Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 09:19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:23 

Ovako, kako bi fran26 na forumu jednom rekao; tko bolje poznaje bibliju ti ili Hans von Balthasar, što ti misliš?
Po Katoličkoj vjeri, teologiji, svi se mogu spasit, pa čak i budisti, hinduisti, itd.
Ja ne znam kome ti pripadaš, ali samo je jedna prava Crkva..
Ne shvacam, zar su katolicka i hindu iste? A mormoni, Js, sotonisti ako su dobri...?

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:30 

Jel to posalica? Samo je jedna prava al moze i hindu... Moze i Krist a moze i belijal...

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:56 

Citat:
Ovako, kako bi fran26 na forumu jednom rekao; tko bolje poznaje bibliju ti ili Hans von Balthasar, što ti misliš?

ON!!
https://www.youtube.com/watch?v=ketNSfFq2DI

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 08:58 

Jel to posalica? Samo je jedna prava al moze i hindu... Moze i Krist a moze i belijal...

Nen, ne može belijal, što god to bilo. Samo se po Kristu možemo spasit." Zar i Krist ne govori isto; dali ste mi jesti, bio sam gladan, dali ste mi piti bio sam žedan..a oni ce mu; Znamo Kriste. A On ce njima; bježite prokleti, niste smjeli znati!" To predstavlja nas Katolike, dok druge ljude predstavlja, tj one koji nisu u Crkvi; ""Tada će mu pravednici odgovoriti: `Gospodine, kada te to vidjesmo gladna i nahranismo te; ili žedna i napojismo te?.....A kralj će im odgovoriti: `Zaista, kažem vam, što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste!`" - po toj filozofiji se ravna Katolička Crkva, i govori da svi mogu u raj, čak i oni koji isu službeno u Katoličkoj vjeri.
Jer svatko tko vrši volju Boga svoga, zna Krista i Kristov je. Što je netko u Kini odgovoran je li kršten, i je li upoznat s Crkvom, a vrši volju Oca svoga.
Ugl to je Katolička teologija i vjera...Za vaše vjere ne znam..

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 11:12 

Jesi ti opcenito glupast od pušenja trave? Došao si na forum, i svima soliš pamet. Prouči katekizam, i vidi da svi mogu u raj, bez obzira jesu li kršteni i jesu li kršćani/katolici. I to je katolička teologija.

p.s. molim admina neka ga banira, jer lik očito trolla na svim temama

Slažem se sa tobom.
Isus je rekao "Propovjedajte .... tko uzvjeruje i krsti se spastit će se ,tko ne ,osudit će se!"
Isusovoj riječi (koju bi i mi trebali propovjedati)vjeruju samo kršćani,krštavamo se samo mi,bilo kao djeca bilo kao odrasli(protestanti),dakle,nema spasenja za one koji ne slijede Krista,bar tako On reče!
"Tko ima Sina ima \ivot vje;ni!@

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 13:07 

Slažem se sa tobom.
Isus je rekao "Propovjedajte .... tko uzvjeruje i krsti se spastit će se ,tko ne ,osudit će se!"
Isusovoj riječi (koju bi i mi trebali propovjedati)vjeruju samo kršćani,krštavamo se samo mi,bilo kao djeca bilo kao odrasli(protestanti),dakle,nema spasenja za one koji ne slijede Krista,bar tako On reče!
"Tko ima Sina ima \ivot vje;ni!@

Da. Ne može do spasenja baš svatko kako bi htio. Spasiti se čovjek može samo po Kristu. Nekršćani se mogu spasiti samo ako je u njihovom životu na neki način djelatna Kristova milost. Religijski sustavi u kojima žive sami po sebi ih neće spasiti.

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 13:12 

Ima nešto u jednoj od Pavlovih poslanica što implicira na to da će neki biti spašeni vršeći moralne zakone , no kako to ulopiti u ono "Tko ima Krista ima život!"???

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 16:34 

Ima nešto u jednoj od Pavlovih poslanica što implicira na to da će neki biti spašeni vršeći moralne zakone , no kako to ulopiti u ono "Tko ima Krista ima život!"???
To je jednostavno, svatko tko vrsi moralne zakone ne ostaje bez objave pravoga boga. Bog ljude poziva iz dana u dan, njegova dobrota brise sav nas dug koji je on sam platio u svom sinu, nitko bas nitko, ne moze biti izgubljen tko prihvati makar dio kriza i okani se smrtnih grijeha. Bog nam je iskazao beskrajnu ljubav, jer: "Tko ima ljubavi veće od ove, da život svoj dade za svoje prijatelje" A tko prezre krv krista taj nije pravednik, to je guja koja blebeće bezumno gubeći se u zemaljskim lažima. Kako može biti pravedan čovjek, koji je prezreo krv naj pravednijeg od svih, to je onaj koji će skupiti žito u žitnicu a kukolj spaliti ognjem ne ugasivim. Jer je rekao, svako stablo koje ne rađa iskorijenit će se.

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 16:38 

A oni koji su pravednici samo izvana, koji vrse dobra djela da bi ih slavili ljudi, primili su svoju placu, oni su kuce izgradene na pjesku.

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 18:38 

Nisam razumio koji su to koji preziru krv Kristovu?

Ok,,ovo drugo stoji,ima onih koji su "kršćani" samo na papiru i nemoralno žive,ima onih koji moralno žive a nisu kršćani!Dao si mi ideju za novu temu,otvaram odmah!

Vrh

PostPostano: Uto srp 21, 2015 08:19 

Vjera je dar, a ne rezultat nase pameti i inteligencije. Zato je i pisano kako ce se od onih kojima je vise dano, vise i ocekivati. Bog je pravedan i nikoga nece traziti da bude odgovoran za nesto sto nije dobio (za razliku od nas koji smo dobili).

Kao takav, Bog nije ogranicen sakramentima, vec je svoj zakon usadio u srca ljudi. Ali se ljudi ne spasavaju samo po zakonu. Koliko god dobra i pravedna nasa djela bila, necemo se spasiti bez milosrdja Bozjeg. Samo Kristovo milosrdje i muka na Krizu su zasluzni za nase spasenje. U sutonu nasega zivota biti cemo pitani o tome (vjerni i nevjerni): prihvacamo li tu Bozju milost?

Ohola dusa ju sigurno ne prihvaca i to vec pokazuje svojim zivotom, kao i ocajna koja zdvaja o tome da je njen grijeh toliki da ga Bog ne moze oprostiti (jedna od najvecih uvreda Bogu, jer ga ogranicava u Njegovoj neogranicenoj ljubavi).

Zdvajati o tome koga Bog moze i ne moze spasiti je opasno za osobu koja to cini, jer joj oduzima jedanu od najvaznijih milosti- pouzdanje u Bozju providnost.
Samo Bog koji vidi srca ljudi zna tko je kakav i ako je On dao svoj zivot za spasenje svih ljudi (od ubojica, pedofila, pogana...do svetaca) tko sam ja da mjerim kolicinu njegova neogranicenog milosrdja? (Sto naravno ne znaci, da zmirim i ne upozoravam na gresne cine.)

Ali pogledajte samo razbojnika na krizu. Nije se "morao" niti pokajati (iako priznati covjeka na samrti za Boga, najveci cin poniznosti, ali i vjere) a ipak je spasen neizmjernim Kristovim milosrdjem, koje se nesebicno daje svima onima koji ga svojom dusom prihvacaju za spasitelja- Krista.

Cijeli je zivot priprema duse za susret s Kristom. Pa tako oni koji su svoje moci duse (pamcenje, razum, volju) usmjerili na Krista raduju se tomu susretu, a oni drugi koji tako ne cine bi trebali biti glavni likovi nasih molitava, zrtava i postova. Jer to od nas sam Krist ocekuje, sto nam je i pokazao, svojim primjerom.

Nas problem su oni kojima je dano (katolici od rodjenja), a koji to dano odbacuju, razglabajuci o onima nekima koji Krista nisu niti upoznali. Za druge traze pravdu, a za sebe milosrdje...iako Bozje milosrdje ne iskljucuje pravdu, vec ju uzvisuje.

P.S. U jednom prilogu o misionaru u Africi starija Afrikanka pita svecenika: Tko ti je taj Isus? On odgovara kako je to Mesija koji se prije 2000god radio u Betlehemu. Gospodja ga prekida s pitanjem: I to ste mi tek sad dosli reci. Sto ste toliko cekali?

Vrh

PostPostano: Uto srp 21, 2015 09:51 

Vjera je dar, a ne rezultat nase pameti i inteligencije. Zato je i pisano kako ce se od onih kojima je vise dano, vise i ocekivati. Bog je pravedan i nikoga nece traziti da bude odgovoran za nesto sto nije dobio (za razliku od nas koji smo dobili).

Kao takav, Bog nije ogranicen sakramentima, vec je svoj zakon usadio u srca ljudi. Ali se ljudi ne spasavaju samo po zakonu. Koliko god dobra i pravedna nasa djela bila, necemo se spasiti bez milosrdja Bozjeg. Samo Kristovo milosrdje i muka na Krizu su zasluzni za nase spasenje. U sutonu nasega zivota biti cemo pitani o tome (vjerni i nevjerni): prihvacamo li tu Bozju milost?

Ohola dusa ju sigurno ne prihvaca i to vec pokazuje svojim zivotom, kao i ocajna koja zdvaja o tome da je njen grijeh toliki da ga Bog ne moze oprostiti (jedna od najvecih uvreda Bogu, jer ga ogranicava u Njegovoj neogranicenoj ljubavi).

Zdvajati o tome koga Bog moze i ne moze spasiti je opasno za osobu koja to cini, jer joj oduzima jedanu od najvaznijih milosti- pouzdanje u Bozju providnost.
Samo Bog koji vidi srca ljudi zna tko je kakav i ako je On dao svoj zivot za spasenje svih ljudi (od ubojica, pedofila, pogana...do svetaca) tko sam ja da mjerim kolicinu njegova neogranicenog milosrdja? (Sto naravno ne znaci, da zmirim i ne upozoravam na gresne cine.)

Ali pogledajte samo razbojnika na krizu. Nije se "morao" niti pokajati (iako priznati covjeka na samrti za Boga, najveci cin poniznosti, ali i vjere) a ipak je spasen neizmjernim Kristovim milosrdjem, koje se nesebicno daje svima onima koji ga svojom dusom prihvacaju za spasitelja- Krista.

Cijeli je zivot priprema duse za susret s Kristom. Pa tako oni koji su svoje moci duse (pamcenje, razum, volju) usmjerili na Krista raduju se tomu susretu, a oni drugi koji tako ne cine bi trebali biti glavni likovi nasih molitava, zrtava i postova. Jer to od nas sam Krist ocekuje, sto nam je i pokazao, svojim primjerom.

Nas problem su oni kojima je dano (katolici od rodjenja), a koji to dano odbacuju, razglabajuci o onima nekima koji Krista nisu niti upoznali. Za druge traze pravdu, a za sebe milosrdje...iako Bozje milosrdje ne iskljucuje pravdu, vec ju uzvisuje.

P.S. U jednom prilogu o misionaru u Africi starija Afrikanka pita svecenika: Tko ti je taj Isus? On odgovara kako je to Mesija koji se prije 2000god radio u Betlehemu. Gospodja ga prekida s pitanjem: I to ste mi tek sad dosli reci. Sto ste toliko cekali?

Dvije primjedbe,,,vjera nije nikakav dar,ona je odluka!
Jer kad bi bila dar od Boga,oni koji nisu dobili taj"dar" nisu ništa krivi I Bog ih nebi imao pravo osuditi!

Druga primjedba,,razbojnik na križu je najbolji primjer pokajnika!A ti kažeš da se nije pokajao!
On reče:"Mi smo zaslužili kaznu za svoje postupke ,On ne!" I dodaje:"Gospodine sjeti me se kad dođeš u svoje kraljevstvo!"

Ako to nije pokajanje,ja neznam što je."Ja sam kriv I molim te spasi me!"

Vrh

PostPostano: Uto srp 21, 2015 10:34 

patriot_1 je napisao/la:
Dvije primjedbe,,,vjera nije nikakav dar,ona je odluka!

Krivo. Dobro je napisao. Vjera je prije svega dar Božiji. I to nezasluženi. Drugim riječima nisi ti veci od nekoga koji nije dobio taj dar.

patriot_1 je napisao/la:
Jer kad bi bila dar od Boga,oni koji nisu dobili taj"dar" nisu ništa krivi I Bog ih nebi imao pravo osuditi!

Točno to, ali Bog ima pravo sudit, jer im je Boga dao moral, naravni zakon kojeg svaki čovjek ima.

patriot_1 je napisao/la:
Druga primjedba,,razbojnik na križu je najbolji primjer pokajnika!A ti kažeš da se nije pokajao!
On reče:"Mi smo zaslužili kaznu za svoje postupke ,On ne!" I dodaje:"Gospodine sjeti me se kad dođeš u svoje kraljevstvo!"

Gdje je tu pokajanje? Nema tu nigdje pokajanja.

patriot_1 je napisao/la:
Ako to nije pokajanje,ja neznam što je."Ja sam kriv I molim te spasi me!"

Miješaš pokajanje i iskrenost. To je velika razlika. S obzirom, da takvo brknjw pojmova može utjecat na tvoj duhovni život, savjetujem ti da proučiš što je to kajanje za grijehe, a što iskrenost. Lucifer je npr bio iskren, ali se ne kaje.

Vrh

PostPostano: Uto srp 21, 2015 14:15 

Svaki dar smo dobili kako bismo s njim proslavili Onoga od kojega svi darovi dolaze. Darovi (talenti) nam nisu dani da bismo ih zakopali, vec u ljubavi dijelili s bliznjima.

Tako roditelj prenosi svoj dar vjere na svoje dijete (jer ga voli i zeli mu dobro), a na djetetu je da to prihvati ili odbaci. Onaj tko slijedi Bozji naravni zakon, poslusan je svojim roditeljima (4.zapovjed), i zato ako to zeli od Boga bude nagradjen, da i razumom shvati ono sto srcem i pamecu vjeruje.

Prema Augustinu dusa se sastoji od triju moci: pamcenja, razuma i volje...a Katarina Sienska prihvacajuci ovo primjenjuje na molitvu. "Gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje Ime, tu sam i Ja medu njima." -To su uvjeti prave molitve koje vode do spoznaje onoga sto Crkva uci. Jer bez molitve se nitko ne uzdize do shvacanja Bozjih otajstava (po milosti dobivenih).

U Crkvi se taj razbojnik i zove raskajani (greska je moja, u svezi nedovoljno jasnog konteksta) jer sam pokusao povuci paralelu s necijim prethodnim stavom, naglasavajuci da je to bio cin veci i od samog kajanja.

Postoji velika razlika izmedju "ja mislim" i "JA JESAM". Crkva stoji na braniku toga Ja Jesam

Vrh

PostPostano: Uto srp 21, 2015 14:44 

Krivo. Dobro je napisao. Vjera je prije svega dar Božiji. I to nezasluženi. Drugim riječima nisi ti veci od nekoga koji nije dobio taj dar.

Točno to, ali Bog ima pravo sudit, jer im je Boga dao moral, naravni zakon kojeg svaki čovjek ima.

Gdje je tu pokajanje? Nema tu nigdje pokajanja.

Miješaš pokajanje i iskrenost. To je velika razlika. S obzirom, da takvo brknjw pojmova može utjecat na tvoj duhovni život, savjetujem ti da proučiš što je to kajanje za grijehe, a što iskrenost. Lucifer je npr bio iskren, ali se ne kaje.
Niš ti ne kužiš duhovno si ograničen pa nebih s tobom vise!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata