Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon kol 20, 2018 17:58

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 115 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet vel 20, 2015 22:29 

SlijepiPutnik je napisao/la:
Priznati svoju gresnost, znaci preuzeti odgovornost pred Bogom za ono sto smo mi stvarno ucinili. Cak ni pred ljudima ne mozemo biti odgovorni za tudje postupke, osim kada nad drugima imamo poziciju autoriteta (npr. majka odgovorna za svoje dijete).

Isus kaze kako "ne trebaju zdravi lijecnika, nego bolesni" i kako "ne dodjoh zvati pravednike, vec gresnike".

Tako na ispovjed idu oni koji su svjesni da su gresnici i u ispovjedi od Boga traze oprostenje, ali i obecavaju kako nece vise ciniti iste pogreske.

Jer onaj komu je vise oprosteno, vise ljubi onoga koji mu oprasta. Pogledaj, za oprostenje je potrebna ljubav. Bas nikada, tvoji bliznji ti ne bi oprostili pogreske, a da te ne vole. Tako je pravedno da i mi volimo one koji nam oprastaju....pa je po istoj pravdi da volimo (bez uvjeta) i Boga koji nam oprasta nase grijehe, bezuvjetno. Jedino sto trazi je nase priznanje.

Znam biti ce tesko i misli ce ti salijetati tisucu izgovora, ali neka te k cilju vodi onaj odgovor: ja sam Boga povrijedila idem mu to i priznati...jer Bog je moj otac i Bog je ljubav.
A na to Bog odgovara (Mt 7, 9-11): "Tko ce od vas sinu svojemu dati kamen, ako ga zamoli kruha. Ili tko ce mu dati zmiju, ako zamoli ribu? Kad dakle vi, koji ste zli, znate dobre dare davati djeci svojoj, koliko ce vise Otac vas nebeski dati dobra onima, koji ga za to mole!"

Vec danas Bogu zahvali, za ono sto ces sutra dobiti... :DD

Jako dobro rečeno!

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 22:41 

Filip je napisao/la:
Meni se to više čini kao svojevrsno vrbovanje maskirano u poklon.
Ja bih joj zahvalio, rekao da sam taj poklon upravo i doživio kao vrbovanje i da želim da ga primi nazad.
Kratko, jasno i prije svega iskreno.
Zna da si katolik, zna da nemaš nikakvih dvojbi niti planiraš napustiti Crkvu, a ipak ti daje takav dar. Za koji, siguran sam, isto zna da se razlikuje od katoličke Biblije.
Koliko ti je ta osoba zaista prijateljica?
Možda da joj uzvratiš isto tako prikladnim darom - recimo kakvom finom slikom Blažene Djevice Marije? Pa vidiš reakcije.

Ili ipak ne, bolje ona prva verzija. Popričaj s njom i vrati joj dar.

Filipe,razbacivaš se sa savjetima a neznaš ništa konkretno!
Ja sam Protestant,i mi nemamo nikakvu drugu Bibliju i drugčiju!Imaju Jehovni Svjedoci malo izmjenjenu(ali nije to baš malo) no mi njih kao ni vi ne smatramo Kršćanima jer ne vjeruju da je Isus Bog!Ja npr čitam Bibliju godinama koju je izdala Katolička crkva,Novi Zavjet čitam(smatram ga najboljim prevodom)Duda-Fućak!Prevod.
Ono što je različito su nekoliko knjiga Deuteronomskih,npr Makabejci,Judita , Tobija i sl.
Protestanti ih ne smatraju kanonskima.A neš ti problema.Ja ih imam u Bibliji,ne smetaju mi,no ne čitam ih toliko(s guštom) kao ostale.
Dakle,u čemu je problem?Zašto bi trebala ova osoba tu Bibliju vratit?Jer možda je potpuno ista,sa deuterokanonskim knjigama!

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 22:44 

airjaws je napisao/la:
u protestantskoj su izbacene neke knjige ili obrnuto. a ima sitnih razlike, recimo deset bozjih zapovijedi je nesto sitno razlicito, itd.

Kod Jehovnih Svjedoka nešto I kod Adventista(Subota) al kod ostalih Protestanata(90% nijh) sve je isto!
Nema straha!Čitaj!

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 22:47 

skolastika je napisao/la:
A sve bijaše počelo kao samo eto da se dođe vidjeti kako se pjeva i propovijeda nekim novim stilom.
Ali kad uši bijahu pomilovane zdravljem i bogatstvom, pa kad osobne grijehe nazvaše grijesima predaka, pa kad više ništa nisi sam odgovoran nego svi tvoji katolički predci idolopoklonici koji su ti natovarili prokletstvo, pa kad se možeš više puta ženiti, eee onda više nije u pitanju malo pjevanja i pokoja različita riječ u bibliji. Nikome ne bih poželjela ovakvo iskustvo s bližnjima jer to prerasta u teror i horor. Tragajaći za odgovorima kako se postaviti prema tom problemu, prije nekoliko godina sam i naišla na ovaj forum.

Unas u Hrvatskoj,obiteljsko stablo tj. grijeh predaka vise forsiraju neki katolički karizmatici nego Protestanti!

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 22:50 

Lucijan Antun je napisao/la:
"Milosti puna" i "Milošću obilno obdarena" - nije velika razlika, samo protestanti se žele malo odmaknuti od našeg karakterističnog izraza za Mariju koja je puna milosti od začeća, jer je Bog providio da se rodi bezgriješna. Protestanti žele naglasiti Boga kao Onog po kojemu Marija ima svu milost.
Što se tiče poklonjene Biblije, ne znam...možeš je dati svećeniku, možeš je imati kod sebe u polici ako ne želiš povrijediti svoju kolegicu, ali u tom slučaju je dobro da nabaviš i prijevod Biblije kojeg odobrava Katolička Crkva. Možda najbolje prijevod Kršćanske sadašnjosti. Ja imam doma nekoliko Biblija, dvije naše, jednu protestantsku, jedan strani ekumenski prijevod (ali su ga protestanti započeli, pa nema deuterokanonskih knjiga), i ništa mi ne smetaju.

Imaš ih na polici ili ih čitaš?

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 22:52 

airjaws je napisao/la:
znaci sta vratim li dam katolickom sveceniku?

Vratit će ti ju natrag i reći"Čitaj to i uživaj"
Osim ako nije prevod Jehovnih Svjedoka(u što sumnjam jer oni su manjina,,mala mala)!

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 23:04 

Nick994 je napisao/la:
Veliki pozdrav svima,

Nov sam na forumu i pre svega zeleo bih da kazem kako su mi teme na ovom forumu jako zanimljive, volim citati razlicita misljenja ljudi i razmisljati o njima, tako da svaka cast sto pruzate svakom coveku da vidi posmatranje odredjene teme sa razlicitih aspekata. O ovome sto ja zelim pitati sam jako malo nasao i nije mi najjasnije. Mislim da bi trebalo najpre da vas upoznam sa mojim slucajem. Imam 19 godina, roditelji su mi pravoslavci, ali oboje iz mesanih brakova, pa su odrasli u obe vere, te je takav slucaj i sa mnom. Svake godine slavimo oba Bozica, oba Usrksa, ali ja sve vise kako vreme prolazi, sam razocaran u pravoslavlje, konkretno u Srpsku pravoslavnu crkvu (u daljem tekstu SPC). Zasto sam razocaran u SPC? Pre svega zbog velikog povezivanja nacije sa verom, sto je kod katolika manje izrazeno, jer su svi povezani na celu sa Papom. Takodje sam primetio da pravoslavci mnogo vise kritikuju katolicanstvo nego obrnuto. Isao sam na pravoslavnu veronauku, i bukvalno su nam kao deci u osnovnoj skoli ispirali mozak kako Katolicka crkva naplacuje oprostaj grehova, kako je to nedopustivo, i govorili nam o raznim prelazima Nemaca u pravoslavlje, i bukvalno govorili da je to "prava vera". Kako sam odrastao, poceo sam da se odaljujem od te crkve, prestao sam ici u crkvu kao ranije, jer mi je zaista dosta razmisljanja da su samo Srbi pravoslavci, a ja za sebe ne mogu reci da sam Srbin, daleko od toga, cak moj deda (tatin tata) je bio katolik, pa je i to razlog zasto bih presao, da povratim pravilno nasledjivanje vere. Ne svidjaju mi se izjave patrijarha i mitropolita, crkva siri mrznju prema razlicitosti i to se vidi,a ja definitivno nisam tako vaspitavan. Vec sam poceo otvoreno pred ostalima da naginjem katolicanstvu, cak imam i druga koji razmislja slicno kao i ja, uglavnom su razlozi da povratimo veru u kojoj smo trebali odrasti, ali kao sto sam naveo ja imam jos dosta razloga zasto bih ovo uradio. Ove godine punim 20 godina i voleo bih da ovim cinom zapocnem svoj zivot od pocetka, naravno svaka vera ima veoma produhovljene ljude, pa i pravoslavlje, ali kada vec patrijarh predstavlja primer vernika, koji siri mrznju prema npr. ljudima druge seksualne pripadnosti, a malo skrivenije i vernicima drugih vera, ja ne zelim biti takav vernik, niti da mi je on primer. Nadam se da ste shvatili sta zelim reci, pa bih vas zamolio, ukoliko neko zna, kakav je postupak prelaska iz pravoslavlja u katolicanstvo, citao sam da se ne moram opet krstiti i da se priznaje pravoslavno krstenje, ali nikako ne mogu naci tacno sta treba da uradim, odakle da krenem, samo pise da je to neki administrativni posao uglavnom, dok za prelazak u pravoslavlje ima citava rasprava na forumima, zato mi je potrebna vasa pomoc! :)

Ma tebi je najbolje da pređeš među nas,Protestante!
Kod nas ima i Hrvata i Srba u istoj crkvi,nacija nam je manje bitna!
Ha Ha,,zezam se malo iako sam istinu napisao glede nas!Što se tiče nacije,najviše je Hrvata ali ima i svih drugih!
Pravoslavlje je definitivno,po duhovnosti ,nekoliko stepenica ispod katolicizma!Čast iznimkama!<<<<čovjek ti dobro reče,odi u Katoličku crkvu,razgovaraj sa svećenikom I ŽIVI!

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 23:08 

Luka123 je napisao/la:
Još jednom hvala Vam puno.... Borit ću se protiv toga uz Vašu pomoć!! Hvala vam... Ali ponekad je to jace od mene, ponekad to radim nesvjesno....
A jesu li mokri snovi takoder grijeh??

Ma nije to niš strašno,po mom mišljenju,ni masturbacija ni snovi!Dobro je tko može bez masturbacije, ali ako Isus oprašta bludnici(što je puno gore od masturbacije) kako nebi tebi?

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 23:14 

Braslav je napisao/la:
Koji je katolički odgovor na strahote koje su zapisane u Bibliji, a pripisane su Bogu? Npr...

https://www.youtube.com/watch?v=RT8WATQ ... A2CD25205D

Znam da postoji teološki odgovor. :)

Umjesto ovog pamfleta,daj ti svoje mišljenje,svoj stav,što te muči,zašto misliš da bi Bog mogao biti zao?
Neki primjer.Studirao sam par godina Katoličku teologiju,jednu godinu Protestantsku,mislim da ti bar djelomični odgovor mogu dati!

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 23:17 
Administrator

Patriot_1, molim te da pročitaš pravila foruma:
viewtopic.php?f=2&t=64

Te posebno pravila na podforumu "Odgovori":
viewtopic.php?f=1&t=126

Postovi sa podforuma "Odgovori" su ti prebačeni na ovu temu, a općenito misionarenje je ovdje strogo zabranjeno.

Vrh

PostPostano: Pet vel 20, 2015 23:25 

Giovi je napisao/la:
Beren je napisao/la:
Ako imaš kakvih pitanja - bilo konkretnih u vezi postupka katekumenata, bilo doktrinarnih u smislu pojašnjenja nekih elemenata katoličke vjere, slobodno mi se obrati na e-mail: lucas.ioannes@gmail.com . Bit će mi čast i zadovoljstvo pomoći ti na tvom putu.

Ne preporučam nikako postavljati takva općenita pitanja nekome na e-mail, kada smo na forumu "Katolički odgovori" gdje se pitanja o katoličkoj vjeri postavljaju javno i odgovore na njih svi mogu vidjeti. Nema potrebe što skrivati, "Niti se užiže svjetiljka da se stavi pod posudu, nego na svijećnjak da svijetli svima u kući."(Mt 5,15)

Leja, tvoj post je nedorečen, jer istina je da onaj tko prelazi sa islama na kršćanstvo može biti prezren i odbačen i od vlastite obitelji, na to treba upozoriti, ali to ne umanjuje niti sprečava potrebu za traženjem Kraljevstva Božjeg:
"Kraljevstvo je nebesko kao kad je blago skriveno na njivi: čovjek ga pronađe, sakrije, sav radostan ode, proda sve što ima i kupi tu njivu."(Mt 13,44)

Kod tog traženja preporučam najprije čitati Bibliju - za početak jedno od evanđelja.
http://biblija.ks.hr/knjiga.aspx?g=47

Prijatelju,mogao si dodati da može biti i ubijen!
No ima onih koji prelaze na kršćanstvo bez obzira što će ih to koštati!Ima I obratnih slučajeva (Tyson,Casius Clay, i slični).
Umar Mulinde npr. je prešao na Kršćanstvo iako je bio mrzitelj Kršćana I Židova,muslimani su mu za osvetu bacilli kiselinu u lice,sad ima masku(dat ću link) ali on je doživio da mu se Krist osobno objavio kao Mesija I zato je prešao na kršćanstvo!
Idem nać link.

Vrh

PostPostano: Sub vel 21, 2015 00:18 

Giovi je napisao/la:
Patriot_1, molim te da pročitaš pravila foruma:
viewtopic.php?f=2&t=64

Te posebno pravila na podforumu "Odgovori":
viewtopic.php?f=1&t=126

Postovi sa podforuma "Odgovori" su ti prebačeni na ovu temu, a općenito misionarenje je ovdje strogo zabranjeno.

Misionarenje?
Jesam li misionario,,,ili odgovarao?
Nisam pročitao pravila,,sorry,sutra ću!
Al mi se sviđa forum,jedan od boljih na kojima sam bio!
Poz

Vrh

PostPostano: Sub vel 21, 2015 11:32 

EDIT: prebačen post sa druge teme

sneni je napisao/la:

Jako zanimljivo,o Papi Franji govore katolički i Protestantski teolozi:
https://www.youtube.com/watch?v=IHoIloZO0uo

Vrh

PostPostano: Sub vel 21, 2015 12:38 
Administrator

Kako je ovo katolički forum, na pitanja forumaša koji traže odgovore ne mogu odgovarati oni koji nisu katolici, nije zanimljivo mišljenje nekatolika nego katolički odgovor na životna pitanja.

Vrh

PostPostano: Sub vel 21, 2015 12:44 

Giovi je napisao/la:
Kako je ovo katolički forum, na pitanja forumaša koji traže odgovore ne mogu odgovarati oni koji nisu katolici, nije zanimljivo mišljenje nekatolika nego katolički odgovor na životna pitanja.

Ok,to poštivam,ako se radi o pitanjima vezanima uz crkvu i njeno učenje,ali ako se radi o Bogu i vjeri općenito,pa i o Bibliji mišljenja sam da na to može odgovarati svaki kršćanin.No,ako se neki katolik ne slaže sa odgovorom,neka da ispravku!Uostalom,većina toga nam je isto!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 115 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata