Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon kol 26, 2019 02:26

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri srp 24, 2019 21:42 

Čini se kao da se zaboravlja da muškarac i žena nisu isti, oni su jednaki po dostojanstvu, jednaki u odnosu prema Bogu i u svom međusobnom odnosu ljubavi, ali nisu jednaki u svemu, ni u svojim ulogama, gdje su komplementarni pa zato i muž treba ženu i žena muža.
To je razlika koju papinski dokumenti slikovito opisuju kao glava (muž) i srce (žena).
Koja je to uloga i poslanje žene? Ovako kaže papa Franjo:
"Mnoge se stvari mogu promijeniti ili su se promijenile kroz našu kulturnu i društvenu evoluciju, no ostaje činjenica da žena začinje i nosi u svojoj utrobi dijete, te ga donosi na svjetlo dana“, rekao je Papa. „Nije riječ samo o biološkoj stvarnosti, nego o činjenici koja ima bogate implikacije na samu ženu, na njezin način života, na njezine odnose, na način kako poštujemo ljudski život i život općenito."
"Svrha žene je stvarati sklad, a bez žene nema sklada u svijetu. (...)žena je sklad, poezija i ljepota. Bez nje svijet ne bi bio ovako lijep, niti ovako skladan."

Ne može se ta komplementarnost poništiti, različiti smo u širokom smislu, niti muškarac može roditi, a niti žena ne može biti svećenik kako to ovdje pojašnjava don Stojić:
"(Danas nepopularni) crkveni dokument «Casti connubii» će na tragu ovoga ustvrditi da je muž glava, a žena srce obitelji; dok mužu pripada prvenstvo uprave, ženi pripada prvenstvo ljubavi. Jednostavno rečeno, svaki spol je na neki način «sakrament» Boga upravo na sebi vlastit, specifičan način. O tome je mnogo pisao sv. papa Ivan Pavao II. u svojoj teologiji tijela.

Isti papa u dokumentu “Mulieris dignitatem” upozorava na potrebu očuvanja specifično ženskog identiteta:
“Žena - u ime oslobođenja od muževog "gospodstva" - ne može težiti prema tome da si prisvoji svojstva muškarca umjesto svojih "svojstava" žene. Osnovan je strah da žena, umjesto da se na taj način "usavrši", da će se ona oštetiti i izgubiti ono što čini njezinu temeljnu uzvišenost....”

Dakle, da sažmemo sve do sada napisano. Bog je upravo Otac, a ne Majka; Isus je upravo utjelovljeni Sin, a nipošto Kćer. Crkva je pak Zaručnica, nikako Zaručnik. Apostoli i njihovi nasljednici su svi odreda upravo muškarci, a Marija, najsavršenije stvorenje, žena, kraljica apostola, nije primila apostolsku službu, to jest svećeništvo. I u braku muž je prvenstveno slika Krista, a žena Crkve. Muž je tako glava žene.

Neporecivo je stoga da biti muško i biti žensko nije svejedno. Bog je svakom spolu odredio njemu vlastitu ulogu. Katekizam će stoga definirati:
Spolnost obuhvaća sve vidike ljudske osobe u jedinstvu njezina tijela i duše (2332). Svatko, muško i žensko, treba da prepozna i prihvati svoj spolni identitet (2333). Postoji fizička, moralna i duhovna razlika i komplementarnost (2335). "

Kako je to objasnio papa Franjo: "Muškarac i žena nisu jednaki; jedno nije superiornije od drugog, ne. Samo muškarac ne donosi sklad, ona donosi taj sklad koji nas uči milovati, nježno ljubiti i koja svijet čini nečim lijepim".

Da, mislim da ovdje nitko od nas ne propagira rodnu ideologiju, samo raspravljamo o "ulozi žene".

Najnoviji papin dokument je protiv rodne ideologije, a oni stariji protiv protu-katoličkog feminizma, pa ih u tom duhu i treba iščitavati.

Mislim da je netko upitao prije: u čemu je točno, konkretno, uloga žene u obitelji?

Da budem preciznija, netko je spomenuo prije da pater Ike preferira da muškarci kose travu :DD znači li to da to nije ženski posao?

Moj je recimo otac bio jako zahtjevan, on je mene učio kositi travu, prati auto, mijenjati žarulje i osigurače, polagati parkete, sklapati namještaj, piliti drva, reciklirati... jer u tome nije imao muške pomoći, a samo sam jedanput zbog toga imala "grč u želucu", to je bilo kad je rekao: "Zašto nemam sina, bar bi skupa igrali nogomet..."
To me moram priznati malo povrijedilo, i pomislila sam da sam mu možda manje vrijedna kao kćer, ali sad mu sve opraštam.
(Ja sam igrala tenis i badminton.)
P.S. Koji su uopće sportovi za žene?

:)) :)) :))

Vrh

PostPostano: Čet srp 25, 2019 10:33 

Da, mislim da ovdje nitko od nas ne propagira rodnu ideologiju, samo raspravljamo o "ulozi žene".

Najnoviji papin dokument je protiv rodne ideologije, a oni stariji protiv protu-katoličkog feminizma, pa ih u tom duhu i treba iščitavati.

Mislim da je netko upitao prije: u čemu je točno, konkretno, uloga žene u obitelji?

Da budem preciznija, netko je spomenuo prije da pater Ike preferira da muškarci kose travu :DD znači li to da to nije ženski posao?

Moj je recimo otac bio jako zahtjevan, on je mene učio kositi travu, prati auto, mijenjati žarulje i osigurače, polagati parkete, sklapati namještaj, piliti drva, reciklirati... jer u tome nije imao muške pomoći, a samo sam jedanput zbog toga imala "grč u želucu", to je bilo kad je rekao: "Zašto nemam sina, bar bi skupa igrali nogomet..."
To me moram priznati malo povrijedilo, i pomislila sam da sam mu možda manje vrijedna kao kćer, ali sad mu sve opraštam.
(Ja sam igrala tenis i badminton.)
P.S. Koji su uopće sportovi za žene?

:)) :)) :))

Ako se mene pita,muško je tu da kosi travu,cijepa drva,iznosi smeće,radi,shodno znanju,popravke po kući,nosi teži teret,boji ogradu,kopa u vrtu,vodi auto na tehnički :)) ,kaže kako mi stoji novi komad robe itd...što ne znači da veći dio toga ne može i žena raditi,kao što i muž može usisavati,kuhati,prati suđe itd...ali ja više volim ovako...
Sport.Za muškarca-balet,modni kreator,stilist i takve stvari,baš i nisu i tamo su pretežno homoseksualci,iako ima časnih iznimaka(Milko Šparemblek,npr...).Za žene,nije mi boks i borilački sportovi(nisu oni za nikoga),body bilding(mišičave muškarače nisu mi baš simpa,ali ni prenabildani muški),pada mi napamet ženska gimnastika u bivšem SSSR-u,one ženske na testosteronima,koje su izgledale kao muški,neke su čak kasnije promjenile spol.

Vrh

PostPostano: Čet srp 25, 2019 11:56 

Slazem se Adrijana sa svim sto si rekla. Osim sto se ovde krivo implicira;

"Postoji u grubo dvije vrste odgoja: odgoj poslušnosti i odgoj savjesti.
Odgoj poslušnosti se često povezuje uz autoritarnost, strogost, ucjene, manipuliranje... Prešućivanje da postoji Bog i da Njemu jedinome polažemo račun.
Nije li to odraz neprenošenja vjere u obitelji?.. "

Ova poslusnost, strogost, ucjene, manipuliranje.. zna cesto puta bit popraceno sa religijom. Od te cinjenice se nesmi bjezat. Upravo su takve osobe najcesce religiozne. Tipa Bog postoji, ali je rekao da treba slusat mamu i tatu, i mama i tata znaju sto Bog zeli. I onda ti kasnije takve osobe traze konkretne znakove sto Bog zeli, jer drugacije ne znaju. Uostalom koliko je nakaradnih kultova povezano s pricom o Bogu.
Tako da, nema tu sablone za vjerski odgoj. Ako vjerujes u ljubav, onda vjerujes u Boga, te ravno tome moras vjerovat u slobodu izbora. Onda ne mozes apriori odlucit sto ti dijete treba bit.
Citati su odlicni, ali davat dijete na odgoj nekome, makar glasio za hodajuceg sveca je - izbjegavanje odgovornosti, zanemarivanje.

Hrabro je od tebe sto si napisala to o sebi. Nazalost ljudi stvore sliku o sebi kako nauce. A najcesce uce kod kuce. I ako si navikao/la bit emocionalno/psihicki zlostavljana velika je vjerovatnost da ces nac nekoga kome ce to odgovarat, te ces bit tako tretiran i kad odrastes, ili ces sam postat zlostavljac. Osim ako to ne odlucis promijenit i ne stanes na kraj bullyima.

Vrh

PostPostano: Čet srp 25, 2019 12:02 

Izmedu neba i zemlje...ne vidim zasto bi danas bojao ogradu ili sam popravljao nesto ako mogu platit covjeka da to odradi. Ispadne jeftinije, brze i lijepse.
Danas je za bit uspjesan poslovno potrebno znat samo jedan mali dio poslova i bit dobar u tome. Hocu rec sve je specijalizirano.
A za brinit se o stanu(ne kuci) treba ti efektivno sat vremena dnevno. Nije bit domacica bas zanimanje kao i prije....imas previse kucanskih aparata, a i vecinom se zivi u stanovima. Za ove seljake u kucama - ne bih znao...

Vrh

PostPostano: Čet srp 25, 2019 14:11 

Izmedu neba i zemlje...ne vidim zasto bi danas bojao ogradu ili sam popravljao nesto ako mogu platit covjeka da to odradi. Ispadne jeftinije, brze i lijepse.
Danas je za bit uspjesan poslovno potrebno znat samo jedan mali dio poslova i bit dobar u tome. Hocu rec sve je specijalizirano.
A za brinit se o stanu(ne kuci) treba ti efektivno sat vremena dnevno. Nije bit domacica bas zanimanje kao i prije....imas previse kucanskih aparata, a i vecinom se zivi u stanovima. Za ove seljake u kucama - ne bih znao...

Mi smo ti seljaci u kući...i sve što možemo sami napraviti,to radimo...platiti nekoga nikako ne ispadne jeftinije...

Vrh

PostPostano: Čet srp 25, 2019 20:33 

Hrabro je od tebe sto si napisala to o sebi. Nazalost ljudi stvore sliku o sebi kako nauce. A najcesce uce kod kuce. I ako si navikao/la bit emocionalno/psihicki zlostavljana velika je vjerovatnost da ces nac nekoga kome ce to odgovarat, te ces bit tako tretiran i kad odrastes, ili ces sam postat zlostavljac. Osim ako to ne odlucis promijenit i ne stanes na kraj bullyima.

Hvala ti na ovome. Nisam uvijek bila hrabra.
Kad sam molila, i u molitvi se smirila i pomislila da će sve biti dobro, a opet nije bilo, nego još i gore, tad sam shvatila da nešto dublje ne valja u obitelji. Znam da se treba mentalno odvojiti, oprostiti, odlučiti da nećeš biti takav ni u najmanjim sitnicama (da se prekine taj začarani krug) i nekako prihvatiti sebe i svoju prošlost...
Nije uvijek lako...

Vrh

PostPostano: Čet srp 25, 2019 20:52 

Ova poslusnost, strogost, ucjene, manipuliranje.. zna cesto puta bit popraceno sa religijom. Od te cinjenice se nesmi bjezat. Upravo su takve osobe najcesce religiozne. Tipa Bog postoji, ali je rekao da treba slusat mamu i tatu, i mama i tata znaju sto Bog zeli. I onda ti kasnije takve osobe traze konkretne znakove sto Bog zeli, jer drugacije ne znaju. Uostalom koliko je nakaradnih kultova povezano s pricom o Bogu.
Tako da, nema tu sablone za vjerski odgoj. Ako vjerujes u ljubav, onda vjerujes u Boga, te ravno tome moras vjerovat u slobodu izbora. Onda ne mozes apriori odlucit sto ti dijete treba bit.
Citati su odlicni, ali davat dijete na odgoj nekome, makar glasio za hodajuceg sveca je - izbjegavanje odgovornosti, zanemarivanje.

U tom citatu radilo se o 12-godišnjaku koji je želio nastaviti školovanje kod benediktinaca, a otac mu je priječio, jer ga je htio silom zadržati kod sebe.
Ovo u vezi manipulacija u religioznom odgoju - tu se slažem. To je također vrsta nasilja, jer "poštivati oca i majku" ne znači bespogovorno ih slušati i slijediti "ljudske obzire" koji s Božjom voljom i vlastitom savješću često nemaju veze.
Isus je rekao također i teško protumačive riječi koje nisu za početnike: Tko ne mrzi oca i majku.... nije mene dostojan.
Mi neki to jako dobro shvaćamo, mada ne mrzimo...

Poznajem jedan par koji se jako razlikuje u obrazovanju i vrsti posla (žena je završila fakultet, jedno rijetko i dobro plaćeno zanimanje, dobila posao odmah nakon faksa - a muž je običan šljaker s duplo manjom plaćom od nje). Gle, u selu nema babe ni tete koja ih nije kao "coprnica" ogovarala: Vidjet ćeš ti, nejde to skupa, oni će se kad-tad rastaviti, pa ona ima veću plaću od njega... A taj par je već 15 godina skupa jer se zaista vole i, još važnije, na početku veze dogovorili su da su jedno drugom važniji od oca, majke, tete, babe, susjeda i dr. Oni su se vjenčali u crkvi, a neki od onih koji su ih ogovarali uopće ne idu u crkvu. Moguće je, ruku na srce, da su neka ogovaranja bila i religijski motivirana (npr. mišljenje da muškarac mora biti glava i dakle više zarađivati), ali naša je religija takva gledišta već odavno nadišla, samo što se ljudi teško mijenjaju.

Vrh

PostPostano: Čet srp 25, 2019 21:05 

Ako se mene pita,muško je tu da kosi travu,cijepa drva,iznosi smeće,radi,shodno znanju,popravke po kući,nosi teži teret,boji ogradu,kopa u vrtu,vodi auto na tehnički :)) ,kaže kako mi stoji novi komad robe itd...što ne znači da veći dio toga ne može i žena raditi,kao što i muž može usisavati,kuhati,prati suđe itd...ali ja više volim ovako...
Sport.Za muškarca-balet,modni kreator,stilist i takve stvari,baš i nisu i tamo su pretežno homoseksualci,iako ima časnih iznimaka(Milko Šparemblek,npr...).Za žene,nije mi boks i borilački sportovi(nisu oni za nikoga),body bilding(mišičave muškarače nisu mi baš simpa,ali ni prenabildani muški),pada mi napamet ženska gimnastika u bivšem SSSR-u,one ženske na testosteronima,koje su izgledale kao muški,neke su čak kasnije promjenile spol.

Živim u manjem gradu, gdje gotovo svi imamo dvorišta i vrtove, dakle slično kao na selu, i žene ovdje dosta rade (na mlađe mislim, starije gospođe ne), tu je običaj vidjeti ženu za kosilicom, mnoge štihaju vrt, boje ograde, to je sve sasvim normalno... Tu žene puno više poslova rade nego u većem gradu, npr. koje žive u stanu sigurno imaju manje kućanskih poslova, ali isto tako rade i muškarci i to puno veće i teže poslove. Majstori nisu tako jeftini i nitko ih ne zove za sitnice, a i dok su zdrave ruke bolje je tako.

U vezi sportova ste dali odličan komentar. :;

Vrh

PostPostano: Pet srp 26, 2019 05:45 

A kad smo kod tih sportova koliki tek roditelji za svoju djecu odluce da ce bit dobri sportasi? Zar to nije zlostavljanje? Najgore sto i kad te price izadu na povrsinu drustvo jasno ne osudi nego se svi samo "zgrazaju".

Vrh

PostPostano: Pet srp 26, 2019 09:52 

adrijana je napisao/la:
Replika.
Ispravak netočnog navoda. :D

Pozivam se na dokumente, jer nemam facebook.
Znam da je facebook-evangelizacija snažna i lomi bregove, al meni su draži konkretni dokumenti.
(Na facebooku se ne vidi ni koja je čija stranica...)

Poticaji Duha Svetoga su za mene upravo u iščitavanju dokumenata.
Meni su dokumenti Crkve važniji nego zakoni i pravilnici koje ministar donese.
Katekizam mi je moćnija edukacija od Loomena. :D

Ma naravno, ni pod kojim slučajem ne želim da ispadne da omalovažavam dokumente, katekizam i Pismo. Naime, nitko od nas ne zna sto se u čijem srcu događa. Ono sto znamo jest da je najsigurniji put do Boga upravo preko Crkve i zato navještati i tu je smisao evangelizacije.
Moram priznati da je moj put obraćenja počeo slušanjem prepričavanja tuđih osobnih događaja koja su se odnosila na utjelovljenje slušane Riječi u vlastitom životu. To me uvijek podsjeti da su učenici iz Emausa, iskusivši Uskrsnuloga, vraćajući se u Jeruzalem, u zajednici učenika radosno prepričavaju ono što su čuli i vidjeli. Gospodin svojim učenicima zapovijeda da prepričavaju i propovijedaju obraćenje srca i oproštenje iz Jeruzalema.
Što to znači? Znači da se evangelizacija najprije čini u obitelji i u vlastitoj zajednici.

U vojsci su hijerarhija i autoritet nekad pravedniji nego u pojedinim obiteljima.
Mislim na odnose roditelja prema djeci.
(Tu je autoritet potreban i bez toga ne ide.)

Ali među supružnicima autoritet štima - jedino ako se tako u početku dogovore.
I pitanje je onda, gdje je tu ljubav?...
Jer ona traži obostranost i ravnopravnost.

To je paradoks, kao i Božja "zapovijed ljubavi"...
Iskreno, ne možeš ti nikome zapovijediti da te ljubi... Onda to nije ljubav iz srca.

Jedan svećenik je rekao da taj paradoks zapravo znači da mi Bog govori:
"Ništa drugo ne očekujem od tebe, osim da me ljubiš. Kao što ja ljubim tebe."

Pa da - muž i žena jednom drugom na prvom mjestu. Ima ona knjiga žene poštujte muževe, muževi volite žene i u njoj je odlično opisano kako smo jednostavno drugačiji i imamo drugačije potrebe.
Jednom sam čula - Ako želiš biti kraljica svom mužu, prvo on tebi treba biti kralj.
Dakle, žena je kraljica u ocima muza jer je vladarica njegovog srca, jer je prva i jedina, jer on čuva njeno dostojanstvo, jer je poštuje i ljubi.
Muž je kralj njenog srca, onaj koji je ipak iznad nje, kojemu je zena dužna poslušnost, kojeg poštuje i ljubi.
Obitelj je kraljevstvo koje ovisi o ovom dubokom odnosu i skladu između kralja i kraljice.
Muž nije iznad žene po dostojanstvu ali je po položaju. Muž je glava obitelji. On je dobio poslanje vođenja obitelji.
"Podložni budite jedni drugima u strahu Kristovu! Žene svojim muževima kao Gospodinu! Jer muž je glava žene kao i Krist Glava Crkve – On, Spasitelj Tijela. Pa kao što se Crkva podlaže Kristu, tako i žene muževima u svemu!" (Ef 5, 22-24)
Mislim da nema svetosti bez poniznosti. Zato se poslušnost nastoji što vise relativizirati. Ne mozes biti poslušan bez poniznosti. Cijela Crkva počiva na poslušnosti, a obitelj je crkva u malome.

P.S. Onaj tko nije spoznao sebe moze krivo tumaciti napisano i misliti da je to ropstvo.Tko je oslobođen (prvenstveno od grijeha) zna sto znaci biti rob, a sto slobodnjak.Sloboda je za mene zivjeti dostojanstvo djeteta Bozjeg kroz dusu,duh i tijelo.Isto tako biti odgovoran.A biti nekome otirac,to svakako nikad nije Bozja volja za nikoga od nas. Zasto pogresno tumacimo ove rijeci sv. Pisma pitanje je nase nutrine, rana, emocionalne zrelosti...

Vrh

PostPostano: Pet srp 26, 2019 10:17 

[quote="adrijana » Čet srp 25, 2019 20:52"][/quote]

Bi li se potrudila objasniti kako to shvaćaš?
Ja sam ih kao dijete baš mrzila(u nekim trenutcima),posebno majku,jer s njom sam živila.
Te i još neke čudne riječi koje je Isus rekao...
Da ih je netko drugi rekao,ne bi se trudili tražiti uzvišeno značenje.Pa i neznam kako grozne izreke,mogu se tumačiti ovako i onako...
No,on je govorio u prispodobama,pojednostavljeno,da bi ga puk razumio.Sad odjednom,ima neke rečenice,koje nisu za početnike.
Kako nemamo nijednu njegovu zapisanu riječ,uvijek se postavlja pitanje interpretacije,dodavanja,subjektivnosti evanđelista.
No,ja nisam početnik,a riječ mrziti ne mogu shvatiti u prenesenom značenju,jer onda bi pisalo tako.Please,objasni :?:

P.s.-odnosi se na riječi Isusove o mržnji prema ocu i majci...nestao je dio teksta..

Vrh

PostPostano: Pet srp 26, 2019 10:27 

Hvala ti na ovome. Nisam uvijek bila hrabra.
Kad sam molila, i u molitvi se smirila i pomislila da će sve biti dobro, a opet nije bilo, nego još i gore, tad sam shvatila da nešto dublje ne valja u obitelji. Znam da se treba mentalno odvojiti, oprostiti, odlučiti da nećeš biti takav ni u najmanjim sitnicama (da se prekine taj začarani krug) i nekako prihvatiti sebe i svoju prošlost...
Nije uvijek lako...

Nema na cemu! Vidim da je sve to iza tebe. Prezivila si :DD
Taj zacarani krug je transgeneracijsko ponasanje.
A da, ljudi se tesko odvoje od obitelji. Rekao j. Peterson da su roditelji naparavili najvise psihijatrisjkih slucaja.

Vrh

PostPostano: Pet srp 26, 2019 20:50 

Nema na cemu! Vidim da je sve to iza tebe. Prezivila si :DD
Taj zacarani krug je transgeneracijsko ponasanje.
A da, ljudi se tesko odvoje od obitelji. Rekao j. Peterson da su roditelji naparavili najvise psihijatrisjkih slucaja.

Preživila i iza mene je to. Nije da to ikako opravdavam, ali Bog može iz svakog zla izvući nešto dobro.
Mene to nije slomilo, sad se mogu uživjeti u tuđe patnje i to me učinilo nekako osjetljivijom i mekšom.
U mojoj obitelji i među mojim predcima se to ponavlja nažalost iz generacije u generaciju, jedan dio obitelji je vjernički, drugi ne, moj prapradjed je zbog jednog teškog obiteljskog zločina bio na robiji i ne dao Bog nikome da se to više događa.
Okrenuti se Kristu znači đavlu reći ne...

Vrh

PostPostano: Pet srp 26, 2019 21:19 

Bi li se potrudila objasniti kako to shvaćaš?
Ja sam ih kao dijete baš mrzila(u nekim trenutcima),posebno majku,jer s njom sam živila.
Te i još neke čudne riječi koje je Isus rekao...
Da ih je netko drugi rekao,ne bi se trudili tražiti uzvišeno značenje.Pa i neznam kako grozne izreke,mogu se tumačiti ovako i onako...
No,on je govorio u prispodobama,pojednostavljeno,da bi ga puk razumio.Sad odjednom,ima neke rečenice,koje nisu za početnike.
Kako nemamo nijednu njegovu zapisanu riječ,uvijek se postavlja pitanje interpretacije,dodavanja,subjektivnosti evanđelista.
No,ja nisam početnik,a riječ mrziti ne mogu shvatiti u prenesenom značenju,jer onda bi pisalo tako.Please,objasni :?:

P.s.-odnosi se na riječi Isusove o mržnji prema ocu i majci...nestao je dio teksta..

Ne znam mogu li dobro to objasniti, Isusove riječi su iz Evanđelja po Luki, 14. poglavlje:
S njim je zajedno putovalo silno mnoštvo. On se okrene i reče im: »Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! I tko ne nosi svoga križa i ne ide za mnom, ne može biti moj učenik!«

Taj odlomak dolazi odmah poslije Prispodobe o velikoj večeri: kada domaćin (Bog) zove uzvanike, a oni se redom ispričavaju - jedan je kupio njivu, pa ne može doći, drugi je kupio volove, pa se ispričava, treći se oženio, pa odbija domaćina. Tada ovaj reče sluzi:
Iziđi brzo na trgove gradske i ulice pa dovedi ovamo prosjake, sakate, slijepe i hrome.’ I sluga reče: ‘Gospodaru, učinjeno je što si naredio i još ima mjesta.’ Reče gospodar sluzi: ‘Iziđi na putove i među ograde i prisili neka uđu da mi se napuni kuća.’ A kažem vam: nijedan od onih pozvanih neće okusiti moje večere.«

I roditelji i obiteljske veze nekad sputavaju od služenja Bogu, nekad nas odvlače ili nude lažne sigurnosti. A Bog jedini zaslužuje potpuno predanje, jer On i sve daje... Od Njega sve dobro i potječe.

Sličnog značenja je i Prispodoba o sijaču, ili iz Starog zavjeta kad Abraham žrtvuje Izaka, svog sina.

Također i Ana, majka proroka Samuela, koja dugo nije mogla imati djece. Kad je rodila prikazala je svoje dijete Bogu i odnijela ga Eliju, hramskom svećeniku, da ga odgaja i uči. Ona je svoje dugo očekivano dijete odmah predala u službu Bogu. Eli pak je imao više sinova, a nijedan od njih nije bio dobar, svi su zastranili, nijedan nije bio dostojan svećeničke službe (to je primjer dobrog roditelja čija djeca ipak nisu pošla njegovim stopama). S druge strane, mali Anin Samuel od ranog će djetinjstva imati dar proroštva, ali taj dar se neće razviti bez Elijevog odgoja i upućivanja (kad malome Samuelu kaže: Nisam te ja zvao. Ako te taj glas zovne još jednom reci: Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša). Eli je tako, iako je bio neuspješan roditelj, postao duhovni otac proroku Samuelu i izvršio dobro svoje poslanje.

Vrh

PostPostano: Pet srp 26, 2019 21:29 

Sličnog značenja je i Matej 10, 37-39:
»Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za mnom, nije mene dostojan. Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći će ga.«

A u Evanđelju po Marku je to:
»Zaista, kažem vam, nema ga tko ostavi kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili djecu, ili polja poradi mene i poradi evanđelja, a da ne bi sada, u ovom vremenu, s progonstvima primio stostruko kuća, i braće, i sestara, i majki, i djece, i polja – i u budućem vijeku život vječni. A mnogi prvi bit će posljednji i posljednji prvi.« (Mk 10, 29-31)

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata