Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon stu 19, 2018 14:25

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 271 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon tra 20, 2015 13:15 

sara je napisao/la:
Tebi je, cijelo vrijeme, JA u prvom planu. Pa, je li ti stvarno vjeruješ da ti možeš jedini prosuđivati što je istinito i Bogu ugodno i stavljati sebe kao mjerilo stvari?! - u pitanju ispovijedi, euharistije, celibata i sto drugih ti svoje mišljenje stavljaš kao mjerilo - halo, čovječe, spusti se na zemlju!

A što bih trebao?Misliti svojom ili tuđom glavom?

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2015 13:17 

teo je napisao/la:
ja vjerujem suprotno od toga znači -ja tako mislim,imam pravo misliti i za to mi Bog neće suditi :)) Pa 100 ljudi različito misle i misle da imaju pravo misliti i po tebi Bog neće nikoga suditi -znači svi idu u raj nitko neće biti osuđen

Dakle,tebi netko treba reći,,što je istina a što nije.Ti si u svemu tome,pasivni promatrač?

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2015 18:00 

patriot_1 je napisao/la:

Jedno je misliti svojom glavom, a nešto sasvim drugo je sebe činiti mjerilom stvari. Ovo drugo vrlo lako teži prema oholosti.

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2015 20:46 

patriot_1 je napisao/la:
Ja slijedim ono kristovo,,"Tjelo je moje pravo jelo!"
"I krv je moja pravo piće!"

Misliš li tu na svoje tijelo ili na nečije drugo tijelo. Nisam te razumio.

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 11:38 

toni1 je napisao/la:

Misliš li tu na svoje tijelo ili na nečije drugo tijelo. Nisam te razumio.

Nvjerovatno je da nisi razumio,to je Isus izgovorio kad je objasnio Euharistiju!Što je ona!

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 11:49 

sara je napisao/la:
Jedno je misliti svojom glavom, a nešto sasvim drugo je sebe činiti mjerilom stvari. Ovo drugo vrlo lako teži prema oholosti.

Ajmo ovako,u usporedbama govoriti(Isus je to često činio).
Da sam npr. clan crkve protestantske ,pokret vjere ili evanđelje prosperiteta,koji uče slično a to je da dobar kršćanin mora biti zdrav i bogat a ja čitam Pavlov životopis kako je bio i gladan i gol i bos i u čestim bolestima,kako je stradavao i uopće nije bio bogat,odbijam poslušnost takvoj nauci jer mi zdrav razum govori da je to nerazumno,jesam li ohol ako se bunim protiv toga?
Ili da sam živio u doba kad je crkva Katolička prodavala oprost grijeha za novac i pobunio se protiv te nauke jer je stupidna,jesam li ohol?

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 14:50 

patriot_1 je napisao/la:
Nvjerovatno je da nisi razumio,to je Isus izgovorio kad je objasnio Euharistiju!Što je ona!

Pa objasni mi. Što je Euharistija ?

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 16:57 

patriot_1 je napisao/la:
Da sam npr. clan crkve protestantske ,pokret vjere ili evanđelje prosperiteta,koji uče slično a to je da dobar kršćanin mora biti zdrav i bogat a ja čitam Pavlov životopis kako je bio i gladan i gol i bos i u čestim bolestima,kako je stradavao i uopće nije bio bogat,odbijam poslušnost takvoj nauci jer mi zdrav razum govori da je to nerazumno,jesam li ohol ako se bunim protiv toga?
Ili da sam živio u doba kad je crkva Katolička prodavala oprost grijeha za novac i pobunio se protiv te nauke jer je stupidna,jesam li ohol?

A vidi, najuređenije europske države su upravo sa protestantskom većinom. Jedina iznimka je Austrija. Tako da taj nauk ima svoj zašto.

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 19:12 

toni1 je napisao/la:

Pa objasni mi. Što je Euharistija ?

Objasnit će ti Isus:
"Zaista, zaista, kažem vam, ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nećete imati života u sebi. Tko jede tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni. I ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. Tijelo je moje pravo jelo i krv je moja pravo piće. Tko jede tijelo moje i pije krv moju, ostaje u meni i ja u njemu.« (Iv 6,53-56)

Dakle,,,.pravo jelo i pravo piće!Ovako se to može razumiti!Ja tako razumim!

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 21:54 

Znači ti jedeš pravo Isusovo tijelo. Ono kad svećenik tj. Krist na sv. Misi govori: Uzmite i jedite ovo je moje Tijelo... Pa kruh postaje tijelo Kristovo. Na to si mislio?

Vrh

PostPostano: Sri tra 22, 2015 08:59 

toni1 je napisao/la:
Znači ti jedeš pravo Isusovo tijelo. Ono kad svećenik tj. Krist na sv. Misi govori: Uzmite i jedite ovo je moje Tijelo... Pa kruh postaje tijelo Kristovo. Na to si mislio?

Nije teško shvatiti što znači:"Tjelo je moje pravo jelo!"

Vrh

PostPostano: Sri tra 22, 2015 13:13 

Nije teško shvatiti, problem je povjerovati da se u onom komadiću posvećenog kruha nalazi Isus Krist;tijelom i krvlju,dušom i božanstvom. Znaš kako je jednom Isus rekao da ako ne vjeruju njemu da vjeruju njegovim djelima. To ti je isto kod Euharistije. Ne vidiš Krista ,ali djela koja čini u tebi su fantastična.

Vrh

PostPostano: Sri tra 22, 2015 21:28 

patriot_1 je napisao/la:

"Nitko neka se ne vara. Ako tko misli da je mudar među vama na ovome svijetu, neka bude lud da bude mudar. Jer mudrost ovoga svijeta ludost je pred Bogom. Ta pisano je: On hvata mudre u njihovu lukavstvu. I opet: Gospodin poznaje namisli mudrih, one su isprazne."

Poslije ovoga, ti odluči sam čijom ćeš glavom misliti. Sve ovisi na kojem temelju zidaš.

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Vrh

PostPostano: Sri tra 22, 2015 21:32 

patriot_1 je napisao/la:

Ali stvar je u tome da protestanti odbacuju puno više od prodaje indulgencija (za koje ja ne mislim da su bile same po sebi loše, ali otom-potom).

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Vrh

PostPostano: Sri tra 22, 2015 21:42 

enigmus je napisao/la:

A vidi, najuređenije europske države su upravo sa protestantskom većinom. Jedina iznimka je Austrija. Tako da taj nauk ima svoj zašto.

Protestantizam je puno širi pojam od evanđelja prosperiteta - protestantizam u zemljama koje spominješ ne prihvaća evanđelje prosperiteta. U stvari, njegova tiranija uspjeha kao kriterija uopće nije spojiva s Evanđeljem, prije bi se uklopila u teologiju 3. rajha. Evanđelje prosperiteta ima sljedbenike uglavnom u SAD, a pojavilo se relativno nedavno, prije par desetljeća.

Sigurno je protestantska etika doprinijela prosperitetu tih evropskih zemalja i Sjeverne Amerike, ali nije uvijek bilo tako: u prvim stoljećima protestantizma Venecija, Firenza, Flandrija i Češka npr. bile su puno naprednije od Skandinavije. Kad bi se uspjeh zemlje uzeo za kriterij procjenjivanja religije, onda bi anglikanizam bio najbolji kandidat za "pravu vjeru", ali kako bi se onda objasnilo bijedno stanje anglikanizma u engleskoj danas; a to isto vrijedi i za nizozemsku, dansku, švedsku i norvešku crkvu, kao i za KC u Austriji (a i u Belgiji i Češkoj).

Jedini nauk koji u tome što ti navodiš ima svoj zašto je onaj Hegelov/Marxov o prelasku kvantiteta u novi kvalitet.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 271 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata