Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon pro 16, 2019 11:36

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Uto srp 02, 2019 10:57 

Evo ukratko-biskup je napravio razmještaje po našoj biskupiji i odlazi svećenik zahvaljujući kojem sam se nakon dugo vremena vretila vjeri i Crkvi.
Kad sam se morala ispovijediti,tražila bih ga,uvijek je izašao u susret,unatoč brojnim obavezama.
To je u mjestu gdje radim,u mom mjestu stariji svećenik propisno odrađuje svoj"posao"ali ništa više od toga.
Nakon ispovijedi kod ovog mog ispovijednika,danima sam bila dobre volje,neki anđeoski fluid,dobrotu,on je imao.To me podsjeća kad su
makli svećenika koji me u djetinjstvu priveo vjeri.Nakon toga,sve je krenulo naopako.
Znam da ih sele,iako,npr.u Aljmašu svećenik cijeli radni vijek odradio.
Znam i da se ne treba vezati za svećenika,no nisu svi isti.Trenutačno sam baš potonula u crnilo... :((

Vrh

PostPostano: Uto srp 02, 2019 20:50 

Meni sve vise izgleda da tebi treba netko da te saslusa i da se nekome mozes izjadat kako spada. Sritno legendo! Uzivaj :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Sri srp 03, 2019 10:13 

Mislim da je svećenik kao i obiteljski liječnik.S vremenom,upozna tvoju situaciju i ne treba puno riječi da te razumije.Dolaskom nekog novog,sve ide unazad.
Inače,meni je ispovijed i to,da se izjadam i da me sasluša,ako osjećam potrebu,ne samo puko nabrajanje grijeha...

Vrh

PostPostano: Sri srp 03, 2019 22:34 

izmeđunebaizemlje je napisao/la:
Inače,meni je ispovijed i to,da se izjadam i da me sasluša,ako osjećam potrebu,ne samo puko nabrajanje grijeha...

Mislim da ispovijed točno to nije. I strašno je iritantno kad čekaš ispovijed, a u ispovjedaonici zaglavi osoba koja na ispovijed gleda tako kao ti - kukanje i jadikovanje. To nije materijal za ispovijed nego više za duhovni razgovor ili nešto u tom smislu i dobro bi bilo s ispovjednikom dogovoriti termin za takve stvari.

Takvi duhovni razgovori često se pretvore u "ispovjedne razgovore" tako da u tom slučaju imaš i taj element terapije/duhovnog vodstva koje trebaš, a isto tako i ispovijed.

Moj bi ti savjet bio da svakako porazgovaraš sa župnikom na tu temu, a ispovijed kao ispovijed obavljati na preporučen način - znamo kako to ide, bez nepotrebnih razvlačenja priče i "Markovih konaka".

Još jedna stvar - ispovijed, mada se radi tako da (najprije) "nabrojiš" svoje grijehe ipak nije samo "puko nabrajanje grijeha", kako kažeš.
Znamo da je tu i pokajanje i odriješenje te blagoslov.
Mislim da to nikako ne može biti tek "puko nabrajanje grijeha".

Vrh

PostPostano: Čet srp 18, 2019 10:19 

Mislim da ispovijed točno to nije. I strašno je iritantno kad čekaš ispovijed, a u ispovjedaonici zaglavi osoba koja na ispovijed gleda tako kao ti - kukanje i jadikovanje. To nije materijal za ispovijed nego više za duhovni razgovor ili nešto u tom smislu i dobro bi bilo s ispovjednikom dogovoriti termin za takve stvari.

Takvi duhovni razgovori često se pretvore u "ispovjedne razgovore" tako da u tom slučaju imaš i taj element terapije/duhovnog vodstva koje trebaš, a isto tako i ispovijed.

Moj bi ti savjet bio da svakako porazgovaraš sa župnikom na tu temu, a ispovijed kao ispovijed obavljati na preporučen način - znamo kako to ide, bez nepotrebnih razvlačenja priče i "Markovih konaka".

Još jedna stvar - ispovijed, mada se radi tako da (najprije) "nabrojiš" svoje grijehe ipak nije samo "puko nabrajanje grijeha", kako kažeš.
Znamo da je tu i pokajanje i odriješenje te blagoslov.
Mislim da to nikako ne može biti tek "puko nabrajanje grijeha".

Da,trebalo bi na tekučoj traci bez puno čekanja puko nabrojiti grijehe,jer na to se svodi.Tako se mogu ispovijediti,odem u grad"preko bare",gdje ima više ispovijednika.Većinom jedva saslušaju,pogotovo,ako je u prilici kojeg blagdana,kad obično odem.Baš vidim nekada,da jedva čeka da to završi.E,pa ja ne volim tako,osim silom prilikom.Nije svaki grijeh isti u različitim okolnostima,ako se ozbiljno ispovijeda,normalno je popričati.
Samo me jednom jedan zadržao,prorešetao do neugodnosti,raspravio u detalje(bez moje inicijative).Iako je bio red veliki.Tad mi čak i nije baš odgovaralo,bio je strog,malo me posramio...Ali poslije sam se bolje osjećala.
A može kao i jedan,kad sam mu rekla,da vikendom popijem i više piva,nasmijao se i rekao,samo neka ne pijem na prazan stomak.Lakše tako,i meni i njemu...
Stoga,uvijek sam za ispovijed-razgovor,pogotovo što je to jedina prilika popričati sa svećenikom,rastrgan je bio na sve strane.Moj razgovor-ispovijed-jadanje itd trajao je 5 minuta,najviše 10 i nije oduzimao nikom vrijeme,jer se odvijao u župnom uredu.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata