Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto svi 22, 2018 08:48

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet vel 11, 2011 09:23 

Postoje vjernici koji smatraju da je na Drugom vatikanskom koncilu relativizirano pitanje ispravnosti Kršćanske vjere. Međutim sabor je potvrdio da je jedino istinita vjera koju je sam Bog objavio ljudskome rodu a da jedina istinita religija postoji u Katoličkoj i apostolskoj Crkvi. Prema tome nema mjesta relativizaciji a ni protivljenju međureligijskom dijalogu jer on nije izjednačivanje svih religija, nego je zajedničko traženje istine i zajedničko zauzimanje za opće dobro, dakle nije protivan zadaći Crkve da naviješta.

Preporučam za pročitati osvrt patera Kowalczyk-og na Radio vatikanu http://www.radiovaticana.org/cro/Articolo.asp?c=460777

Vrh

PostPostano: Pet vel 11, 2011 18:44 

Sigurno nisu sve vjere jednake. Ne vjerujem da bi itko pametan htio obnoviti astečku pogansku religiju s obrednim žrtvovanjima ljudi. Ili možda bi?

Vrh

PostPostano: Ned vel 13, 2011 09:44 

Bernard je napisao/la:
Sigurno nisu sve vjere jednake. Ne vjerujem da bi itko pametan htio obnoviti astečku pogansku religiju s obrednim žrtvovanjima ljudi. Ili možda bi?

Možda bi trebali pitati žrtve? Ako je njima dobro, ...
Uostalom, i bombaši samoubojice imaju neku vjersku osnovu koja ih potiče na "akciju"

Vrh

PostPostano: Ned vel 13, 2011 09:55 

Davno sam gledao na televiziji nekakavu emisiju gdje su prikazali oblike posebnih prehrambenih navika ljudi.
Dakle na jednom kraju svijeta ljudi su uživali u nečemu strašno odvratnom, nazovimo to "pljesnivi sir" (ispričavam se svim ljubiteljima). Na drugom kraju svijeta ista situacija, ali s drugim jednako atraktivnim jelom kojeg ću nazvati "riblje oko".
Onda su ovima što jedu pljesnivi sir dali da kušaju riblje oko i obratno.
Naravno ljudi nisu tu odvratnu hranu mogli niti prinijeti ustima.

Sad se netko možda pita kakve to ima veze s temom?

U svakom slučaju ja ne bih mogao živjeti svoju vjeru da ne mislim da je samo moja vjera istinita. Postoje i teoretski i praktični razlozi za to, ali ne mogu sad o tome jer...

Vrh

PostPostano: Ned vel 13, 2011 16:12 

Prema Drugome vatikanskom koncilu "Katolička Crkva ne odbacuje ništa što u tim religijama ima istinita i sveta" (NA 2). To ne znači da su sve religije jednake i da je sve u njima jednako istinito, što potvrđuje i izjava Međunarodnoga teološkog povjerenstva: Katoličko je mišljenje "da nipošto nije prezir ili obezvređivanje ako katolička teologija tvrdi da sve istinito i vrijedno u drugim religijama dolazi od Krista u Duhu Svetomu: čak štoviše, to je najbolji način da kršćanstvo izrazi svoje poštovanje takvih religija" (Kršćanstvo i religije, br. 94.). Iako ostale religije i filozofije sadrže fragmente istine, no ona je u punini samo u Isusu Kristu koji je, u Duhu Svetome, jedini posrednik spasenja svih ljudi. Na tom su tragu i riječi Kongregacije za nauk vjere: "Svete knjige ostalih religija, koje uistinu hrane i nadahnjuju živote svojih sljedbenika, primaju iz Kristova otajstva one elemente dobra i milosti koji su u njima prisutni" (Dominus Iesus br. 8.).

Vrh

PostPostano: Ned vel 13, 2011 20:33 

sofi je napisao/la:
Prema Drugome vatikanskom koncilu "Katolička Crkva ne odbacuje ništa što u tim religijama ima istinita i sveta" (NA 2). To ne znači da su sve religije jednake i da je sve u njima jednako istinito, što potvrđuje i izjava Međunarodnoga teološkog povjerenstva: Katoličko je mišljenje "da nipošto nije prezir ili obezvređivanje ako katolička teologija tvrdi da sve istinito i vrijedno u drugim religijama dolazi od Krista u Duhu Svetomu: čak štoviše, to je najbolji način da kršćanstvo izrazi svoje poštovanje takvih religija" (Kršćanstvo i religije, br. 94.). Iako ostale religije i filozofije sadrže fragmente istine, no ona je u punini samo u Isusu Kristu koji je, u Duhu Svetome, jedini posrednik spasenja svih ljudi. Na tom su tragu i riječi Kongregacije za nauk vjere: "Svete knjige ostalih religija, koje uistinu hrane i nadahnjuju živote svojih sljedbenika, primaju iz Kristova otajstva one elemente dobra i milosti koji su u njima prisutni" (Dominus Iesus br. 8.).

Prema ovom tekstu, istina je u drugim vjerama ono što Kongregacija za nauk vjere kaže da istina ili...
Još kad dodamo onu "izvan Katoličke Crkve nema spasenja", onda je informacija potpuna (to možda nije rekla spomenuta kongregacija)

Vjerujem da i muslimani imaju neki dokument koji zvuči isto ovako, ali je kršćanstvo pod "ostale religije i filozofije" dok je islam subjekt (ili se piše Islam)

Vrh

PostPostano: Ned vel 13, 2011 23:13 

arsen je napisao/la:
sofi je napisao/la:

Prema ovom tekstu, istina je u drugim vjerama ono što Kongregacija za nauk vjere kaže da istina ili...
Još kad dodamo onu "izvan Katoličke Crkve nema spasenja", onda je informacija potpuna (to možda nije rekla spomenuta kongregacija)

Vjerujem da i muslimani imaju neki dokument koji zvuči isto ovako, ali je kršćanstvo pod "ostale religije i filozofije" dok je islam subjekt (ili se piše Islam)

Muslimani su tu puno manje tolerantni. Koliko ja znam, ne bave se oni previše drugim religijama. Prema muslimanskom vjerovanju svi drugi su jednostavno nevjernici i tu su isključivi: Allah o nevjernicima kaže: „Oni su poput stoke, štaviše, u još većoj su zabludi.“ (Imam Enver el-Avlaki)

Prema ovom tekstu, istina u drugim religijama je u onome što imaju zajedničko s kršćanstvom.

Vrh

PostPostano: Ned vel 13, 2011 23:27 

Ne znam da li se ovo treba pretvoriti u post o toleranciji drugih vjera, no čvrsto vjerujem da poput nas kršćana postoje i muslimani spremni na dijalog pa onda ipak vjerujem da postoji dokument koji sam spomenuo. Naravno nemam dokaza, ne da mi se ni guglati, ali čovjek od vjere i živi...

Vrh

PostPostano: Pon vel 14, 2011 08:56 

Neki jesu spremni na dijalog; bio sam na nekim skupovima gdje su sudjelovali predstavnici Islamske zajednice u Hrvatskoj i djelovali sasvim solidno. U tome su im uporište kuranski tekstovi o tome da u vjerskim stvarima ne smije biti prisile te da su kršćani i židovi "ljudi Knjige" odn. povijesne preteče muslimana u smislu da se jedini Bog (Allah) najprije objavljivao Židovima preko Muse (Mojsija), pa zatim preko Ise (Isusa), a oni koji su prihvatili Isinu poruku postali su kršćani. Mi i Židovi smo, naravno, previše toga pobrkali i pokvarili, pa je zato trebala još jedna objava preko Muhameda, koji je sve-kako kažu-postavio na svoje mjesto, pročistio i donio pravu istinu. Dakle, ipak nas načelno smatraju bližima sebi i boljima od običnih pogana ili nevjernika, ali u najboljem slučaju će u muslimanskim zemljama tražiti od nas i židova da im plaćamo porez "džizju", i pokušat će nas fino nagovoriti da postanemo muslimani. U lošijem slučaju će nas trpati u koš svih nevjernika koje treba islamizirati milom ili silom. Sve ovisi o raspoloženju njihova vodstva u nekoj konkretnoj zemlji i od procjene je li korisnije kršćane ne dirati ili dirati.

Vrh

PostPostano: Pon vel 14, 2011 20:52 

sofi je napisao/la:
Prema ovom tekstu, istina u drugim religijama je u onome što imaju zajedničko s kršćanstvom.

Da. Slijedeci logicko zakljucivanje, ako je jedna konstatacija istinita, ona iskljucuje sve druge koje se mimoilaze s njom.

Vrh

PostPostano: Sri vel 16, 2011 08:29 

Naravno da ono o tome da smo mi i Židovi "pobrkali" puno toga iz Božje objave nećete čuti na skupovima međureligijskog dijaloga niti predstavnici islama takvo što tamo spominju, ali kuranski tekstovi idu takvim shvaćanjima na ruku, to od muslimana možete čuti svako malo.

Vrh

PostPostano: Ned vel 20, 2011 13:02 

Evo što o svemu tome misli sveti franjo

http://servantsoflight.blogspot.com/2010/10/sveti-franjo-i-sultan.html

No tko zna kol'ko će link trajati pa evo većeg dijela teksta (znam da nije po pravilima, ali bit će mi oprošteno)

U jeku križarskih ratova 1219. godine, sv. Franjo Asiški je odlučio poći u misijsko putovanje u Egipat. Stigavši tamo, prošao je kroz križarske linije i došao do muslimanske teritorije. Kako je bio izvan dometa kršćana ubrzo su ga uhvatili muslimanski vojnici. Franjo je rekao vojnicima da želi sultanu propovijedati Krista. Sultan Melek el-Kamel mu je, želeći ga ismijati dopustio da uđe u njegov logor i obećao mu da će mu dopustiti da se živ vrati odakle je došao. Kada su ga doveli pred sultana Franjo je rekao: '' Mene šalje Svemogući Bog da navještajući istine Evanđelja tebi i tvome narodu pokaže put spasenja.'' I dok je propovijedao, sultanu je se Franjo svidio i dojmila ga je snaga Franjinih riječi ito tako jako da ga je pozvao da nekoliko dana boravi kod njega.
Franjo je sultanu ponudio da ispitaju čija je vjera prava, odnosno da zapale veliku vatru i obojica uđu nju, a onaj ko izađe nepovrijeđen glasnik je pravoga Boga i prave vjere. Kada sultan ni na to nije pristao, sv. Franjo mu je predložio da, umjesto sultana, s njim u vatru uđe neki od imama ili bilo ko koga sultan odabere, ali sultan pokolebane vjere nije pristao ni na to.
Kako sultan nije bio voljan dopustiti taj pokus sa vatrom, sv. Franjo je zamolio dopuštenje da ih napusti. Sultan je, iako ismijan, ispoštovao svoju riječ i dao nalog da Franju sprovedu do kršćanskih utvrda.

Vrh

PostPostano: Uto stu 05, 2013 18:21 

Papa Benedikt XVI. je ispravno upozorio na opasnost relativizma koji se uvukao u sve pore zapadnog društva. Istina je samo jedna i istina je po svojoj prirodi isključiva. Kršćaninu mora biti jasno da je samo Krist put, istina i život, i nema istine izvan njega. To je On sam za sebe tvrdio i nije ostavio nikakve druge mogućnosti. Kad bi postojala druga mogućnost, ne bi bila potrebna Njegova žrtva na križu, na Kalvariji.

Vrh

PostPostano: Sri stu 06, 2013 15:40 

WikiHow je napisao/la:
Papa Benedikt XVI. je ispravno upozorio na opasnost relativizma koji se uvukao u sve pore zapadnog društva. Istina je samo jedna i istina je po svojoj prirodi isključiva. Kršćaninu mora biti jasno da je samo Krist put, istina i život, i nema istine izvan njega. To je On sam za sebe tvrdio i nije ostavio nikakve druge mogućnosti. Kad bi postojala druga mogućnost, ne bi bila potrebna Njegova žrtva na križu, na Kalvariji.

Da, tome se nema što dodati niti oduzeti.
Svi pripadnici svih religija (i ateisti i agnostici) zaslužuju poštovanje kao naši bližnji i Božja stvorenja, ali ne možemo istodobno svi biti u pravu.

Vrh

PostPostano: Sri stu 06, 2013 22:10 

Lucijan Antun je napisao/la:
Da, tome se nema što dodati niti oduzeti.
Svi pripadnici svih religija (i ateisti i agnostici) zaslužuju poštovanje kao naši bližnji i Božja stvorenja, ali ne možemo istodobno svi biti u pravu.

Nažalost, mi živimo u dobu u kojem je tolerancija važnija od istina. Svi smo mi u pravu. Ti imaš svoju istinu, a ja svoju, bitno je da se nitko ne uvrijedi. Naravno da se svi moramo poštovati, ali besmisleno je očekivati da će Crkva promijeniti mišljenje i zastupati stav da su sve vjere jednako ispravne kako ne bi nekoga slučajno uvrijedila. Ne mora čovjek biti vjernik da bi to shvatio. Pogotovo nama mladima treba vodstvo. Ponekad su nam potrebne oštre riječi i upozorenja, da nas se dobro "prodrma" i vrati na pravi put.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata