Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet lis 19, 2018 10:09

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned vel 06, 2011 02:07 

Ova tema je nastala razdvajanjem postova sa teme Kršćanstvo i problem ateizma/ateista.
---------------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Pogotovo zbog toga sto u budizmu postoje tocno određene moralne i eticke smjernice po kojima budisti trebaju živjeti (http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%9A%C4%ABla )

Budizam nisam proučavao osim hinduizma. Vidim da ti je wikipedija glavni izvor informacija, blago tebi. Mogao sam se i ja tamo ušunjati i preurediti informacije kako mi paše, bar na kratko vrijeme. U hinduizmu svijet je privid odnosno maya po njihovom, dakle i grijeh je privid. Nema se potrebe za iskupljenjem od grijeha nego potreba za navodnim prosvjetljenjem, sjedinjenjem sa Brahmanom, koji je svemir, čime se dolazi do izmjene svijesti i otklanjanjem svih čula kojima je krajnja svrha nirvana. Stapanje sa svime u beskrajnom ništavilu. A k tomu se dolazi u najmanju ruku nakon nekoliko rođenja. Baš me zanima gdje ću se reinkarnirati ako udari asteroid u zemlju. Venera? Jupiter? Ne, hvala. ostajem pri zdravom razumu od ovakvih budalaština. Sorry zbog offtopica. :lol:

a bajkama se priklanjati.'' (2 Tim 4, 2-4).

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 11:06 

Citadel je napisao/la:
Citat:
Pogotovo zbog toga sto u budizmu postoje tocno određene moralne i eticke smjernice po kojima budisti trebaju živjeti (http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%9A%C4%ABla )

Budizam nisam proučavao osim hinduizma. Vidim da ti je wikipedija glavni izvor informacija, blago tebi. Mogao sam se i ja tamo ušunjati i preurediti informacije kako mi paše, bar na kratko vrijeme. U hinduizmu svijet je privid odnosno maya po njihovom, dakle i grijeh je privid. Nema se potrebe za iskupljenjem od grijeha nego potreba za navodnim prosvjetljenjem, sjedinjenjem sa Brahmanom, koji je svemir, čime se dolazi do izmjene svijesti i otklanjanjem svih čula kojima je krajnja svrha nirvana. Stapanje sa svime u beskrajnom ništavilu. A k tomu se dolazi u najmanju ruku nakon nekoliko rođenja. Baš me zanima gdje ću se reinkarnirati ako udari asteroid u zemlju. Venera? Jupiter? Ne, hvala. ostajem pri zdravom razumu od ovakvih budalaština. Sorry zbog offtopica. :lol:

Nisi proucavao?
Wikipedija? Evo izvoli pa promjeni clanak... Vidi se i da ne znaš uvijete uređivanja :D

Ne pricamo o hinduizmu...
Ne pricamo o prividima... Pricamo o moralnim nacelima koja su kako sam ti pokazao dobro izjašnjena.

Ako nisi zadovoljan sa wikipedijom evo ti i drugih
http://web.singnet.com.sg/~alankhoo/Precepts.htm
http://www.buddhanet.net/e-learning/qanda04.htm
http://www.thebigview.com/buddhism/precepts.html
http://www.gardendigest.com/zen/ten.htm

Citadel je napisao/la:
Nema se potrebe za iskupljenjem od grijeha nego potreba za navodnim prosvjetljenjem, sjedinjenjem sa Brahmanom, koji je svemir, čime se dolazi do izmjene svijesti i otklanjanjem svih čula kojima je krajnja svrha nirvana. Stapanje sa svime u beskrajnom ništavilu.
Krivo... Nije u ništavilu nego u Brhmanu. A Brahman nije ništavilo.
Hinduist žudi za ostvarivanjem Mokshe i oslobođenjem od Samsaren. (A Samsare se može osloboditi samo ako je dobar... Jer sto je boljii u jednoj reinkarnaciji u drugoj ce mu se vracat. I ako ne cini zlo zlo mu se ne može vracati. Znaci da samsara gubi onaj smisao mjesta na kojemu se pati :D.) A kada se ostvari mokša dobijaš mir (shanti), beskrajno znanje (viveka) (ovo mi se baš cini kao ništavilo :D ) i prosvjetljenje (kaivalya). Nikako ništavilo nego istovjetnost sa Brahmanom
A koji su to tebi izvori?

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 12:22 

edargrim je napisao/la:
Citadel je napisao/la:
Citat:

Nisi proucavao?
Wikipedija? Evo izvoli pa promjeni clanak... Vidi se i da ne znaš uvijete uređivanja :D

Ne pricamo o hinduizmu...
Ne pricamo o prividima... Pricamo o moralnim nacelima koja su kako sam ti pokazao dobro izjašnjena.

Ako nisi zadovoljan sa wikipedijom evo ti i drugih
http://web.singnet.com.sg/~alankhoo/Precepts.htm
http://www.buddhanet.net/e-learning/qanda04.htm
http://www.thebigview.com/buddhism/precepts.html
http://www.gardendigest.com/zen/ten.htm

Citadel je napisao/la:
Nema se potrebe za iskupljenjem od grijeha nego potreba za navodnim prosvjetljenjem, sjedinjenjem sa Brahmanom, koji je svemir, čime se dolazi do izmjene svijesti i otklanjanjem svih čula kojima je krajnja svrha nirvana. Stapanje sa svime u beskrajnom ništavilu.
Krivo... Nije u ništavilu nego u Brhmanu. A Brahman nije ništavilo.
Hinduist žudi za ostvarivanjem Mokshe i oslobođenjem od Samsaren. (A Samsare se može osloboditi samo ako je dobar... Jer sto je boljii u jednoj reinkarnaciji u drugoj ce mu se vracat. I ako ne cini zlo zlo mu se ne može vracati. Znaci da samsara gubi onaj smisao mjesta na kojemu se pati :D.) A kada se ostvari mokša dobijaš mir (shanti), beskrajno znanje (viveka) (ovo mi se baš cini kao ništavilo :D ) i prosvjetljenje (kaivalya). Nikako ništavilo nego istovjetnost sa Brahmanom

Sitnica - sjedinjuješ se na način da tvoja osobnost nestaje.

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 12:51 

sara je napisao/la:
Sitnica - sjedinjuješ se na način da tvoja osobnost nestaje.

Krivo
http://www.hinduwebsite.com/hinduism/h_death.asp
Prva recenica sve kaže

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 13:08 

Citat:

Od visokopoziciranog bivšeg gurua sa otoka Trinidad & Tobago, slavljen kao veliki guru dok nije spoznao štetne utjecaje hinduizma i napisao knjigu Smrt Jednoga Gurua. Dakle, on mi je vjerodostojniji nego neki internet portali koji posjeduju infromacije iz druge ruke i primjetio sam da nailazim na kontradikcije u informacijama. Hinduizam je prepun proturječnosti i nailazi se na različite dogme i učenja od mjesta do mjesta što dovodi do zaključka da je filozofija hinduizma interpretirana drugačije iz tradicije u tradiciju bez čvrstih i nepromjenjivih dogmi. Jedna od klimavijih dogmi jest da je svijet vječan - bez kraja i početka, valjda zato da reinkarnacija nebi nailazila na zapreke.

Što se tiće morala, smatram da je moralno upitno posvečivati život uspinjanju na više razine svijesti konstantim meditiranjem i tako zapostavljati svoje obveze, svoje bližnje, svoju društvenost. Nije stoga čudno da je Indija jedna od najnerazvijenijih i najsiromašnijih zemalja svijeta. U biti svijet za njih i ne postoji.

a bajkama se priklanjati.'' (2 Tim 4, 2-4).

Zadnja izmjena: Citadel; Ned vel 06, 2011 13:23; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 15:25 

Siromaštvo samo po sebi ne bi bilo barem teološki problem (jer ima i kršćanske sirotinje u svijetu) koliko primjerice postojanje kasta. To je zaista teološki problem. Mislim da to ni među kršćanima, muslimanima i židovima niti među ateistima ne može proći pa da to hinduizam ne znam kako uvjerljivo obrazlaže. Poštujem hinduiste, ali ne vidim nikakvu mogućnost usklađenja našeg načela jednakosti među ljudima (koje je Bog sve stvorio jednakima u dostojanstvu) i hinduističkog načela nejednakosti koje je nastalo po volji njihovih bogova, i nakon toga reći da su te dvije stvari jednako vrijedne.

Vrh

PostPostano: Pon vel 07, 2011 11:23 

Netko bi mi možda prigovorio da bih drukčije razmišljao da sam se rodio u Indiji kao hinduist. Možda bih, ali to ne bi riješilo problem, jer se radi o nečem potpuno neuskladivom u čemu ne možemo mi i oni istodobno biti u pravu. Netko je objektivno u krivu. Dakle?

Vrh

PostPostano: Pon vel 14, 2011 09:24 

Još jedan problem kojeg vjerojatno ni ateisti ne bi mogli prihvatiti dolazi nam iz hinduizma, a to je monizam. Uvjerenje da ne postoji razlika između dobra i zla, nego da je sve zapravo jedno, sva stvarnost je jednako vrijedna. Jer, ako me lopov pokrade, on mi zapravo naplaćuje ono što sam sagriješio u prošlom životu. Zato je Majka Terezija imala problema s nekih hinduistima, jer su se protivili njenom pomaganju gubavcima tvrdeći kako osujećuje njihovo ispaštanje negativnosti iz prošlog života i zapravo im onemogućuje izlazak iz kruga neprestanih reinkarnacija. Cijeli taj sustav izvrsno je razmontirao indijski protestant Vishal Mangalwadi u svojoj knjizi The World of Gurus. U njoj donosi jedan svoj zanimljiv razgovor sa sljedbenikom gurua Maharishija, osnivača transcendentalne meditacije. Radi lakšeg praćenja Mangalwadijeva pitanja označena su na početku rečenice s (M).
(M) „Ako je Bog stvaralačka inteligencija, otkud potječu rušilačke i razorne snage iz svemira?“
„Dakle, od one iste sile koja uništava zato da bi stvorila nešto novo“ - odgovorio je.
(M) „Znači li to da je razaranje jednako dobro i božansko kao i stvaranje?“
„Da“ - odgovorio je prema očekivanju.
(M) „Slažete li se dakle s mišljenjem da je Hitler u jednakoj mjeri božanski instrument kao i Maharishi i da ga ne bi trebalo kritizirati?“ - naveo sam.
„Možda je nakon svega“ (odgovorio je razmišljajući) „Hitler bio instrument preko kojeg su ljudi dobili neizbježne rezultate svoje karme.“
(M) Protestirao sam. „Mislite da bih i ja, da vas sada ubodem nožem, mogao biti božanski instrument koji bi vam naplatio dug prema vašoj karmi?“
„Upitat ću Maharishija o tome“ - odgovorio je.
(M) „U svakom slučaju“ - poveo sam raspravu malo dublje – „na kojem temelju razlikujete dobro od zla? Ako je sva stvarnost u konačnici jedna, što je zapravo zlo?“
„O etičkim pitanjima ne može se odlučivati razumski“ - odgovorio je. „Samo osoba koja živi u stanju Prosvjetljenja čini ono što je apsolutno ispravno. I to zato jer su njezina djela sama po sebi u skladu s potrebama svemira.“
(M) „Što da radimo mi koji nismo takvi?“ - začudio sam se.
„Kako kaže Maharishi, trebamo slijediti moralne standarde našeg društva i svetih pisama“ - odgovorio je.
(M) „A što ako društvene norme i norme svetih pisama proturječe jedni drugima?“ - pitao sam.
„Tada trebate odabrati ono što će pomoći procesu evolucije“ - rekao je.
„Opet smo tamo odakle smo pošli. Zašto izabrati evoluciju a ne destrukciju?“ - upitao sam.(M)
Sad je izgubio strpljenje. „Trebate meditirati. Kad budete u dnevnom dodiru sa Stvaralačkom Inteligencijom, vaše stvaralačke mogućnosti će narasti i činit ćete ono što pomaže stvaranju.“
(M) „Hvala lijepa“ - nastojao sam biti pristojan, čeznući za tim da sačuvam njegovo prijateljstvo. „Ne vidim razlog zašto bi moj dodir sa silom koja jednako stvara i razara mogao razviti moje stvaralačke osobine, a ne ujedno i rušilačke.“

Zadnja izmjena: Bernard; Uto vel 15, 2011 08:58; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh

PostPostano: Pon vel 14, 2011 19:19 

Bernard je napisao/la:
Mangalwadijev tekst radi lakšeg praćenja označen je na početku rečenice s (M).

Možeš li napisati otkuda je taj tekst (iz koje knjige, web-stranice)?

Je li taj Maharishi koji se spominje onaj indijski guru Maharishi Mahesh Yogi, osnivač pokreta Transcendentalne meditacije (TM)?

Ako jest, njegov pokret spada u jednu od kritičnijih sekti zbog koje i u Europi postoje udruge koje se bave pomoći zavedenima. Jedno od svjedočanstva je na stranici udruge "Prudencija", koje preporučam pročitati u cijelosti:

Moja obitelj je dosta trpjela kao žrtva devijantnog ponašanja međunarodnog pokreta Transcendentalne Meditacije, pokreta kojeg je osnovao indijski guru Maharishi Mahesh Yogi, 1958. g. u SAD. Moja majka, danas 85-godišnjakinja, sasvim je naivno bila vrbovana u njihovu sljedbu prije 17 godina. Sestra i ja posumljale smo u nejasne ‘društvene aktivnosti’ ovog pokreta, ali smo bile još daleko od saznanja o njihovim skrivenim namjerama. Godine 1970., nakon operacije karcinoma, moja majka je postala član udruge za «Zdrav život». Kasnije, ta je ista udruga dijelom prerasla u udrugu za Transcendentalnu Meditaciju (TM), kao i neke druge aktivnosti. U početku je sve bilo neprovidno, neprimjetno. Majka je odlazila na izlete u planine sa članovima svoje grupe, noseći kući ljekovito bilje za čajeve i napitke. Zatim je odlazila na izlete i pohađala razne tečajeve diljem Hrvatske i bivše Jugoslavije. ...
http://www.prudencija.hr/index.php?opti ... i&Itemid=2

Vrh

PostPostano: Uto vel 15, 2011 08:54 

Tek sad sam primijetio da sam u jučerašnjoj borbi s formatiranjem teksta ispustio ono najvažnije, a to je naziv izvora i ime autora. Ispravljam taj propust. Tekst sam preveo iz knjige "The World of Gurus" indijskog protestantskog publicista i intelektualca Vishala Mangalwadija, koju imam kod kuće u fotokopiji. Prvo izdanje bilo je 1977 (Vikas Publishing House), ja imam drugo dopunjeno iz 1987.(izd. Nivedit Good Books Distributors, New Delhi). Mangalwadi je u knjizi obradio sve tada aktualne i sada još uvijek aktivne gurue-Sai Babu, Maharishija, Rayneesha (taj je u međuvremenu umro) i druge, a jako je zanimljiv njegov prikaz indijske društvene i religijske klime iz prve ruke kao rođenog Indijca (i inače tamo živi). Maharishi je upravo taj osnivač i vođa Transcendentalne meditacije. Mangalwadi je opisao i sudske procese u SAD na temelju kojih je poučavanje TM izbačeno iz javnih škola. Iako su Maharishijevci tvrdili da TM nema veze s religijom, na sudovima su sasvim jasno dokazali da je riječ o kultu, i tako je TM izletjela iz škola.
Mangalwadi je inače evangelikalni protestant (ne znam koje denominacije), koji protestantsko kršćanstvo nudi Indijcima kao alternativu hinduizmu. Objavio je i zanimljive tekstove o New Ageu, jogi i sličnim stvarima, dostupni su na internetu na njegovoj web stranici. Nisam kod njega zapazio nikakav antikatolicizam osim nekih rubnih kritičkih primjedbi koje ne dovode u pitanje kršćanski dignitet katolika kako to čine neki drugi protestantski autori poput Ankenberga i Weldona.

Vrh

PostPostano: Uto vel 15, 2011 21:17 

Bernard je napisao/la:
Mangalwadi je u knjizi obradio sve tada aktualne i sada još uvijek aktivne gurue-Sai Babu, Maharishija, Rayneesha (taj je u međuvremenu umro) i druge, a jako je zanimljiv njegov prikaz indijske društvene i religijske klime iz prve ruke kao rođenog Indijca (i inače tamo živi). Maharishi je upravo taj osnivač i vođa Transcendentalne meditacije. Mangalwadi je opisao i sudske procese u SAD na temelju kojih je poučavanje TM izbačeno iz javnih škola. Iako su Maharishijevci tvrdili da TM nema veze s religijom, na sudovima su sasvim jasno dokazali da je riječ o kultu, i tako je TM izletjela iz škola.

Hvala na onom prijevodu!

U SAD-u su pojedinci (uključujući neke redovnike) pokušavali približiti kršćansku molitvu i transcendentalnu meditaciju, tj. uvući ju u kršćanstvo, ali tada se vidjelo da to donosi ne samo teološke nego i čisto psihološke probleme kod molitelja, pa je čak 1989. g. i Kongregacija za nauk vjere izdala jedan dokument na temu kršćanske meditacije i njene nespojivosti s istočnjačkim načinom meditiranja.
Taj dokument "Neki aspekti kršćanske meditacije" nisam mogla pronaći na netu na hrvatskom, pa evo link za "Engleze":
http://www.catholicculture.org/culture/ ... N=86221598

Pokušat ću za koji dan, dok nađem vremena, koji dio prevesti...
Dragovoljci za pomoć su dobrodošli...

Vrh

PostPostano: Sri vel 16, 2011 12:46 

Ipak ne bih htio Mangalwadija previše hvaliti, jer na svojem blogu nekritički promiče viziju razvoja povijest sa stajališta evangelikalnog protestantizma (iz srednjevjekovnog mraka izronilo reformacijsko svjetlo...prelilo se u SAD i učinilo od njih gotovo Kraljevstvo Božje; na nesreću, mnogi evangelikalni protestanti gledaju u SAD glavnu duhovnu silu svijeta zbog jake protestantske tradicije koja je, kako kažu, učinila Ameriku velikom i jakom; SAD opadaju otkako su se otklonile od svoje protestantske baštine, gube Božji blagoslov).

Vrh

PostPostano: Ned vel 20, 2011 16:35 

Pa nam se nameće još jedno uvjerenje istočnjačkih religija koje je, kako pretpostavljam, potpuno neprihvaljivo i ateistima (erdargrim se nešto ne javlja u zadnje vrijeme). To je reinkarnacija; ispovijedaju je hinduisti i budisti. Nespojivo s kršćanstvom, židovstvom i islamom u svakom pogledu.

Vrh

PostPostano: Ned vel 20, 2011 16:36 

Citadel je napisao/la:
Od visokopoziciranog bivšeg gurua sa otoka Trinidad & Tobago, slavljen kao veliki guru dok nije spoznao štetne utjecaje hinduizma i napisao knjigu Smrt Jednoga Gurua.

Misliš li na Rabindranatha Maharaja, autora spomenute knjige?

Vrh

PostPostano: Pon vel 21, 2011 14:15 

Bernard je napisao/la:
Pa nam se nameće još jedno uvjerenje istočnjačkih religija koje je, kako pretpostavljam, potpuno neprihvaljivo i ateistima. To je reinkarnacija; ispovijedaju je hinduisti i budisti. Nespojivo s kršćanstvom, židovstvom i islamom u svakom pogledu.

Susret kršćanstva i hinduizma na Istoku u zadnjih par stoljeća nažalost jest urodio nekakvim oblikom sinkretizma. Kao što p. Blažević piše indijski gurui koji dolaze na Zapad i "izvoze" jogu, meditaciju, reinkarnaciju, mantre, vegetarijanstvo i sl. i nude ih kršćanima, tamo su se većinom obrazovali na kršćanskim učilištima, poznaju jezik i pojmove kršćanstva (čak bolje i od nekih od nas), a ovdje nude filozofiju sinkretizma ("Krist kao jedan od prosvjetljenih ljudi", "hinduistička vjerovanja mogu se spojiti sa bilo kojom religijom, jer ih sve nadilaze" ...) Više je štete za kršćanstvo od takvih negoli od hinduista koji samo žive svoju vjeru... Njima svaka čast, ali ovi prvi su se nametnuli Zapadu (sinkretisti) i popularizirali svoje teorije, a ne pravi hinduisti...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata