Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon pro 16, 2019 12:06

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
PostPostano: Čet lis 25, 2018 21:00 

Mada je doduse krivo rekao da je Buddha bio agnostik. Stvar je u tome sto se Buddha odbio izjasniti po pitanju postojanja Boga. Nije tvrdio da ne zna (pa time ne bi bio agnostik), nego je tvrdio da je to pitanje izvan domasaja ljudskog uma i da na njega nema smisla ni traziti odgovor.

Kasniji budizma (mahayana) takodjer nije politeizam kako je rekao ovaj govornik, jer bozanstva koja se tu priznaju da postoje ustvari ne bi bila neki stvoritelji svijeta. Nego vise kao andjeli kod nas. Isto bica koja su stvorena.

Ali sve u svemu, vrlo pristojan odgovor, slazem se :)

Mogu potpuno prihvatiti da je Buda bio agnostik, jer su agnostici i oni ljudi koji smatraju da se na pitanje postojanja Boga ne može uopće odgovoriti.

Kasniji oblici budizma zapravo čak i mogu biti politeizam u smislu kako su grčka ili staroslavenska mitologija zasnovane. Nisu naravno svi "bogovi" stvoritelji svijeta.

Židovi i kršćani dali su naziv "pogani" onima koji su štovali prirodu, neovisno o tome radi li se o više bogova, anđela ili demona ili nekih
ovozemaljskih stvari ili pojava.

Jer i kršćani vjeruju u anđele, ali oni su subordinirana bića, koje je stvorio Jedan Bog. S njima se ne komunicira, njima se ne žrtvuju žrtve, njih se ne obožava.

Iz razloga što su oni također samo stvorena bića kao i mi, i jer sve pravo štovanje pripada samo Bogu.

Vrh

PostPostano: Pon lis 29, 2018 19:57 

Kasniji oblici budizma zapravo čak i mogu biti politeizam u smislu kako su grčka ili staroslavenska mitologija zasnovane. Nisu naravno svi "bogovi" stvoritelji svijeta.

Da, ali neki jesu. U politeistickim religijama uvijek postoji glavno bozanstvo i druga manja, sporedna kao kod nas sveci i andjeli. Na neki nacin tzv. monoteisticke religije odrazavaju i dalje tu sliku. Bog kao glavno bozanstvo okruzen andjelima, svecima, demonima, zlodusima... Budizam u tom pogledu nije klasicna politeisticka religija (u kojoj bi postojalo glavno bozanstvo). Ne postoji glavno bozanstvo. Postoje samo ova brojna sporedna bica, visa ili niza na ljestvici. Svijet (samsara) naseljen gomilom raznih bica, od bozanskih do demonskih. A glavno bozanstvo se krije u neiskazanosti. I ta se sustina dosize tek kada se osoba, jastvo, potpuno utrne (nirvana) za ovaj svijet naseljen raznim bicima.

Nije li to slicno krscanskom izrazu da se ne moze roditi za zivot vjecni dok se ne umre za ovaj svijet? Ovaj svijet koji nastanjuje gomila bica pa makar to bili andjeli, sveci, ljudi, zivotinje, bijesovi i zlodusi...

Vrh

PostPostano: Sri lis 31, 2018 21:40 

Da, ali neki jesu. U politeistickim religijama uvijek postoji glavno bozanstvo i druga manja, sporedna kao kod nas sveci i andjeli. Na neki nacin tzv. monoteisticke religije odrazavaju i dalje tu sliku. Bog kao glavno bozanstvo okruzen andjelima, svecima, demonima, zlodusima... Budizam u tom pogledu nije klasicna politeisticka religija (u kojoj bi postojalo glavno bozanstvo). Ne postoji glavno bozanstvo. Postoje samo ova brojna sporedna bica, visa ili niza na ljestvici. Svijet (samsara) naseljen gomilom raznih bica, od bozanskih do demonskih. A glavno bozanstvo se krije u neiskazanosti. I ta se sustina dosize tek kada se osoba, jastvo, potpuno utrne (nirvana) za ovaj svijet naseljen raznim bicima.

Nije li to slicno krscanskom izrazu da se ne moze roditi za zivot vjecni dok se ne umre za ovaj svijet? Ovaj svijet koji nastanjuje gomila bica pa makar to bili andjeli, sveci, ljudi, zivotinje, bijesovi i zlodusi...

Kršćanstvo je monoteizam jer je Bog iznad svih drugih bića. Sva ostala bića, uključujući anđele i demone, su stvorena bića i ne smijemo se prema njima odnositi kao da su svemoguća ili neka paralelna božanstva... Niti da imaju utjecaja na naš život veći no što im Bog dopušta.

Marija i svi sveti jesu uzvišeni, ali na način kojemu se i svi mi obični smrtnici možemo nadati - da će nam Bog dati vječnu svjetlost, mir i život. U tome je nada kršćanstva i "radosna vijest" što je iskra božanskoga dostupna svima, ali jedini je uvjet poniznost - da ne mislimo unaprijed da smo "kao bogovi".

Vrh

PostPostano: Pet pro 14, 2018 14:52 

Danas su pred mojim uredom Hare Krshne dijelile besplatnu hranu pa sam uzeo par porcija i odnio kolegama u ured. Svi smo se dobro najeli. Ipak, zanima me smiju li krscani jesi hranu koja je posvecena Krshni i Rami?

Vrh

PostPostano: Pet pro 14, 2018 20:35 

Danas su pred mojim uredom Hare Krshne dijelile besplatnu hranu pa sam uzeo par porcija i odnio kolegama u ured. Svi smo se dobro najeli. Ipak, zanima me smiju li krscani jesi hranu koja je posvecena Krshni i Rami?

Što misliš o Hare Krišna pokretu moj kolega koji je nešto kao Šiva hinduista kaže da su oni u Indiji sekta kao kod nas JS i da ih službeni Hinduisti ne priznaju.

Kršćani mogu jesti sve što je jestivo sa zahvaljivanjem Bogu.
Ali ja bi rekao Krišnama kad bi daju kolačić da đžaba kreće kod mene.

Vrh

PostPostano: Sub pro 22, 2018 01:20 

Što misliš o Hare Krišna pokretu moj kolega koji je nešto kao Šiva hinduista kaže da su oni u Indiji sekta kao kod nas JS i da ih službeni Hinduisti ne priznaju.

Kršćani mogu jesti sve što je jestivo sa zahvaljivanjem Bogu.
Ali ja bi rekao Krišnama kad bi daju kolačić da đžaba kreće kod mene.

Kopitaru, ukljucio bih se u raspravu ali nas moderator mi lupa banove po par tjedana cim nesto napisem...

Hinduisti priznaju Hare Krshna pokret. To je jako snazan pokret u istocnoj Indiji (Bengal, Assam i sl.). Medjutim to u Indiji ne vodi organizacija ISKCON koju je osnovao Prabhupada. To je tamo siroki narodni pokret koji predvode mozda deseci razlicitih grupa, od kojih je tek jedna i to medju manjima ISKCON.

Njih u Indiji dozivljavaju kao mi ovdje Jehove svjedoke. Kao malu i fundamentalisticku sekticu. Medjutim, kad svi obozavaju Krshnu, hajde onda i oni. Ali u osnovi to nije uopce nikakva vodeca indijska duhovna organizacija, kao sto oni to prikazuju na zapadu. Dodatnu odbojnost kod Indijaca izaziva cinjenica da su vecina clanova i vodja unutar ISKCON-a zapadnjaci. Jako malo ima Indijaca. To je kao kada bi ovdje Jehovi svjedoci uglavnom imali Indijce za clanove i vodje i onda nasim ljudima propagirali neki svoj oblik krscanstva... Naravno da ih nitko ne bi prihvacao. Tako da su ti oni u Indiji vrlo mala i beznacajna grupica.

Vrh

PostPostano: Pon ruj 30, 2019 19:12 

Akademik Mislav Jezic i predavac na Katolickom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu izlaze vrlo dobro predavanje o yogi.

Preporucujem za pogledati ovo odlicno predavanje vrsnog katolickog intelektualca i znanstvenika!

Vrh

PostPostano: Uto lis 01, 2019 15:12 

Dokaži,daj neki link da je Ježić predavač na katoličkom bogoslovnom fakultetu?!

Vrh

PostPostano: Čet lis 03, 2019 18:37 

Druge religije su potpuno nespojive sa krscanstvom, ukljucivo hinduizam i budizam. Ovdje je tema o hinduizmu i budizmu pa cu pokusati objasniti nespojivost krscanstva i hinduizma odnosno budizma

Krenimo od hinduizma, jer je budizam nastao kao pokret unutar hinduizma (Sidharta Gautama, Buda bio je hinduist):
- pojam boga ili Boga: hinduizam poznaje na tisuce bogova, mnoge obitelji imaju svog vlastitog boga kojem se mole i prinose zrtve. U krscanstvu je bog jedan trojedini
- vjerovanje u reinkarnaciju (samsara): dusa (atman) se nakon smrti ponovo radja u novom tijelu; u krscanstvu nema nikakvih reinkarnacija nego dusa odlazi u raj, pakao ili cistiliste
- reinkarnacija je rezultat i dobrih! i losih djela (karma): ako ste bili losi u sljedecem zivotu ce vam biti lose. Ako ste bili dobri, nema veze ponovno cete se roditi u boljem statusu
- cilj: izbjeci ponovno radjanje (moksa): da bi se to postiglo osoba se mora rjesiti karme (znaci svih svojih djela)!?
Prema budizmu postoje tri puta kako postici moksu (sjedinjenje s brahmanom, prestanak ponovnog radjanja): put glave (shvatiti kako funkcioniraju prirodni zakoni), put ruke (preko dobrih djela, karme - pazljivi citatelj ce primijetiti da je cilj rjesiti se karme, tako da je ovo proturjecno) i put srca (preko ljubavi prema bogu - ovaj smjer je najuobicajeniji u Indiji, pogotovo medju najsiromasnijim slojevima, zove se bhakti a medju njima je i pokret Hare Krisna)

Dalje ne treba nadodavati, vidi se da hinduizam i hinduisticka vjerovanja nemaju veze s krscanstvom, i direktno gaze prvu zapovijed "nemaj drugih bogova uz mene"

E sad, njuejdzevski fenomen zapadnog svijeta, budizam:
- Kao sto je vec spomenuto, osnivac budizma bio je hinduist Sidharta Gautama, postoji jedna legenda kako se Sidharta odlucio pronaci pitanja o zivotu, ne da mi se sada pisati jer nije ni bitno u ovoj temi, uglavnom nakon sto je odsjedio 49 dana ispod drveta i otkrio 4 istine, dobio je ime buda, sto znaci "onaj koji se probudio". Sam Sidharta je rekao da on nije prvi a ni jedini a ni zadnji buda, ali kada se govori o Sidharti pisemo Buda velikim slovom.
- ono sto je bitno jest da budizam ne negira postojanje bogova (vec je tu nespojivo s krscanstvom), ali oni nisu bitni za ispunjenje cilja
- vecina budista obozava hinduisticke bogove ali postoji pravci u budizmu koji obozavaju Budu kao boga
- reinkarnacija (takodjer suprotna krscanstvu) postoji (jednako kao u hinduizmu) i u budizmu. Zanimljivo je kako budizam negira dusu (atman) kao nepromjenjivu koja prelazi iz jednog bica u drugo kao sto vjeruju hinduisti nego naucava da postoji ne-dusa, (anatma), ili ne-ja koja je opet neka vrsta duse ali nije nepromjenjiva nego se mijenja kad covjek umre (ovo uz najbolju volju nisam uspio shvatiti, ali to je nesto u sto budisti vjeruju!) - nelogicno, kontradiktorno i nespojivo sa krscanstvom
- cilj - nirvana, vjecni mir. Kako ga postici razlikuje se od pravca do pravca u budizmu, preopsirno i nebitno ovdje

Sad slijedi onaj zanimljiviji dio, da li je budizam religija, zasto njuejdzeri vole budizam i zasto su hinuistocko-budisticke prakse kao sto je joga nespojive za krscanskog vjernika

- Budizam je definitivno religija sa crtama filozofije, svi budisti smatraju da pripadaju budizmu kao religiji, mole se razlicitim bogovima ili samome budi (ovisno o pravcu). Filozofija je nerazdruzivi dio religije, i nije budizam jedina religija koja ima svoju filozofiju, jednako je i u krscanstvu.
- Njuejdzeri vole budizam zbog zivotnih istina koje je buda "shvatio": "Sve je u zivotu patnja i neugoda, zato sto covjek cijelog zivota zeli vise od zivota, Vise stvari, bolje odnose, uzivanja i bogatstva. Ceznja nikada ne prestaje i najbogatiji covjek na svijetu zeli vise. Samo kada orestanemo zeljeti vise mozemo prestati patiti" -- ovdje se svatko moze prepoznati u modernom konzumeristickom okruzenju u kojem zivimo. Ali:
a. (bitno) Nisam jos vidio niti jednog njuejdzera koji se odrekao materijalnog
b. (puno bitnije) Pa zar Isus nije rekao ostavi sve siromasnima i podji za mnom. - cemu traziti neke istine u obskurnim istocnjackim religijama kad ti tvoja naucava o materijalnom ropstvu?

I zadnja rijec o jogi (rijec znaci sjedinjenje): tehnika sjedinjenja duse (atman) sa "dusom svijeta" (brahman) - prakticiranje joge znaci priznavanje hinduistickog ucenja. Radi se o raznim fizickim i mentalnim aktivnostima koji imaju za cilj izbjegavanje ponovnog radjanja i postizanje mokse. Krscanin se ne moze baviti jogom jer priznavanje joge znaci negiranje krscanstva.

Vrh

PostPostano: Pon lis 07, 2019 21:51 

Dokaži,daj neki link da je Ježić predavač na katoličkom bogoslovnom fakultetu?!

U pravu si, pomijesalo mi se. Nije na KBF-u, nego na FFRZ-u:

http://www.ffrz.hr/index.php/fakultet/nastavno_osoblje/

Vrh

PostPostano: Pon lis 07, 2019 22:40 

Druge religije su potpuno nespojive sa krscanstvom, ukljucivo hinduizam i budizam. Ovdje je tema o hinduizmu i budizmu pa cu pokusati objasniti nespojivost krscanstva i hinduizma odnosno budizma

Sta znaci nespojivost?! Kada se govori o usporedbi odredjenih religija, nitko niti ne pomislja na njihovo spajanje?!

Smisao medjureligijskog dijaloga nije u spajanju razlicitih religija, nego:

a) Da vise naucimo jedni o drugima
b) Da uvidimo slicnosti i razlicitosti

hinduizam poznaje na tisuce bogova, mnoge obitelji imaju svog vlastitog boga kojem se mole i prinose zrtve.

Ovo nije tocno. Cak i u mnogobozackim religijama (npr. u antickom Rimu, Grckoj ili Egiptu) je uvijek postojalo glavno bozanstvo, a sva ostala bozanstva su bila nizeg reda. Nesto kao nasi andjeli, arhandjeli, sveci i sl. Tako je i u hinduizmu. Niti kod hindusa nitko ne vjeruje u tisuce bogova. Nego svaka sljedba unutar hinduizma ima svoje glavno bozanstvo. Osim toga, tih glavnih bozanstava nema na tisuce, nego su u osnovi samo 3 - Shiva, Krshna i Shakti. Postoje samo 3 glavna smjera unutar hinduizma: sivizam (sljedbenici Shive), visnuizma (sljedbenici Vishnua tj. Krshne) i shaktizam (sljedbenici zenskog stvaralackog nacela ili Shakti, Devi, Durga, Kali... to su razlicita imena iste boginje, a ne razlicite boginje).

Tako je npr. obozavanje Rame samo dio kulta Vishnua, kao sto kod nas Marija Snijezna, Blazena djevica Marija i Marija od presvetog srca Isuova nisu 3 razlicita bozanstva, nego su sve dio iste marijanske poboznosti.

U pravoslavlju svaka obitelj ima svoju krsnu slavu, stuju sveca zastitnika svoje obitelji. Da li bi smo mogli reci za te krscane da svaka obitelj ima svojeg vlastitog boga kojem se mole i prinose mu zrtve... npr. pale svijecu i tamjan kod ikone?

U krscanstvu je bog jedan trojedini

Neces vjerovati, ali i u hinduizmu je upravo tako. To je jedna od vecih slicnosti.

vjerovanje u reinkarnaciju (samsara): dusa (atman) se nakon smrti ponovo radja u novom tijelu; u krscanstvu nema nikakvih reinkarnacija nego dusa odlazi u raj, pakao ili cistiliste

Ovo je tocno, to je jedna od vecih razlicitosti. Ali nema razloga za sablaznjivanje nad time. To je tama oko koje se moze razgovarati i pokusati razumjeti njihovu koncepciju preporadjanja. Razmujeti ne znaci ujedno i prihvatiti.

Prema budizmu postoje tri puta kako postici moksu (sjedinjenje s brahmanom, prestanak ponovnog radjanja): put glave (shvatiti kako funkcioniraju prirodni zakoni), put ruke (preko dobrih djela, karme - pazljivi citatelj ce primijetiti da je cilj rjesiti se karme, tako da je ovo proturjecno) i put srca (preko ljubavi prema bogu - ovaj smjer je najuobicajeniji u Indiji, pogotovo medju najsiromasnijim slojevima, zove se bhakti a medju njima je i pokret Hare Krisna)

Sve sto si napisao se odnosi na hinduizam, a ne na budizam. Cilj budizma nije stapanje s Brahmanom... to je cilj hinduizma (ali, u redu, slicno je pa si pomijesao). Budizam ne njeguje ljubav prema bogu jer je postojanje ili nepostojanje boga za budizam nevazno, sporedno i bespredmetno... a to si i sam ustvrdio u slijedecem navodu.

- ono sto je bitno jest da budizam ne negira postojanje bogova (vec je tu nespojivo s krscanstvom), ali oni nisu bitni za ispunjenje cilja
- vecina budista obozava hinduisticke bogove ali postoji pravci u budizmu koji obozavaju Budu kao boga

Kada Buddha govori o bogovima, ne misli na razlicita bozanstva stvoritelje, nego na nebeska bica vise ili nize razine kao sto su kod nas andjeli, arhandjeli i sl. Dakle u tome je slicnost, samo razlika u nazivu.

Vecina budista ne obozava nikakve bogove, a ponajmanje hinduisticke, jer smo vec ustvrdili da je pitanje postojanja boga nevazno za budizam; a osim toga, budizam i hinduizma su cesto suparnicke religije i sigurno jedni ne bi obozavali bozanstva drugih.

Zanimljivo je kako budizam negira dusu (atman) kao nepromjenjivu koja prelazi iz jednog bica u drugo kao sto vjeruju hinduisti nego naucava da postoji ne-dusa, (anatma), ili ne-ja koja je opet neka vrsta duse ali nije nepromjenjiva nego se mijenja kad covjek umre (ovo uz najbolju volju nisam uspio shvatiti, ali to je nesto u sto budisti vjeruju!) - nelogicno, kontradiktorno i nespojivo sa krscanstvom
- cilj - nirvana, vjecni mir. Kako ga postici razlikuje se od pravca do pravca u budizmu, preopsirno i nebitno ovdje

Uh, ovdje si potpuno krivo shvatio budizam. An-atma je negacija postojanja vjecne duse u budizmu. I to je tocka njihovog neslaganja sa hinduistima koji tvrde da je najdublja sustina duse (atman) jednaka Bogu (atman = Brahman). Nesto kao bozanska cestica koja se vraca svojem izvoru.

Za razliku od hinduista, kada budisti tvrde da takva trajna i vjecna sustina ne postoji (an-atma) ni u kakvom obliku, onda oni ne tvrde da postoji neka ne-dusa koja bi se preporadjala.

Ono sto se preporadja jeste ljudski um, jer dusa ionako ne postoji za budiste, a taj um se stalno mijenja i nije stalan niti trajan. U trenutku smrti njegove zelje ga vuku u novo tijelo, tako da se um preporadja u novom tijelu... a ne dusa ili ne-dusta.

Pa zar Isus nije rekao ostavi sve siromasnima i podji za mnom. - cemu traziti neke istine u obskurnim istocnjackim religijama kad ti tvoja naucava o materijalnom ropstvu?

Upravo tako. I Buddha je osnovao prosjacki red i svojim redovnicima zabranio koristenje novca, posjedovanje i sl. Dakle, to je tocka slicnosti krscanstva i budizma, a ne mjesto sablaznjavanja i nepotrebne apologetike. Kada usporedjujemo razlicite religije, ne treba to ciniti samo iz straha, nego da vidimo u cemu su one slicne i univerzalne.

I zadnja rijec o jogi (rijec znaci sjedinjenje): tehnika sjedinjenja duse (atman) sa "dusom svijeta" (brahman) - prakticiranje joge znaci priznavanje hinduistickog ucenja. Radi se o raznim fizickim i mentalnim aktivnostima koji imaju za cilj izbjegavanje ponovnog radjanja i postizanje mokse. Krscanin se ne moze baviti jogom jer priznavanje joge znaci negiranje krscanstva.

Poslusaj ipak ono predavanje akademika Jezica o yogi. Nema razloga za strah, jer nitko nikoga ne napada.

Vrh

PostPostano: Uto lis 08, 2019 19:46 

Citat:

Sta znaci nespojivost?! Kada se govori o usporedbi odredjenih religija, nitko niti ne pomislja na njihovo spajanje?!

Smisao medjureligijskog dijaloga nije u spajanju razlicitih religija, nego:

a) Da vise naucimo jedni o drugima
b) Da uvidimo slicnosti i razlicitosti

Nauciti svakako, najgore je zivjeti u neznanju. Mene je recimo zanimalo zbog cega se crkva bori protiv vjezbi istezanja ako su to samo vjezbe istezanja (joge, je li), i citanjem akademskih radova (jer samo njima mogu vjerovati, po internetu ima svega) samo sam potvrdio pretpostavku da su to itekako istocnjacke prakse koje stuju jednog drugog drugog boga, a ne krscanskog Boga. Zato i znam sada puno vise o hinduizmu i budizmu i kada me netko pita zbog cega to nije krscanski, znat cu tocno odgovoriti, obrazloziti i uputiti ako netko zeli prosiriti znanje.

Nespojivost u smislu da osoba koja se naziva krscaninom ne moze prakticirati obicaje, prakse koje proizilaze iz stovanja njihovih bogova i bozanstava, "Nemaj drugih bogova uz mene".

Citat:
U pravoslavlju svaka obitelj ima svoju krsnu slavu, stuju sveca zastitnika svoje obitelji. Da li bi smo mogli reci za te krscane da svaka obitelj ima svojeg vlastitog boga kojem se mole i prinose mu zrtve... npr. pale svijecu i tamjan kod ikone?

Netocno, krsna slava je obicaj koji ima korijene u poganskim (pazi: poganskim) obicajima kod jednog dijela juznih Slavena, ostali Slaveni, bilo katolici ili pravoslavni kao i ostali pravoslavni narodi ne poznaju nikakve slave. U dalmatinskih Hrvata je katolicka crkva uspjela vise-manje iskorijeniti te obicaje koliko god oni bili povezani sa svecima ipak su korijeni poganski. Srpska pravoslavna crkva se nije nikada bavila time

Citat:
Sve sto si napisao se odnosi na hinduizam, a ne na budizam. Cilj budizma nije stapanje s Brahmanom... to je cilj hinduizma (ali, u redu, slicno je pa si pomijesao). Budizam ne njeguje ljubav prema bogu jer je postojanje ili nepostojanje boga za budizam nevazno, sporedno i bespredmetno... a to si i sam ustvrdio u slijedecem navodu.

Lapsus. Mislio sam na hinduizam a napisao budizam :| ali da pojmovi su zbunjujuci i dosta nelogicni pa se lako pomijesaju pojmovi

Citat:
Kada Buddha govori o bogovima, ne misli na razlicita bozanstva stvoritelje, nego na nebeska bica vise ili nize razine kao sto su kod nas andjeli, arhandjeli i sl. Dakle u tome je slicnost, samo razlika u nazivu.

I samim time negira bozanstvo Boga, tj smatra ga nebitnim za spasenje. Jos jedan razlog zasto krscanin ne moze prakticirati jogu, majnfulnes i slicne prakse istocnih religija koji proizilaze iz njihovih vjerovanja.

Citat:
Upravo tako. I Buddha je osnovao prosjacki red i svojim redovnicima zabranio koristenje novca, posjedovanje i sl. Dakle, to je tocka slicnosti krscanstva i budizma, a ne mjesto sablaznjavanja i nepotrebne apologetike. Kada usporedjujemo razlicite religije, ne treba to ciniti samo iz straha, nego da vidimo u cemu su one slicne i univerzalne.

Upoznati da. I mene je iz cisto akademskih razloga zanimalo pa sam procitao nekoliko diplomskih radova i shvatio koliko su religije dalekog istoka razlicite. Slijediti ne.

Citat:
Poslusaj ipak ono predavanje akademika Jezica o yogi. Nema razloga za strah, jer nitko nikoga ne napada.

Budem sigurno kada me opet ulovi zelja za akademskim istrazivanjem.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC + 01:00 sata