Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet vel 22, 2018 18:09

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 127 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Poruka
PostPostano: Čet tra 14, 2016 08:23 

Isus je jasan:"Marko 16,15 I reče im: "Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju.
Marko 16,16 Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se."

Ateist je osoba koja ne vjeruje u Boga.Dakle,nemoguće je da se takav može spasiti!

2055 Na pitanje: "Koja je zapovijed najveca u Zakonu?" (Mt 22,36), Isus odgovara: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim i svom dusom svojom i svim umom svojim. To je najveca i prva zapovijed; druga je ovoj slicna: Ljubi svoga bliznjega kao sebe samoga. O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci" (Mt 22,37-40).

Dakle,za spasenje je važno:"LJUBI Boga!",,ateist nemože ljubiti nekog u kog ne vjeruje da postoji!
On može ljubiti čovjeka,biti dobar čovjek ali to nije dovoljno,"I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam telo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne koristi!"
Nije dovoljno samo ljubiti Boga a ne čovjeka niti ljubiti čovjeka a ne Boga!

Vrh

PostPostano: Uto vel 21, 2017 15:46 

Spasenje je u potpunosti Božje djelo koje je u potpunosti ostvareno u osobi Isusa Krista, odnosno Njegovom zamjeničkom smrću na križu, tom žrtvom za koju je Bog dokazao da je prihvaćena budući da je uskrisio Krista od mrtvih. Štoviše Krist je od trenutka svojeg uskrsnuća proslavljen i kasnije uznesen na nebo; "onoga koga nebo treba da pridrži do vremena sveopće obnove koju je Bog nagovijestio odavno preko svojih svetih proroka." (Djela Apostolska 3:21) Nije bitno kakvu etiketu stavljaš sam na sebe, jer Bog vidi srca - na kraju, ovako je Duh Sveti posvjedočio o srcu svakog čovjeka pred Bogom preko Pavla (Rimljanima 3:9-17);

"Što onda? Imamo li prednosti? Nipošto, jer smo već dokazali da su svi, i Židovi i Grci, u vlasti grijeha, kao što stoji pisano: »Nema pravedna ni samo jednoga; nema razumna, nema nikoga koji traži Boga. Svi su zastranili, zajedno se iskvarili. Nema ni jednoga jedinoga koji čini dobro. Njihovo je grlo otvoren grob, jezicima svojim varaju, zmijski je otrov za njihovim usnama. Usta su im puna kleveta i gorčine. Noge su im brze na prolijevanje krvi; ruševine s bijedom na njihovim su putovima; put mira nisu priznali, nema straha Božjega pred njihovim očima.«

Pavao je tim citirao samog kralja Davida po kojemu je Jahve jednoć izjavio to isto (Psalam 14:3);
"No, svi skrenuše zajedno, svi se pokvariše: nitko da čini dobro - nikoga nema."

A da je spasenje u potpunosti stvar Božjeg nepromjenjivog suverenog izbora (odnosno Božje slobodne volje da spasi koga god On želi, odnosno neovisno je o samom čovjeku), možemo čitati u Rimljanima 8:28-30;
"Znamo da Bog čini da sve pridonosi dobru onih koji ga ljube (zašto ga ljube? Pa samo treba nastaviti čitati); onih koji su odlukom Božjom pozvani, jer koje je predvidio, one je i predodredio da budu jednaki slici njegova Sina, da ovaj bude prvorođenac među mnogom braćom. A koje je predodredio, one je i pozvao; koje je pozvao, one je i opravdao; koje je opravdao, one je i proslavio."
Ovo je opis Božjeg nauma za sve one koji su spašeni. U tom naumu nema pogreške niti kakvog mjesta za pogrešku. I ja ovdje ne mogu pročitati da je čovjek taj koji je inicirao takav naum, već je inicijator tog nauma sam Bog, koji ga i provodi. Zanimljivo je da je opis dan u prošlosti, i da su oni koji su predodređeni, pozvani i opravdani već proslavljeni. :D

Pavlov govor u Ateni, Djela Apostolska 17:29
Milost tebi.

Vrh

PostPostano: Uto vel 21, 2017 22:18 

Možeš li mi objasniti ove retke iz sv.Pisma:

Vama pak, poganima, velim: ja kao apostol pogana službu svoju proslavljam ne bih li na ljubomor izazvao njih, tijelo svoje, i spasio neke od njih. (Rim 11, 13-14)

Jer što znaš, ženo, hoceš li spasiti muža? Ili što znaš, mužu, hoceš li spasiti ženu? (1 Kor 7,16)

A spasit će se rađanjem djece ako ustraje u vjeri, ljubavi i posvećivanju, s razborom. (1 Tim 2,15)

Pripazi na samog sebe i na poučavanje! Ustraj u tome! Jer to vršeći, spasit ćeš i sebe i one koji te slušaju. (1 Tim 4,16)

Vrh

PostPostano: Sub vel 25, 2017 14:26 

Možeš li mi objasniti ove retke iz sv.Pisma:

Vama pak, poganima, velim: ja kao apostol pogana službu svoju proslavljam ne bih li na ljubomor izazvao njih, tijelo svoje, i spasio neke od njih. (Rim 11, 13-14)

Jer što znaš, ženo, hoceš li spasiti muža? Ili što znaš, mužu, hoceš li spasiti ženu? (1 Kor 7,16)

A spasit će se rađanjem djece ako ustraje u vjeri, ljubavi i posvećivanju, s razborom. (1 Tim 2,15)

Pripazi na samog sebe i na poučavanje! Ustraj u tome! Jer to vršeći, spasit ćeš i sebe i one koji te slušaju. (1 Tim 4,16)

Ako je Božja volja, uzet ću vrijeme i proučit ću te dijelove. Unaprijed se ispričavam ako ti neću uspjeti odgovoriti u vremenskom periodu u kojem bi ti volio dobiti odgovor. Ali unaprijed ti mogu reći da Pavao nije naviještao spasenje po djelima (djela -> ono što ti možeš učiniti u svojoj moći da se spasiš od pakla, tvoja dobra djela zbog kojih bi ti Bog oprostio za tvoja zla djela), niti spasenje po vjeri i djelima (odnosno da vjeruješ da je Isus umro za tvoje grijehe ali ipak samo njegova smrt nije dovoljna, pa ti moraš i vjerovati da je Isus umro za tvoje grijehe ali moraš se i sam potruditi da činiš dobra djela koja će ti osigurati spasenje od suđenja tvojim zlim djelima), već isključivo po vjeri u Isusa Krista (1. Timoteju 1:4, 15-16),(Rimljanima 3:21-26),(1 Korinćanima 15:3-8, 16:18) (dakle po vjeri u Isusa Krista odnosi se isključivo na ono što je Isus sam napravio, odnosno da je umro za griješnike koji nemaju dobra djela kojima bi se mogli opravdati, dakle Isus ih je opravdao svojom pravednošću i svojom smrću umjesto njih, uzevši na sebe njihove grijehe (s tim da je On sam bio bezgriješan) te pripisavši svoju pravednost njima jer nisu bili pravedni pred Bogom). Sve se to odvilo na križu. Jedini pravedan čovjek je umro za griješnike, jer nema među ljudima niti jednoga koji je rođen pravedan osim Isusa Krista. Jedina osoba u cijelokupnom čovječanstvu (od Adama pa do zadnjeg čovjeka koji će biti rođen na ovoj zemlji prije suda Velikog Bijelog Prijestolja) koja zaslužuje biti u raju za cijelu vječnost je Isus. Svi ostali ljudi zaslužuju pakao i ognjeno jezero.

Dakle prema tome, u tim dijelovima Svetog Pisma koje si mi naveo Pavao nije naučavao da se ljudi mogu spasiti od pakla čineći dobra djela, jer to bi bilo suprotno njegovim ostalim tvrdnjama koje nalazimo u Svetom Pismu, čineći Sveto Pismo nepovjerljivim izvorom istine (Pismo bi time bilo kontradiktorno). Kažem, ovo je ukratko odgovor, ali ja ti namjeravam objasniti ove retke iz Svetog Pisma čim mi se ukaže prilika vremenski. Molim te, oprosti mi na kašnjenju.

Hvala na tvojem upitu. Milost tebi.

Pavlov govor u Ateni, Djela Apostolska 17:29
Milost tebi.

Vrh

PostPostano: Sub vel 25, 2017 16:33 

Imam pitanje za Izajiju budući da vjeruje isključivo u spasenje po vjeri. Tko je najveći vjernik od svih Božjih stvorenja?

Vrh

PostPostano: Pon vel 27, 2017 23:10 

Izaija10 je napisao/la:
Dakle prema tome, u tim dijelovima Svetog Pisma koje si mi naveo Pavao nije naučavao da se ljudi mogu spasiti od pakla čineći dobra djela, jer to bi bilo suprotno njegovim ostalim tvrdnjama koje nalazimo u Svetom Pismu, čineći Sveto Pismo nepovjerljivim izvorom istine (Pismo bi time bilo kontradiktorno). Kažem, ovo je ukratko odgovor, ali ja ti namjeravam objasniti ove retke iz Svetog Pisma čim mi se ukaže prilika vremenski. Molim te, oprosti mi na kašnjenju.

Hvala na tvojem upitu. Milost tebi.

Nije problem u sv. Pismu nego o tumačenju. Prije par dana sam imao priliku pričati s čovjekom koji je isto kao i ti u nekakvoj sekti i postavio sam mu pitanje da mi objasni što su nikolaitska djela iz Knjige Otkrivenja. Nemoguće je bez Predaje odgovoriti na to pitanje. Isti kao kad sv. Pavao piše Timoteju da se sjeća njegovog Evanđelja. Gdje je u sv. Pismu Pavlovo evanđelje. Samo poslanice. Kao što su braća već pisala ovdje, ima vas 40 000 sljedbi i svaki od vas najbolje i najispravnije tumači sv. Pismo. Glupo do bola. A cijelo tvoje vjerovanje je netko davno izvjerovao i KC je to osudila kao herezu. Ništa novo niste izmislili, što davno nije odbačeno kao krivovjerje.

Vrh

PostPostano: Pon vel 27, 2017 23:14 

Nešto iz Katekizma:
128. Između ostalih krivovjerja osobito su zloglasna:
Sabellius, koji je pobijao i dogmu o Presvetom Trojstvu;
Manes, koji je nijekao jedinstvo Božje i dopustio mogućnost da čovjek ima dvije duše;
Arij nije htio priznati božanstvo Isusa Krista;
Nestorij nije priznavao da je presveta Djevica Marija majka Božja pa je u Isusu razlikovao dvije osobe; Eutih je dopuštao da Isus Krist ima samo jednu narav;
Macedonij je pobijao božanstvo Duha Svetoga;
Pelagij je napao dogmu o istočnom grijehu i o potrebi milosti;
Ikonoklasti su odbacivali štovanje svetih slika i svetačkih relikvija;
Berengarij je osporio stvarnu nazočnost Isusa Krista u presvetom sakramentu;
Jan Hus je zanijekao prvenstvo svetoga Petra i rimskoga pape

i napokon veliko krivovjerje protestantizam u XVI. st. koje su naučavali i proširili osobito Luther i Calvin. Ovi su novotari odbacili božansku Predaju i svu objavu sveli samo na Sveto pismo, a Sveto pismo su izuzeli iz zakonitog učiteljstva Crkve, da bi ga bez ikakva smisla prepustili slobodnom tumačenju bilo koga tko je Bibliju htio čitati. Time su razorili sve temelje vjere i izložili svete knjige zloupotrebi neznanja i preuzetnosti i tako otvorili pristup svim zabludama.

129. Protestantizam ili reformirana vjera, kako su je nazivali njezini utemeljitelji, mnogo je pridonijela širenju zabluda s učinkom pustošenja duša.

130. Katolička Crkva je u borbi, koja traje već 20 stoljeća, neprestano branila sveti poklad istine, koji joj je Bog povjerio i štitila je vjernike protiv otrova krivovjernih nauka.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 127 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Vrijeme na UTC + 01:00 sata