Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon kol 20, 2018 17:58

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned pro 07, 2014 17:54 

zdrave je napisao/la:
the L je napisao/la:
Google-Galileo.
i vjerovala ili ne Bruno.
Crkva je navela da su spaljeni zbog teorija koje su se suprostavljale Crkvenim a koje su naknadno ispravljene.

P.S. Bruno je bio genij.

Ovako "skovano", po tvom je i Galileo spaljen?????? :)
................
Naravno da je strašno bilo koga lišiti života zbog bilo čega! Zbog znanstvenih...bilo činjenica, bilo zabluda pogotovo! Ali...
...Nije li ovo tema o (ne)jednakosti vjera i "istinitosti"?...
...Čemu sve ovo prepucavanje - i dokle će to ići?

Crkva navela da su osuđeni zbog.... lapsus linguae
Čemu sve ovo? ne znam. Jedna stvar je vukla drugu. Sara je pitala ja odgovorio!

Isprike zbog skretanja sa teme!

Vrh

PostPostano: Pon pro 08, 2014 11:57 

the L je napisao/la:
zdrave je napisao/la:
the L je napisao/la:
Google-Galileo.
i vjerovala ili ne Bruno.
Crkva je navela da su spaljeni zbog teorija koje su se suprostavljale Crkvenim a koje su naknadno ispravljene.

P.S. Bruno je bio genij.

Ovako "skovano", po tvom je i Galileo spaljen?????? :)
................
Naravno da je strašno bilo koga lišiti života zbog bilo čega! Zbog znanstvenih...bilo činjenica, bilo zabluda pogotovo! Ali...
...Nije li ovo tema o (ne)jednakosti vjera i "istinitosti"?...
...Čemu sve ovo prepucavanje - i dokle će to ići?

Crkva navela da su osuđeni zbog.... lapsus linguae
Čemu sve ovo? ne znam. Jedna stvar je vukla drugu. Sara je pitala ja odgovorio!

Isprike zbog skretanja sa teme!

Kad si tako nadobudan odgovori ovo:

da li civilne vlasti, civilni sud ikada pogriješi...ili da li je ikada pogriješio u čitavoj povijesti??
ti navodiš nekoliko primjera iz 2000 godina crkvene povijesti kao neki argument da tu Crkvu treba odbaciti

pa , na tisuće osuđenika u SAD -u je ubijeno na električnoj stolici ili otrovom, a da se naknadno ustanovilo da je smaknuta nevina osoba!
i šta bi sada trebalo iza toga saznanja zaključiti:
da civilni sustav u SAD -u ne valja zbog svih tih grešaka i da ga zato treba u cijelosti odbaciti ( kao i KC , jel?)

treba li tako odbaciti sve civilne, svjetovne ustanove kada pogriješe kao i KC u povijesti?

Vrh

PostPostano: Pon pro 08, 2014 13:25 

the L je napisao/la:
Meni je strašno da se neko spali zbog bilo kojih teza. Samo toliko. Mislim da bi se Isus protivio tomu.
Ja uvijek gledam što bi Isus napravio...A sumnjam da bi Isus bio za lomače, ti ne?

meni je strašno kada ljudi umiru od gladi
meni je strašno kada ljudi umiru u nesrećama
meni je strašno kada bakica u tramvaju digne trudnicu jer je "sjela na njeno mjesto" i još je nazove "k*rvom jer da nije ne bi bila trudna"
...
meni je strašno što je Isus bičem tjerao ljude iz hrama jer to (moj) Isus sigurno ne bi učinio

kog boli briga što je nekom "strašno"? Ako ti smeta paljenje ljudi a ne smetaju gulazi i gey parade, odi u komuniste ili neke druge utopiste. Ako pored Boga može postojati vrag, onda imaš široku lepezu mogućnosti ispunjavanja svojih egocentričnih želja :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Pon pro 08, 2014 21:28 

the L je napisao/la:
Meni je strašno da se neko spali zbog bilo kojih teza. Samo toliko. Mislim da bi se Isus protivio tomu.
Ja uvijek gledam što bi Isus napravio...A sumnjam da bi Isus bio za lomače, ti ne?

Google-http://hr.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei ,e sad ili si ti pogriješio ili ja to da je umro na lomači ne mogu naći Google-http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno e sada dajem link od engleske Wiki jer je u našoj namjerno ili nenamjerno izbačen ovaj dio -"He was turned over to the secular authorities. On February 17, 1600, in the Campo de' Fiori (a central Roman market square), with his "tongue imprisoned because of his wicked words", he was burned at the stake." dakle koliko vidim predan je sekularnim vlastima koje su ga spalile

Vrh

PostPostano: Pon pro 08, 2014 21:35 

Znači crkva se ispričala bez veze---okej!

Vrh

PostPostano: Pon pro 08, 2014 23:08 

the L je napisao/la:

Ako se je netko za nešto isprićao, to ne znači da ti odmah moraš prišivati sve što si pročitao na wikipediji!!

Vrh

PostPostano: Pon pro 08, 2014 23:14 

the L je napisao/la:

Jel može neki link da vidim gdje se to Papa ispričava za to što je KC zapalila Brunu i pojedine znanstvenike?

Vrh

PostPostano: Uto pro 09, 2014 00:02 

teo je napisao/la:
the L je napisao/la:

Jel može neki link da vidim gdje se to Papa ispričava za to što je KC zapalila Brunu i pojedine znanstvenike?

to i mene zanima...jer ipak su osuđenici prošli kroz postupak koji je tada bio na snazi

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:

Vrh

PostPostano: Uto pro 09, 2014 14:49 

Crni Barun je napisao/la:
teo je napisao/la:
the L je napisao/la:

to i mene zanima...jer ipak su osuđenici prošli kroz postupak koji je tada bio na snazi

Nećete to naći nigdje, ali za pročitati u vezi toga:
http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=24037

Vrh

PostPostano: Uto pro 09, 2014 15:34 

zdrave je napisao/la:
Nećete to naći nigdje, ali za pročitati u vezi toga:
http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=24037

zanimljivo, ali opet potvrđuje moju tezu: prošlo se kroz inkvizitorni postupak, sud je utvrdio istinu i sukladno tome on je i prošao kako je prošao. No, ostaje jedna stvar na koju treba obratiti pozornost:
Citat:
Suci nisu željeli njegovu smrt, samo su htjeli da se svečano odrekne vlastitih pogrešaka i pomiri sa Crkvom: to je bio cilj inkvizicijskog postupka. Činjenicu da je Bruno umro ostajući ustrajan svojim stavovima crkvena hijerarhija tog vremena doživjela je kao veliki poraz", rekao je o. Sale.

ako proučavamo inkvizitorni kaz. postupak odvojen od konkretnog trenutka, cilj tog postupka je da sud sam pronađe istinu. Dakle, potpuna suprotnost od akuzatornog gdje bolji odvjetnik nosi pobjedu, kako imamo prilike vidjeti u amer. filmovima i serijama.
No, tu se ne staje...ide se dalje. Optuženik je kriv! No, Crkva želi da se odrekne grijeha (krivovjerja) i pomiri s Crkvom...Fascinantno! :))
Baš me zanima kako bi "(a)moralne vertikale" koje kritiziraju Crkvu zbog okrutnosti reagirali kada bi Turudić dozvolio Sanaderu da se ispriča i vrati sve što je ukrao i da time izbjegne kaznu?

Štaš? Ipak je Crkva ta koja ne oprašta... :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:

Vrh

PostPostano: Uto pro 09, 2014 15:55 

Dragi "vitezovi isukanih kopalja"... :) ......Sve u svoje vrijeme...Uostalom...
...Zašto bi se DANAŠNJA Crkva morala ispričavati zbog "grijeha" prošlosti?
Isprika bilo koje vrste i forme ne bi ništa - na povjensoj pozornici odigrano - promijenila ni za mm.
OK, osvrt s konstatacijom, možda koristeći paralelu s naknadno proglašenim a-papama - vodeći u Crkvi bi ipak trebali (mogli bi?) ne se ograditi od te prošlosti, ali smatram da kao svaki normalni građanin i vjernik - uz izraz žaljenja za učinjeno,(pogrešno, vjerojatno ili sigurno) - treba ipak "stati na loptu".
Bilo je, bilo i nikada više! I Točka!
Ostavimo prošlost povjesničarima, a svi se vratimo temi "Jesu li sve vjere jednake, jesu li sve istinite?".

Vrh

PostPostano: Čet pro 11, 2014 09:39 

the L je napisao/la:

OPET TE PITAM
JEL IMAŠ ISTA MJERILA PREMA CIVILNIM VLASTIMA?

Šta kad pogriješe današnji političari, sudovi isl.
kada nekome oduzmu neko pravo koje ima...ili kada sud osudi nevinoga itd
pa imaš na tisuće takvih primjera gdje je nevin bio pogubljen

i šta sad?
trebaju li se svako malo civilne vlasti narodu nešto posebno opravdavati i kajati?
ili, da li zbog svih tih grešaka mi moderni ljudi trebamo odbaciti civilne ustanove i poredak, jer, eto svi vidimo da taj "moderni, humani , civilizirani etc" poredak ipak često griješi!

hoćeš li ti boriti se protiv ovog civilnog poretka jer je toliko nehuman i pun pogrešaka?
evo, reci iskreno i pošteno

PS. Hoću reći KC je minimalno griješila, i griješila je barem 100 puta manje nego današnji političari!
pa ti i drugi mrzitelji KC iz 2000 godina CRKVE možete naći 2-3, ili max. 9-10 primjera pogrešnih odluka i postupaka Crkve u cijeloj njenoj povijesti
šta kažeš na to?

Vrh

PostPostano: Čet pro 11, 2014 21:46 

WikiHow je napisao/la:
Lucijan Antun je napisao/la:
Da, tome se nema što dodati niti oduzeti.
Svi pripadnici svih religija (i ateisti i agnostici) zaslužuju poštovanje kao naši bližnji i Božja stvorenja, ali ne možemo istodobno svi biti u pravu.

Nažalost, mi živimo u dobu u kojem je tolerancija važnija od istina. Svi smo mi u pravu. Ti imaš svoju istinu, a ja svoju, bitno je da se nitko ne uvrijedi. Naravno da se svi moramo poštovati, ali besmisleno je očekivati da će Crkva promijeniti mišljenje i zastupati stav da su sve vjere jednako ispravne kako ne bi nekoga slučajno uvrijedila. Ne mora čovjek biti vjernik da bi to shvatio. Pogotovo nama mladima treba vodstvo. Ponekad su nam potrebne oštre riječi i upozorenja, da nas se dobro "prodrma" i vrati na pravi put.

Zato je "Dominus Jesus" malo podebljao oštre (?!) tonove u "Nostra Aetate" - nomen est omen, što bi rekli: "Gospodin Isus" i "U naše vrijeme". Doći će sve na svoje mjesto, koliko god se neki trudili da ostanemo "u našem vremenu" pomutnje.

Ne želim reći da je Nostra Aetate uzrok pomutnje, nipošto, nego samo da postoje neki lovci u mutnome koji prenaglašavaju neke tonove, vadeći ih iz konteksta. Vidi: portal Križ Života i sl.

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Vrh

PostPostano: Pon lip 13, 2016 18:58 

Dragi moji! Vidim da se ovdje piše sve i svašta što nema veze s ovom temom, a blati našeg Gospodina i Spasitelja Isusa Krista. Ako tražite odgovore, onda ih tražite kroz molitvu i post s vjerom, i Duh Sveti će vam pomoći da dođete do odgovora koji tražite. Za mene i mog Gospodina je hram sveto mjesto i nije mjesto da bude plac!!!

Hoću još dodati da ja sigurno znam da nisu sve vjere ispravne i da su nastale za stjecanje dobitka. Ja imam jedno veliko svjedočanstvo, koje mi je došlo kao dan i znam da ima samo jedna crkva koja je istinita i nudi sve odgovore.
Žalosno je kad čujem kako se tumaći istočni grijeh u Katoličkoj crkvi, tj. da smo mi s rođenjem u grijehu, a Krščanstvo se temelji na Vjeri u Isusa Krista, i na odgovorima koje je dao.Isus je davao odgovore u prispodobama zbog Farizeja, ali je meni kristalno jasno. (Luka18:15 ) Ako se ne ponizimo poput malene djece, nećemo ući u kraljevstvo Nebesko. Djeca su anđeli i nemaju grijeha jer ne razumiju što je grijeh. Njima po tome nije potrebno krštenje ili taj obred istočnog grijeha. Zato je odraslima koji razumiju što se događa potrebno krštenje od onoga tko ima ovlast od Boga, kao što je imao Ivan krstitelj.

Vrh

PostPostano: Ned srp 31, 2016 14:16 

"Evo, grešan sam već rođen, u grijehu me zače majka moja." (Ps 51:7). Autor Psalma je prema biblijskoj predaji David, koji se sigurno nije rodio iz preljubničke niti brakolomne veze. Zašto bi onda takvo što napisao?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata