Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 20, 2018 03:56

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon srp 23, 2018 10:11 

Написано пре 42 минута
Хајде да будемо реални. Коришќење кондома је онанија. И то је то. Мислим да сестра Деа из „Католички одговори“ је целосно у праву када каже: „Ako si vjernik, trudiš se ne sagriješit, ako nisi - jednostavno te nije briga“. Ко неќе више деца нека не општи и неќе да има, нека живи са своју жену/свог мужа као са сестру/брата, нису поцркали толико девственика и целомудреника неќемо ни ми. Ово није римокатоличка наука, него хришќанска.

Bravo sestro Dea.. talibana ima svuda.

https://pouke.org/forum/index.php?/topic/

Moralni zakon koji nam je Bog dao nije skup zabrana nego uputstvo za upotrebu.
On zna kako smo i od čega sazdani i zna što je dobro za nas a što nije. U svemu što čovjek radi postoji povezanost duše i tijela. Iako je ona istočnim grijehom narušena još uvijek je to toliko vrsta veza da svaka tjelesna bolest utječe i na duh isto tako grijeh utječe ne samo na dušu nego i na tijelo.
Smatram da je jedna od najvećih uspjeha Sotone upravo nametanje ideje da su Božji zakoni neke zapovijedi i zabrane.
Mi to naivno pijemo, a on dobro zna zašto nam takvu laž podmeće.

Vrh

PostPostano: Pon srp 30, 2018 11:52 

Danas je slika ljubavi kroz medije i društvo često izvrnuta, a riječ je o ključnom pitanju. U vezi toga evo nekoliko citata za razmišljanje iz knjige "Glava Obitelji":

"Suvremeni nered na području spolnosti, braka i obiteljskog života te osobna nesreća milijuna ljudi na ovom svijetu posljedice su davanja pogrješnog odgovora na pitanje što je ljubav."

Ljubav je tajna koja se ne može potpuno definirati, no recimo sv. Toma Akvinski navodi "Ljubiti znači htjeti dobro drugomu."
Pritom se to ne odnosi toliko mnogo na emocije ili spolnu želju koliko na volju:
"Volja, nadahnuta razumom, jest ta koja odabire ljubiti ili ne. Iskrena ljubav između muškarca i žene ne isključuje ni ono tjelesno ni ono emocionalno, ali podređuje ove sposobnosti ljudskoj prosudbi i volji.
(...)
Ako ljubav ovisi o spolnoj želji, ona je osuđena na propast kada ta želja izblijedi - a bolest ili nesreća mogu u trenu izbrisati samu srž te želje. (...)
Osim ovog brkanja ljubavi s tjelesnom željom, postoji još raširenije mišljenje da je ljubav neodoljiva emocionalna sila kojoj ljudsko biće ne može odoljeti. Kako pojednostavljeno tvrdi suvremena masovna kultura, posebice literatura i zabavni mediji, ljubav je sposobna pogoditi nas u bilo kojem trenutku poput teške bolesti - pod uvjetom da postoji virus prave osobe. Ti ljubavnici s ekrana koji jadikuju: "Ah, to je jače od mene" ili: "Ništa ja tu ne mogu", i, nažalost, oni koji su pod njihovim utjecajem čine od ljubavi svojevrsnu bolest.
Reći, međutim, da je ovo emocionalno stanje ljubav, značilo bi identificirati ljubav s nečim u našoj prirodi što je još nepredvidljivije od spolne želje. Naša emocionalna stanja variraju iz dana u dan, iz sata u sat mijenja se naše raspoloženje - naša radost danas može sutra ustupiti mjesto tuzi.
(...)
Sva ova pogrješna tumačenja ljubavi - da je ljubav spolna želja ili emocionalno stanje ili kombinacija ovih dviju stvari - čine istu pogrješku (...) ova su tumačenja usmjerena unutra, prema osobi koja ljubi, a ne prema van, prema osobi koju se ljubi. Osim toga, po njima je ljubav izvan kontrole osobe koja ljubi, i na taj joj se način ostima najdragocjeniji atribut. Pravi razlog zbog kojeg je ljubav neprocjenjiva jest taj što je slobodna.
Ljubav koja se ne daje slobodno uopće nije ljubav. Ništa nas ne može prisiliti da nekoga ljubimo. Bog nas ne prisiljava da ga ljubimo.
(...)
Kada slobodan izbor svoje volje da združimo život s drugom osobom iskažemo zavjetom na vjernost do smrti i nastavimo ga štititi svakodnevnim primjerima odanosti samom Bogu, taj slobodan izbor u stanju je odolijevati svim olujama vremena i okolnosti. Takva ljubav može odoljeti čak i emocionalnoj ili spolnoj privlačnosti druge osobe za koju nam se može činiti da bi na našu ljubav možda pružila više zauzvrat."

Eto, nakon ovog uvoda bilo bi zanimljivo komentirati naslov teme - "ljubav je odluka".

Ja sam nakon puno traženja i puno svojih pokušaja definiranja, pa i onog definiranja ljubavi prije i poslije obraćenja shvatila (a o tome piše i psiholog S. Peck) da bi prava katolička ljubav između muškarca i žene trebala biti volja za proširivanjem sebe u svrhu njegovanja vlastitog i tuđeg duhovnog razvoja.
Jedini istinski cilj pravog katoličkog para bi trebao biti duhovno sazrijevanje i ljudska evolucija.
Mi odabiremo koga ćemo voljeti i kakva je sposobnost odabrane osobe za uzvraćanjem naše ljubavi duhovnim razvojem.
Ljubav je čin volje, namjera i akcija pa je tako svaki istinski ljubavni odnos uzajamna psihoterapija gdje prednjači volja za proširivanjem samoga sebe kako bi se njegovao vlastiti i tuđi duhovni razvoj i ta ljubav proizlazi iz htijenja, a ne iz emocija.
Istinski voli samo onaj tko je odlučio voljeti. To je oblik rada i oblik hrabrosti.

Najvišega nema bez najnižega. Biljka mora imati korijenje ispod, kao i sunčevu svjetlost iznad, a korijenje mora biti prljavo. Najveći je dio te prljavštine čista zemlja, samo ako je ostavite u vrtu... Ljudske ljubavi mogu biti veličanstvene slike božanske Ljubavi.
(C. S. Lewis)

Slažem se, premda ipak započinje emocijama i privlačnošću. Bez toga, teško da će se netko okrenuti i obratiti pažnju na drugu osobu. No, ključ stvarne ljubavi jest odluka za drugoga i mislim da je nije moguće uistinu održati bez Božje milosti,

Pa, možda bi bolje bilo reći da počinje katekiranjem (procesom u kojem nam određena osoba postaje važna). Procesom u kojem osobi dajemo pažnju (osnovni oblik djelovanja), dok bi istinsko slušanje bila manifestacija ljubavi.

A zaljubljenost koja uključuje (emocije i privlačnost) nije istinski oblik ljubavi budući da ne zahtjeva napor, niti je u potpunosti čin volje ili izbora, nego samo osigurava produženje vrste te pri tom ne potiče na duhovni razvoj. To je samo privremeno i djelomično rušenje ega i erotsko iskustvo povezano sa seksom te nema veze s ljubavlju (usp. ne zaljubljujemo se na taj način u djecu, a ipak ih volimo).

I da, primjetih da nitko ne govori o obvezi, a to je upravo kamen temeljac odnosa.

Vrh

PostPostano: Pon srp 30, 2018 19:02 

Ja sam nakon puno traženja i puno svojih pokušaja definiranja, pa i onog definiranja ljubavi prije i poslije obraćenja shvatila (a o tome piše i psiholog S. Peck) da bi prava katolička ljubav između muškarca i žene trebala biti volja za proširivanjem sebe u svrhu njegovanja vlastitog i tuđeg duhovnog razvoja.
Jedini istinski cilj pravog katoličkog para bi trebao biti duhovno sazrijevanje i ljudska evolucija.
Mi odabiremo koga ćemo voljeti i kakva je sposobnost odabrane osobe za uzvraćanjem naše ljubavi duhovnim razvojem.
Ljubav je čin volje, namjera i akcija pa je tako svaki istinski ljubavni odnos uzajamna psihoterapija gdje prednjači volja za proširivanjem samoga sebe kako bi se njegovao vlastiti i tuđi duhovni razvoj i ta ljubav proizlazi iz htijenja, a ne iz emocija.
Istinski voli samo onaj tko je odlučio voljeti. To je oblik rada i oblik hrabrosti.

Najvišega nema bez najnižega. Biljka mora imati korijenje ispod, kao i sunčevu svjetlost iznad, a korijenje mora biti prljavo. Najveći je dio te prljavštine čista zemlja, samo ako je ostavite u vrtu... Ljudske ljubavi mogu biti veličanstvene slike božanske Ljubavi.
(C. S. Lewis)

Pa, možda bi bolje bilo reći da počinje katekiranjem (procesom u kojem nam određena osoba postaje važna). Procesom u kojem osobi dajemo pažnju (osnovni oblik djelovanja), dok bi istinsko slušanje bila manifestacija ljubavi.

A zaljubljenost koja uključuje (emocije i privlačnost) nije istinski oblik ljubavi budući da ne zahtjeva napor, niti je u potpunosti čin volje ili izbora, nego samo osigurava produženje vrste te pri tom ne potiče na duhovni razvoj. To je samo privremeno i djelomično rušenje ega i erotsko iskustvo povezano sa seksom te nema veze s ljubavlju (usp. ne zaljubljujemo se na taj način u djecu, a ipak ih volimo).

I da, primjetih da nitko ne govori o obvezi, a to je upravo kamen temeljac odnosa.

Ono kada čovjek zakoplicira stvari...od jednostavne Božije zapovjedi ..' plodite se i množite...

Vrh

PostPostano: Uto srp 31, 2018 10:52 

bok

ja sam tu novi,pa čitam teme foruma.
Ovdje,na ovo temi nisam skužio o kojoj ljubavi razgovarate:
1.ljubav između osoba(recimo muško žensko)
ili
2.ljubav (općenito) npr majka-sin,brat-sestra

ili
prema Bogu,nekom svecu ,vjeri

pa bi volio da me neko uputi

p.s. glup sam al brzo kužim

D :DD

Vrh

PostPostano: Uto srp 31, 2018 20:48 

O Božji sudče (usp. hebr. Daniel)

Za druge ne znam, ali ja sam pisala o ljubavi između muškarca i žene.
Naime, ovaj život je samo stanica do vječnosti, a bračnom milošću nas Bog poziva da svoju svakodnevnicu učinimo pozornicom ljubavi i odgovorimo pozivu na svetost. Na taj način brak postaje nosivi stup života, a milost se u sakramentu ženidbe umnožava - zato sam napisala da je to u konacnici sup/čvrsta odluka za neku osobu i stajanje uz tu odluki, obnavljanje ljubavi svaki dan.

Ta osoba te treba privoditi Bogu. Molit za tebe, za vaš brak, težiti svakodnevnom davanju sebe drugome i umiranju u sebi za tebe.

Pogledaj, nitko nikad, ni tvoji roditelji, ni prijatelji, ni djeca, pa ni žena te neće moći ljubiti kao Krist čija se ljubav očituje davanjem na križ, a ne plesnim scenama punih seksualnosti niti pogledima koji te dovode u nesvijest.
A onima pozvanim na brak, božanska ljubav se treba ogledati među njima.
To ne znači da nema tjelesnosti, ali ta tjelesnost tek u braku biva blagoslovljena - bračnim činom supružnici obnavljaju savez sklopljen pred Bogom.

Istina, svijet je drugačiji, neki ne razume, neki nikada neće razumijeti, ali Krist nam je uzor. Samim time svi smo mi krscani pozvani na "krscanski idealizam", u smislu teznje boljemu (o.p. na hagio sam naučila da nijedan dan nismo duhovno na istoj razini, svaki dan ili rastemo ili padamo) i zato mislim da gledajuci u Boga, muž i žena zajedno rastu i vode se k nebu, a na tom put vrijedi logika križa - učini prvi korak i daruj se ne očekujući ništa za uzvrat.

Tada ni priče o podložnosti, o Glavi koja vodi svoje Srce, o predbračnoj čistoći jednostavno nisu besmislene, koliko god ih omalovažavali i oni koji se deklariraju kao katolici.

U nijednom kršćanskom odnosu nema meda i mlijeka, to je uzak i mukotrpan put koji je pun poteškoća, ali Bog te poteškoće stavlja kao prepone na atletskoj stazi, a one koji Ga ljube krijepi da ih preskoče.
p.s. Ne pita te svećenik na vjenčanju jesi li ludo zaljubljen u nju/njega, nego izražavaš privolu i obećavaš vjernost u dobru i zlu, zdravlju i bolesti, da ćeš je ljubiti i poštovati u sve dane života svoga.

Vrh

PostPostano: Sri kol 01, 2018 23:13 

sorry Dea(sa poštovanjem)....bi rekli srbi....fulala si ceo fudbal

postavio sam jednostavno pitanje....koja vrsta ljubavi?

sad nabrzinu pogledah wikipediju na talijanskome definicija ljubavi
pa prilažem prijevod
govorimo o 11 definicija

Manifestacije ljubavi

Unutar odnosa koje pojedinac ima sa svojom okolinom, ljubav se može klasificirati kroz različite manifestacije:

Samoljublje - zdrava samoljublja. Čini se kao uvjet samopoštovanja, ali se ne smije zbuniti s narcizmom koji rezultira samosrednjom. Buddhizam, koji označava ego kao iluzija našeg uma, prava ljubav ili suosjećanje, postoji samo kada je usmjerena prema drugoj osobi, a ne prema sebi. Međutim, za psihoanalizu, koja je potpuno suprotna budizmu, ego se definira kao jedina stvarnost, ljubav je uvijek samo-osobna, koja se može razviti u zdravo ili nezdrav način ovisno o slučaju.
Bezuvjetna ljubav - nesebična i suosjećajna ljubav, zavjetovana bez očekivanja ništa zauzvrat. Ona odgovara duhovnoj ljubavi koju propovijedaju različite religije.
Filialna i bratska ljubav - između potomaka i predaka (obitelj, roditelj).
Prijateljstvo - osjećaj rođen od potrebe koju ljudska bića osjećaju da se druže jedni s drugima.
Romantična ljubav - osjećaj koji u određenom smislu idealizira voljenu osobu, ovisno o očekivanju ljubavi.
Seksualna ljubav - proizvedena seksualnom željom prema drugoj
Platonova ljubav - filozofski koncept koji podiže ljubav prema kontemplaciji ljepote, čistom i nezainteresiranom znanju. Tada su kasnije interpretirali neoplatonisti iz 1500-ih kao filozofsku ljubav prema osobi.
Ljubav prema prirodi - uključuje osjećaj zaštite prema biljnom i životinjskom svijetu.
Ljubav prema nečemu apstraktnom ili neživom - fizičkom objektu, ideji, ali i idealnom cilju (ljubavi prema zemlji ili patriotizmu) i može se povezati s herojskom; u potonjem slučaju ona predstavlja oblik altruizma prema svojoj skupini
Ljubav prema Bogu - pobožnost, temelji se na vjerskoj vjeri.
Univerzalna ljubav - duhovnost u širem smislu, odgovara iskustvu misticizma (ekstaza, prosvjetljenja, nirvana).

ti govoriš o Agape...evo prijevod iz wiki

Àgape [1] ili agàpe [2] [3] (od grčkog ἀγάπη, agápē, u latinskim caritas [4]) znači nezainteresiranu, bratsku, neizmjernu ljubav. Koristi se u kršćanskoj teologiji da ukazuje na Božju ljubav prema čovječanstvu.

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 06:20 

sorry Dea(sa poštovanjem)....bi rekli srbi....fulala si ceo fudbal

postavio sam jednostavno pitanje....koja vrsta ljubavi?

sad nabrzinu pogledah wikipediju na talijanskome definicija ljubavi
pa prilažem prijevod
govorimo o 11 definicija

Manifestacije ljubavi

Unutar odnosa koje pojedinac ima sa svojom okolinom, ljubav se može klasificirati kroz različite manifestacije:

Samoljublje - zdrava samoljublja. Čini se kao uvjet samopoštovanja, ali se ne smije zbuniti s narcizmom koji rezultira samosrednjom. Buddhizam, koji označava ego kao iluzija našeg uma, prava ljubav ili suosjećanje, postoji samo kada je usmjerena prema drugoj osobi, a ne prema sebi. Međutim, za psihoanalizu, koja je potpuno suprotna budizmu, ego se definira kao jedina stvarnost, ljubav je uvijek samo-osobna, koja se može razviti u zdravo ili nezdrav način ovisno o slučaju.
Bezuvjetna ljubav - nesebična i suosjećajna ljubav, zavjetovana bez očekivanja ništa zauzvrat. Ona odgovara duhovnoj ljubavi koju propovijedaju različite religije.
Filialna i bratska ljubav - između potomaka i predaka (obitelj, roditelj).
Prijateljstvo - osjećaj rođen od potrebe koju ljudska bića osjećaju da se druže jedni s drugima.
Romantična ljubav - osjećaj koji u određenom smislu idealizira voljenu osobu, ovisno o očekivanju ljubavi.
Platonova ljubav - filozofski koncept koji podiže ljubav prema kontemplaciji ljepote, čistom i nezainteresiranom znanju. Tada su kasnije interpretirali neoplatonisti iz 1500-ih kao filozofsku ljubav prema osobi.
Ljubav prema prirodi - uključuje osjećaj zaštite prema biljnom i životinjskom svijetu.
Ljubav prema nečemu apstraktnom ili neživom - fizičkom objektu, ideji, ali i idealnom cilju (ljubavi prema zemlji ili patriotizmu) i može se povezati s herojskom; u potonjem slučaju ona predstavlja oblik altruizma prema svojoj skupini
Ljubav prema Bogu - pobožnost, temelji se na vjerskoj vjeri.
Univerzalna ljubav - duhovnost u širem smislu, odgovara iskustvu misticizma (ekstaza, prosvjetljenja, nirvana).

ti govoriš o Agape...evo prijevod iz wiki

Àgape [1] ili agàpe [2] [3] (od grčkog ἀγάπη, agápē, u latinskim caritas [4]) znači nezainteresiranu, bratsku, neizmjernu ljubav. Koristi se u kršćanskoj teologiji da ukazuje na Božju ljubav prema čovječanstvu.

Dragi moj, ja sam govorila o katoličkoj ljubavi između muškarca i žene, ljubavi koja vodi u sakrament (vidljivi znak nevidljive Božje milosti) ženidbe.
Ti čitaš wikipediju :lol: , a ja čitam Escrivu, Ivana Pavla II, Pecka, Ivančića. Što drugo da ti kažem? Ovo gore nisu moje privatne mudrolije, nego parafrazirane riječi svetaca, crkvenih naučitelja, katoličkih psihologa.

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 15:50 

..
Citat:

Molio bi da prednost damo onima koji su u braku ili koji imaju sličan problem.

Ja sam u braku i apstiniram već 5 godina...isprva sam mislila da je to nemoguća misija,povremeno se samozadovoljavala,no,eto,nije tako strašno...

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 16:01 

Ja sam u braku i apstiniram već 5 godina...isprva sam mislila da je to nemoguća misija,povremeno se samozadovoljavala,no,eto,nije tako strašno...

Mislim da činiš suprotno od onog što je normalno za brak otkadad svijet postoji....jesi se posavjetovala sa duhovnikom o tome.

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 21:39 

draga Dea

dobro da si razjasnila
znači govorimo o ljubavi između muškarca i žene

pa o toj vječnoj temi se pišu knjige,rade filmovi,pišu opere
cijela umjetnost je zaokupljena tim osječajem

"ljubav je patnja,ljubav je bol"

sad tu možemo teze i teze

znači suzili smo na 2 vrste ljubavi

nema katilčke,pravoslavne,muslimanske,hinduističke....ona je univerzalna

a brak kao,brak.....civilizacijska stekovina

nekom se posreći nekom ne

brak i ljubac nisu ista stvar....ako se to poklopi ,to je fantastično

ako se ne to ne poklopi onda....ili rastava ili kompromis

ajmo u revijalnom tonu.....Dean Martin u legendarnoj pjesni....ovo je ljubav

https://www.youtube.com/watch?v=OnFlx2Lnr9Q

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 21:44 

a sad da odgovoirm gospođi izmeđunebaizemlje i kopitaorovom komentaru

samozadovoljavanje je ok,to čine sva živa bića

i da nisi slučajno ošla kod duhovnika da mu to ispričaš

to je tvoja intima

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 21:59 

ma sad tek počinjem kužit temu....ljubav je odluka

ako govorimo o zaljubljivanju ....to nema veze s mozgom

to te pukne ko munja,to neznaš di si

koja odluka koji bakrači

i da se nadovežem na korisnika "giovia"....sti neki pop?

to o braku to nema blage,ma sa ničim

prava ljubav muškog i žene......nema tu barijera

zato umjetnici i govore....ljubav nema granica

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 18:34 

a sad da odgovoirm gospođi izmeđunebaizemlje i kopitaorovom komentaru

samozadovoljavanje je ok,to čine sva živa bića

i da nisi slučajno ošla kod duhovnika da mu to ispričaš

to je tvoja intima

Vrlo hrabro ovo napisati na katoličkom forumu, a mene je to asociralo na scenu iz Pasije kada sude Isusu, a sotona se suptilno provlači kroz mnoštvo - uvijek je tu kao predator i obilazi duše kao ričući lav. :?

Samozadovoljavanje je grijeh bludnosti - ne sagriješi bludno - smrtni grijeh. :!:

No, hvala Bogu, ma kako težak grijeh bio, ako se pokajemo, Njegovo milosrđe nas čisti.
Redovita ispovijed kada se dogodi pad, nova odluka, puno puno molitve i redovit post jer on kroti.

Svatko od nas ima svoje borbe, neke će biti lakše, neke teže. Čest je to grijeh i kod muškaraca i kod žena, a ja mislim da je problem u našem gledanju na seksualnost.

Naime, Ivančić (usp. Hagioterapija u susretu s čovjekom) je lijepo objasnio da čovjekove nagonske sile, psihičke strasti i duhovne čežnje imaju istu svrhu, ali zbog istočnog grijeha je narušeno jedinstvo kojim se čovjek otklonio od Stvoritelja pa djeluju nepovezano i odvojeno.
Zato je duhovno zdravlje karaktera tamo gdje se nagoni strasti pokoravaju čovjekovoj slobodi, a to znači da je svaki čovjek sposoban podvrgnuti ih duhovnoj dimenziji kako bi služili dobru, istini i zdravlju. Zato nagone (tjelesne vegetativne snage koje pokreću tjelesne životne mehanizme) i strasti (psihičke snage koje se izražavaju preko emocija) treba uključiti u vrline i kreposti :) Mi ljudi smo vrlo kompleksna bića i na svoje potrebe, nagone i zelje treba gledati sa poštovanjem i zahvalnošću. Spolnost je lijepa, ali Bog ju je stvorio i utkao u svakoga da bude svrsi shodna.

P.S. možda malo off topic, ali vrijedi pogledati - https://www.youtube.com/watch?time_cont ... pp=desktop

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 20:02 

Vrlo hrabro ovo napisati na katoličkom forumu, a mene je to asociralo na scenu iz Pasije kada sude Isusu, a sotona se suptilno provlači kroz mnoštvo - uvijek je tu kao predator i obilazi duše kao ričući lav. :?

Samozadovoljavanje je grijeh bludnosti - ne sagriješi bludno - smrtni grijeh. :!:

No, hvala Bogu, ma kako težak grijeh bio, ako se pokajemo, Njegovo milosrđe nas čisti.
Redovita ispovijed kada se dogodi pad, nova odluka, puno puno molitve i redovit post jer on kroti.

Svatko od nas ima svoje borbe, neke će biti lakše, neke teže. Čest je to grijeh i kod muškaraca i kod žena, a ja mislim da je problem u našem gledanju na seksualnost.

Naime, Ivančić (usp. Hagioterapija u susretu s čovjekom) je lijepo objasnio da čovjekove nagonske sile, psihičke strasti i duhovne čežnje imaju istu svrhu, ali zbog istočnog grijeha je narušeno jedinstvo kojim se čovjek otklonio od Stvoritelja pa djeluju nepovezano i odvojeno.
Zato je duhovno zdravlje karaktera tamo gdje se nagoni strasti pokoravaju čovjekovoj slobodi, a to znači da je svaki čovjek sposoban podvrgnuti ih duhovnoj dimenziji kako bi služili dobru, istini i zdravlju. Zato nagone (tjelesne vegetativne snage koje pokreću tjelesne životne mehanizme) i strasti (psihičke snage koje se izražavaju preko emocija) treba uključiti u vrline i kreposti :) Mi ljudi smo vrlo kompleksna bića i na svoje potrebe, nagone i zelje treba gledati sa poštovanjem i zahvalnošću. Spolnost je lijepa, ali Bog ju je stvorio i utkao u svakoga da bude svrsi shodna.

P.S. možda malo off topic, ali vrijedi pogledati - https://www.youtube.com/watch?time_cont ... pp=desktop

Ovo je dobro ali nije riješenje za problem koji ima ova sestra.
Žena u braku a apstinirati 5 godina .
I ovo je normalno??

Crazy vidi rješenje u samodozadovaljanju a ti nudiš rješenje kako to izbjeći kao da je to poanta i cilj ovoga.
Svašta????

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 22:41 

aloha !

teta "dea" ima čvrst stav...šta je...je

pa ćemo to malo analizirat

masturbiraj....pa onda se ispovijedi i pokaj...i biva oprošteno

masturbiraj...i nemoj to reć na ispovijedi....smrtni grijeh...pakao ti ne gine

ne ide to tako teta "dea"

pa koji će muški završit onda u raju?? pokaži jednog koji nije masturbirao

i nema nešto da možeš okarakterizirati kao smrtni grijeh...a pogotovo masturbacija

čak ni ono najgore ...ubojstvo...ne mora biti smrtni grijeh...jer možda si ubio iz samoobrane,možda si branio domovinu

te zapovjedi mogu služiti kao korektiv...a ne doslovno da promatraš

i kad je to pisano....prije xxx hiljada godina....kada je bilo 1 na 100,000 hiljada pismenih

pa ih je dotični ...Mojsije objavio kao korektiv,kao civizacijsko ponašanje,možeš kao bonton buduće civizacije

htio je reć (moš mislit kako se tad narod ponašao)...htio je reć...da ih malo kultivira

ono...nije u redu da stalno lažeš,ili kradeš,nije u redu da karaš susjedovu ženu,da masturbiraš na javnom mjestu

nemoj ubiti,voli Boga i tako

i doista neke od tih tada zapovjedi ušle su u sudske prakse...sudi ti drušvo za to

po tim naputcima se i stvorila naša zapadna civilizacija,u škole je to ušlo,doma nas uče ko djecu da nije dobro

lagat,il krast

i to je naše civilizacijsko nasljeđe

a da je to smrtni grijeh....ma daj

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata