Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 15, 2019 17:27

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet srp 05, 2019 07:15 
Administrator

Kopitar, piši na latinici da te "ceo svet razume", a umjesto kopiranja tekstova s pravoslavnog foruma, probaj o temama nešto reći svojim rječima kao katolik.

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 12:51 

"Da li je moguće spasiti se a ne biti ni u braku ni u monaštvu?"...koja glupost...ni jedno,ni drugo nije preduvijet za spasenje...

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 13:08 

Kopitar, piši na latinici da te "ceo svet razume", a umjesto kopiranja tekstova s pravoslavnog foruma, probaj o temama nešto reći svojim rječima kao katolik.

Pokušat ću.

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 13:09 

"Da li je moguće spasiti se a ne biti ni u braku ni u monaštvu?"...koja glupost...ni jedno,ni drugo nije preduvijet za spasenje...

Dobro si rekla.

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 14:46 
Administrator

Želio bih razjasniti još neke stvari koje se ovdje spominju.
Nitko nije manje vrijedan niti bolji jer je u braku, duhovnom pozivu ili single, svi smo pozvani na univerzalnu svetost, bez obzira u kakvom smo stanju. Ali biti single nije poziv niti je to Božji dar za koji trebamo moliti, za razliku od braka ili duhovnog poziva za kojeg molimo kako mi osobno tako i cijela Crkva, i samo zbog toga ne bi trebao nitko biti povrijeđen. Kad mi je bilo teško a osjećao sam poziv na brak, svećenik mi je rekao: "Moli za svoju buduću suprugu!". Nije rekao da je sasvim jednako biti single i biti u braku, ili da se brak idealizira ili da treba moliti da budem single jer je to dar, već "Moli za buduću suprugu!".
Kako se nekad zaluta u toj molitvi, preporučam pročitati slijedeći članak:
https://zenavrsna.com/moliti-za-buduceg-supruga/7160

Dalje, treba razlikovati čistoću i djevičanstvo (celibat), oboje može biti radi Krista, ali čistoća je odricanje od onoga što je loše, grijeha, a djevičanstvo od onoga što je dobro - braka, makar je oboje radi Kraljevstva Božjeg. Iz toga je jasnije shvatiti pojam djevičanstva u KKC 1619, to nije ono stanje prije braka u smislu kako se živi čistoću prije braka, nego svjesna odluka za neženstvo radi Kraljevstva. Ja recimo nikada nisam tako odlučio (tj. nisam imao takav poziv) da se želim odreći braka, niti sam ikada spadao u tu kategoriju.

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 15:21 

Znači,postoji samo ili brak ili svećeništvo?Ili odluka,ne ženiti(udavati) se?Mislim da rijetki donose odluku svjesno ostati sami.A molitva za supruga,što,ako ne bude uslišana?Nije to garant da će se pojaviti ta osoba.Svatko ima svoj put i nekima se posreći,nekima ne...
Kažeš,biti single nije Božji dar za koji trebamo moliti?Zar stvarno misliš da netko moli Boga da bude single?A što tu ima moliti?Smiješno...Kažeš,čistoća je odricanje od onog što je loše,a djevičanstvo od onog što je dobro?Znači,moja prija koja je sa 52 nevina,treba se riješiti toga što prije,nije joj na ponos,kako ona misli?

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 16:48 

Znači,postoji samo ili brak ili svećeništvo?Ili odluka,ne ženiti(udavati) se?Mislim da rijetki donose odluku svjesno ostati sami.A molitva za supruga,što,ako ne bude uslišana?Nije to garant da će se pojaviti ta osoba.Svatko ima svoj put i nekima se posreći,nekima ne...
Kažeš,biti single nije Božji dar za koji trebamo moliti?Zar stvarno misliš da netko moli Boga da bude single?A što tu ima moliti?Smiješno...Kažeš,čistoća je odricanje od onog što je loše,a djevičanstvo od onog što je dobro?Znači,moja prija koja je sa 52 nevina,treba se riješiti toga što prije,nije joj na ponos,kako ona misli?

Sad si mi posvjestila da se mi zapravo bojimo donositi odluke već očekujemo da Bog sam odluči a kad se molimo ne tražimo sa silom ( siloviti ga grabe) nego mlako eto pa može ali ako Ti misliš da ne može jer nisam dostojan itd..

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 20:11 

Ej Adrija, nisam mislio odg ali eto. A i iman iskustva s katolickim spajalicama. Pa...znas vec kako to ide...
Ja nisam positovjetio brak i vezu s osobom drugog spola. Ja ne smatram da osobe koje nisu u braku imaju problem. Ja smatram da osobe koje ne mogu ostvarit vezu s osobom drugog spola imaju problem. E sad, ako mozes ostvarit vezu s osobom drugog spola, ali to zrtvujes radi veceg dobra, onda pricamo o duhovnosti. No, ako ces zrtvovat to (potencijalnu ili konkretnu) vezu s osobom drugog spola onda se celibat/zaredenje namece kao iedina logicna opcija. Crkva je jasna; ili ces se ostvarit u toj vezi ili ces se ostvarit odricanjem toga dobra.
Medutim. Ako ti nisi u stanju ostvarit vezu s osobom suprotnog spola, onda se nemas cega odrec.
Normalno, zdravo ljudsko ponasanje je da osoba ostvari vezu sa drugom osobom suprotnog spola. Ukoliko ne dolazi do toga, problem postoji. No, ukoliko ne dolazi do toga zbog vlastitog odricanja radi veceg dobra- onda pricamo o religijskom uvjerenju tj o duhovnosti. Ovo drugo, Crkva velica i prica o Bozijem daru koji ti prakticki omogucava da to napravis.

I zelia bi jos prokomentirat nesto sto mi je upalo u oko. Bolje receno, bode me u oci, lol.
Netko od vas je napisao da zeli duhovno jakog momka. To je jedan od glavnih razloga dolaska cura na katolicku spajalicu. Zatim cesto kod takvih cura uslijedi; "zelim znak Boze da je to taj". Nazalost to je popularna glupost, koja je usto i krivovjerna po Katolickoj teologiji. Nad tim se grozim.

Sto se spajalica tice, pa tako i katolickih.... One su prakticki kontra bilokakve romanticne ljubavi, pq bi cak rekao i ljubavi, jer se preko toga moze samo trazit osoba na papiru, nista drugo. Tu se trazi netko tko zadovoljava tvoje kriterije, a to je poprilicno kriv nacin trazenja pravog partnera, jer su ti kritetiji vecinom isti; da bude zgodan na slikama, duhovno jak, dobar posao, diploma. Ja se grozim na ovo. Doslovno mi se povraca. Nadam se da nisam jedini,lol.

P.s.
Sto se tice sluzenja zene muskarcu...Crkva to propovijeda vec stoljecima.
Vidim da se s tim ne slazes. Ne slazem se ni ja s dosta toga. Mozda i s vise stvari nego ti. To ne znaci da smo losi ili zlocesti.
Znas, Crkva je puno puta korigirala svoja stajalista.

Vrh

PostPostano: Pet srp 05, 2019 22:07 

Pa zašto "ne skušaj i ne vjeruj ljudima s foruma"?
Kaži,ne vjeruj ljudima općenito.
Ili su ovi,tj.mi,nešto gori,opakiji od ostatka populacije???

Ne, izmeđunebaizemlje, niste me shvatili. Jednostavno, da bi nekog poznavao, a potom mu vjerovao i njegov savjet slušao, potrebno je puno, puno više od pukog forumskog tipkanja. Ne kaže se džaba da su oči ogledalo duše i da oči govore puno o ljudima.
Sama tema je bitna, za mene i ne toliko jer sam u braku, ali za one koji još traže, kao što sam i ja znao da želim kršćanski brak ali nisam godinama nalazio srodnu dušu, itekako bitna.

Giovi, pa možemo li baš govoriti o srodnoj duši i katoličanstvu kao takvom? Mislim da ne.
Ja mislim da mi možemo izmoliti muža/ženu (svećenici pozivaju na to) i mislim da postoji taj netko koga nam je Bog namijenio. I ako slijedimo Božju volju, tj. ako živimo (vrlo bitno) sakramentalnim životom, osluškujemo ono što nam On govori, ne možemo pogriješiti, samo trebamo znati "slušati".
Jednostavno treba očistiti srce od idola koje bi nam bilo tko ili bilo što mogao/moglo predstavljati.
Bog na prvom mjestu, a sve ostalo će se nadodati u pravi trenutak i zapravo je ključ u tom predanju, u bezuvjetnom povjerenju u Boga.
Nema srodne duše kao takve. Sreću ne možemo naći u drugoj osobi, nego s njom, ali! samo u Bogu.

Vrh

PostPostano: Sub srp 06, 2019 16:55 

Želio bih razjasniti još neke stvari koje se ovdje spominju.
Nitko nije manje vrijedan niti bolji jer je u braku, duhovnom pozivu ili single, svi smo pozvani na univerzalnu svetost, bez obzira u kakvom smo stanju. Ali biti single nije poziv niti je to Božji dar za koji trebamo moliti, za razliku od braka ili duhovnog poziva za kojeg molimo kako mi osobno tako i cijela Crkva, i samo zbog toga ne bi trebao nitko biti povrijeđen. Kad mi je bilo teško a osjećao sam poziv na brak, svećenik mi je rekao: "Moli za svoju buduću suprugu!". Nije rekao da je sasvim jednako biti single i biti u braku, ili da se brak idealizira ili da treba moliti da budem single jer je to dar, već "Moli za buduću suprugu!".
Kako se nekad zaluta u toj molitvi, preporučam pročitati slijedeći članak:
https://zenavrsna.com/moliti-za-buduceg-supruga/7160

Dalje, treba razlikovati čistoću i djevičanstvo (celibat), oboje može biti radi Krista, ali čistoća je odricanje od onoga što je loše, grijeha, a djevičanstvo od onoga što je dobro - braka, makar je oboje radi Kraljevstva Božjeg. Iz toga je jasnije shvatiti pojam djevičanstva u KKC 1619, to nije ono stanje prije braka u smislu kako se živi čistoću prije braka, nego svjesna odluka za neženstvo radi Kraljevstva. Ja recimo nikada nisam tako odlučio (tj. nisam imao takav poziv) da se želim odreći braka, niti sam ikada spadao u tu kategoriju.

S prvom rečenicom se slažem! (Možda smo na dobrom putu)
Ali ja nikada nisam ni napisala da je biti single dar za koji treba Boga moliti, znači možda je cijela ova rasprava natezanje makova zrna.

Bit moje teze je da kad nešto silno želiš, a to ne dobivaš i sve se stvari okreću naopako, lako upadneš u neko stanje neuroze u kojem misliš da nešto u tebi ne štima ili da Bog nije na tvojoj strani. Nešto kao u ovom šaljivom videu: Svi se moji prijatelji žene, samo ja ne...
https://youtu.be/__pK5Yy4Q8s
Kako idu pravila psihoterapije po pateru Nikiću:
1. prihvatiti sebe (svoju pravu vrijednost)
2. zavoljeti sebe
3. oprostiti i sebi i drugima
4. prihvatiti da te Bog voli
...........
da bi mogao ozdraviti u duši i započeti svoj život ispočetka.

Tema o kojoj sam prije pisala tiče se zapravo, usput, i prihvaćanja samaca unutar crkvene zajednice. Nakon referenduma o braku, a možda i prije, počelo se nekako svisoka gledati na ljude: nisi još u braku, nemaš petero djece... ja sam veći vjernik od tebe i sl. gluposti.

I da, članak KKC 1619 zapravo bi se mogao naširoko odnositi i na predbračnu čistoću... jer pravi vjerski razlog je isti kao i kod djevičanstva. Dok su svjetovni razlozi apstinencije: npr. čuvanje od spolnih bolesti ili izbjegavanje neželjene trudnoće... Koji je pravi duhovni razlog predbračne čistoće, ako nije onaj sadržan u KKC 1619??

Hvala na linku, ali portal Žena vrsna nekako nije moj tip literature. Kao da pokušavaju nešto objasniti pa samo malo s vrha zagrebu, da osobu utješe, a zatim ostaju nedorečeni... Recimo, spomenuti članak sugerira da bi uz molitvu samci trebali biti otvoreniji, više izlaziti i više se pokazivati... Hmm, zar nema danas na društvenim mrežama dovoljno narcisoida, a sve je manje pravog prijateljstva i ljubavi?

Vrh

PostPostano: Sub srp 06, 2019 17:08 

Ej Adrija, nisam mislio odg ali eto. A i iman iskustva s katolickim spajalicama. Pa...znas vec kako to ide...
Ja nisam positovjetio brak i vezu s osobom drugog spola. Ja ne smatram da osobe koje nisu u braku imaju problem. Ja smatram da osobe koje ne mogu ostvarit vezu s osobom drugog spola imaju problem. E sad, ako mozes ostvarit vezu s osobom drugog spola, ali to zrtvujes radi veceg dobra, onda pricamo o duhovnosti. No, ako ces zrtvovat to (potencijalnu ili konkretnu) vezu s osobom drugog spola onda se celibat/zaredenje namece kao iedina logicna opcija. Crkva je jasna; ili ces se ostvarit u toj vezi ili ces se ostvarit odricanjem toga dobra.
Medutim. Ako ti nisi u stanju ostvarit vezu s osobom suprotnog spola, onda se nemas cega odrec.
Normalno, zdravo ljudsko ponasanje je da osoba ostvari vezu sa drugom osobom suprotnog spola. Ukoliko ne dolazi do toga, problem postoji. No, ukoliko ne dolazi do toga zbog vlastitog odricanja radi veceg dobra- onda pricamo o religijskom uvjerenju tj o duhovnosti. Ovo drugo, Crkva velica i prica o Bozijem daru koji ti prakticki omogucava da to napravis.

I zelia bi jos prokomentirat nesto sto mi je upalo u oko. Bolje receno, bode me u oci, lol.
Netko od vas je napisao da zeli duhovno jakog momka. To je jedan od glavnih razloga dolaska cura na katolicku spajalicu. Zatim cesto kod takvih cura uslijedi; "zelim znak Boze da je to taj". Nazalost to je popularna glupost, koja je usto i krivovjerna po Katolickoj teologiji. Nad tim se grozim.

Sto se spajalica tice, pa tako i katolickih.... One su prakticki kontra bilokakve romanticne ljubavi, pq bi cak rekao i ljubavi, jer se preko toga moze samo trazit osoba na papiru, nista drugo. Tu se trazi netko tko zadovoljava tvoje kriterije, a to je poprilicno kriv nacin trazenja pravog partnera, jer su ti kritetiji vecinom isti; da bude zgodan na slikama, duhovno jak, dobar posao, diploma. Ja se grozim na ovo. Doslovno mi se povraca. Nadam se da nisam jedini,lol.

P.s.
Sto se tice sluzenja zene muskarcu...Crkva to propovijeda vec stoljecima.
Vidim da se s tim ne slazes. Ne slazem se ni ja s dosta toga. Mozda i s vise stvari nego ti. To ne znaci da smo losi ili zlocesti.
Znas, Crkva je puno puta korigirala svoja stajalista.

Prijatelju,
ne znam gdje bih tebe smjestila po mentalitetu, negdje na jug Hrvatske ili možda BiH?

(Šalim se, nije toliko bitno.)

Smatram zaista da ste svi vi dobri, Giovi mi je na ovom forumu kao brat, a ni na tebe se nikad nisam naljutila, možda na koji tvoj post, ali na tebe kao osobu nikako. Ne sjećam se uopće našeg zadnjeg nesporazuma...

Moram ti reći, onako prijateljski, da nešto s tvojim postom jako, jako, jako, jako izvrnuto ne štima.

Recimo, izjava "Crkva je puno puta korigirala svoja stajališta". Zar zaista??

Drugo, inzistiraš na "služenju žene muškarcu". Ovo ćeš mi zaista morati malo primjerima potkrijepiti, pa ću onda odlučiti slažem li se s tobom ili ne, jer sam danas vidjela neke čudne "katoličke memove" na instagramu (kao savjete katoličkim muževima). Želeći ispasti smiješni, sugeriraju "šutni je nogom" i slične gluposti... Pošto sam još i sad zgrožena, a potječem iz obitelji gdje se događalo emocionalno i verbalno zlostavljanje, jako sam osjetljiva na to i pušem i na hladno... Radije preporučam dobar članak u novom Veritasu od fra Željka Barbarića pod naslovom "Nježnost". :?

Vrh

PostPostano: Ned srp 07, 2019 06:13 

Nezz zasto spominjes mentalitet s obzirom da nisam bas ni napisao svoj stav? Ovo sto sam pisao o problemu osoba koje ne mogu uspostavit vezu s drugom osobom - postoji klasifikacija te bolesti.
A memovi su tu da nasmiju..Zao mi je sto cujem za tvoju proslost, i nadam se da si uspila, ili da ces uspit to ostavit iza sebe.
Ne znam o kojem meme-u pricas, ali kad dode do humora tu dijelim na los i dobar humor. Meme te nije nasmijao. Dakle los humor? A gle, svak s internet vezom moze postat meme. To je dvosjekli mac :mrgreen:
Ovo sto se tice sluzenja, zena i muskarac..to nije moj stav, to je crkveni. I ja se definitivno ne slazem s njim. Ne slazem se ni s predbracnom cistocom u danasnjem dobu. I s jos dosta toga...

Vrh

PostPostano: Ned srp 07, 2019 06:18 

A crkva je ispravljala nauk o; postavljanju prema svjetovnim vlastima, prodaju oprosta, krizarskim ratovima, bulama o pravilnom mucenju vjestica...ima toga dosta na listi. A kako stvari stoje promijenit ce i stav prema razvodu.

Vrh

PostPostano: Ned srp 07, 2019 12:18 

Ako smijem vratiti temu na katolicke spajalice... sto mislite o takvom obliku upoznavanja?

Ili bolje receno, kako da novi obracenici, koji nemaju puno prijatelja u crkvi jos, upoznaju nekoga takodjer u vjeri?

Ono za sto znam dosad je druzenje samaca kod patera Frkina (nisam jos bila na tim susretima) i duhovne obnove za mladice i djevojke u Sigetu. Samo sam nekako dojma (iz iskustva) da sva ta druzenja di se okupi ljude sa ciljem "evo sad nadjite cure i decke" prodju nekako awkward i ljudi su dosta sramezljivi, nepovjerljivi i jedva cekaju da sve to prodju i odu doma (ukljucujuci i mene)

Vrh

PostPostano: Ned srp 07, 2019 12:53 

Ako smijem vratiti temu na katolicke spajalice... sto mislite o takvom obliku upoznavanja?

Definitivno veliko ne (zbog osobnog iskustva), ali tko voli, nek izvoli. Poznajem nekoliko "uspješnih" slučajeva.
Mislim da je adrijana spomenula društvene mreže, narcisioidnost i tu je s tim profilima na spajalicama isto na tragu toga. Zar ne?
Sjedi ti nasuprot mene pa prodiskutirajmo mi o tim tvojim najdražim stvarima, pjesmama, knjigama i ne znam čemu.
U profilima sve savršeno jer je neki nepisani imperativ biti savršen. Biti snažan, jak i uspješan u svemu. Biti nepovrediv.
I u tome je problem. Kada se trudimo da budemo savršeni, mi prvo negiramo sebe i svoju ljudsku prirodu, jer nismo savršeni i ne možemo to biti. Krijemo od drugih svoje nesavršenosti, svoju nesigurnost i strahove, ali krijući to udaljavamo se od drugih. Da bismo se istinski povezali s drugima potrebno je da budemo autentični, a sve dok krijemo svoje mane i predstavljamo se u najboljem svjetlu mi to nismo, pa onda eto ti ga problema kad ustvari stvoriš sliku online profila, a osoba drugačija u zbilji.
Citat:
Ili bolje receno, kako da novi obracenici, koji nemaju puno prijatelja u crkvi jos, upoznaju nekoga takodjer u vjeri?

A nemam ti pojma. Mislim da sam ti davno već prije bila navodila gdje naći vjerske evente (iako, iskreno, ne bih išla solo na to). Uključi se u neku zajednicu (ako ti cilj nije isključivo pronalazak frajera), ne možeš ni pojmit koliko poznanstava možeš sklopiti, pa i prijateljstava.
Citat:
Ono za sto znam dosad je druzenje samaca kod patera Frkina (nisam jos bila na tim susretima) i duhovne obnove za mladice i djevojke u Sigetu. Samo sam nekako dojma (iz iskustva) da sva ta druzenja di se okupi ljude sa ciljem "evo sad nadjite cure i decke" prodju nekako awkward i ljudi su dosta sramezljivi, nepovjerljivi i jedva cekaju da sve to prodju i odu doma (ukljucujuci i mene)

Susreti kod p. Frkina su ti subotom navečer iza mise (gledala sam jednom njegovu emisiju na Laudato pa je rekao).
A za ostalo, sve je to stvar osobnog doživljaja. "Muvanje" s vjernikom koji je ima ono sve, a opet s toliko nekih svojih mušica ti meni ostaje u poprilično pozitivnom sjećanju (doduše, nisam se zaljubila pa sam na to naše gledala poprilično s humorom i retrospekcijom i dandanas mi je nejasno kako me istodobno može toliko živcirat i bit mi drag i još uvijek kad se čujemo, bar tri dana se cerim, ali evidentno je bilo da si nismo klikli) jer me se blago rečeno preplašio :O
Ironično, najviše poštovanja, zabave, prihvaćanja, ljubavi sam dobila od hard core ateista koji misli da je mlada misa ona misa koja se drži nedjeljom prije 8h :lol: tako da - nema ti tu pravila.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata