Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri srp 18, 2018 19:26

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 280 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Poruka
PostPostano: Uto svi 08, 2018 14:49 

Na kakve dugoročne posljedice mislite?

Moj savjet, iz jednog užasnog životnog iskustva, je da potražite pomoć stručne osobe (katoličkog psihologa ili svećenika psihologa ili dobrog duhovnika - ma jedan pravi razgovor može učiniti čudo).
Naime, odnos majke i djeteta je izuzetno važan (i ako mislite da to potpomognuta već sada utječe na vaš odnos s djecom) utjecat će i ubuduće na život njih, na život svake osobe. Djeca osjete i vide i stvaraju se rane, a neke nikada ne zacijele.
Iako ste dobili odriješenje na ispovijedi, vidim da se već duže vrijeme vrtite oko istoga, i uistinu moj najdobronamjerniji savjet je da budete hrabri i riješite sve te boli. Nema tu odgađanja i čekanja boljih vremena.

Vrh

PostPostano: Sri svi 09, 2018 07:43 

P.S. ja sam imala milost da izmolim dva divna čovjeka s kojima komuniciram zadnjih tjedana.
Jedan od njih je o. karmelićanin Viktor Grbeša, vojni kapelan koji se bavi i logoterapijom.
Baš mi je sinoć poslao jedno svoje predavanje jer sam ga prvotno bila kontaktirala zbog nekog svog odnosa i mog pokušaja da razumijem.
Ugl mislim da će bar tebi pomoći. Govorio o mnogo toga, o potrebama, o ljubavi prema sebi, o narušenim međuljudskim odnosima, ali i odnosu djece i roditelja - prvenstveno majke.
Dugo jest, ali možda te taj maleni fragment potakne.

http://www.mediafire.com/listen/v3wd488 ... 2._dio.mp3

Vrh

PostPostano: Sri svi 09, 2018 10:51 

Dea neizmjermo ti hvala na odgovorima i linku!

Pod dugoricne posljedice mislim kako iz potpomognute dolazi do velikog broja blizanackih trudnoca a rizici takvih trudnoca su nebrojeni, od preuranjenih poroda, prirodenih anomalija itd... Cak vani postoje kampanje koje idu za tim da se onemoguce namjerne blizanacke trudnoce, al doktori to ne provode jer sta ima vise jajnih stanica u inseminaciji ili embija u ivf-u njihova klinika ce biljeziti veci postotak uspjesnosti i vecu zaradu. Sta se kasnije dogodi s tim trudnocama to nije njihova briga. Meni djeca imaju posljedice.

Istina dugo se vrtim, kao intelektualac mi je neugodno priznati da se nisam uopce bila uputila i olako pristala, nisam pomislila da je inseminacija grijeh ALI ono sta je najcudnije napisati (strah me izreci da me ne proglase ludom) je sta me preplave osjecaji da sam ucinila nesto 'nepopravljivo', iz cega se nikako ne mogu oprati jer su se posljedice zadrzale, da sam trebala znati bolje, da nista vise dobrog u zivotu ne zasluzujem, tonem u autodestruktivnost, mogu to opisati kao 'demonski napadaji' koliko god neobicno zvucalo. Je uvijek sam grijesila, al ocito do sada nikad nisam izgubila unutarnji mir i ne znam se s tim boriti/nositi...

Vrh

PostPostano: Sri svi 09, 2018 13:04 

Istina dugo se vrtim, kao intelektualac mi je neugodno priznati da se nisam uopce bila uputila i olako pristala, nisam pomislila da je inseminacija grijeh ALI ono sta je najcudnije napisati (strah me izreci da me ne proglase ludom) je sta me preplave osjecaji da sam ucinila nesto 'nepopravljivo', iz cega se nikako ne mogu oprati jer su se posljedice zadrzale, da sam trebala znati bolje, da nista vise dobrog u zivotu ne zasluzujem, tonem u autodestruktivnost, mogu to opisati kao 'demonski napadaji' koliko god neobicno zvucalo. Je uvijek sam grijesila, al ocito do sada nikad nisam izgubila unutarnji mir i ne znam se s tim boriti/nositi...

Mislim da te razumijem. Naravno, moguce je da je i sve ovo sto pisem daleko od tvoje istine. U tvojoj prici je toliko prisutnih klasicnih bibl. elemenata... Ovo gore citirano je reklo vise o tebi neg ista drugo. Ugl suocila si se s jednom bolnom cinjenicom.
Drugim rijecima draga moja, gradila si sebe, vidim da si ulagala u sebe, tj. vjerovala si u sebe. Skraceno - autoput za propast. Znam, svi su govorili da trebas imat dobre ocjene, otic u brak, zavrsit fakultet, bit nasmijana i vesela sa svima, zadrzat dobar posao itd... I sad, sve si dobro u zivotu radila, greske si ispravljala kad si stigla, kolege su te cijenile i jedan trenutak nepaznje, i -paf. Dar mar. Sto, kako?!? :roll: Da nisi imala nista od ovih stvari koje sam nabrojao, ne bi dozivila ovoliki pad, jer se ne bi toliko uzoholila. Da se razumijemo, i da si prije drugacije postupala, ma da si zivila kao svetica, to ne znaci da tvoja djeca ne bi patila, ili da ne bi bila bolesna, ili sto vec...Ja ovdje pricam iskljucivo o tebi, jer tvoj problem nisu bolesna dica, vec je tvoj problem sto nemas duhovni mir. Ima puno ljudi s bolesnom dicom koji imaju duhovni mir jednak miru sa zdravom djecom.
No, zelim te pitat 2 pitanja.

Ivan 8,32 upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi.

1.Kakva je ovo istina? O kojoj istini Isus prica?I od cega ce nas osloboditi?

2. Sto podrazumijevas pod "voljeti sebe"? (Tko si ti)

Vrh

PostPostano: Sri svi 09, 2018 16:20 

BuildTheWall pronicljivo oko, polako sam pocela 'nabadat' to sta pises... Citam Duhovni Boj od Lorenzo Scupoli i na samom pocetku naidem na takav opis mene i to navedeno kao put u propast... nebi offtopic, o sebi cu reci samo da sam u djetinjstvu doslovno gladovala al svaki dan gurala milimetar po milimetar i pocela se oslanjat previse na trud i svoje prosudbe i zato sam posklizla, zaboravila sam da smo ja i Bog na samim pocecima bili skupa... al to saznanje mi nije pripomoglo u postizanju dusevnog mira tj nije me oslobodilo... slazem se da nisu problem bebe nego sta ne znam vratiti mir, to svakog dana mori vise od svega i zivot bez toga e to je pakao... Doslovno sam zahvalna i ogrebala bi se o bilo kakav savjet...

Razmisljala sam sta napisati kao odg na tvoja dva pitanja, al ako cu skroz iskreno, na nijedno ne znam odgovor.

Vrh

PostPostano: Sri svi 09, 2018 18:49 

Hmm, tesko da sam pronicljiv na ovom polju. Iskreno, jako tesko procjenjujem ljude. Tu sam cak ozbiljno zakinut. Duhovni boj je odlicna knjiga i sjecam se kao sad, kad sam razmisljao hocu li kupit Duhovni boj ili Jacques Philippe, Unutarnja sloboda. Zbog jednog citata kojeg sam nasao na netu sam se odlucio za Unutarnju slobodu (nisam imao para za obe hehe). Kasnije sam kupio i duhovni boj. No, Lorenzo Scupoli tebe nije poznavao, kao sto ni mene nije poznavao, a isto sam u njemu nasao opis sebe. Nisu to opisi "vrste" ljudi kao sto smo mi. To je realnost i opis svakog covjeka. Nemoj se osjecat prozvana sto sam ti napisao da si ohola. Svi smo mi oholi, ili kako kaze sv. Josemaria;

Ne zavaravajmo se: To je najveće zlo i početak svih zabluda. Borba protiv oholosti mora biti okorjela. Nije to bez razloga kad se kaže da ta strast jenjava tek jedan dan poslije čovjekove smrti. Sv. Josemaria Escriva "Susret s Kristom"

Dakle oholost je pocetak svake zablude. Oholost je korijen svakog grijeha. Pa prvi grijeh je bio oholost. Zanimljivo kako je odmah nakon tog grijeha defacto uslijedila zabluda, sto Biblija prepricava;

Jahve, Bog, zovne čovjeka: "Gdje si?" - reče mu. On odgovori: "Čuo sam tvoj korak po vrtu; pobojah se jer sam go, pa se sakrih. Nato mu reče: "Tko ti kaza da si go? Ti si, dakle, jeo sa stabla s kojega sam ti zabranio jesti? Čovjek odgovori: "Žena koju si stavio uza me - ona mi je dala sa stabla pa sam jeo. Jahve, Bog, reče ženi: "Što si to učinila?" "Zmija me prevarila pa sam jela", odgovori žena.

a ti (i svi mi) zorno demonstriras;

moram napomenuti da kad sam isla kod doktora nije mi palo na pamet da nudi nesto 'pogresno' jer on je struka i stav mi je bio kao i inace kad idem kod dr radi necega...

Tipicno ljudski.
I Adam je vjerovao zeni, pa nije mu palo na pamet da ce mu nudit nesto pogresno. Joj, ta Eva! :mrgreen: Dosta sale! Tvoj grijeh je tvoj grijeh. Treba dakle pogledat istini u oci. Dakle kad Gospodin kaze;

Ivan 8,32 Upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi

On ne govori o istini o 9/11, teologiji, dogmama ili istini o;

"zaboravila sam da smo ja i Bog na samim pocecima bili skupa"

Da, istina je da si zaboravila i istina je da sve sto imas i sto si ikad imala si primila, da nista nisi zasluzila svojim naporima vec si SVE primila na dar (1. Korinćanima 4,7 Što imaš da nisi primio? Ako si primio, što se hvastaš kao da nisi primio?). Tako da si dobro primjetila da ne zasluzujes dobro, kao sto ga nitko ne zasluzuje. Ti primas od Boga na dar - svako dobro u svom zivotu.
Gospodin govori o istini o tebi. Jedino me istina o meni moze oslobodit. Nista drugo. A prihvatit istinu o sebi je jako bolno, jer se susrecemo sa svojim egom, koji je lazan i umjetan. Zasto sam uopce poceo pricu o istini? Jer si napisala;

kao intelektualac mi je neugodno priznati da se nisam uopce bila uputila i olako pristala

Tj. dozivljavas se kao nesto ti nisi. Ovde treba bit oprezan i shvatit da ti mozes bit intelktualac, ali ako sama sebe percepiras kao intelektualca lose ti se pise ukoliko te ne prati velika poniznost, jer dajes prostora oholosti. A sto je to oholost, i sto to oholost gradi? Evo citat, zbog kojeg sam prvenstveno i kupio Unutarnju slobodu;

Svi se mi rađamo s dubokom ranom koju doživljavamo kao manjak, manjak bića. Taj manjak pokušat ćemo ispuniti kompenzacijom: zbog toga će svako ljudsko biće pokušavati izgraditi kompenzacijski identitet koji se razlikuje od čovjeka do čovjeka, već prema obliku njegove osobne unutarnje rane. Tako si čovjek proizvodi «ego» različit od njegova istinskog «ja», koji nalikuje nekom balonu što ga napuhava. Taj umjetni ja ima neke tipične značajke: budući da je umjetan, traži da se u njega ulaže mnogo energije da bi ga se održalo, a budući da je krhak, traži da ga se brani. Oholost i grubost uvijek idu zajedno. Granice tog balona nisu dakle nimalo mekane, naprotiv, na njima su «kule» koje štite lažni identitet: jao onome koji ga stavi u pitanje, koji mu prijeti, koji ga osporava, ometa njegovo širenje: bit će predmet nasilnih i agresivnih reakcija. Jacques Philippe "Unutarnja sloboda"

I to je ego. Ego nisi ti. Nemoj ljubit svoj ego. Nego svoj istinski identitet. Postoji tvoje JA koje je vjecno i kojeg ne trebas branit;

Naš istinski identitet, mnogo doblji od posjedovanja ili djelovanja, i čak mnogo dublji od moralnih kreposti ili duhovnih kvaliteta, jest onaj koji otkrivamo postupno živeći pod Božjim pogledom. To je identitet koji nam nitko, nijedan događaj, nijedan pad, nijedan neuspjeh nikad ne može oduzeti. Naše blago nije ono koje moljac ili crv može nagristi, ono je u nebu, što znači u Božjim rukama. Ono ne ovisi o događajima ni o onom što imamo ili nemamo, čak ni u određenom smislu ni o onome što činimo ili ne činimo, ne ovisi ni o uspjesima ili neuspjesima, ovisi samo o Bogu, o njegovoj dobrohotnosti i dobroti koje se ne mijenjaju. Izvor našeg identiteta, našeg 'bića' nije u našem djelovanju, on je mnogo dublji: to je stvoriteljska ljubav Boga koji nas je stvorio na svoju sliku i koji nam je namijenio vječni život s Njim; izvor našeg identiteta je ljubav koja ne može samu sebe zatajiti.“ Jacques Philippe, Unutarnja sloboda

Hocu ti reci da je oslobadajuci osjecaj bit ono sto uistinu jesi (a ne ono sto su vecinu ucili kako treba dobar posao, drustveni status, poznanstva itd). Neka ti kazu da si glupa - briga te. Dovodi li netko u pitanje jesi li intelektualac ili ne? I sto je najvaznije mijenja li to ono sto ti uistinu jesi? Naravno da ne. Ugl, koliko sam shvatio ti si stvarno lijepo zivila, i vise-manje kontrolira svoj zivot. Ne bi ni meni bio problem prihvatit lijep posao, brak, dobre prijatelje. To nije, slazemo se, nikakav problem. A, ako nam i nesto nije kako smo zamislili, onda to pokusamo popravit. No, sto ako dode situacija;

preplave osjecaji da sam ucinila nesto 'nepopravljivo'

Problem je nastao kad si izgubila kontrolu nad situacijom. Ovu situaciju ti ne mozes promijenit sto god da napravis, i to je ono sto boli;

Prirodno je i lako prihvatiti situacije koje, iako ih nismo izabrali, donose ugodu u naš život. Problem naravno nastaje onda kada susrećemo što nam se ne sviđa, što nam proturječi, zbog čega trpimo. Upravo na tim područjima smo često pozvani “izabrati” ono što nismo htjeli, ono što katkada nismo htjeli ni pod koju cijenu, i to zato da bismo postali doista slobodni Upravo u tome leži paradoksalan zakon postojanja: ne možemo postati doista slobodni ako ne prihvatimo činjenicu da nismo uvijek slobodni!
To je ono o čemu ćemo sada opširnije govoriti, i što je vrlo važno: tko želi postići istinsku unutarnju slobodu mora se vježbati u tome da mirno i rado prihvaća mnoge stvari koje naizgled proturječe njegovoj slobodi. Prihvatiti svoja osobna ograničenja, svoju krhkost, svoju nemoć, ovu ili onu situaciju koju mu život nameće, itd. Teško nam je to učiniti jer se spontano užasavamo situacija koje nisu pod našom kontrolom. Pa ipak, istina je sljedeća: doista rastemo upravo kroz situacije koje nisu pod našom kontrolom. (o. Jacques Philippe, Unutarnja sloboda)

Postoje konkretne vjezbe, te biblijska psihoterapija koja daje unutarnji mir. Ovako kad se kaze psihoterapija zvuci kao da si bolesna u medicinskom znacenju te rijeci, ali ne mislim na to. Mislim da su svi ljudi bolesni na tom nekom nivou, ako me razumis. Hocu ti rec, mislim da je to svima potrebno, a ako i nije nuzno potrebno, sigurno bi pomoglo. Saljem ti na pp.

P.S.
Ne razumijem trpe li tvoje bebe bol, ili nesto slicno?

Vrh

PostPostano: Sri svi 09, 2018 21:10 

Bebe su rodene dosta ranije, jedna ima problem s motorikom na kojem treba radit i prirodenu anomaliju koju treba operirat u inozemstvu. Al pune posljedice prijevremeno rodenih se vide tek do adolescencije.

Citati koje si stavio pomazu, jer kao da govore da nisam sama u svemu tome. Nije tesko priznati da sam bila ohola i sagrijesila, najvise boli to sto si napisao, da situaciju ne mogu popravit sta god da sada napravim. Cini se kao da sam si ranila dusu a rana s vremenom ne zarasta, stalno je svjeza i krvari i podsjeca da sam ju sama zadala.

Nemam predrasuda prema nicemu sta bi pomoglo, ako je iskreno pa kako se god doimalo. Hvala!!!

Vrh

PostPostano: Čet svi 10, 2018 05:50 

Ma nemoj mi zahvaljivati jer ako me ičemu život naučio, to je da se od riječi se ne živi, i da život (i Bog) od nas traži i djela.
Čekati i čekati, vrtiti se u mjestu - nema smisla - vjerujem da znaš i sama to.
Bilo bi licemjerno od mene reći ti da znam kako ti je i da te razumijem jer nitko od nas ne hoda u tvojim cipelama.

Vjera i djela! Zapamti - samo to.

Pogledaj ovo!
https://www.youtube.com/watch?v=7Cngho808NE

A ovo su ti gospođine kolumne - https://zenavrsna.com/page/2?s=ru%C5%BE ... 1uri%C4%87
Kad uhvatiš vremena - pročitaj.

Vrh

PostPostano: Čet svi 10, 2018 14:46 

P.S. opet.
Einmal, upravo sam dobila jedan mail pa sam se sjetila da ti to može pomoći.
Naime, u prethodnom postu sam ti napisala - vjera i djela.

Jesi čula možda za Krug vječnih misa? http://www.cpps.hr/blog/krug-vjecnih-svetih-misa/
Ti si ipak mama čija je zadaća brinuti o svojoj djeci - kako za njihova tijela, tako i za njihovu dušu jer upravo tebi ih je Bog povjerio.
Razmisli i ako osjetiš da trebaš - upiši svoje bebice. Svakog dana u svijetu će barem jedan misionar držati misu za njih i moraš priznat da ta spoznaja daje jedan mir.
Ni vlas s glave im neće pasti bez da Gospodin to dopusti.

Također, ne znam odakle si, ali vidi https://glasnik-sim.hr/molitvenizid/
Ja svaki tjedan, pa tako i maloprije, upišem svoju nakanu i odem na jednu misu prikazujući ono što napišem.

Samo vjeruj, a itekako znam da je teško - ali zar ne piše u Bibliji - "vjera te tvoja spasila"?
Eto, toliko od mene. Drž' se!

Vrh

PostPostano: Čet svi 10, 2018 21:27 

Dobri ljudi ne mogu opisati koliko mi sve sto kazete treba/znaci. Hvala onome tko je napravio ovaj forum. Neka nas ispuni cista milost.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 280 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata