Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 20, 2018 13:25

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 267 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet vel 27, 2014 22:13 

veronikaa je napisao/la:
Pozdrav :) U vezi ove teme, ja sam imala jedan pobačaj pre više godina...taj greh ispovedila sam u običnoj ispovedi...Sad prvi put se susrećem s tim da je to greh koji se ne oprašta u običnoj ispovedi, već pod posebnim uslovima; pa ne znam šta da mislim...da li sam u stvari izopćena iz crkve, a da to nisam znala (svo vreme sam se pričešćivala kasnije).

U pravilu župnici imaju dozvolu odrješenja za pobačaj pa mislim da nemaš razloga postavljat si pitanje o valjanosti ispovijedi. Da je drugačije, ispovjednik bi te upozorio.

Vrh

PostPostano: Čet vel 27, 2014 23:02 

@veronikaa

Kan. 1398 - Tko sudjeluje u vršenju pobačaja, upada, ako dođe do učinka, u izopćenje unaprijed izrečeno.
KKC 1463 Neki posebno teški grijesi kažnjavaju se izopćenjem (ekskomunikacijom), najstrožom crkvenom kaznom, koja zabranjuje primanje sakramenata i vršenje određenih crkvenih čina; stoga, odrješenje od njih, po crkvenom pravu, mogu podijeliti samo papa, mjesni biskup ili od njih ovlašteni svecenici. U slučaju smrtne opasnosti, svaki svećenik, pa i neovlasteni za ispovijedanje, može odriješiti od svakoga grijeha i svakog izopćenja.

c/p sa foruma tt...zanimljivo je da je tamo i Dorka pitala nešto slično i to baš isti dan. :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Pet vel 28, 2014 16:32 

Crni Barun je napisao/la:
@veronikaa

Kan. 1398 - Tko sudjeluje u vršenju pobačaja, upada, ako dođe do učinka, u izopćenje unaprijed izrečeno.
KKC 1463 Neki posebno teški grijesi kažnjavaju se izopćenjem (ekskomunikacijom), najstrožom crkvenom kaznom, koja zabranjuje primanje sakramenata i vršenje određenih crkvenih čina; stoga, odrješenje od njih, po crkvenom pravu, mogu podijeliti samo papa, mjesni biskup ili od njih ovlašteni svecenici. U slučaju smrtne opasnosti, svaki svećenik, pa i neovlasteni za ispovijedanje, može odriješiti od svakoga grijeha i svakog izopćenja.

c/p sa foruma tt...zanimljivo je da je tamo i Dorka pitala nešto slično i to baš isti dan. :wink:

Da, to je jedna te ista osoba; samo žurila sam da dobijem odogovor :)..u svakom slučaju hvala..

Vrh

PostPostano: Pet vel 28, 2014 19:12 

U Veritasu, u rubrici "pravnik odgovara" pater Smiljan Kožul kaže da bilo koji svećenik može dati odrješenje od abortusa, reikija i drugih grijeha koji povlače za sobom izopćenje. I sasvim mi je logično što kaže Sara - pa valjda bi ispovjednik rekao vjerniku da mu on ne može dati odrješenje i uputio ga dalje.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 01, 2014 08:30 

Istina je da svećenici imaju "ograničenja" vezano za podijelu sakramenta pomirenja, ali to svećenici jako dobro znaju.

Ali bitno je naglasiti da svećenik ukoliko je podijelio sakrament, ON JE VALJAN.
Te ide na svećenikovu odgovornost da li je dobro postupio što je udijelio sakrament (nekada je opravdano) ili je trebao proslijediti na biskupa.
Tu svećenici postupaju prema "naputku" pastoralne razboritosti.

Važno je naglasiti da je sakrament u potpunosti valjan. (normalno ako ispunjava ostale uvjete za valjanost sakramenta)

p.s. u milosnim vremenima (korizma, advent) svećenici mogu u svim slučajevima podijeliti sakrament pomirenja, ne moraju upućivati dalje na biskupa (to mi je rekao jedan svećenik, nemam članak nekog dokumenta da priložim za ovu tvrdnju)

Vrh

PostPostano: Sub srp 19, 2014 10:26 
Administrator

U bolnici Sveti Duh abortusi se više ne rade od 7. travnja jer su se svi tamo zaposleni liječnici pozvali na priziv savjesti i odlučili da ne žele ubijati nerođene.

Inače, majkama koje su u potrebi može se pomoći preko udruge Betlehem (http://www.betlehem-zagreb.hr) koja sakuplja potrepštine za bebe – pelene, kozmetiku, opremu, hranu i sve ostale stvari neophodne majkama za podizanje djece.

Vrh

PostPostano: Ned srp 20, 2014 19:00 

To je divna vijest.
Loša je vijest: abortusi se vrše po privatnim ordinacijama i dosežu višestruko veći broj od službenog.
Dio abortusa koji ne uđu u statistiku vrše se i u bolnicama. Ono što se događalo u Varaždinskoj bolnici, budite sigurni da nije usamljen slučaj.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 03, 2016 15:35 
Administrator

U zadnje vrijeme rasplamsala se rasprava o abortusu, no zapanjuje koliko protiv razuma i logike idu oni koji žele opravdati tzv. "pravo na izbor".
Ne pratim sve te napise, ali pročitam neke odgovore i reakcije, kao ovaj na Bitno.net:
http://www.bitno.net/kolumne/draga-jele ... edu-ubiti/

Gledao sam nedavno na HRT-u gdje je Željka Markić razumno pojasnila medicinsku činjenicu kako život počinje začećem, a s druge strane Igor Mandić je govorio totalnu besmislicu kako život počinje rođenjem. Takvo nešto je neizravno podržala i voditeljica (usput danas je Radman razriješen dužnosti, pa se nadam da ćemo imati razumniji program). Morali bi se vratiti u srednji vijek kako bi obranili takve teze, no očito da nestaje razum kada se želi opravdati pobačaj djeteta.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 03, 2016 22:45 

Ah s obzirom da ova drzava svakim danom drustveno nazaduje, ne bih se vise uopce cudio da se pobacaj stvarno i zabrani :(

Vrh

PostPostano: Pet ožu 04, 2016 07:54 

Ah s obzirom da ova drzava svakim danom drustveno nazaduje, ne bih se vise uopce cudio da se pobacaj stvarno i zabrani :(
Svijet je nazadovao u svim segmentima drustva legalizacijom pobacaja. Tim cinom su ozakonili sami sotonisticki ritual.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 04, 2016 21:29 

da...više se nema za iPhone. Smrt kapitalizmu! :cry:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:

Vrh

PostPostano: Pet ožu 04, 2016 21:59 

Citat:
Svijet je nazadovao u svim segmentima drustva legalizacijom pobacaja.

Daj neki primjer. Da se razumijemo, nikako ne podrzavam abortuse u 21. tjednu, sto je legalno u nekim evropskim drzavama, no mislim da je granica od 10. tjedna sasvim razumna sa strane pogleda kada zametak postaje covjekom i osobom.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 05, 2016 11:15 

Daj neki primjer. Da se razumijemo, nikako ne podrzavam abortuse u 21. tjednu, sto je legalno u nekim evropskim drzavama, no mislim da je granica od 10. tjedna sasvim razumna sa strane pogleda kada zametak postaje covjekom i osobom.
Najrazumnije ti je da se obratis i vjerujes Evandelju.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 05, 2016 13:10 

Je li osoba koja svjesno i namjerno uperi pištolj u glavu drugoj osobi i povuče okidač te tu osobu i usmrti se može braniti da nije htjela ubiti osobu, tj. da je smrt bila neželjena posljedica?

Isto je i sa pravljenjem djece :arrow: ona koja je trudna, u 99% slučajeva je pristala na pravljenje djece :!: :wink:

Pa sad pričaj o abortusu kao razumnoj stvari... :roll:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:

Vrh

PostPostano: Ned ožu 06, 2016 20:20 

Citat:
Najrazumnije ti je da se obratis i vjerujes Evandelju.

Zasto mislis da ne trazim vjeru? Ali jednostavno moji se stavovi ne podudaraju sa katolickim, upravo zato i jesam na ovoj stranici, da cujem misljenja, da li se ista promijenilo u zadnje vrijeme buduci da sam isao 12 godina na vjeronauk i imam svecenika u obitelji (ali jako konzervativnog, pa ga ne uzimam u obzir). Trazim postoji li liberalnija struja unutar KC. Tu sam malo ostao razocaran :((

Citat:
Je li osoba koja svjesno i namjerno uperi pištolj u glavu drugoj osobi i povuče okidač te tu osobu i usmrti se može braniti da nije htjela ubiti osobu, tj. da je smrt bila neželjena posljedica?

Isto je i sa pravljenjem djece :arrow: ona koja je trudna, u 99% slučajeva je pristala na pravljenje djece :!: :wink:

Pa sad pričaj o abortusu kao razumnoj stvari... :roll:

Zasto, kad pricamo o abortusu, govorimo samo o planiranju obitelji? Najveci dio pobacaja danas je medicinski indiciran. Primjerice, zadnjih dana smo culi price o trudnicama u juznoj Americi, zarazenima zika virusom sa ostecenjima ploda i sa kakvim se problemima suocavaju zbog zabrane pobacaja u zemljama u kojima zive.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 267 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata