Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet lip 05, 2020 13:13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 122 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Poruka
PostPostano: Ned svi 17, 2020 10:26 

Čini mi se najbolje otvoriti novu temu da ne ometamo već postojeće...

Iskreno, ne slažem se s tim da je uopće crkveni stav "da žena u braku treba služiti muškarcu", ali priznajem da primjećujem pogotovo u zadnje vrijeme dosta fundamentalističkih stavova onih koji se nazivaju katolicima u komentarima određenih portala i na društvenim mrežama. Mislim da je to zapravo izazvano na umjetan način - kad liberalni mediji prozivaju i na zid pribijaju određene svećenike (uglavnom zbog nauka o obitelji i braku), izvrću njihove riječi, a narod (koji inače nije glup) tome doprinosi zaoštravanjem stavova do krajnje fanatičnih ispada...

Da, žena treba služiti, ali na isti način i u istom smislu kao što i muškarac služi njoj, u ljubavi, a oboje u ljubavi služe djeci... I u prošlosti je bio "gospodar kuće", ali je istovremeno bila i "gospodarica"... Nemam problema s time da žena drži tri ugla kuće, da obavlja većinu kućanskih poslova (to i jest realnost u mnogim obiteljima!), da su neke žene kućanice i posvećuju se isključivo svojoj obitelji, da ih ne zanima karijera, te smatraju svoj život i bez toga ispunjenim... Slažem se i da se obično muž i žena podijele i dogovore među sobom što je čiji posao, da ne bude jedan od njih preopterećen...
Nemam problema ni s tim kad vidim nekog oca koji gura kolica i čuva djecu u parku (to je baš simpatično!), i nije zbog toga odmah papučar, ne mora pola dana visit u kafiću ili na zidiću s pivom i pretresat "kakve borbene avione trebamo".
Istina je i ono što kažu da žena kad se uda, udaje se i za zvanje svog muža... To znači da zna svoj život i obiteljske navike prilagoditi radnom vremenu i potrebama muža, a ne da mu prigovara zbog toga, da radi bezbroj svojih planova koji se ne uklapaju u zajednički život, da može rasporediti vrijeme ručka i kad je mužu potreban odmor, da ga razumije i bude mu podrška, a ne ona koja vrši obiteljski mobbing.

Mislim da je katolički stav o hodanju, vezi, braku i obitelji ono što je nekad (prije više od 10 godina) imala udruga Grozd u svojim programima zdravstveno-spolnog odgoja (gdje su teme bile i ravnopravnost spolova, i stereotipi, i što činiti u razdoblju "hodanja", pa zatim sve posljedice neodgovornog ponašanja u odnosima prije braka (ne izuzimajući ni iskren, kritički stav prema kontracepciji i abortusu...), i velika je šteta što Ministarstvo nakon uspješnog eksperimentalnog programa nikad nije prihvatilo taj program - koji uopće nije bio ni indoktrinirajući ni na bilo koji način vjersko-fanatičan.
A nisu ga prihvatili zbog tužbi LGBT-udruga što u njemu nema LGBT-ideologije... Zatim je uslijedio referendum o braku i Jovanovićev spolni odgoj - koji je nametnut odozgora, od vrha vlasti, a sve što je nametnuto, a ne proizlazi iz volje, želje i mišljenja naroda, u javnosti izaziva oštre, čak fanatične reakcije...
I sad, ova neprirodna rodna ideologija, opet nametnuta političkim putem, izaziva svoje...

Mislim da ovdje treba biti oprezan, iskren, zdravo-razumski orijentiran da se ne bi skrenulo u krajnosti...

mislim da bi bilo idealno kad bi žena služila muškarcu,a muž ženi:)

oli_force insta

Vrh

PostPostano: Ned svi 17, 2020 12:30 

A gle, Crkva ima odreden kalup u koji se neki brak uklapa ili neuklapa. Tipa, kako si spomenila da zena treba prilagodit svoj posao muzu? Pa tocno to i je crkveni stav.
Kad ides to implementirat u realnosti; ili zena nece radit ili....sto? Ne mozes rec svon sefu "ej slusaj radit cu do 12, moran ic kuhat rucak" :DD Svijet tako ne funkcionira. Dakle zena treba dat otkaz da bi kod kuce sluzila muskarca?
No, tia bi te ovo pitat. Po Katolicizmu, zar zena ne treba bit poslusna muskarcu?

ovo mi je fora i nasmijao si me jer meni je jedan dečko koji se deklarirao kao katolik rekao da trebam biti višše doma ako mu želim biti supruga ali je isto tako rekao da ako idemo na more ili ručak sve se plaća popola:D

pa kako sad da ja to uskladim da budem s njim i ne radim a da mi novci s neba padaju:)

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 122 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Vrijeme na UTC + 01:00 sata