Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri pro 11, 2019 02:21

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 388 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet srp 09, 2010 08:50 

zvone je napisao/la:
Mariamme i Kumpić jedan savjet. Pročitajte knjigu od Ivana Pavla 2. Ljubav i odgovornost ili poslušajte predavanje o Teologiji tijela od don Damira Stojića. Vama očito neke stvari u nauku katoličke crkve smetaju i tu je problem. Nitko ovdje nikoga ne osuđuje, ali ne može Vam reći za nešto što je crno da je bijelo. Bilo bi lijepo da ako imate nedoumica sa svećenicima, a znamo da bi trebali rasti u vjeri, da se ne vežemo uz pojedinu osobu, već da, ako znamo da je učenje Katoličke crkve suprotno onom što nam određeni svećenik govori ili sugerira, potražimo savjet od drugih svećenika koji ispravno tumače stavove Crkve. Jer, ne možemo se nazivati katolicima, a prihvaćati samo ono što nama paše, jer onda sebe stavljamo u centar, odnosno ulogu Boga, gdje smo mi ti koji odlučuju što je dobro, a što nije. A znamo iz Biblije kako su završili ti koji su mislili da to mogu.

Pročitao sam knjigu "Ljubav i odgovornost". Knjiga je pisana teškim jezikom, čitatelj mora biti dobro teološki, čak i filozofski potkovan da bi je razumio i nekome tko nije u tom smislu upućen, neće puno razjasniti...no, njena je vrijednost što ne obiluje šablonama i floskulama koje se inače koriste kako bi se pojasnilio crkveni stavovi o spolnosti (kao primjerice prethodni post) i što spolnosti daje posebnu, pozitivnu dimenziju.

Vrh

PostPostano: Sub srp 10, 2010 09:26 

to nisu floskule, već činjenice.

zato sam i naveo predavanja don Damira Stojića, tamo je sve lijepo objašnjeno da i nekom tko nema pojma, bude jasno.

Nitko ne spori spolnosti pozitivnu dimenziju...

Vrh

PostPostano: Sub srp 10, 2010 14:43 

zvone je napisao/la:
to nisu floskule, već činjenice.

zato sam i naveo predavanja don Damira Stojića, tamo je sve lijepo objašnjeno da i nekom tko nema pojma, bude jasno.

Nitko ne spori spolnosti pozitivnu dimenziju...

Što su činjenice? Koju si ti činjenicu iznio, osim već negdje izgovorenih i prožvakanih riječi? Siguran sam da su don Damirova predavanja kvalitetna i dobro usmjerena, ne sumnjam u to, posebice jer i on naglašava pozitivnost spolnosti. No, tek pojavom teologije tijela, spolnost dobiva pozitivan predznak, a do tada se spolnost smatrala tabu temom o kojoj se nije govorilo, ili se govorilo negativno, samo u kontekstu zabrane, grijeha ili prokreacije, a ni danas se od toga nismo puno odmakli. Čast iznimkama poput Damira Stojića. A znam, da i danas postoje ljudi, koji spolnost smatraju nečim prljavim, nedostojnim i niskim...i dobivamo prelazak iz krajnosti, koju zastupa Svijet, u krajnost, koju zastupamo mi -Crkva. Ne toliko deklarativno, koliko, primjerice, na forumima kao što je naš, u praktičnim raspravama i svakodnevnom odnosu prema ovim temama. Pa ne govori li se baš na ovom forumu najviše u kontekstu zabrane, a ne uzvišenosti i ljepote spolnosti?

Vrh

PostPostano: Sub srp 10, 2010 15:33 

Kumpić je napisao/la:
a do tada se spolnost smatrala tabu temom o kojoj se nije govorilo, ili se govorilo negativno, samo u kontekstu zabrane, grijeha ili prokreacije, a ni danas se od toga nismo puno odmakli.

Nije li ovo zapravo predrasuda?

U prošlosti, o kojoj se tako voli pisati da je bila prožeta "kršćanskom indoktrinacijom", obitelji su prosječno imale po 8,9,10 djece - o kakvoj spolnosti kao tabu temi se tu radilo?

Koliko mi je poznato, i u nauku Crkve i u moralu konkretne društvene zajednice, uvijek je bludnost bila označena grijehom, a djevičanstvo kao i bračni život vrlinom.

S tom razlikom da djevičanstvo bez posvećenja Bogu ne vrijedi mnogo, kao ni bračni život bez Božjeg blagoslova.

U očima vjernika, naravno...

Vrh

PostPostano: Sub srp 10, 2010 17:05 

ovo si ti napisao

Uostalom, nikoga ne bi trebalo biti briga što čovjek čini u svojoj intimi, ja ne dopuštam da itko ulazi na taj teritorij.

Giovi i Adrijana su ti lijepo odgovorili. A ti svoj stav usporedi sa Knjigom Postanka 38. poglavlje.

A znam, da i danas postoje ljudi, koji spolnost smatraju nečim prljavim, nedostojnim i niskim...i dobivamo prelazak iz krajnosti, koju zastupa Svijet, u krajnost, koju zastupamo mi -Crkva. Ne toliko deklarativno, koliko, primjerice, na forumima kao što je naš, u praktičnim raspravama i svakodnevnom odnosu prema ovim temama. Pa ne govori li se baš na ovom forumu najviše u kontekstu zabrane, a ne uzvišenosti i ljepote spolnosti?

Govori se najviše u kontekstu zabrane jer je autorica otvorila temu o predbračnim odnosima, gdje joj nisu jasne elementarne stvari kršćanskog morala.
Ne bi vjerovao, ali i danas postoje ljudi, pa i svećenici, koji ne vjeruju da je Sotona osobno biće, već neka metafora zla, stilska figura ili sl. I kakve to veze ima sa mnom? Ja vjerujem u ono što me Crkva uči. Tako je i sa spolnosti. A ja znam mnoge bračne parove koji žive kreposno i uživaju u spolnom odnosu i nije im nikakav problem katolički moral.

Vrh

PostPostano: Ned stu 28, 2010 20:46 

Ženama su prodali priču o kondomu pod krinkom emancipacije, a one su na to nasjele! Glavni je problem mladih, smatra salezijanac don Damir Stojić, oholost – prikrivanje prave osobnosti maskom
http://www.vecernji.hr/vijesti/ne-znam- ... nak-219601

Vrh

PostPostano: Uto stu 30, 2010 12:55 

Barnaba je napisao/la:
Ženama su prodali priču o kondomu pod krinkom emancipacije, a one su na to nasjele! Glavni je problem mladih, smatra salezijanac don Damir Stojić, oholost – prikrivanje prave osobnosti maskom
http://www.vecernji.hr/vijesti/ne-znam- ... nak-219601

Sve 5, ali kao da žene ne žele sudjelovati u tome, nego su nečim prisiljene. :? nije mi neki čvrsti argument.

Vrh

PostPostano: Čet pro 02, 2010 11:12 

Pa pročitajte što o tome Papa govori u knjizi Svjetlo svijeta, sasvim jasno, jednostavno razumljivo. Ništa drugo praktično ne treba.

Vrh

PostPostano: Uto pro 28, 2010 11:24 

Meni je ova tema dosta nezgodna. Ja sam za predbračnu čistoću međutim danas se nitko toga ne drži. Možda rijetki. Nekada je bila velika sramota da djevojka izgubi nevinost prije braka npr. dečko ju ostavi, a bili su u odnosima. Ja mislim da je to bila sramota za cijelu obitelj. Danas to nije sramota, a trebala bi biti. Pa vi više nemate danas djevice. Ima, ali malo. Meni se jedan prijatelj hvali kako je razdjevičio dvije cure. Vidite koji je to nivo razmišljanja. I onda kad si ja mislim takav čovjek je imao sreće da naleti na 2 djevice, a netko ko želi djevicu naleti na već curu s ne znam koliko veza iza sebe. Vi u početku veze neznate jel osoba nevina. Ne možete ju pitati takve intimne stvari, a kad se to dozna vi ste već u nju jako zaljubljeni i što onda? Pa ne možete ju ostaviti aku ju volite posebno ko je osjećajan.

Toliko se ta čistoća tijela izbanalizirala zadnjih 30-ak godina da je to za svaku osudu. Žene imaju djevičansku opnu ili himen. Medicina veli da je to u neku ruku radi zaštite od bolesti, a ja mislim da je to radi ukazivanja na nešto strogo intimno i za kršćanina sveto, ali tko vam to danas tako gleda. Ja jesam da se ljudi ljube prije braka i diraju, ali u odnose nebi trebali ulaziti. Ako već i ulaze neka to onda bude sigurno u smislu da će se oženiti.

Mene osobno smeta da mi je žena ili cura imala odnose prije nego je mene upoznala - JAKO ME TO SMETA. To smeta i liberalnije osobe samo što možda ne žele javno reći.

Vrh

PostPostano: Uto pro 28, 2010 16:52 

Mihael je napisao/la:
Nekada je bila velika sramota da djevojka izgubi nevinost prije braka npr. dečko ju ostavi, a bili su u odnosima. Ja mislim da je to bila sramota za cijelu obitelj..

Da,bila je sramota svakako…Samo sto je bilo nepravedno,sto je tu sramotu samo trpila zenska strana…a muskarac se samo povukao ,i nikome nista..Zar on isto nije imao duznost da to djevicanstvo sacuva..?Nema muskarac tu nikakvu privelegiju,cak sta vise..ako ulazi u brak,on postaje glava obitelji..Znaci odgovornost je jednaka..
Citat:
Danas to nije sramota, a trebala bi biti. Pa vi više nemate danas djevice. Ima, ali malo.

Ako nema zene djevice,onda nema ni muskaraca s cistocom..? Jer jos uvjek djevojka s muskarcem gubi svoju cistocu..Znaci muskarcu ne bi smjelo smetati to,jer je sve na pogresnom putu..Samo zivljenje zajedno ,nekoliko godina prije braka je pogresno..jer tu se tesko sacuva,covjek popusti napastima i kusnjama...pa se preda..nevolji....pozude..

Citat:
Meni se jedan prijatelj hvali kako je razdjevičio dvije cure. Vidite koji je to nivo razmišljanja. I onda kad si ja mislim takav čovjek je imao sreće da naleti na 2 djevice, a netko ko želi djevicu naleti na već curu s ne znam koliko veza iza sebe.

Koje li sramote…Vidis,to je sramota..velika sramota…unistiti dvije djevojke,i jos k tome se hvaliti okolo…Jer,da osjeca griznju savjesti ,to bi i pokazao ..( ili mozda je,ne znam?) pokajao se..ali tada bi i sutio od sramote..

Citat:
Mene osobno smeta da mi je žena ili cura imala odnose prije nego je mene upoznala - JAKO ME TO SMETA.

Michaele..mnogi tako prolaze..Ni zenama nije nista lakse…kada sazna da je muz legao u krevet s drugim zenama prije braka..a ona svoje djevicanstvo cuvala ,samo za onga s kim ulazi u brak.,za njega.Tebi to mnogo znaci,i to je ispravno da je tako..,nazalost danas cesto biva tako.
Ipak ,ne ulazi se samo u brak zbog cistoce,nego i zobg ljubavi..To obadvoje je uvjet za Brak…i jedno bez drugog ne idu...covjeku kojemu je brak svetinja...

Vrh

PostPostano: Uto pro 28, 2010 19:00 

Leja je napisao/la:
Mihael je napisao/la:
Nekada je bila velika sramota da djevojka izgubi nevinost prije braka npr. dečko ju ostavi, a bili su u odnosima. Ja mislim da je to bila sramota za cijelu obitelj..

Da,bila je sramota svakako…Samo sto je bilo nepravedno,sto je tu sramotu samo trpila zenska strana…a muskarac se samo povukao ,i nikome nista..Zar on isto nije imao duznost da to djevicanstvo sacuva..?Nema muskarac tu nikakvu privelegiju,cak sta vise..ako ulazi u brak,on postaje glava obitelji..Znaci odgovornost je jednaka..
Citat:
Danas to nije sramota, a trebala bi biti. Pa vi više nemate danas djevice. Ima, ali malo.

Ako nema zene djevice,onda nema ni muskaraca s cistocom..? Jer jos uvjek djevojka s muskarcem gubi svoju cistocu..Znaci muskarcu ne bi smjelo smetati to,jer je sve na pogresnom putu..Samo zivljenje zajedno ,nekoliko godina prije braka je pogresno..jer tu se tesko sacuva,covjek popusti napastima i kusnjama...pa se preda..nevolji....pozude..

Citat:
Meni se jedan prijatelj hvali kako je razdjevičio dvije cure. Vidite koji je to nivo razmišljanja. I onda kad si ja mislim takav čovjek je imao sreće da naleti na 2 djevice, a netko ko želi djevicu naleti na već curu s ne znam koliko veza iza sebe.

Koje li sramote…Vidis,to je sramota..velika sramota…unistiti dvije djevojke,i jos k tome se hvaliti okolo…Jer,da osjeca griznju savjesti ,to bi i pokazao ..( ili mozda je,ne znam?) pokajao se..ali tada bi i sutio od sramote..

Citat:
Mene osobno smeta da mi je žena ili cura imala odnose prije nego je mene upoznala - JAKO ME TO SMETA.

Michaele..mnogi tako prolaze..Ni zenama nije nista lakse…kada sazna da je muz legao u krevet s drugim zenama prije braka..a ona svoje djevicanstvo cuvala ,samo za onga s kim ulazi u brak.,za njega.Tebi to mnogo znaci,i to je ispravno da je tako..,nazalost danas cesto biva tako.
Ipak ,ne ulazi se samo u brak zbog cistoce,nego i zobg ljubavi..To obadvoje je uvjet za Brak…i jedno bez drugog ne idu...covjeku kojemu je brak svetinja...

Slažem se da je i muškarac kriv i da je obostrana krivnja, ali zna se kako to ide. Ako ne vodimo ljubav znači da me ne voliš i onda cura popusti pa ju opet dečko zna ostaviti. Na ženama je dosta važna odluka. One su tu dosta bitne kad odlučuju. Ne mora pristati ako je vjernica. To je ono što meni nije jasno. Kakve su to katolkinje danas? Nešto su prepopustljive kako mi izgleda. To govori na kojem im je mjestu vjera. Prošla su stara vremena. Vele, otići ću se ispovjedati. Ma možeš se ti ispovjedati danima kad nemaš više čistoće. To je moje gledište.

Vrh

PostPostano: Uto pro 28, 2010 19:45 

Tko je od nas bez grijeha neka prvi baci kamen .
Svi smo od krvi i mesa pa tako i pogriješimo ali pošto nama Bog oprašta možemo i mi jedni drugima dapaće obavezni smo.....

Vrh

PostPostano: Uto pro 28, 2010 19:57 

Mihael je napisao/la:
To je ono što meni nije jasno. Kakve su to katolkinje danas? Nešto su prepopustljive kako mi izgleda. To govori na kojem im je mjestu vjera. Prošla su stara vremena. Vele, otići ću se ispovjedati. Ma možeš se ti ispovjedati danima kad nemaš više čistoće. To je moje gledište.

Moje je gledište: kakva je to ispovijed ako u njoj izgovorimo da nećemo više griješiti a ne mislimo tako! Nego se jedva čeka da se ponovno sagriješi i nema se namjera dokinuti takav način života. Onda je cijela ispovijed laž i ne vidim joj smisla. Na isti način bi i rastavljeni i ponovno civilno vjenčani isto tako mogli na Ispovijed i Pričest.

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 08:22 

Slažem se sa rutom. Tu ljudi masovno griješe, a da toga nisu ni svjesni. Uzimaju plod sa stabla spoznaje dobra i zla, tj. sami odlučuju o tome što je dobro, a što nije pa onda kao znaju da je to crkvena izmišljotina, a ne nešto što bi nam dolazilo od Boga pa smiju griješiti po tome.
Meni kao mladoj osobi upravo ta Pričest i ispovijed najviše pomažu da živim u čistoći. Mislim da mladi ne razumiju u potpunosti ni otajstvo Kristove prisutnosti u euharistijsom sakramentu. Dosta su prepušteni sami sebi i ako vjeronauk u 3. razredu nije bio baš izvrstan lako će se približavati onom protestantskom da kruh i vino doživljavaju tek kao simbole.
Znaš li da je to pobožanstvenje pazit ćeš se svakog grijeha da bi imao pravo na to, i trčat na ispovijed sa ozbiljnom namjerom da ne griješiš nikad više.
Što se tiče ostalih stvari, to je jasno. Grozno je da se netko time hvali, a to je slika velike večine društva i trebalo bi raditi na tome da se to promijeni, pogotovo kod katoličke mladeži. Opet, ne bi smjela bit sramota u društvu jer nije ničija stvar da sudi drugoga. Ukoliko se netko iskreno pokaje, shvati veličinu svojeg grijeha, ispovijedi se, Bog mu oprašta i gleda ga kao svojeg najdražeg, dopušta mu da bude dio njegova tijela i dionik vječnog spasenja. Tko smo mi da onda druge sudimo ili nekome ne opraštamo grijehe iz prošlosti?

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 09:29 

Mihael je napisao/la:
Meni je ova tema dosta nezgodna. Ja sam za predbračnu čistoću međutim danas se nitko toga ne drži. Možda rijetki. Nekada je bila velika sramota da djevojka izgubi nevinost prije braka npr. dečko ju ostavi, a bili su u odnosima. Ja mislim da je to bila sramota za cijelu obitelj. Danas to nije sramota, a trebala bi biti. Pa vi više nemate danas djevice. Ima, ali malo. Meni se jedan prijatelj hvali kako je razdjevičio dvije cure. Vidite koji je to nivo razmišljanja. I onda kad si ja mislim takav čovjek je imao sreće da naleti na 2 djevice, a netko ko želi djevicu naleti na već curu s ne znam koliko veza iza sebe. Vi u početku veze neznate jel osoba nevina. Ne možete ju pitati takve intimne stvari, a kad se to dozna vi ste već u nju jako zaljubljeni i što onda? Pa ne možete ju ostaviti aku ju volite posebno ko je osjećajan.

Toliko se ta čistoća tijela izbanalizirala zadnjih 30-ak godina da je to za svaku osudu. Žene imaju djevičansku opnu ili himen. Medicina veli da je to u neku ruku radi zaštite od bolesti, a ja mislim da je to radi ukazivanja na nešto strogo intimno i za kršćanina sveto, ali tko vam to danas tako gleda. Ja jesam da se ljudi ljube prije braka i diraju, ali u odnose nebi trebali ulaziti. Ako već i ulaze neka to onda bude sigurno u smislu da će se oženiti.

Mene osobno smeta da mi je žena ili cura imala odnose prije nego je mene upoznala - JAKO ME TO SMETA. To smeta i liberalnije osobe samo što možda ne žele javno reći.

Bitno je i o kome govoriš? O katolicima, kojih danas u Hrvatskoj ima jedva 15%? Sve one brojke od 80-90% možemo zaboraviti....pa ako se uzme pravi broj katolika, onda možemo pristupiti ovoj temi i analizirati trendove kod samih katolika. I kod tog malog broja aktivnih/praktičnih katolika, postoje oni kojima predbračna čistoća ne predstavlja ništa i koji se pričešćuju unatoč takvom životu. S druge strane, malo nas komunicira s ljduima koji se kreću samo u crkvenim krugovima, već smo u kontaktu i s ljudima koji ne idu u Crkvu, i njihovi pogledi na spolnost se svakako razlikuju od onog što Crkva nalaže i sve što si naveo, njima baš ništa ne predstavlja. A oni postaju većina...prema tome, treba gledati sebe i svoje postupke. Jer u društvu prevladava drugačiji način mišljenja i ne vidim kako bi se u dogledno vrijeme promjenio...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 388 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata