Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet stu 15, 2019 15:56

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 388 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri pro 29, 2010 13:12 

Citat:
Bitno je i o kome govoriš? O katolicima, kojih danas u Hrvatskoj ima jedva 15%? Sve one brojke od 80-90% možemo zaboraviti....pa ako se uzme pravi broj katolika, onda možemo pristupiti ovoj temi i analizirati trendove kod samih katolika. I kod tog malog broja aktivnih/praktičnih katolika, postoje oni kojima predbračna čistoća ne predstavlja ništa i koji se pričešćuju unatoč takvom životu. S druge strane, malo nas komunicira s ljduima koji se kreću samo u crkvenim krugovima, već smo u kontaktu i s ljudima koji ne idu u Crkvu, i njihovi pogledi na spolnost se svakako razlikuju od onog što Crkva nalaže i sve što si naveo, njima baš ništa ne predstavlja. A oni postaju većina...prema tome, treba gledati sebe i svoje postupke. Jer u društvu prevladava drugačiji način mišljenja i ne vidim kako bi se u dogledno vrijeme promjenio...

Znam da pravih katolika ima jako malo, ali ipak smo mi u Hrvatskoj velika večina katolici. Ja se sjećam moje pokojne bake koja je uvijek imala krunicu i molitvenik kod sebe. Prije su ljudi više držali do tih stvari. Sad je situacija druga. Stvar je i u odgoju. Ako su roditelji preliberalni onda se i djeca tako ponašaju. Dovede dečka doma, spavaju zajedno i to im starci dopuste. Ja znam dosta takvih slučajeva, a puno se tih veza raspadne. To je danas normalno. Ako baš moraju ići tako daleko nek to onda bude sigurno da će se oženiti iako je to teško garantirati. Ne znam, svi bi htjeli da se kaže da je to normalno, ali po meni nije. Vi kad kupujete auto koji je materijalna stvar tražite garanciju, a kad se ulazi u nešto intimno gdje daješ sebe nema nikakve garancije pa bi trebalo dobro razmisliti prije toga, jer život je samo jedan.
Ako cura odbija spavati s dečkom dečko bi ju trebao samo još više cijeniti, jer drži do sebe i morala. Ako ju ostavi onda ju nije ni volio. Meni se puno više sviđa period zaljubljenosti od vođenja ljubavi samo što nažalost prekratko traje. Ne znam zašto svi forsiraju te seksualne odnose, prevenciju i sl. Vidite da je to zato, jer nema ljubavi. Da im je u vezi cilj ljubav onda nebi ni raspravljali o seksualnim odnosima. Ovi današnji seksolozi valjda pojma nemaju što je ljubav pa toliko sve svode na seksualne odnose. Tu truju mladež i upućuju ih na krivi put. Netko će reći da se ne možeš suzdržati ako si u dugoj vezi. Sve ovisi kako se čovjek postavi prema tome. Ako će imati stav da je vođenje ljubavi nešto strogo intimno vezano za sakrament ženidbe onda će imati granicu do koje će ići i neće jednostavno ulaziti u odnose.

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 14:53 

Citat:
Znam da pravih katolika ima jako malo, ali ipak smo mi u Hrvatskoj velika večina katolici.

Ja sa velikom sigurnošću tvrdim da nismo. Uostalom, pročitaj što si sam napisao, nije li jedno drugom kontradiktorno?

Citat:
Prije su ljudi više držali do tih stvari.

KOji ljudi, društvo kao cjelina, katolici, svi zajedno...?

Citat:
Ja znam dosta takvih slučajeva, a puno se tih veza raspadne.

Raspadne se i dosta veza u kojima se obdržava predbračna čistoća. Samo bih ponovio, da ona nije jamac održanja i stabilnosti veze, a kasnije braka.

Citat:
Da im je u vezi cilj ljubav onda nebi ni raspravljali o seksualnim odnosima.

Ovo ne razumijem ni uz najbolju volju.

Citat:
Netko će reći da se ne možeš suzdržati ako si u dugoj vezi. Sve ovisi kako se čovjek postavi prema tome. Ako će imati stav da je vođenje ljubavi nešto strogo intimno vezano za sakrament ženidbe onda će imati granicu do koje će ići i neće jednostavno ulaziti u odnose.

O ovome možeš prosuđivati samo ako si sam bio u takvoj vezi. U protivnom, teško je osjetiti i razumjeti što to znači.

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 15:42 

Kumpić je napisao/la:
Citat:
Znam da pravih katolika ima jako malo, ali ipak smo mi u Hrvatskoj velika večina katolici.
Ja sa velikom sigurnošću tvrdim da nismo. Uostalom, pročitaj što si sam napisao, nije li jedno drugom kontradiktorno?

Velika večina su katolici, a sad koliko je pravih katolika ja ne znam. Pod pravim katolikom smatram osobe koje se stvarno drže crkvenih pravila. Imaš katolika koji uopće ne idu u crkvu ili samo na velike blagdane, a npr. doma se mole svake večeri prije spavanja.

Citat:
Citat:
Prije su ljudi više držali do tih stvari.
KOji ljudi, društvo kao cjelina, katolici, svi zajedno...?

Pa na period prije 40-ak godina na dalje. Mislim na katolike, jer smo večina.

Citat:
Citat:

Raspadne se i dosta veza u kojima se obdržava predbračna čistoća. Samo bih ponovio, da ona nije jamac održanja i stabilnosti veze, a kasnije braka.

Pa slažem se da nije, ali što bi onda trebali reći da predbračni odnosi nisu grijeh?

Citat:
Citat:
Da im je u vezi cilj ljubav onda nebi ni raspravljali o seksualnim odnosima.
Ovo ne razumijem ni uz najbolju volju.

Ako se ljudi vole odnose će ostaviti za brak.

Citat:
Citat:
Netko će reći da se ne možeš suzdržati ako si u dugoj vezi. Sve ovisi kako se čovjek postavi prema tome. Ako će imati stav da je vođenje ljubavi nešto strogo intimno vezano za sakrament ženidbe onda će imati granicu do koje će ići i neće jednostavno ulaziti u odnose.
O ovome možeš prosuđivati samo ako si sam bio u takvoj vezi. U protivnom, teško je osjetiti i razumjeti što to znači.

To je tvoje gledište. Ti nisi mogao izdržati. Ja tebe shvaćam, ali ima ljudi koji mogu. Znači, moguće je. Bitno je da to ljudi žele i shvate. Ja znam da danas ljudi ulaze u odnose nakon 2 tjedna hodanja, ali to je definitivno grijeh.

Ja ne znam kako vi odgovarate na pitanja, ali meni tekst stalno bježi gore. Jako mi je teško pisati odgovore.

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 16:36 

Mihael je napisao/la:
Znam da pravih katolika ima jako malo, ali ipak smo mi u Hrvatskoj velika večina katolici. Ja se sjećam moje pokojne bake koja je uvijek imala krunicu i molitvenik kod sebe. Prije su ljudi više držali do tih stvari..

Djevicanstvo ili cistoca, je samo dobra odluka..Pravi katolik,ili manje pravi katolik, jos uvjek nije dovoljno kada naspast i pozude dodju..??
A,svi znamo kako nam je tesko za sve grijehe koje se kajemo da ih vise necemo ciniti,a oni se ponavljaju..Obicno mladic i djevojka kada odlaze u krevet zajedno,nemaju istu..( jacinu vjere) nemaju istu cvrstu odluku...Zato,jedno izaziva…a drugi mozda popusti..( iz kojeg razlog?)

Citat:
Sad je situacija druga. Stvar je i u odgoju. Ako su roditelji preliberalni onda se i djeca tako ponašaju. Dovede dečka doma, spavaju zajedno i to im starci dopuste. Ja znam dosta takvih slučajeva, a puno se tih veza raspadne. To je danas normalno.

Svakako da je i odgoj odgovoran..ali..i prije sto godina se to dogadjalo,da su se rodila predbracna i vanbeacna djeca…A ,godinama se vec mnogi udaju i zene ,kada se "dogodi " zacece…da bi spasili..(?)i tako ulaze,nespremni u brak.
Citat:
Ako baš moraju ići tako daleko nek to onda bude sigurno da će se oženiti iako je to teško garantirati. Ne znam, svi bi htjeli da se kaže da je to normalno, ali po meni nije. Vi kad kupujete auto koji je materijalna stvar tražite garanciju, a kad se ulazi u nešto intimno gdje daješ sebe nema nikakve garancije pa bi trebalo dobro razmisliti prije toga, jer život je samo jedan.

Nikako to ne moze biti normalno…niti tko to opravdava…ali to je grijeh ,ko’ i svaki drugi grijeh..Garancija ne postoji ni da oboje udju u brak sa cistocom,i muskarac i zena..to nije dovoljna garancija..Garancije nema..Jedino ,prihvacanje, vjera i ljubav ..pomaze da ustrajemo u braku…i da se nosimo sa svim brodolomima,za koje smo najcesce sami krivi…
Citat:
Ako cura odbija spavati s dečkom dečko bi ju trebao samo još više cijeniti, jer drži do sebe i morala. Ako ju ostavi onda ju nije ni volio. Meni se puno više sviđa period zaljubljenosti od vođenja ljubavi samo što nažalost prekratko traje.

Poznajem takav slucaj,gdje je decko cijenio curu i njenu cistocu,sto hoce da sacuva do braka,dan vjencanja…( a u medjuvremenu on je isao kod druge?)
Citat:
Ne znam zašto svi forsiraju te seksualne odnose, prevenciju i sl. Vidite da je to zato, jer nema ljubavi.

Zato sto su/smo …slabi..
Citat:
Da im je u vezi cilj ljubav onda nebi ni raspravljali o seksualnim odnosima. Ovi današnji seksolozi valjda pojma nemaju što je ljubav pa toliko sve svode na seksualne odnose.

Nisu tu seksolozi krivi..nego covjek..Jer,kako vidis i sam..cistoca i ljubav bi trebale biti zajedno u paketu…a cesto nije tako…i sta onda uciniti..?
Citat:
Tu truju mladež i upućuju ih na krivi put. Netko će reći da se ne možeš suzdržati ako si u dugoj vezi. Sve ovisi kako se čovjek postavi prema tome.

Nije dobro da bacamo krivnju na drugoga,za ono sto smo odgovorni sami za to..Onj tko die u crkvu i slusa Rijec Bozju,a i roditelji su duzni u tome da poduce svoju djecu…onda su djeca.."mladic i djevojka " krivi..Danas se na netu moze naci svasta..imaju katolicke stranice i forumu…Mladez izmedju sebe prica o tome..Zasto bi netko morao bas slusati seksologa...to je samo pravdanje sebe..Najcesce ispada da se slusa djavla,koji panjka..
Citat:
[ Ako će imati stav da je vođenje ljubavi nešto strogo intimno vezano za sakrament ženidbe onda će imati granicu do koje će ići i neće jednostavno ulaziti u odnose

Tako je ..samo ,tu pomaze molitva,zajednicka molitva…Euharistija..vjera..i shvacanje SAKRAMENTA ZENIDBE…

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 18:46 

Što se mene tiče nek svatko radi što želi, svatko ima svoju slobodnu volju. Jedino se ne slažem da je to grijeh kao i svaki drugi grijeh. Po meni nije baš mali grijeh. Seksolozi nisu krivi? Pa onaj tip ne znam kako se zove čim zine izjavljuje hrpu gluposti. Njemu je bitno da se mladi spolno ne zaraze pa neka koriste kondome. Njemu sakrament ženidbe nije ni pod razno. On vjerojatno ni nije za brak nego živi u grijehu s voljenom osobom.

Danas mi kolega na poslu priča za jednu našu osobu s estrade koju nebi imenovao kako je prije puno godina završila nakon tuluma na šivanju u Petrovoj. I kasnije se ide ispovjedati kod ....., jer jadnica nije znala što radi. I takva će biti buduća majka. Ja sam već sit tih bolesnih priča.

Ma ne želim nikoga suditi, jer me to ne zanima. Iznio sam svoj stav kako bi trebalo biti, a to što se toga nitko ne drži je druga stvar.

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 20:37 

Mihael je napisao/la:
Što se mene tiče nek svatko radi što želi, svatko ima svoju slobodnu volju. Jedino se ne slažem da je to grijeh kao i svaki drugi grijeh. Po meni nije baš mali grijeh. .

Pa recimo ja sam pomislila,kada djevojka ostane u trudna,pa cini pobacaj....itekako je veci grijeh od ovoga...

Citat:
Seksolozi nisu krivi? Pa onaj tip ne znam kako se zove čim zine izjavljuje hrpu gluposti. Njemu je bitno da se mladi spolno ne zaraze pa neka koriste kondome.

Ne razumijem..zasto bi ta mladez danas trebali da idu svi seksologu..Da li je to neka moda,potreba...ili sta...? Oprosti nisam upoznata s tim..?
Tko su ti,koji idu kod seksologa..,i kada?
Citat:
Danas mi kolega na poslu priča za jednu našu osobu s estrade koju nebi imenovao kako je prije puno godina završila nakon tuluma na šivanju u Petrovoj. I kasnije se ide ispovjedati kod ....., jer jadnica nije znala što radi. I takva će biti buduća majka. Ja sam već sit tih bolesnih priča.

Uh,sada cu ispasti naivna skroz...( isla na sivanje.."cega"????)da vrati nevinost...ili?
Citat:
Ma ne želim nikoga suditi, jer me to ne zanima. Iznio sam svoj stav kako bi trebalo biti, a to što se toga nitko ne drži je druga stvar

Michaele...ovo je dijalog...i takve razgovore treba podrzati,bas upravo zbog tih mladih,koji sjede pred kompjutorom i mozda traze odgovore...Ima sve to svoju prednost...
Mi ovdje samo iznosimo svatko svoje misljenje,onako kako mi to dozivljavamo...ono sto je cinjenica da je tako i kod onih koji nas citaju...zar ne..Slozit ces se s tim...

Vrh

PostPostano: Sri pro 29, 2010 23:09 

[quote="Leja"]

Ma neide nitko kod seksikologa, ali oni se pojavljuju po medijima i daju savjete.

Preskočio bi ovo u vezi šivanja (nije bitno).

Pa znam da treba podržati razgovore. Možda naleti netko mlad pa pronađe nešto što ga navede na pravi put, ali mislim da mladi rijetko dolaze na ovaj forum. Njih zanimaju svjetovni forumi tipa index koji je dosta antikatolički nastrojen. Inače, na tim nekim forumima je jako nezahvalno pričati o vjeri, jer ima jako nezgodnih ljudi pa je bolje uopće ne dolaziti, jer da te neka budala vrijeđa je ispod nivoa na koji se katolik treba spuštati. I ja idem po nekim forumima. Mene zanima autoindustrija pa isto znam otići.

Vrh

PostPostano: Čet pro 30, 2010 16:23 

Citat:

Citat:

Pa slažem se da nije, ali što bi onda trebali reći da predbračni odnosi nisu grijeh?

Ne. Samo ne posezati za "argumentacijom" koja nema podlogu u činjenicama kad se pojašnjava predbračna čistoća.

Vrh

PostPostano: Čet pro 30, 2010 18:04 

Kumpić je napisao/la:
Citat:

Citat:

Ne. Samo ne posezati za "argumentacijom" koja nema podlogu u činjenicama kad se pojašnjava predbračna čistoća.

Pa ti si i dao odgovor na ovo - ljubi i čini što hoćeš iako ja nisam za takvu parolu. To me podsjeća na ono - uzmi sve što ti život pruža, a djeluje mi kao svjetovno razmišljanje.

Vrh

PostPostano: Čet pro 30, 2010 18:24 

Sv. Augustina kaze; "nemirno je srce naše, dok se ne smiri u tebi Gospodine." "Ljubi i čini što hoćeš."
Znaci kada ljubis onda jedino mozes dobro ciniti..jer onaj koji ljubi taj i vjeruje..a po vjeri covjek dobro zna sta mu je ciniti...To nikako ne znaci...cini sta hoces...nego..." ljubi" i cini sta hoces..

Vrh

PostPostano: Čet pro 30, 2010 18:34 

Leja je napisao/la:
Sv. Augustina kaze; "nemirno je srce naše, dok se ne smiri u tebi Gospodine." "Ljubi i čini što hoćeš."
Znaci kada ljubis onda jedino mozes dobro ciniti..jer onaj koji ljubi taj i vjeruje..a po vjeri covjek dobro zna sta mu je ciniti...To nikako ne znaci...cini sta hoces...nego..." ljubi" i cini sta hoces..

Eto, nisam znao da je to rekao Sv. Augustin pa se ispričavam što sam to krivo protumačio. Koliko znam Sv. Augustin je bio teški promiskuitet pa se obratio i postao svetac. Zanimljive su mi njegove teze o pojavi grijeha u srcu zbog nesavršenosti srca, ali malo se toga sjećam.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 06, 2011 15:15 

+!
Jasno je, da se htjelo s temom više pisati o sv. Čistoći prije braka,
ali treba biti jasno barem "katolicima",
da je sv. Čistoća potrebna i u braku.

Sv. Čistoća (svetost) je potrebna svima, ako želimo biti s Čistim (sa Svetim).
Dakle, pitanje je samo, kako ustrajati u toj sv. Krijeposti,
tj. što sve trebam poduzimati.

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 11, 2011 08:07 

šta kažete na izjavu vlč.Zlatka Suca koji kaže mladićima i djevojkama da ako čisti ne uđu u brak nikad neće upoznati onu pravu bračnu sreću? Nešto slično sam čuo i od više drugih svećenika. Fra Vatroslav Frkin isto to tvrdi. Sv.Escriva kaže da nečija sreća na zemlji ovisi o vjernosti vjeri,čistoći i planu koji je Bog zacrtao za pojedinu osobu.

Ono što je meni grozno je to što po tim izjavama nema popravnoga kad se neko oženi a ne uđe čist u brak, ili je možda vrlo teško to popraviti. Naravno, kad se ovako nešto kaže onima koji nisu čisti ušli u brak niko se od njih s time neće složiti

Vrh

PostPostano: Pet ožu 11, 2011 10:10 

Citat:
šta kažete na izjavu vlč.Zlatka Suca koji kaže mladićima i djevojkama da ako čisti ne uđu u brak nikad neće upoznati onu pravu bračnu sreću?

Ali nije vlč. Zlatko Sudac, ni jedan drugi svećenik onaj tko definira kriterije za bračnu sreću. Ovakve su izjave, pa i ova konkretna, uglavnom neargumentirane i služe samo tome da se utječe na osobe i njihovu savjest, što i nije problem samo po sebi - ta to je i zadatak svećenika - ali upitna je istinitost ove tvrdnje. S obzirom da poznajem ljude različitih životnih svjetonazora, samim time i one koji žive i koji ne žive predbračnu čistoću, ne mogu odgovoriti što je to što bi ove prve činilo sretnima, a ove druge manje sretnima. Dapače, kod ovih drugih također postoje kvalitetni brakovi, puni razumijevanja i ljubavi - ljubavi u smislu odluke i žrtve, u smislu vjernosti - i ne vidim, po čemu bi ti ljudi bili u braku manje sretni. Dakle, za mene ova izjava nema veliku težinu i zapravo je ne smatram potpuno istinitom.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 11, 2011 10:27 

otkud ti ideja da neko od njih definira ikakav kriterij? Koliko znam na svećenicima je da upravljaju ljude prema Bogu i da pomažu ljudima a ne da nešto definiraju pa bi prije rekao da su do toga došli kroz razgovor s ljudima tj.da su primjetili da su sretniji oni koji u brak uđu u čistoći (Frkin kaže da se time bavi 40-tak godina). Ovu izjavu o hodanju u čistoći i bračnoj sreći sam čuo od dosta svećenika pa ne bi rekao da svi oni definiraju bračnu sreću niti da je to slučajno ili plod nečijeg umišljanja

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 388 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata