Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon lis 21, 2019 00:34

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto pro 14, 2010 11:18 

Sve je to lijepo, ali što kada je neizvedivo? Što je sa ženama, a danas je puno takvih, koje imaju neredovne cikluse? Čini mi se da opća razina ne daje odgovore na specifična pitanja, ne samo na ovoj temi, nego općenito što se tiče spolnosti...Crkva na spolnost gleda crno-bijelo, no zbog toga mnogi bračni parovi proživljavaju teškoće u spolnom životu, pri tome ne dobijajući odgovore na specifične situacije, bilo one zdravstvene, socijalne ili neke druge...

I sad mi je palo napamet, negdje sam pročitao na ovom forumu, a u kontekstu ove teme, da je užitak nusproizvod darivanja. Nusproizvod je tako ružna riječ, nusproizvod je nešto što se odbacuje, a spolni užitak to nikako ne bi trebao biti. Užitak u spolnom odnosu bračnih partnera je nešto čemu treba težiti...

Vrh

PostPostano: Uto pro 14, 2010 13:57 
Administrator

Još jednom da ponovim, današnje metode regulacije poroda nisu ovisne o redovitom i urednom ciklusu. To je bio slučaj prije gotovo sto godina kada je postojala samo "kalendarska" metoda, i ona se zapravo više ne koristi.
Crkva na spolnost gleda široko i cjelovito, no problem je u neupućenosti vjernika, pa zato se nadam da će se i preko ovih stranica nešto od toga razjasniti. Eto, drago mi je da su i na SKAC-u koristili dio teksta sa početne stranice "Katoličkih odgovora". Prije svega, pitanje crkvene regulacije poroda rezervirano je isključivo za brak, no i oni koji se pripremaju za takav brak trebali bi makar teoretski pokušati shvatiti što Crkva naučava.

U vezi periodične apstinencije, van svakog razuma je tvrditi da je apstinencija kontracepcija, kada odnosa uopće nema. Kada nema sjedinjenja, nema ni potrebe za kontracepcijom koja bi odvajala sjedinjenje i plodnost. Papa u "Familiaris consortio" ponavlja: "Naprotiv, kada bračni drugovi, služeći se neplodnim razdobljima, poštuju neraskidivu vezu između oblika sjedinjenja i rađanja ljudske spolnosti, oni se ponašaju kao »službenici« Božjega nauma". Bračni čin je pritom uvijek potpun, darivanje je posvemašnje, nema odvajanja i degradiranja bračnog čina.

Da se nadovežem na pitanje do koje razine bliskosti se može ići za vrijeme tih dana apstinencije. Onaj tko je imao iskustvo kršćanskog hodanja prije braka, znati će to iskustveno. Papa u istoj enciklici pojašnjava:
"Korištenje prirodnim razdobljima uključuje prihvaćanje vremena osobe, ovdje ženskog ciklusa, a ujedno i prihvaćanje dijaloga, uzajamnog poštivanja, zajedničke odgovornosti, gospodarenja samim sobom. (...) U tom kontekstu, bračni par ima iskustvo činjenice da je bračno zajedništvo obogaćeno vrednotama nježnosti i osjećajnosti koje su sama duša ljudske spolnosti, pa i u njezinu tjelesnom obliku. Na taj način spolnost se poštuje i promiče u svome uistinu cjelovitom ljudskom opsegu, a nikada nije »iskorištena« kao »predmet«"

Vrh

PostPostano: Uto pro 14, 2010 17:50 

Citat:
Da se nadovežem na pitanje do koje razine bliskosti se može ići za vrijeme tih dana apstinencije. Onaj tko je imao iskustvo kršćanskog hodanja prije braka, znati će to iskustveno.

Hm...iskustva kršćanskog hodanja prije braka mogu biti različita, ne bih to tako generalizirao. Hoću reći, da hodanje bez spolnih odnosa nije jamac bliskosti i sretne veze i kasnije braka, i obrnuto. Ima mnogo primjera koje sam vidio, gdje to jako dobro dolazi do izražaja.

Citat:
U vezi periodične apstinencije, van svakog razuma je tvrditi da je apstinencija kontracepcija, kada odnosa uopće nema.

Slažem se. Ali mislim da su motivi planiranja obitelji jednaki u slučajevima sa i bez kontracepcije. Pa čak i kod prirodne regulacije poroda, odvajamo plodnost od užitka. Dobiti spolno zadovoljenje, a pri tome ne začeti. Dakle, to je cilj i stavljanja prezervativa, i odnosa u neplodne dane, i ejakulacije izvan partneričina tijela (što je muškarcu također nedozvoljeno).

Citat:
Crkva na spolnost gleda široko i cjelovito, no problem je u neupućenosti vjernika, pa zato se nadam da će se i preko ovih stranica nešto od toga razjasniti.

Mislim da za neupućenost vjernika nisu odgovorni samo oni sami, već i nedostatak i ljudi i literature koji bi se ovime pozabavili. Uzevši u obzir jezik kojim je pisan npr. KKC, teško da će jedan prosječno obrazovani vjernik moći shvatiti što unutra piše, o bilo čemu, a kamoli o ovoj temi.

Vrh

PostPostano: Ned pro 26, 2010 22:53 
Administrator

Ciljevi crkvene regulacije poroda i kontracepcije su toliko različiti da se ni ne mogu primjenjivati u istim situacijama. Kod crkvene regulacije poroda radi se isključivo razmak između trudnoća, i ona se zato može provoditi samo u braku. Ne odvaja se plodnost od užitka, nego je bračni čin uvijek otvoren životu.

Katolik se treba raspitati u što vjeruje, Crkva svakome tko to želi nudi spasenje, pa tako i kod prirodne regulacije poroda nije uvijet obrazovanost. Uvijet je ostaviti se grijeha i slušati nauk Crkve. Ima volontera koji detaljno poučavaju metode regulacije poroda i prate bračni par u slučaju bilo kakvih nejasnoća. Za one koji nisu u braku takvo praktično savjetovanje ne postoji niti može postojati, jer se crkvena regulacija poroda može provoditi isključivo u braku.

Vrh

PostPostano: Čet sij 20, 2011 19:29 

Benjamin je napisao/la:
Kad smo već kod njega, onda je meni ta sintagma 'odgovorno roditeljstvo' zapravo samo duda varalica koja našu slabost zaodijeva lijepim riječima. Gdje je bilo to 'odgovorno roditeljstvo' prije stotinu godina? Što se u međuvremenu promjenilo u katoličanstvu da smo iz potpune otvorenosti životu došli na 2-kinder sistem?

Nije baš povijest kršćanstva ujedno i slika potpune otvorenosti životu. Kršćanstvo se nije brzo i lagano oslobodilo pretkršćanskih društvenih obrazaca i tabua koji su ograničavali odnose muškarca i žene u obitelji. Pod ograničavanjem mislim da je tu bio neravnopravan odnos i ponižavanje pogotovo u spolnom području.
Današnje odgovorno roditeljstvo kao da je spasilo ženu od muževe samovolje, a apstinencija i planiranje obitelji nisu bili nepoznanica u kršćanskim obiteljima niti u srednjem vijeku. Primjer je recimo sv. Brigita (15. stoljeće, čini mi se). Udala se mlada, pa su se supružnici dogovorili da 8 godina žive u čistoći, pošto se Brigita htjela više posvetiti duhovnom životu. Suprug je poštivao njenu odluku, a u međuvremenu je njihova ljubav sazrijela još i više, pa su kasnije imali osmero djece.
Za današnji 2-kinder sistem nije krivo odgovorno roditeljstvo nego mentalitet bogatog i rastrošnog Zapada koji sve manje vjeruje u Krista...

Vrh

PostPostano: Ned sij 23, 2011 16:35 

adrijana je napisao/la:
Primjer je recimo sv. Brigita (15. stoljeće, čini mi se). Udala se mlada, pa su se supružnici dogovorili da 8 godina žive u čistoći, pošto se Brigita htjela više posvetiti duhovnom životu. Suprug je poštivao njenu odluku, a u međuvremenu je njihova ljubav sazrijela još i više, pa su kasnije imali osmero djece.

Što u ovom slučaju znači čistoća? Zar bi u suprotnom bili nečisti? Mislim da je u ovom slučaju riječ čistoća zaista krivo upotrebljena, s obzirom da sugerira da bi odnosi u braku bili nečisti.

Vrh

PostPostano: Ned sij 23, 2011 17:24 

Kumpić je napisao/la:
Što u ovom slučaju znači čistoća? Zar bi u suprotnom bili nečisti? Mislim da je u ovom slučaju riječ čistoća zaista krivo upotrebljena, s obzirom da sugerira da bi odnosi u braku bili nečisti.

Ne, mislila sam u drugačijem smislu - živjeli su bez bračnih odnosa.
Imaš pravo, riječ sam stvarno krivo upotrijebila jer bi se u suprotnom mislilo da su bračni odnosi nešto nečisto, a to ne stoji.
Evo, ispravljam pogrešku.

:oops:

Vrh

PostPostano: Uto lis 25, 2011 21:50 
Administrator

Pošto su se mnogi raspitivali za savjetovalište i pomoć oko korištenja prirodnih metoda, liječnica koja je kod nas u župi držala predavanje o braku je preporučila ovu adresu:

Centar Za Prirodno Planiranje Obitelji
Zagreb, Vinogradska cesta 27
http://www.ppo.hr

Vrh

PostPostano: Uto pro 20, 2011 17:27 

Kumpić je napisao/la:
Sve je to lijepo, ali što kada je neizvedivo? Što je sa ženama, a danas je puno takvih, koje imaju neredovne cikluse? Čini mi se da opća razina ne daje odgovore na specifična pitanja, ne samo na ovoj temi, nego općenito što se tiče spolnosti...Crkva na spolnost gleda crno-bijelo, no zbog toga mnogi bračni parovi proživljavaju teškoće u spolnom životu, pri tome ne dobijajući odgovore na specifične situacije, bilo one zdravstvene, socijalne ili neke druge...

I sad mi je palo napamet, negdje sam pročitao na ovom forumu, a u kontekstu ove teme, da je užitak nusproizvod darivanja. Nusproizvod je tako ružna riječ, nusproizvod je nešto što se odbacuje, a spolni užitak to nikako ne bi trebao biti. Užitak u spolnom odnosu bračnih partnera je nešto čemu treba težiti...

Ovo i mene zanima. Čini mi se da se ignorira činjenica da danas ima žena koje imaju neredovite cikluse, ali i bez obzira na to ne postoji metoda koja 100 % djeluje.

Kako se u tom slučaju postaviti, ako ne želiš rađati socijalne slučajeve.

I gdje je tu briga za ženu, jer svaka trudnoća može biti opasna i za ženu?

Vrh

PostPostano: Uto pro 20, 2011 18:54 

Vanja je napisao/la:

Pa ti nevjeruješ u Boga i njegovu providnost....
Zar nije Isus rekao : ne brinite se tjeskobno za sutra.........

Vrh

PostPostano: Uto pro 20, 2011 18:58 

alojzije je napisao/la:
Vanja je napisao/la:

Pa ti nevjeruješ u Boga i njegovu providnost....
Zar nije Isus rekao : ne brinite se tjeskobno za sutra.........

Nisam toliko hrabra, ali ću se truditi biti više spontanija :)

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 09:20 

Postovanje imam dvojbu koja me stalno opterecuje,vezana je za spolnost u braku!Supruga i ja imamo 4. djece i planiramo na tome ostati !znamo da je Bilingsova metoda jedina ispravna gledajuci po crkvi ali ne drzi mi vodu jer zena upravo i samo u tim danima ima potrebu za tim cinom pa bi mi logicnije bilo da obadvoje budemo zadovoljeni u potrebama pa da u tim danima koristimo prezervativ ja ne osjecam da mi je to grijeh na kojem bi Bog zamjerio veci mi je grijeh da zena nije sigurna u svoju tocnost odredjivanja dana pa se uskracuje muzu i njegovim potrebama pa dovodi njega u razne napasti!Biblija nigdje ne osuđuje prezervativ a tumacenje biblije nas ljudi misleci na svecenika kao pijedinca mi nije mjerilo!molim vasa misljenja i saznanja!

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 12:20 

U biblijskim opisima raznih bitaka nema ni tanđare ni kalašnjikova,a Izraelci su isli pjesice,a ne u terencima.Kako to? Da,čudno je da Biblija ne spominje prezervative, tada izradjivane od kozjeg crijeva. :mrgreen:
tzv hureks hourton

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 13:00 

Postovanje imam dvojbu koja me stalno opterecuje,vezana je za spolnost u braku!Supruga i ja imamo 4. djece i planiramo na tome ostati !znamo da je Bilingsova metoda jedina ispravna gledajuci po crkvi ali ne drzi mi vodu jer zena upravo i samo u tim danima ima potrebu za tim cinom pa bi mi logicnije bilo da obadvoje budemo zadovoljeni u potrebama pa da u tim danima koristimo prezervativ ja ne osjecam da mi je to grijeh na kojem bi Bog zamjerio veci mi je grijeh da zena nije sigurna u svoju tocnost odredjivanja dana pa se uskracuje muzu i njegovim potrebama pa dovodi njega u razne napasti!Biblija nigdje ne osuđuje prezervativ a tumacenje biblije nas ljudi misleci na svecenika kao pijedinca mi nije mjerilo!molim vasa misljenja i saznanja!

Obično se kaže po savjesti , mislim tako će ti reći većina svećenika i vjernika jer svaki je slučaj za sebe . Ja i supruga imamo petero i baš nije koristila bilingsova meteda pa smo koristili i prezervativ. Pokušaj naći dobrog duhovnika ( ne nekog revnitelja zakona , moja preporuka je župnik a ne redovnik svećenik).

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 13:02 
Administrator

Serta,
Bilingsova metoda koristi se s razlogom kako bi se napravili razmaci između trudnoća, a potpuno ne željeti djecu je nešto drugo. Ako je situacija tako teška da se mora odgoditi rađanje dijeteta do kraja života, zbog opasnosti za zdravlje ili sl., onda je nekad čak potrebna potpuna apstinencija, jer nijedna metoda, pa ni prezervativ nije 100% siguran.
Međutim ako se zatvori za djecu u potpunosti i zauvijek bez tako ozbiljnog razloga, to nije u skladu sa kršćanskim poimanjem braka ni odnosa.

Dakle, nije dobar stav ne željeti nikad više djecu, kao što i nije dobro ne imati zajedništvo kroz bračne odnose (osim kada se mora iz zdravstvenih razloga).

Ispravan stav je voljeti supružnika i odnos s njime u cijelosti, ne odvajajući pritom mogući plod te ljubavi, djecu, a s dobrim razlogom napraviti razmak između trudnoća. No za taj razmak je potrebno povremeno odricanje - u plodne dane onda nema sjedinjenja. Odgoda djeteta je žrtva.

Ženski hormonalni ciklus osmišljen je za plodnost, i u te dane žena teoretski ima najveću želju koja ju upućuje na prokreaciju. No nisu hormoni jedino što utječe na želju, pa i žene koje uzimaju pilule i tako utječu na ciklus da nemaju ovulaciju isto imaju seksualnu želju. Hormoni su samo dio, a veliki utjecaj imaju emocije, opuštenost, ljubav prema mužu, ili njegova pažnja i mnogo drugih stvari.
Želja je generalno veća kad se žena osjeća voljena i emocionalno bliža s mužem, neovisno o danu ciklusa.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata