da bi trebali raditi nešto što ne želimo i što nam se gadi samo zato što Crkva to odobrava? Ljudi nisu roboti, a ni robovi.

Ne. Nego da ne valja proglašavati grijehom nešto što ni Crkva grijehom ne proglašava. Samo to. Ostalo - svakom po volji.

Vrh

PostPostano: Sub svi 05, 2012 14:14 

Samo, okolnosti i situacije mogu bitno promijeniti stvar... Otkud je to došlo da se prihvaća kao bezazleno, nekad u prošlosti niti bračni parovi nisu izmjenivali nježnosti na takve načine, a danas se sve što je došlo u paketu sa propagandom seksepila i rušenjem svih granica (i obzira) osobito na ulici i u javnosti, prihvaća kao normalno...?

Što znači ona riječ u ispitu savjesti "nedolično"? Zar to još uvijek postoji? ...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 79 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata