Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet vel 22, 2018 17:49

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 115 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet tra 16, 2015 11:18 

Lucijan Antun je napisao/la:
patriot_1 je napisao/la:
Isus na posljednjoj večeri – : “Ovo je tijelo moje koje se za vas predaje”, a nad vinom: “Ovo je krv moja koja se za vas prolijeva”, dodajući nad oboma kao jednim činom: “Ovo činite meni na spomen !”

Dakle,?

Ako ćemo Isusa doslovno shvatiti, tada je riječ o jednom i drugom: istodobno o spomen činu i o njegovom Tijelu prisutnom pod prilikama kruha i vina. Jedno i drugo. Pavao to sasvim jasno potvrđuje u 1 Kor 10:17, a još više u 1 Kor 11:23-30. Ukratko: "Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. (podebljao Lucijan). Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela. "
Možda ne znaš da je upravo radi pitanja euharistije nastao najteži raskol u protestantizmu još u početku reformacije između Luthera i Zwinglija, što je došlo do izražaja na njihovim pregovorima u Marburgu. Luther je naučavao da riječ "ovo je tijelo moje" znači da je uistinu Isus nazočan u euharistiji pod prilikama kruha i vina, a Zwingli da su kruh i vino samo simboli Kristova tijela i krvi. Zato su propali dogovori oko ujedinjenja njemačkih i švicarskih protestanata, a Luther nakon razgovora nije više švicarske protestante smatrao kršćanima. Zwinglija je uvijek prezirao zbog stajališta prema euharistiji.

I ti bi sad htjeo reći da je Luther bio u pravu a Zwingli nije?Zgodno je kod nas protestanata da nemoramo prihvatiti kao bogomdano niti učenje ovog,niti onog!Vama je lakše,vi prihvaćate učenje Pape pa makar on bio i obična "kurva" kao Borgija!Luther je grešio,Zwingli je grešio,ja grešim.Od te polazne toćke krećem!

Vrh

PostPostano: Čet tra 16, 2015 12:46 

patriot_1 je napisao/la:

Ako ćemo Isusa doslovno shvatiti, tada je riječ o jednom i drugom: istodobno o spomen činu i o njegovom Tijelu prisutnom pod prilikama kruha i vina. Jedno i drugo. Pavao to sasvim jasno potvrđuje u 1 Kor 10:17, a još više u 1 Kor 11:23-30. Ukratko: "Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. (podebljao Lucijan). Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela. "
Možda ne znaš da je upravo radi pitanja euharistije nastao najteži raskol u protestantizmu još u početku reformacije između Luthera i Zwinglija, što je došlo do izražaja na njihovim pregovorima u Marburgu. Luther je naučavao da riječ "ovo je tijelo moje" znači da je uistinu Isus nazočan u euharistiji pod prilikama kruha i vina, a Zwingli da su kruh i vino samo simboli Kristova tijela i krvi. Zato su propali dogovori oko ujedinjenja njemačkih i švicarskih protestanata, a Luther nakon razgovora nije više švicarske protestante smatrao kršćanima. Zwinglija je uvijek prezirao zbog stajališta prema euharistiji.

I ti bi sad htjeo reći da je Luther bio u pravu a Zwingli nije?Zgodno je kod nas protestanata da nemoramo prihvatiti kao bogomdano niti učenje ovog,niti onog!Vama je lakše,vi prihvaćate učenje Pape pa makar on bio i obična "kurva" kao Borgija!Luther je grešio,Zwingli je grešio,ja grešim.Od te polazne toćke krećem!

Tako Pilat upita Isusa: A što je istina?

Vrh

PostPostano: Čet tra 16, 2015 14:49 

Jako dobro pitanje!
Jel ono tebi,,sprdnja?

Vrh

PostPostano: Čet tra 16, 2015 15:07 

patriot_1 je napisao/la:
Jako dobro pitanje!
Jel ono tebi,,sprdnja?

Ne, ovo je pitanje nešto puno gore - to je relativizacija istine. A ako nema istine, onda je sve stvar dogovora - baš ono što bi mnogi htjeli pa ispada da je dobro sve ono oko čega se dogovorimo da je dobro. Ne ide tako. Postoji istina koju treba otkrivati i poštovati je, a ne je nastojati prekrojiti prema svojim mjerilima. Meni se čini da to ti stalno pokušavaš učiniti.

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2015 18:15 

patriot_1 je napisao/la:
I ti bi sad htjeo reći da je Luther bio u pravu a Zwingli nije?Zgodno je kod nas protestanata da nemoramo prihvatiti kao bogomdano niti učenje ovog,niti onog!

Svaka čast tebi i tvojoj savjesti, ja je nimalo ne sudim i ne želim te povrijediti (ne sumnjam u mogućnost tvojega spasenja, da budem jasan), ali neobično mi je da ne vidiš kako upravo načelo slobodnog odabira onoga u što ćete vjerovati (ili nećete) dovodi u protestantizmu do anarhije. A anarhija u kojoj svatko vjeruje ono što hoće nije novozavjetnog podrijetla niti nam Novi zavjet predočava Prvu crkvu koja bi tako funkcionirala. To sigurno vidiš i sam u Bibliji. Sam je Pavao nalagao isključivanje heretika i izbjegavanje krivovjeraca (kovač Aleksandar, Himenej, Filet i drugi tragičari), a nije ih nazivao ljudima koji samo "drukčije vjeruju" ili "drukčije misle". U protestantizmu zapravo ništa ne možeš nazvati krivovjerjem, jer se sve opravdava osobnom vjerom u Boga, makar i doktrina bila pogrešna. Jesi li znao da postoje pentekostalci koji ne vjeruju u Trojstvo? To je višemilijunska Međunarodna ujedinjena Kristova crkva, evo je od nekog vremena i u Hrvatskoj.

Meni je doista drago da je svjetski protestantizam nakon višestoljetnog razvoja došao do solidne razine međusobne tolerancije, ali unatoč tome još ima itekakvih pojava međusobnog prevlačenja vjernika među pojedinim denominacijama. Ni to nije utemeljeno u Novome zavjetu, zar ne?

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2015 18:16 

patriot_1 je napisao/la:
I ti bi sad htjeo reći da je Luther bio u pravu a Zwingli nije?

Ne, ja samo navodim riječi jedne protestantske povijesti Crkve. Što ti misliš, koji je od njih u pravu?

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2015 18:26 

patriot_1 je napisao/la:
Vama je lakše,vi prihvaćate učenje Pape pa makar on bio i obična "kurva" kao Borgija!Luther je grešio,Zwingli je grešio,ja grešim.Od te polazne toćke krećem!

To što je netko osobno griješio i izazivao time sablazan poput pape Aleksandra VI Borgije još ne znači da je i njegova služba time automatski nevažeća. Bi li trebalo poništiti recimo sve školske svjedodžbe i diplome koje je izdala NDH zato što je ta država izgubila rat i kompromitirala se na strani Sila Osovine? Ili sve hrvatske zakone koje je potpisao recimo Ivo Sanader, osuđen radi korupcije? Kakvagod osobnost bio Aleksandar VI, on nije nigdje naučavao ništa krivovjerno iz katoličke perspektive niti širio hereze. A imao je i jednu dobru osobinu koju mnogi zanemaruju: nakon duljeg vremena uravnotežio je financije Svete stolice koja je prije njega neprestano bila u deficitu. No, neću ga ovdje hvaliti. Jednako tako nitko neće danas dovoditi u pitanje opstojnost Refomirane (odn. kalvinističke) Crkve unatoč nekim Kalvinovim postupcima u njegovo vrijeme.
Naravno da smo svi griješnici. I pape se ispovijedaju, to vjerojatno znaš. Nijedan papa nije nesagrešiv niti bezgriješan kao čovjek. Nisu to bili ni apostoli, pa ipak Isus od njih nije tražio bezgriješnost kao uvjet obavljanja službe.

Vrh

PostPostano: Pet tra 17, 2015 21:14 

sara je napisao/la:
Ne, ovo je pitanje nešto puno gore - to je relativizacija istine. A ako nema istine, onda je sve stvar dogovora - baš ono što bi mnogi htjeli pa ispada da je dobro sve ono oko čega se dogovorimo da je dobro. Ne ide tako. Postoji istina koju treba otkrivati i poštovati je, a ne je nastojati prekrojiti prema svojim mjerilima. Meni se čini da to ti stalno pokušavaš učiniti.

Istine ima.Ona nije stvar dogovora!No,tko ima monopol na nju?Papa.Biskup,Svećenik?Ma kakav bio.A ja i ti,ne?Biblija je pisana svima nama,ne samo eliti!I ja imam Duha Svetog koji je ,,kako Krist reče:"Učitelj koji će vas uvesti u SVU istinu!"Zar Borgija,Biskup pedofil(a takvih ima) svećenik peder(I takvih ima) ima pravo po funkciji spoznat istinu a ja ne mja koji to nisam?

Vrh

PostPostano: Sub tra 18, 2015 20:22 

Onaj koji "ima" Duha Svetoga u svemu vidi dobro i Boga. Duha Svetog Isus naziva tjesiteljem, a ti se trudis prikazati ga tuziteljem.

Zar se uzalud kaze kako su oci ogledalo duse? Ono sto vidis ili zelis iz srca izlazi, tako da nacin kako vidimo svoga bliznjega govori o nama samima, i nasemu srcu.

Onaj komu je mnogo oprosteno mnogo ljubi...i sto to imamo da od nas samih dolazi i da nam nije dano? vjera? pamet? pravovjerje? ljepota? poniznost? istina? oprost?

Bog je beskonacan i jedino beskonacno s cim Bogu mozemo "uzvratiti" je zelja (za Bogom) i ljubav (bezuvjetna).

Ne posjeduje Duha nitko (puse gdje hoce i kako hoce), ali Duh prebiva kod onih koji su blaga i ponizna srca...u ruke im daje dvosjekli mac - istovremeni prezir prema grijehu i neizmjernu ljubav prema krepostima.

Ljubav prezire grijeh (djelo) ali nikada ne sudi covjeka.
Moze li netko reci da ljubi Boga (koji je "daleko"), a da istovremeno ne ljubi brata (koji je "blizu")? Zar mozemo suditi brata, a da se ne odvojimo od Boga? Grijeh je uzrok svih raskola.
Za pomirbu je potrebno da samo jedan, odustane od prebacivanja krivnje na brata i oprosti. Pouzdajuci se u Boga, sve ide na dobro, jer oprostiti moze samo onaj koji prebiva u istini, u Kristu, i taj se nalazi na Putu, ciji je cilj -sam Bog, pa mu sve ostalo biva nadodano (u vremenu i strpljivosti). Tako milosrdje ne dokine zakon, vec ga usavrsi...sve po Bozjoj pravdi.

Istina stvar dogovora? Ispade Isus stvar dogovora. Rece On za sebe kako je istina, put i zivot. Sta god se mi dogovorili to ne mijenja njegovo "Ja jesam", jer ne ovisi istina o nama, vec mi o njoj...kako bi uopce postojali.

Vrh

PostPostano: Ned tra 19, 2015 08:50 

SlijepiPutnik je napisao/la:
Onaj koji "ima" Duha Svetoga u svemu vidi dobro i Boga. Duha Svetog Isus naziva tjesiteljem, a ti se trudis prikazati ga tuziteljem.

Zar se uzalud kaze kako su oci ogledalo duse? Ono sto vidis ili zelis iz srca izlazi, tako da nacin kako vidimo svoga bliznjega govori o nama samima, i nasemu srcu.

Onaj komu je mnogo oprosteno mnogo ljubi...i sto to imamo da od nas samih dolazi i da nam nije dano? vjera? pamet? pravovjerje? ljepota? poniznost? istina? oprost?

Bog je beskonacan i jedino beskonacno s cim Bogu mozemo "uzvratiti" je zelja (za Bogom) i ljubav (bezuvjetna).

Ne posjeduje Duha nitko (puse gdje hoce i kako hoce), ali Duh prebiva kod onih koji su blaga i ponizna srca...u ruke im daje dvosjekli mac - istovremeni prezir prema grijehu i neizmjernu ljubav prema krepostima.

Ljubav prezire grijeh (djelo) ali nikada ne sudi covjeka.
Moze li netko reci da ljubi Boga (koji je "daleko"), a da istovremeno ne ljubi brata (koji je "blizu")? Zar mozemo suditi brata, a da se ne odvojimo od Boga? Grijeh je uzrok svih raskola.
Za pomirbu je potrebno da samo jedan, odustane od prebacivanja krivnje na brata i oprosti. Pouzdajuci se u Boga, sve ide na dobro, jer oprostiti moze samo onaj koji prebiva u istini, u Kristu, i taj se nalazi na Putu, ciji je cilj -sam Bog, pa mu sve ostalo biva nadodano (u vremenu i strpljivosti). Tako milosrdje ne dokine zakon, vec ga usavrsi...sve po Bozjoj pravdi.

Istina stvar dogovora? Ispade Isus stvar dogovora. Rece On za sebe kako je istina, put i zivot. Sta god se mi dogovorili to ne mijenja njegovo "Ja jesam", jer ne ovisi istina o nama, vec mi o njoj...kako bi uopce postojali.

Ne piše kome je upućeno,pa vjerujem da može biti svakome ovdje na forumu.Nema izuzetaka.Jer svi mi ponekad osuđujemo olitiga sudimo,ponekad grešimo,ponekad smo oholi itd.I ti!Nadam se da se oko toga možemo složiti!

Vrh

PostPostano: Ned tra 26, 2015 16:41 

patriot_1 je napisao/la:
Istine ima.Ona nije stvar dogovora!No,tko ima monopol na nju?Papa.Biskup,Svećenik?Ma kakav bio.A ja i ti,ne?Biblija je pisana svima nama,ne samo eliti!I ja imam Duha Svetog koji je ,,kako Krist reče:"Učitelj koji će vas uvesti u SVU istinu!"Zar Borgija,Biskup pedofil(a takvih ima) svećenik peder(I takvih ima) ima pravo po funkciji spoznat istinu a ja ne mja koji to nisam?

Biblija je dana svima nama, ali vlast upravljanja Crkvom i prosuđivanja što je ispravno ili zabluda nije. Isus je tu vlast dao apostolima, a oni su je dalje prenijeli na svoje nasljednike, biskupe i starješine. V. Pavlove poslanice, osobito Timoteju i Titu, kako su oni postavljali starješine i davali im ovlasti. Oni nisu morali nanovo preispitivati što je od kršćanskog nauka istinito (a to preispitivanje se neprestano nanovo događa u protestantizmu), a što nije, nego su nastavili tamo gdje je njihov učitelj Pavao stao. Tako je to do danas. Crkva je zajednica Božjeg naroda, ali u isto vrijeme i Božja ustanova čija ispravnost ne ovisi o griješnosti ovoga ili onoga njezinog predstavnika. Sam apostol Pavao kaže da je on prvi među griješnicima.
a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine. (1 Tim 3:15).
Važnost poslušnosti Crkvi i njezinim ovlaštenim voditeljima jasna je novozavjetna odredba: Poslušni budite svojim glavarima i podložni jer oni bdiju nad vašim dušama kao oni koji će polagati račun; neka to čine s radošću, a ne uzdišući jer vam to ne bi bilo korisno. (Heb 13:17)
Što se tiče nedostojnih svećenika i voditelja, za njih bi vjerojatno vrijedila Isusova izreka o književnicima i farizejima koji su zasjeli na Mojsijevu stolicu: Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine. (Mt 23:3).

Vrh

PostPostano: Ned tra 26, 2015 20:11 

Biblija je dana svima nama, ali vlast upravljanja Crkvom i prosuđivanja što je ispravno ili zabluda nije. Isus je tu vlast dao apostolima, a oni su je dalje prenijeli na svoje nasljednike, biskupe i starješine. V. Pavlove poslanice, osobito Timoteju i Titu, kako su oni postavljali starješine i davali im ovlasti. Oni nisu morali nanovo preispitivati što je od kršćanskog nauka istinito (a to preispitivanje se neprestano nanovo događa u protestantizmu), a što nije, nego su nastavili tamo gdje je njihov učitelj Pavao stao. Tako je to do danas. Crkva je zajednica Božjeg naroda, ali u isto vrijeme i Božja ustanova čija ispravnost ne ovisi o griješnosti ovoga ili onoga njezinog predstavnika. Sam apostol Pavao kaže da je on prvi među griješnicima.
a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine. (1 Tim 3:15).
Važnost poslušnosti Crkvi i njezinim ovlaštenim voditeljima jasna je novozavjetna odredba: Poslušni budite svojim glavarima i podložni jer oni bdiju nad vašim dušama kao oni koji će polagati račun; neka to čine s radošću, a ne uzdišući jer vam to ne bi bilo korisno. (Heb 13:17)
Što se tiče nedostojnih svećenika i voditelja, za njih bi vjerojatno vrijedila Isusova izreka o književnicima i farizejima koji su zasjeli na Mojsijevu stolicu: Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine. (Mt 23:3).

Ako si poslušan Bogu,poslušan si i svima koje si naveo!

Vrh

PostPostano: Pet svi 01, 2015 13:07 

EDIT: prebačeno sa teme "Brak izmedu kumova"
Petra je napisao/la:
Dobra vecer.
Dakle, zanima me jedno pitanje na koje dugo trazim odgovor, a pitanje je slijedece:
Smijem li se ja udati za mladica kojem je moja majka krsna, a otac krizmani kum?
hvala na odgovoru :)

Ovo je glupo pitanje,pa kumovi nisu u krvnom srodstvu!

Vrh

PostPostano: Sri svi 06, 2015 09:30 

Što želite da ljudi čine vama, činite i vi njima (Isus).
Točka.
Nisam Charlie.

Vući vraga za rogove,kako bi rekli naši stari,nije dobro!
Uostalom,zašto ih provocirati?
Ako je to za njih nešto sveto,pustimo ih na miru!
Nakon što je onaj ludi Danac naslikao Muhameda,stradalo je puno nevinih ljudi!Kao rezultat te provokacije.Čak i neke časne sestre i svećenici!

Svi grešimo,no dobro je ako dođemo k sebi!Lijepo je to Isus rekao za izgubljenog sina"Kad dođe k sebi,odluči se vratiti ocu!"
Usput,ako si ti Lucius sa drugog jednog foruma,molim oproštenje jer sam te ružno povredio,ne jednom!Dolazim k sebi u mnogočemu!

Vrh

PostPostano: Sri svi 06, 2015 09:52 

the L je napisao/la:
Kritike s kojima se ja najviše srećem su :pedofilija, lijenost i neznanje svećenika.
Dosta ljudi napada Crkvu zbor par bolesnih svećenika. No opet toga ima i kod Budističkih redovnika i sl.
Problem je realan i Crkva se treba suočiti s tim problemom no osuđivati vjeru zbog par sotona je jednostavno generaliziranje.

Čujem dosta da Crkva nikom ne pomaže materijalno nego čak i uzima kroz sporazume između Vatikana i RH.

Često čujem kako neki svećenik nije znao odgovoriti i protumačiti pasus iz Biblije.
Npr. Kako to da imamo Sveta tri kralja a Biblija nigdje ne kaže da su bila 3 ili 5 ili 10 kraljeva?
Osobno nikad nisam sreo svećenika koji mi je znao odgovoriti na moja pitanja a još manje objasniti.
(Jedan od razloga zašto sam se priključio na ovaj forum)

Možda je znao odgovoriti ali to tebi nije sjelo,to nije bio odgovor koji si očekivao jer si imao svoj odgovor!
Tako sam se bar ja često postavio!Uostalom,teško je i znati odgovor na sva pitanja!Ima dosta toga u Bibliji na što odgovor nitko nezna!
Zato kršćanskih crkava i ima toliko,zbog različitih tumačenja istih tekstova!Npr.nas protestanata ima na tisuće,različitih denominacija!
A djelimo se,mi kršćani, općenito na Katolike,Pravoslavce i Protestante.Do toga je i dovela teškoća razumjevanja Svetog Pisma!
No,dobro je ako smo u važnome jedinstveni,u nevažnom sloboda !
Npr,Apostolsko vjerovanje kao temelj ,svi prihvaćamo!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 115 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata