Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon lis 21, 2019 01:21

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet vel 08, 2018 13:15 

Serta,
Bilingsova metoda koristi se s razlogom kako bi se napravili razmaci između trudnoća, a potpuno ne željeti djecu je nešto drugo. Ako je situacija tako teška da se mora odgoditi rađanje dijeteta do kraja života, zbog opasnosti za zdravlje ili sl., onda je nekad čak potrebna potpuna apstinencija, jer nijedna metoda, pa ni prezervativ nije 100% siguran.
Međutim ako se zatvori za djecu u potpunosti i zauvijek bez tako ozbiljnog razloga, to nije u skladu sa kršćanskim poimanjem braka ni odnosa.

Dakle, nije dobar stav ne željeti nikad više djecu, kao što i nije dobro ne imati zajedništvo kroz bračne odnose (osim kada se mora iz zdravstvenih razloga).

Ispravan stav je voljeti supružnika i odnos s njime u cijelosti, ne odvajajući pritom mogući plod te ljubavi, djecu, a s dobrim razlogom napraviti razmak između trudnoća. No za taj razmak je potrebno povremeno odricanje - u plodne dane onda nema sjedinjenja. Odgoda djeteta je žrtva.

Ženski hormonalni ciklus osmišljen je za plodnost, i u te dane žena teoretski ima najveću želju koja ju upućuje na prokreaciju. No nisu hormoni jedino što utječe na želju, pa i žene koje uzimaju pilule i tako utječu na ciklus da nemaju ovulaciju isto imaju seksualnu želju. Hormoni su samo dio, a veliki utjecaj imaju emocije, opuštenost, ljubav prema mužu, ili njegova pažnja i mnogo drugih stvari.
Želja je generalno veća kad se žena osjeća voljena i emocionalno bliža s mužem, neovisno o danu ciklusa.

Poštovani dali bi ste mogli govoriti iz osobnog iskustva te nam reći koju vi metodu koristite i koliko djece imate?

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 15:23 
Administrator

Za razmake između trudnoća koristimo se FertilityCare-om (varijanta Bilingsove metode):
http://www.fertilitycare.hr/prirodno%20planiranje.htm
Imamo više djece, no nije stvar ni broja djece, ni metode, već stava prema braku i djeci. Razlozi zbog kojih ljudi ne žele djecu su često pritisak društva, možda nekad sebičnost ili neznanje i strah.
Reći ću iz osobnog iskustva, zakinuti su za veliko bogatstvo, jer ni mi nismo znali kako je to imati više djece dok sami nismo to zaživjeli.

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 18:26 

Crkva naucava da sjedinjenje zene i muza mora podrzavati i zelja za zacetkom novoga zivota.Ako toga nema onda apstinencija, brak bez seksa. Mali prostor za seks zbog uzitka je racunanje neplodnih dana.Ako se ne mogu izracunati onda isto apstinencija.Na taj nacin funkcionira i hindu-vaisnavska zajednica tzv "hare krishna".Njima je seks dozvoljen iskljucivo i samo za zacece.Tog crkvenog nauka se pridrzava mozda manje od jedan posto ljudi i u pravilu su socijalni slucajevi sa 10-20 djece. Po onome sto je meni poznato iz neposredne okoline ima vise svecenika koji imaju djecu i/ ili ljubavnice nego parova koji se drze ovog nauka :roll:

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 18:31 

Međutim ako se zatvori za djecu u potpunosti i zauvijek bez tako ozbiljnog razloga, to nije u skladu sa kršćanskim poimanjem braka ni odnosa.

Prvi dio recenice - ne slazem se. Sasvim ozbiljan razlog mogu bit i neke traume iz dijetinstva, itd...No da, to nije onda zivljene punine krscanskog braka. Ali to i dalje jest krscanski brak i sakrament...

Ispravan stav je voljeti supružnika i odnos s njime u cijelosti, ne odvajajući pritom mogući plod te ljubavi, djecu, a s dobrim razlogom napraviti razmak između trudnoća. No za taj razmak je potrebno povremeno odricanje - u plodne dane onda nema sjedinjenja. Odgoda djeteta je žrtva.

Da :!:

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 21:19 

Ma sve ok sto pricate ali mislim da se to sve ne dotice moje supruge i mene .I mamo cetvero djece i cetiri teske trudnoce jer se supruzi svaki puta pogorsalo stanje sa astmom i cestim napadima.Jednom je padala u nesvjest, a ja sam joj u posljednji tren uzeo djete iz ruku. Smatram da smo uz takvo stanje a i financijske mogucnosti dali max od sebe i da je za nas PPO nesigurna metoda jer joj ni ciklusi nisu redovni i to sa velikim oscilacijama i smatram da prezervativ u nasem slucaju nije grijeh jer je zajednicki dogovor i ne uskracujem svojoj zeni nista a vjerujem ni bogu a za DESILO SE morali bi sto se tice financija raditi i trecu smijenu pa nevjerujem da je to Božiji plan oboje radimo po 2 posla a to nije Bozija milost jer falimo djeci

Vrh

PostPostano: Čet vel 08, 2018 23:43 

Odgovor tu neces dobiti, a ni nigdje drugdje.Crkveni nauk o spolnosti ne funkcionira u praksi.To vidis i po broju djece opcenito.Nikakvi clanci vjere ne funkcioniraju bez milosti i providnosti,posljedica su neuroze i skrupuli.

Vrh

PostPostano: Pet vel 09, 2018 09:19 

Najvise me ljuti i ne drzi mi vodu cinjenica da nam se koristenje prezervativa uzima za grijeh sa kojime nemozemo pristupiti svetoj pricesti, a Bilginsonova metoda sa kojom takodjer svijesno i namjerno izbjegavas mogucnost zaceca i koristie je za vlastito zadovoljstvo nije grijeh i pobozno se priceste u prvim redovima iako imaju jedno ili nijedno djete jer su metodu doveli do savrsrsenstva, dok smo mi sebe dali pozrtvovno i planirano do maximuma i dali 4.djece i ostanemo sastrane bez pricesti jer se nismo ispovijedali taj grijeh(a ja preskacem ispovijedi jer mi je besmisleno svaki tjedan doci i ispovijedati iste stvari a svaki puta se pokajem i obecam da necu grijesiti iako znam da cu to vec za koni dan bez pardona ponoviti)

Vrh

PostPostano: Pet vel 09, 2018 11:42 

Najvise me ljuti i ne drzi mi vodu cinjenica da nam se koristenje prezervativa uzima za grijeh sa kojime nemozemo pristupiti svetoj pricesti, a Bilginsonova metoda sa kojom takodjer svijesno i namjerno izbjegavas mogucnost zaceca i koristie je za vlastito zadovoljstvo nije grijeh i pobozno se priceste u prvim redovima iako imaju jedno ili nijedno djete jer su metodu doveli do savrsrsenstva, dok smo mi sebe dali pozrtvovno i planirano do maximuma i dali 4.djece i ostanemo sastrane bez pricesti jer se nismo ispovijedali taj grijeh(a ja preskacem ispovijedi jer mi je besmisleno svaki tjedan doci i ispovijedati iste stvari a svaki puta se pokajem i obecam da necu grijesiti iako znam da cu to vec za koni dan bez pardona ponoviti)

Ne pravi od toga toliki problem , rekao sam ti da imam petero i da sa koristio prezervativ sa time je bio upoznat i moj župnik , imaš savjest ...to što imaš sa svojim supružnika u intimnosti ne tiče se ni mene ni Boga' reče jedan pametan duhovnik.

Vrh

PostPostano: Pet vel 09, 2018 12:39 
Administrator

Kopitar, ovo što pišeš o savjesti ne pomaže, kako navodi sažetak povodom enciklike Humanae Vitae:
"Ništa ne znači slijediti svoju savjest ukoliko osoba ne učini ustrajan napor kako bi savjest ispravno oblikovala u skladu s Božjim zakonom kojeg nam kroz stoljeća donosi Njegova Crkva."
Savjet da se izbjegavaju svećenici koji propovijedaju Nauk Crkve i da se nađe neki župnik koji će opravdati nešto drugo isto ne pomaže. Bez obzira na tvoj osobni razlog kojeg zaista ne znam.

Tko želi pomoć Crkve, tražit će ono što Crkva stvarno uči.

Vrh

PostPostano: Pet vel 09, 2018 16:44 
Administrator

Serta, vidim da te muči dvojba poslušati Crkvu ili ne. Crkva ne uči nešto što će ići protiv Božje volje i čovjekove sreće.
Prvo pitanje koje si postavio, da ne želiš periodično uzdržavanje zbog ženinog zadovoljstva sam gore objasnio:
Žena ima najveću želju kada može zatrudnjeti, tako je Bog to zamislio. Ali nisu hormoni jedino što utječe na želju, oni su samo dio, a veliki utjecaj imaju emocije, opuštenost, muževa pažnja. Želja je generalno veća kad se žena osjeća voljena i emocionalno bliža s mužem, neovisno o danu ciklusa.

Drugi problem ti je točnost. Metode ne ovise o redovitom ciklusu, već o samopromatranju iz dana u dan. Jeste li pokušali uzeti pomoć u edukaciji, već sam spomenuo "Fertility Care" koja se koristi "za svaku vrstu ciklusa…duge, kratke, neredovite, ..., u klimakteriju ili tijekom dojenja", a slično je i sa Billingsovom metodom, npr. ovdje: Centar Za Prirodno Planiranje Obitelji, Zagreb, Vinogradska cesta 27 (http://www.ppo.hr)
Uvijek se naglašava da nema 100% sigurnosti, no sigurniji period neplodnosti je 4 dana nakon ovulacije pa do menstruacije.

Odgađanje djeteta je žrtva koja zahtjeva povremenu apstinenciju. Drugačije ne ide, osim da se odbije žrtva i "ušutka" to plodno razdoblje korištenjem kontracepcije. Ovdje je i pitanje razloga, nitko ne radi takvu žrtvu bez stvarnog, potrebnog razloga. Ako se iz opravadanog razloga odgađa rođenje djeteta, u određenom broju dana onda nema sjedinjenja.

Kontracepcija i apstinencija se ne mogu uspoređivati. Van svakog razuma je tvrditi da je apstinencija kontracepcija, kada odnosa uopće nema. Apstinencijom se radi razmak između trudnoća, mislim da je upravo to teško za shvatiti čovjeku koji bi htio odvojiti plodnost od nesmetanog užitka.
Djeca nisu smetnja od koje se treba "zaštititi", već blagoslov i bogatstvo svakog braka, zapravo svatko bi prirodno želio mogućnost da ima veliku i sretnu obitelj, treba vidjeti što ga od te sreće odvaja?

Vrh

PostPostano: Sub vel 10, 2018 00:13 

Kopitar, ovo što pišeš o savjesti ne pomaže, kako navodi sažetak povodom enciklike Humanae Vitae:
"Ništa ne znači slijediti svoju savjest ukoliko osoba ne učini ustrajan napor kako bi savjest ispravno oblikovala u skladu s Božjim zakonom kojeg nam kroz stoljeća donosi Njegova Crkva."
Savjet da se izbjegavaju svećenici koji propovijedaju Nauk Crkve i da se nađe neki župnik koji će opravdati nešto drugo isto ne pomaže. Bez obzira na tvoj osobni razlog kojeg zaista ne znam.

Tko želi pomoć Crkve, tražit će ono što Crkva stvarno uči.

Više sam za individualni i blaži pristup osobito kao kod Sertinog slučaja jer spada u obitelj sa više djece..znamo svi što crkva govori ali njegov duhovnik može bolje procijeniti problem i primjereno njegovom problemu donijeti odluku , slovo i zakon ubija ako se slijepo i bez ljubavi doslovno primjenjuje .Ne bi brata sa ovakvim problemom hladno uputio samo na zakon, a što se tiče župnika to sam rekao jer imaju više iskustva sa ovakvim primjerima od redovničkih svećenika.

Vrh

PostPostano: Sub vel 10, 2018 23:07 
Administrator

Duhovnik ne može donijeti odluku koja se tiče bračnog para. Svećenik može samo prenijeti što uči Crkva, ohrabriti ga i usmjeriti ga na dobro.
Svećenik nema ovlasti dati "dopuštenje" za kontracepciju, koja je u sebi zlo, ona je uvijek zlo, nema situacije i raspoloženja u kojoj bi bila moralna. Nijedan svećenik ne može dati dopuštenje za to, jer nije u njegovoj ovlasti.

Upravo individualni i blag pristup treba imati duhovnik kod ovakvih pitanja i ima ga kada ne osuđuje čovjeka, nego grijeh. Ne pomaže reći da ono što je zlo u sebi nije grijeh i da se ne treba ispovijedati, jer problem i dalje ostaje.

Vrh

PostPostano: Ned vel 11, 2018 01:48 

[quote="[url=http://www.katolicki.info/forum/viewtopic.php?p=38449#p38449]
slovo i zakon ubija ako se slijepo i bez ljubavi doslovno primjenjuje

Jeli? A sto je to ljubav?

Vrh

PostPostano: Ned vel 11, 2018 13:53 

+!
Nelogičnost

Čovjek je razumno biće, koje je veoma često nelogično. Grijeh se samo gomila i gomila.
Takvi su bili i Apostoli, pa su čak i sv. Petru bile upućene 'teške' riječi zato što je razmišljao po ljudski.

Na ovom forumu bi trebali pojedinci pisati u Duhu, a Nauk nije nepoznat.
Nauk nije izmišljotina ljudska, nego se ljudskom terminologijom objašnjava Otajstvo.
Ljubav po Isusu daje Primjer za Svetost, pa makar mi bili i dalje razbojnici.
Kako kaže jedna Nizozemka ('protestant'):
- 'Šef' je dobar, ali 'personal' ne valja.

Naravno, da ne smijemo ići protiv svoje savjesti, ali ako je savjest ispravno oblikovana
ili se iskreno traži ispravan odgovor za neku ljudsku zavrzlamu,
onda treba tražiti odgovor u Nauku po Duhu Svetom od Glave Crkve.

Savjest imaju i 'farizeji' i fra Martin Luther.

Sve ono što nema smisla u Ljubavi je grijeh ili ljudska glupost.
Upotreba prezervativa jest grijeh, jer nema smisla u Ljubavi, a nisam ja to izmislio.
Mogu živjeti nakaradno i koristiti često prezervative, ali na 'katoličkom' forumu
ne smijem odobravati stav, da je to ispravno i da to nije grijeh.
Mogu biti ovisnik (alkohol, droga,...), ali na 'katoličkom' forumu ne smijem to odobravati i
tvrditi kako to nije uopće neki veliki problem za čovjeka.
Mogu biti liječnik??? i liječiti trudnicu, tako što ću ubijati (klati, čerečiti,...) nerođenoga,
ali na 'katoličkom' forumu ne smijem to odobravati.

Jedno od supružnika može biti odsutno duže vrijeme (prekooceanski brod, stanje kome u bolnici,...).
- Kakve sve savjete može dobiti onaj supružnik, koji 'izgara' doma usamljen?

Pitanje:
- Je li potpuno predanje između supružnika, ako se koristi prezervativ?

Ukoliko se ne vodimo 'svojom guzicom', onda je sve jednostavnije.

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 11:12 

Najnovije predavanje don Damira od prije kojeg tjedna.
Poslušala sam dosta njegovih predavanja, a svako je (barem meni) drugačije i zanimljivo.
Govori o Telogiji ljubavi, o božanskom planu u spolnosti, o Ivanu Pavlu II., o tome kad crkva kaže ne - iza toga dolazi veliko DA, o braku, predbračnoj čistoći, ljubavi kao odluci, o čednosti i čistoći, djevičanstvu te na kraju daje odgovore na pitanja iz publike.

https://www.youtube.com/watch?v=WuxHa4Aa81c

https://www.youtube.com/watch?v=lLsBoKy8mRM

Don. Damir nije "Katica za sve", što se tiče braka i spolnosti radije tražiti savjet iskusnog župnika koji u praksi ima toga jako puno a ne samo u teoriji , bilo bi idealno ispovjedati se kod oženjenih svećenika ali takvih još nemamo . Najveća je pogreška otići kod redovnika na savjet o braku i spolnosti koji bi ako je neiskusan mogao staviti pretežak teret.
Vidio sam na Bitno netu savjet o don. Damiru koji je neko preporučio majci 4 male djece ,koja se nalazi u problemu jer ne spavanju već duže vrijeme sa svojim mužem, jer je muči savjest ako koristi kondom , tako da se boji da će muž naći drugu, metoda plodni i neplodni kod nje ne funkcionira....Savjet je bio od dona Damira da je On siguran u 90 posto da funkcionira..itd .

Mislim da ženi nije dat dobar savjet a posljedice mogu biti velike.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata