Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 23, 2018 19:34

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 49 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
 Naslov: Re: Sumnje
PostPostano: Sri srp 05, 2017 19:34 

Bitno je sto je istina.Sakramenti kao danas postoje otprilike od 12 stoljeca.U prvom tisucljecu sakrament kao takav nije ni postojao.Cak ni imenica sakrament ili dogma nije postojala.Nije bilo ni crkvenog prava,ni katekizma.Da je oduvijek bio zabranjen pristup lomljenju kruha,E uharistiji onima koji su se bracno razisli i bili ponovo u vezi je neistina.Takvih koncepata nije bilo od pocetaka.Danas se prvo cita crkveno pravo,katekizam i clnci vjere pa tek onda Sveta Pismo uklupljeno u shemu.Nek " misli" i vjeruje tko sto hoce u bajke o istoj crkvi danas.. i nulte godine. Proucavaj,idi u knjiznicu,pitaj crkvene pivjesnicare,ne mene s malom tipkovnicom i prstma cevapima. Zbog takvih ko sto si ti cu morat okulisti opet a nemam pravo dvaput godusnje ko u Titino doba. :)

Da, ako bi došao na red. :P

No, istina je i da ima sto glava koje su išle tumačiti izvorno Bibliju, mada je i sama Biblija nastala kasnije (kako si to zaboravio nabiti na nos!?), te se sve toliko razlikuju da postoji 101 denominacija i sekta. Ne treba nikome još i tvoja. :wink:
E, pa...red se zna s razlogom. 8)

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Sri srp 05, 2017 19:46 

Da.I od svake denominacije uzmes dio koji ti odgovara,gdje se zahtjeva red relativiziras da bude lakse.Tako bar ja.Recimo ako je vrucina u nedjelju onda s am subotar,ako se uci kako rastavit pusku onda sam adventist,kad mi biskup nije po volji onda sam protestant ,a kad trazim milosti onda katolik :)

Vrh

PostPostano: Čet srp 06, 2017 15:33 
Administrator

Preljub apsolutno nikada u Crkvi nije bio dopušten, a sakrament i nerazriješivost ženidbe ustanovio je sam Krist: "Što dakle Bog združi, čovjek neka ne rastavlja!" (Mk 10,9). Crkva to ne može mijenjati, Bog joj nije dao moć da rastavi ono što je On sastavio.
Kongregacija za nauk vjere navodi:
"Tradicija prvotne Crkve, koja se temelji na nauku Krista i apostola, potvrđuje nerazrješivost ženidbe, pa i u slučaju preljuba. To načelo je potvrđeno unatoč nekim nespretnim pokušajima tumačenja na primjer oprosta udijeljenih osobama koje su se našle u osobito teškim prilikama.
(...)
Vjerna evanđeoskom radikalizmu, Crkva ne može vjernicima upraviti riječi različite od onih sv. Pavla: “Oženjenima velim, ne ja, nego Gospodin: žena neka se od muža ne rastavlja – a ako se rastavi, neka se ne udaje ili neka se s mužem pomiri – a muž neka ne otpušta žene” (1 Kor 7,10-11). Iz toga proizlazi da nova sjedinjenja, nakon rastave postignute prema građanskom zakonu, nisu ni uredna ni zakonita."
(...)
Neslaganje stanja “rastavljenih i ponovo vjenčanih” sa zapovijedi i otajstvom vazmene Gospodinove ljubavi, sa sobom povlači nemogućnost primanja, u svetoj euharistiji, znaka jedinstva s Kristom. Pripuštanje euharistijskoj pričesti može se ostvariti samo nakon pokore koja uključuje “kajanje za grijeh i čvrstu odluku više ne griješiti”"

Vrh

PostPostano: Ned srp 30, 2017 19:56 

Dobar članak o pobudnici Amoris Laetitia, ima zanimljivih detalja i otkrića stanovitih "zanimljivosti":

https://www.vjeraidjela.com/razgovor-ka ... tia/#_ftn1

Članak inače napisan za Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije (Đakovo) i objavljen u broju 1/2017.
Često uzmem od župnika Vjesnik, ali eto baš taj nisam. Slučajno naletjeh sad na navedenoj stranici.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 49 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC + 01:00 sata