Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 08:11

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Masturbacija
PostPostano: Čet vel 11, 2016 06:35 

Može li mi netko tko se u ove stvari bolje razumije , objasniti . Jer stalno mi se vrte razna pitanja po glavi , kao npr. što ako se skroz prestanem samo zadovoljavati (da li ću imati neke zdravstvene posljedice , kao npr. neplodnost i sl., jer želio bih se jednog dana ostvariti kao otac) , a što se tiče volje , volje imam , samo informacije i znanje o tome nemam , pa me strah da nešto tu ne poremetim ) , djevojku još nemam , a zarekao sam se da i neću sve dok bolje ne stanem financijski na noge , a što se tiče financija , smatram da imam određene psihološke smetnje kod rada , upravo zbog toga grijeha , jer osjetio sam da veliki dio snage gubim radi samo zadovoljavanja , jer očigledno da se u spermi krije određeni kemijski sastav koji tijelo izbacuje prilikom masturbacije , pa imam pomankanje koncetracije , počnem da lutam mislima , počnem da mislim na djevojku koju sam volio i ta mi veza nije uspjela opet radi teške financijske situacije , tako da kad se sjetim svega toga padam moralno , gubim snagu , počnem da se ne kontrolirano opijam , masturbiram , zapadam u tešku tjeskobu i da se iznutra kidam do te mjere da više ne mogu izdržati , a pritom znam da mi sve to radi ne funkcionalan mozak i ne funkcionalno tijelo . Tako da me zanima mišljenje onih koji su prestali masturbirat a da još nisu ušli u vezu , pa me zanimaju kakve efekte imaju . Odg. mi treba pod hitno , jer shvatio sam da ovako više ne mogu , život mi se raspada i već osjećam da se polako rastajem sa životom , ako nešto pod hitno ne učinim !!! Pozz

Vrh

PostPostano: Pet vel 12, 2016 09:27 
Administrator

Naše društvo je izgleda toliko otupjelo da veliča grijeh a ono što je dobro i prirodno smatra bolešću. Živjeti čistoću nije štetno, Bog je stvorio nas i naše organe da imaju svrhu, a ne za sterilno zatvaranje u sebe kao kod masturbacije. Fiziološki, kad god je tijelu potrebno prirodno dolazi do ejakulacije odnosno polucije.
Naprotiv masturbiranje jest neuredno i štetno, ponovit ću što sam već pisao o tome:

Masturbacija je protunaravna jer umjesto da je sredstvo zajedništva, ljubavi i života, za što je naša seksualnost namjenjena, ona kida to usmjerenje ljubavi i životu i zatvara nas u sebični krug naslade.
Masturbacija je pomanjkanje ljubavi, egoistično traži seksualni užitak kao cilj, a nije komunikacija i sredstvo ljubavi između dvije osobe. Zato je masturbacija štetna, jer zatvara osobu u nju samu, a to rađa nezadovoljstvom, nezrelošću, egoizmom i onemogućuje razvoj osobe prema drugome. To nije čin ljubavi i darivanja, već izolacija u egoistične svrhe. Stoga takav čin ne odgovara smislu seksualnosti koja je otvorena prema drugima. Radi se zapravo o izokretanju seksualnog čina koji je po svojoj naravi socijalan, pa ostaje samo sterilna ljubav prema samome sebi.

Kako se onda boriti protiv te navike?
Treba uvidjeti uzroke, a ne se usredotočiti na sam čin. Uzroci mogu biti npr. u napetostima, u navici, u nedostatku interesa za druge stvari, osamljenosti ili vanjskim seksualnim izazovima kojima smo danas sve više izloženi.

Pošto je masturbacija najuže povezana s egoizmom i zatvorenošću u sebe, stoga je protiv toga najbolji lijek otvorenost prema drugima.
Zato se najbolje što više otvoriti Bogu, drugima i zajednici, da se može onda pomalo odricati sebe i svojih interesa u korist drugih i zalagati za zajedničko dobro.

Vrh

PostPostano: Ned stu 27, 2016 13:01 

i ja imam veliki problem i to psihički i fizički.Jel jako volim jednu curu i prema drugima se ne mogu otvorit a ne znam ona me ne Želi.jasno mi je da je mastrubacija grijeh ali kako da se opustim kad ne mogu naci curu.alkohol ne pijem godinama ko ni druge ovisnosti sve sam odbacio zbog boga jedino sto bi htio to je Žena koja ce voljet moje dobro srce.ne znam imao sam u Životu velikih problema uzrokovanih rastavom mojih roditelja pa sam bježao u alkohol i drogu a to nije bilo dobro to mi je jasno.SAD sam pod stalnim kontrolama i već puno godina nemam problema s tim nekim stvarima već imam zbog zatvorenosti prema drugim curama a meni se Čini da je to i zbog ponašanja moje majke.npr. rekla mi da mastrubacija nije grijeh a hodajući mjesecima u crkvu shvatio sam da je onaj krivu.idem svaku nedjelju na misu i po tjednu kad stignem.nadam se da ce mi Bog kadtad podarit neku Ženu jer trebam obitelji i sigrnost to sto nikad nisam imao i od tud moji problemi i sa alkoholom i drogom i mastrubacijom ali mislim da je to SAD prošlost samo trebam vjerovat u Isusa Jel tako.molim odgovor aliiskren i pravedan.

Vrh

PostPostano: Pon stu 28, 2016 10:35 

Goran 1 » Čet vel 11, 2016 07:35:
"Odg. mi treba pod hitno , jer shvatio sam da ovako više ne mogu , život mi se raspada i već osjećam da se polako rastajem sa životom , ako nešto pod hitno ne učinim !!! Pozz"

Zbilja ti je h i t n o potreban pdgovor??? :(

Vrh

PostPostano: Pon stu 28, 2016 10:46 

Goran 1 » Čet vel 11, 2016 07:35:
"Odg. mi treba pod hitno , jer shvatio sam da ovako više ne mogu , život mi se raspada i već osjećam da se polako rastajem sa životom , ako nešto pod hitno ne učinim !!! Pozz"

Zbilja ti je h i t n o potreban pdgovor??? :(

marko1973 je digao temu iz mrtvih (tzv. "necro"), nema smisla prozivati Goran 1 za stvari koje više nisu aktualne. :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Uto stu 29, 2016 08:09 

ne znam zašto ali očito da svećenici nemaju ili vremena ili volje ili ni oni ne znaju prave odgovore jer vidim da ne Žele i neće nam pomoći.

Vrh

PostPostano: Uto stu 29, 2016 09:05 

ajde malo pojasni što želiš reći :;

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Uto stu 29, 2016 19:18 
Administrator

Marko1973, biti slobodan i biti s Bogom je važnije od alkohola, droge, masturbacije i bilo koje druge ovisnosti koja nam se u nekom trenutku čini jako privlačnom. Jer sloboda koju Crkva naučava je za dobro svakog čovjeka, Crkva nas poziva da naš seksualni nagon bude pod kontrolom volje, a ne obrnuto. U postu prije sam pisao zašto je masturbacija loša i kako se boriti protiv te loše navike.
Masturbacija je nadomjestak za pravu ljubav, treba se ohrabriti da bi mogli zaista, istinski ljubiti, a za brak ostaviti seksualnost kao potpuno predanje drugome, bračnom drugu. A tko tako živi, tko nije rob seksualnosti ni nesretan ovisnik o tome, može sa više samopouzdanja i radosnije usmjeriti energiju na pozitivne stvari u životu i otvarati se, davati i pomagati drugima. Masturbacija nije ta pozitivna stvar, ona zatvara čovjeka u sebe.
Kada masturbacija prelazi u ovisnost, ne treba se obeshrabriti ako nekad padnemo, važno je odlučiti ići prema ljubavi, željeti da možemo voljeti drugoga, a onda će i ta navika izgubiti na važnosti. Sami to ne možemo, stoga snagu primamo u sakramentima, u Kristu koji nas je toliko ljubio da je dao cijeloga sebe za nas, iz te Ljubavi se onda otvara naša ljubav prema drugima, to je taj izlaz iz naše sebičnosti i zatvorenosti.

Vrh

PostPostano: Čet pro 01, 2016 07:12 

hvala od srca na odgovoru mislim da cu konačno moći se okrenuti i otvoriti prema nekoj curi i dati joj ljubav koju nosim u srcu jer sam raščistio s starom ljubavi koja me nije Željela i mastrubacija mi neće trebat vise.Isus i sveti duh ce meni naci pravu osobu u to sam uvjeren i to ce se dogodit.pozdravMarko

Vrh

PostPostano: Pet pro 23, 2016 09:12 

hvala još jednom i vama i vjeri mojoj u boga izgleda da sam našao konačno pravu curu koja me puno voli.Sretan Božić i Nova Godina svima.pozdrav Marko

Vrh

PostPostano: Uto sij 24, 2017 23:24 

Pozdrav,
Imam moralnu dilemu vezanu za ovo pitanje pa molim pomoć.
Zanima me naime, da li je grijeh masturbacija tijekom seksa, ako se to uopće može tako nazvati. Problem je što meni seks sam po sebi nikad ne pruža orgazam, već si moram tijekom njega i "sama pomoći". Vjerujem da vam je jasno da to ne mogu u oči pitati niti jednog svećenika, niti to želim pitati na ispovjedi jer mi zvuči neprimjereno, ali sve nekako nisam mirna dok ne znam sa sigurnošću da li je to grijeh koji treba ispovijedati...eto ne znam što da mislim, dovoljno mi je neugodno to uopće opisivat... :oops:

Vrh

PostPostano: Sri sij 25, 2017 15:41 
Administrator

Zapravo masturbacija je zadovoljavanje samog sebe, odnos sa samim sobom, u kojem se traži seksualni užitak bez sjedinjenja. Naprotiv, bračni čin je vođenje ljubavi sa suprugom, a stimulacija bračnog druga može biti početak ili dio toga čina. U bračnom činu je na djelu razmjena ljubavi koja treba završiti potpunim predanjem jedan drugome. Dakle ako se stimuliranje koristi kao predigra ili pomoć spolnom činu u braku onda je ono dozvoljeno.

Treba imati u vidu da žena često kasnije dolazi do vrhunca nego muškarac, i muž u svojoj ljubavi treba na to misliti pripremajući se riječima, gestama, poljupcima, dodirima, a ideal bi bio da oboje dođu do vrhunca u otprilike isto vrijeme. To je nešto što počinje prije samog čina, i vrijedi raditi na tom zajedništvu, da supružnici postaju što više usmjereni jedan drugome.
Ono što je bitno je da spolni čin uvijek na kraju bude potpun kako bi ostvario cjelovit smisao i uzajamnog darivanja i prokreacije.

Vrh

PostPostano: Sri sij 25, 2017 21:31 

hvala na preciznom odgovoru :wink:

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata