Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto kol 21, 2018 05:36

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 115 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri ožu 25, 2015 14:39 

patriot_1 je napisao/la:
U Srednjem vijeku Rimo-katolička crkva je bila najveća politička i vjerska sila tog vremena. Utjecaj na društveni život je bio velik, pod njenim vodstvom došlo je do mnogih promjena u životu ljudi onoga vremena. Bilo je to vrijeme koje je donosilo odrađeni napredak vrijeme budući su se razvijali univerziteti i umjetnost, uglavnom pod patronatom Crkve, ali bilo je to i vrijeme mnogih kontaverzi u njoj. Rimska kurija je prerasla u veliku instituciju koja je imala ogroman politički, ekonomski i vojni utjecaj. Bilo je to vrijeme skolasticizma, gotičke arhitekture ali i križarskih vojni, šizme papinstva i nastanka nekoliko papa te mnoge amoralnosti u institucionaliziranoj Crkvi. Papinstvo je bilo u izrazito velikoj krizi tako je jedno vrijeme bilo dvoje, a kraće čak tri Pape, a Pape su stolovale u Avigonu 122 g. U papinstvu onog vremena, što ne znači nužno da su sve pape bili takovi, bilo je mnogo amoralnosti i srebroljublja. Tako je Inocent VII. (1484.-1492.) imao vanbračnu djecu, a Alexandar VI. (1492.-1503.) koje mu je bilo ime Rodrigo Borga postao je poznat kao jedan od najraskalašenijih Papa tog vremena ali i uopće. Njegova skandaloznost očitovala se je i u činjenici da je tijekom skoba s Francuzima u pomoć pozvao Turskog sultana što je pored svega dodalo «ulje na vatru» zbog činjenice da je za pomoć u sukobu s kršćanskom subraćom pozvao pozivao u pomoć «neznabošca». Ovakvi ali i primjeri Lav X. koji je imao slogan «Bog nam je dao papinstvo – uživajmo!», te je 1517. uveo nauk o kupnji oprosta stvaralo je prostor ali i poticalo nezadovoljnike, iskrene vjernike, ali i razne hohštaplere da počnu razmišljati o mogućoj izmjeni do tada stoljetnog uvriježenog društvenog sustava.
C/P

dakle, tu si ocrnio spomenute pape te se stječe dojam da su bili ništa drugo doli demoni na zemlji. Niti su pobožni kršćani bili bezgrešni, niti su gore spomenute pape bili demoni. :wink:
No, ono što mene isto pati jest:
patriot1 je napisao/la:
Ma daj ne laži na tako primitivan i pokvaren način!I bezobrazan!
Gdje sam ja napisao da istu vode demoni?

a što je najgore, nisam to ni napisao nego sam napisao točno ovako:
Crni Barun je napisao/la:
Kako je moguće da KC koju su po tvome vodili maltene demoni koji u sebi nemaju ništ dobra, uspjela dogurati do danas?

nadam se da ne znaš što znači "maltene" jer u protivnom mogu konstatirati samo da si ili zlonamjeran, ili si nehajno propustio pročitati moj upis s razumijevanjem.

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 26, 2015 12:26 

Biti pokvaren i zao nije isto što i biti demonom opsjednut!
A bilo je I TAKVIH Papa.A možda i opsjednutih!Ako je netko bio Papa a imao djete sa vlastitom kćerkom ili iskopao kosti Pape predhodnog i javno ih spalio,onda je to vise od zlog čovjeka!
A laž je lukavo pokušana s tvoje strane biti progurana.Jar ispada da sam napisao da su svi Pape bili takvi!No oni su iznimke.Bilo je i dobrih Papa,više od ovih moralnih nakaza!
Npr,nekima svećenicima i biskupima je dokazano da su bili pedofili!Dali su to samo zli ljudi ili opsjednuti?Isus je rekao da će se u crkvu uvući vuci u ovčjem runu koji neće štediti stada!Tih vukova ima i u Pravoslavnoj i u Protestantskoj crkvi!Ti nanose vise štete crkvi nego svi ateisti zajedno!

Vrh

PostPostano: Čet ožu 26, 2015 14:33 

patriot_1 je napisao/la:
A bilo je I TAKVIH Papa.A možda i opsjednutih!Ako je netko bio Papa a imao djete sa vlastitom kćerkom ili iskopao kosti Pape predhodnog i javno ih spalio,onda je to vise od zlog čovjeka!
A laž je lukavo pokušana s tvoje strane biti progurana.Jar ispada da sam napisao da su svi Pape bili takvi!No oni su iznimke.Bilo je i dobrih Papa,više od ovih moralnih nakaza!
Npr,nekima svećenicima i biskupima je dokazano da su bili pedofili!Dali su to samo zli ljudi ili opsjednuti?Isus je rekao da će se u crkvu uvući vuci u ovčjem runu koji neće štediti stada!Tih vukova ima i u Pravoslavnoj i u Protestantskoj crkvi!Ti nanose vise štete crkvi nego svi ateisti zajedno!

Svi koji javno govore jedno, uče dobroti, upućuju na dobro, a u tajnosti čine sve što ne valja, čine štetu svakoj zajednici kojoj pripadaju.
Sve su to notorne činjenice, utjecaj zloga, ljudski pad u grijeh!
Zašto je do toga došlo?
Zato jer nismo ponizni, ne ljubimo i oholi smo. Slušamo zloga i ne koristimo moćno oružje molitve i sakramenata koje zli ne može nikada i neće poraziti.
Ugledajmo se u malene i pođimo Isusu!

Vrh

PostPostano: Pet ožu 27, 2015 01:04 

patriot_1 je napisao/la:

Dragi moj patriote, trebao bi ti malo pažljivije čitati što ja pišem. Jer da pažljivije čitaš, vidio bi da koristim riječi "maltene", "stječe se dojam" i sl., a time je jasno da ti ukazujem na tvoj problem komunikacije i po mogućnosti krive stavove, a ti mene optužuješ da "lažem".
E, pa...ako tu netko laže, onda lažeš ti kada kažeš da lažem. S obzirom da je sotona otac svih laži, onda bolje da se maknem jer ima tko se i za takve pobrine. :wink:

Sretno u protestantskom offtopičarenju! :))

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 27, 2015 11:12 

Crni čovječe,,ha ha ,mala šala,došlo je do nesporazuma,nemam ja lose mišljenje o crnom barunu ali katkad možemo ići I na nož!U jednoj obitelji dođe do svađe,i ponekad dobro je da je tako,ako izglade nesporazum,postanu bliskiji!
Bog te blagoslovio!

Vrh

PostPostano: Sub tra 11, 2015 16:29 

patriot_1 je napisao/la:
alojzije je napisao/la:
Nije sv. Pavao bezveze pisao upute , ali na kraju kaže ,... ako je kom do prepirke mi takva običaja nemamo . Čuj svato će za svoje odgovarati kako za oblačenje tako i za ponašanje. A stvarno dolaženje u crkvu u tajicama minicama i prozirnim bluzicama nije dolično svetog mjesta.

Slažem se,ali nekima smetaju hlaće na ženi a toliko su plitki da neznaju da je Isus nosio haljinu! :DD

Ima gorih stvari. Primjerice, neke protestantske denominacije (čak i neke baptističke, ali ne u Hrvatskoj koliko znam) smatraju da se tijekom pričesti (odn. kod vas Gospodnje večere, iako to nije baš isto s našom euharistijom) ne smije uzimati vino kao Krv Kristova, nego grožđani sok. Isto vjeruju adventisti. To je mnogo teži problem u zajedništvu nego žensko odijevanje.

Vrh

PostPostano: Sub tra 11, 2015 19:42 

Lucijan Antun]

Da,po njima je konzumacija alkohola grijeh!Svaka,pa I na Gospodnjoj večeri!
Ima tu jedna zanimljivost,oni(obični vjernici , ne pastori) ipa nešto uzimaju.Katolici vino ne uopće osim svećenika.Koliko je to onda,euharistija kakvu je Gospod Isus ustanovio?

Vrh

PostPostano: Ned tra 12, 2015 18:33 

Ima čak i jedno važnije pitanje: što je to zapravo euharistija? Samo spomen čin Isusove smrti ili nešto više od toga? U Novome zavjetu govori se o euharistiji na više mjesta i iz više perspektiva, ne samo iz perspektive Posljednje večere.
Međutim, prije nego što krenemo s time, moram te upitati jednu prevažnu stvar i molim te da mi odgovoriš, jer o tome ovisi daljnja rasprava:
Što se u baptističkim i drugim protestantskim zajednicama radi nakon bogoslužja s komadima kruha preostalim od Gospodnje večere koje nitko nije uzeo i koje su ostale viškom? Pohranjuju li se negdje?

Vrh

PostPostano: Ned tra 12, 2015 21:27 

Pa to je kruh!Zašto bi se pohranjivalo?Neki ga pojedu!Uostalom,posljednja večera je prva euharistija.Zar misliš da su baš svaki komadić pojeli učenici?

Ali nisi mi odgovorio na pitanje,svugdje se spominje kruh i VINO kad se radi o euharistiji!Zašto vam je vino zabranjeno?

Vrh

PostPostano: Ned tra 12, 2015 21:39 

patriot_1 je napisao/la:
Pa to je kruh!Zašto bi se pohranjivalo?Neki ga pojedu!Uostalom,posljednja večera je prva euharistija.Zar misliš da su baš svaki komadić pojeli učenici?

Ali nisi mi odgovorio na pitanje,svugdje se spominje kruh i VINO kad se radi o euharistiji!Zašto vam je vino zabranjeno?

Nisi li ti rekao da si bio katolik?! Pa je li moguće da osnovne stvari ne znaš?

Vrh

PostPostano: Ned tra 12, 2015 21:56 

sara

"Nisi li ti rekao da si bio katolik?! Pa je li moguće da osnovne stvari ne znaš?"

patriot:

Kako bih mogao znati ako sam u crkvu prestao ići kao teenager?
Ja sam pitao,gdje je tu logika i slijeđenje Kristova i Apostolskog naučavanja?

Vrh

PostPostano: Ned tra 12, 2015 21:59 

Isus na posljednjoj večeri – : “Ovo je tijelo moje koje se za vas predaje”, a nad vinom: “Ovo je krv moja koja se za vas prolijeva”, dodajući nad oboma kao jednim činom: “Ovo činite meni na spomen !”

Dakle,?

Vrh

PostPostano: Pon tra 13, 2015 05:37 

patriot_1 je napisao/la:
sara

"Nisi li ti rekao da si bio katolik?! Pa je li moguće da osnovne stvari ne znaš?"

patriot:

Kako bih mogao znati ako sam u crkvu prestao ići kao teenager?
Ja sam pitao,gdje je tu logika i slijeđenje Kristova i Apostolskog naučavanja?

Lijepo, do tada si te stvari trebao naučiti.

Vrh

PostPostano: Pon tra 13, 2015 07:41 

patriot_1 je napisao/la:

Ili neka ga nakon bogoslužja bace u smeće! Pouzdano to znam-moja žena i drugi vjerodostojni ljudi vidjeli su to na vlastite oči. Bacanje kruhova u smeće. Baš lijepo!
Adventisti pretekle komadiće kruha barem spale.

Vrh

PostPostano: Pon tra 13, 2015 08:08 

patriot_1 je napisao/la:
Isus na posljednjoj večeri – : “Ovo je tijelo moje koje se za vas predaje”, a nad vinom: “Ovo je krv moja koja se za vas prolijeva”, dodajući nad oboma kao jednim činom: “Ovo činite meni na spomen !”

Dakle,?

Ako ćemo Isusa doslovno shvatiti, tada je riječ o jednom i drugom: istodobno o spomen činu i o njegovom Tijelu prisutnom pod prilikama kruha i vina. Jedno i drugo. Pavao to sasvim jasno potvrđuje u 1 Kor 10:17, a još više u 1 Kor 11:23-30. Ukratko: "Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. (podebljao Lucijan). Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela. "
Možda ne znaš da je upravo radi pitanja euharistije nastao najteži raskol u protestantizmu još u početku reformacije između Luthera i Zwinglija, što je došlo do izražaja na njihovim pregovorima u Marburgu. Luther je naučavao da riječ "ovo je tijelo moje" znači da je uistinu Isus nazočan u euharistiji pod prilikama kruha i vina, a Zwingli da su kruh i vino samo simboli Kristova tijela i krvi. Zato su propali dogovori oko ujedinjenja njemačkih i švicarskih protestanata, a Luther nakon razgovora nije više švicarske protestante smatrao kršćanima. Zwinglija je uvijek prezirao zbog stajališta prema euharistiji.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 115 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata