Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet ruj 21, 2018 14:20

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: Ned kol 02, 2015 11:47 

da je tako kako tvrdiš, onda bi se kazneno djelo kažnjavalo retroaktivno. Prevedeno, genocid je pstao genocidom tek kada je definiran (od strane Konvencije) a ujedno je tada postao i kažnjiv. :wink:

Znam, mislio sam o tome. Ali, situaciae je kompliciranija od toga. Što je sa suđenjem u Nunbergu? Jel se tamo sudilo o genocidu, i zločinu protiv čovječnosti? To mi je palo napamet...

Vrh

PostPostano: Ned kol 02, 2015 11:57 

Znam, mislio sam o tome. Ali, situaciae je kompliciranija od toga. Što je sa suđenjem u Nunbergu? Jel se tamo sudilo o genocidu, i zločinu protiv čovječnosti? To mi je palo napamet...

Kod Nurnberga je malo složenija situacija, pa se čak i senator Taft (pravnik) protivio tome zbog retroaktivne primjene prava.
Koliko znam, u Nurnbergu nitko nije osuđen za genocid, već za druga K.D., ako je vjerovati wikipediji. :wink:

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Ned kol 02, 2015 12:09 

[url=Crni Barun je napisao/la:

Kod Nurnberga je malo složenija situacija, pa se čak i [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_A._Taft#Condemnation_of_the_Nuremberg_Trials]senator Taft (pravnik) protivio tome[/url] zbog retroaktivne primjene prava.
Koliko znam, u Nurnbergu nitko nije osuđen za genocid, već za druga K.D., ako je vjerovati wikipediji. :wink:[/quote]

Ne kužim što je bilo retroaktivno da se senator bunio? Ako se nije sudilo za genocid.

Vrh

PostPostano: Ned kol 02, 2015 13:47 

Ne kužim što je bilo retroaktivno da se senator bunio? Ako se nije sudilo za genocid.

koliko se sjećam, smrtne kazne nisu bile predviđene za ta djela...nemoj me hvatati za riječ jer trenutno sam u drugim stvarima i ispiti mi se bliže :wink:

No, evo jedan zanimljiv citat glede toga:
No, za još je goru osudu samo suđenje, rekao je (Taft, op.), zato što je njime "prekršeno temeljno načelo američkog prava da se čovjeku ne može suditi po nekoj odredbi ex post facto".
Kennedy, Profili hrabrosti, Zg, 1987., str. 200

Na žalost, zbog navedenih razloga nemam vremena pročitati knjigu Nurnberg: the last battle od D. Irvinga pa ju škicni ako te više zanima o tome, jer sada sam debelo, debelo u offtopicu i logično je da je došlo vrijeme da se malo maknem od toga.

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Ned kol 16, 2015 10:11 

DuX je napisao/la:
Lol, jel ti ovo impliciraš da je moralna svijest isto što i grijeh?? :mrgreen: A jesi me razveselia :mrgreen: Moralna svijest jest postepeno rasla, ali to nema veze s tim što jest grijeh a što nije :wink: Moralno ti možeš bit neosvješten i upustit se u homosexualni čin, ali to je i dalje grijeh. Također, dalo bi se zaključit kako svatko tko nije moralno osviješten da čini zlo , ne radi grijeh? Nego tek oni moralno osviješteni, po tebi rade grijehe :mrgreen:
I što ti ja izgledam kao glupan koji će poverovat da je tebi ovo svećenik objasnio? Još u Katekizmu lijepo piše;

1849 Grijeh je prekrsaj protiv razuma, istine, ispravne savjesti; prijestup je istinske ljubavi prema Bogu i bliznjemu, zbog izopacene privrzenosti nekim dobrima. On ranjava covjekovu narav i ugrozava ljudsku solidarnost; definiran je kao "rijec, cin ili zelja protiv vjecnog zakona".KK 1849

Stvarno ne znam jesu li mogli jednostavnije napisat da je grijeh rijec cin ili zelja protiv vjecnog zakona. :roll:

KKC:
1860 Nehotično neznanje može umanjiti, čak i poništiti ubrojivost teškoga grijeha. Ipak pretpostavlja se da nikome nisu nepoznata načela moralnog zakona koja su upisana u savjest svakoga čovjeka. Porivi osjećajnosti,strasti mogu također smanjiti voljni i slobodni značaj krivnje; a isto tako vanjske prisile ili patološki poremećaji. Grijeh učinjen iz zlobe, zbog namjernog izbora zla, ponajveći je grijeh.

I drugi broj koji rasvjetljuje 1860 je 1735 pa pročitajmo što u Katekizmu piše pod tim brojem:

1735 Ubrojivost i odgovornost za neki čin mogu se umanjiti ili poništiti neznanjem, nepažnjom, nasiljem, strahom, navikama, neumjerenim strastima i drugim psihičkim ili društvenim čimbenicima.

Ti tvrdiš da su Abraham i ostali Patrijarsi koji su imali više žena bili u grijehu zbog toga i da je kralj David griješio zbog toga što je imao više žena. Meni je svećenik objasnio da to nije bio grijeh. Ili u prijevodu kako sam ja to razumio oni nisu suđeni zbog toga što su imali više žena i nije im to ubrojeno u grijeh, dok je zahvaljujući Isusu Kristu i Crkvi danas meni poznato da je mnogoženstvo grijeh i da ako želim biti Kristov učenik nije mi dozvoljeno imati više žena.

Citat:
Moralna svijest jest napredovala. Ali to nema veze s grijehom. Grijeh je grijeh, bez obzira koliko je netko moralno osviješten :roll: U Katekizmu u tom pasusu se nigdje ne spominje grijeh, već opsiuje kako su ljudi postepeno moralno "evoluirali"...Nisu bili spremni za brak muškarca i žene, ne još... Ali Bog je stvorio čovjeka za samo jednu ženu, i prije 100 000 godina i za 300 000 gdina. Vječni zakon je van svakog pojma vremena 8)

S tim da kralj David ili Abraham ili ostali patrijarsi koji su imali više žena neće biti suđeni zbog tog grijeha jer tada to nije bio grijeh. Da je to tada bio grijeh kralj David ne bi imao nego jednu ženu i ne bi mu Bog preko proroka Natana rekao: "Predao sam ti kuću tvoga gospodara, položio sam žene tvoga gospodara na tvoje krilo, dao sam ti dom Izraelov i dom Judin; a ako to nije dosta, dodat ću ti još ovo ili ono." 2 Sam 12,8

Primjećuješ li da je riječ žena napisana u množini tj. piše žene tvoga gospodara. Kori li možda Bog Davida preko proroka Natana zbog mnoštva žena ?

Vrh

PostPostano: Ned kol 16, 2015 10:31 

DuX je napisao/la:
Ja tebe totalno razumin. Tebi je nejasno kako bi Bog moga zabranjivat grijeh(ne ubij), pa naredit da ubijes(Izraelcima je naređeno pobit i trudnice i djecu).

Pa nije da mi je baš skroz nejasno. Tj. jasno mi je zahvaljujući jednom citatu iz KKC:

313 "Znamo da onima koji ljube Boga sve pomaže na dobro" (Rim 8,28).Svjedočanstvo svetih neprestano potvrđuje tu istinu: Tako sveta Katarina Sienska kaže "onima koji se sablažnjavaju i bune zbog onoga sto ih snalazi":"Sve izlazi iz ljubavi, sve je određeno za ljudsko spasenje, Bog čini sve samo u tu svrhu"......

Npr. Bog mi da milost i ja zahvaljujući tom nezasluženom Božjem daru odem u Crkvu ispovjedim se i sudjelujem na sv. Misi. Izađem van i netko me ubije. I mene Bog spasi za vječnost. Tebi je nejasno kako me netko mogao ubiti ali:"Sve izlazi iz ljubavi, sve je određeno za ljudsko spasenje, Bog čini sve samo u tu svrhu".
Isto tako i trudnice koje ti nisu jasne. Ionako bi ta djeca bila ubijena (većina) u obrednim žrtvovanjima idolima. Bog je da spasi te majke koje bi ubile svoju djecu jednostavno učinio to preko ruku Izraelaca i (vjerujem) preko velikog zla izvukao veće dobro.

Vrh

PostPostano: Ned kol 16, 2015 11:43 

[url=toni1 je napisao/la:
KKC:
1860 Nehotično neznanje može umanjiti, čak i poništiti ubrojivost teškoga grijeha. Ipak pretpostavlja se da nikome nisu nepoznata načela moralnog zakona koja su upisana u savjest svakoga čovjeka. Porivi osjećajnosti,strasti mogu također smanjiti voljni i slobodni značaj krivnje; a isto tako vanjske prisile ili patološki poremećaji. Grijeh učinjen iz zlobe, zbog namjernog izbora zla, ponajveći je grijeh.

I drugi broj koji rasvjetljuje 1860 je 1735 pa pročitajmo što u Katekizmu piše pod tim brojem:

1735 Ubrojivost i odgovornost za neki čin mogu se umanjiti ili poništiti neznanjem, nepažnjom, nasiljem, strahom, navikama, neumjerenim strastima i drugim psihičkim ili društvenim čimbenicima.

Ti tvrdiš da su Abraham i ostali Patrijarsi koji su imali više žena bili u grijehu zbog toga i da je kralj David griješio zbog toga što je imao više žena. Meni je svećenik objasnio da to nije bio grijeh. Ili u prijevodu kako sam ja to razumio oni nisu suđeni zbog toga što su imali više žena i nije im to ubrojeno u grijeh, dok je zahvaljujući Isusu Kristu i Crkvi danas meni poznato da je mnogoženstvo grijeh i da ako želim biti Kristov učenik nije mi dozvoljeno imati više žena.

Oni jesu bili u grijehu i u katekizmu ne piše drugačije, U Katekizmu piše da im se odgovornost za grijeh može poništit. Ako nisu bili u grijehu što im se onda poništava? :roll: Oni neće bit suđeni zbog toga, ali su bili u grijehu, to uopće nije upitno. U Katekizmu piše

Drugim riječima, oni su grijehu, ali im se po tom grijehu ne sudi, već će im se oprostit ona kazna koja dolazi a grijehom. Nigdje ne piše da nisi u grijehu ako ne znaš što radiš, već da ti se može odgovornost za taj grijeh smanjit ili poništit. Jel stvarno ovo neshvaćaš?

S tim da kralj David ili Abraham ili ostali patrijarsi koji su imali više žena neće biti suđeni zbog tog grijeha jer tada to nije bio grijeh. Da je to tada bio grijeh kralj David ne bi imao nego jednu ženu i ne bi mu Bog preko proroka Natana rekao: "Predao sam ti kuću tvoga gospodara, položio sam žene tvoga gospodara na tvoje krilo, dao sam ti dom Izraelov i dom Judin; a ako to nije dosta, dodat ću ti još ovo ili ono." 2 Sam 12,8

Primjećuješ li da je riječ žena napisana u množini tj. piše žene tvoga gospodara. Kori li možda Bog Davida preko proroka Natana zbog mnoštva žena ?

Po Bog je naređivao grijeh. Možemo uć u diskusiju, tj mogu ti objasnit zašto.... Idemo, zdanji put;

1849 Grijeh je prekrsaj protiv razuma, istine, ispravne savjesti; prijestup je istinske ljubavi prema Bogu i bliznjemu, zbog izopacene privrzenosti nekim dobrima. On ranjava covjekovu narav i ugrozava ljudsku solidarnost; definiran je kao "rijec, cin ili zelja protiv vjecnog zakona".KK 1849

Zna se što je vječnost :roll:

Npr. Bog mi da milost i ja zahvaljujući tom nezasluženom Božjem daru odem u Crkvu ispovjedim se i sudjelujem na sv. Misi. Izađem van i netko me ubije. I mene Bog spasi za vječnost. Tebi je nejasno kako me netko mogao ubiti ali:"Sve izlazi iz ljubavi, sve je određeno za ljudsko spasenje, Bog čini sve samo u tu svrhu".
Isto tako i trudnice koje ti nisu jasne. Ionako bi ta djeca bila ubijena (većina) u obrednim žrtvovanjima idolima. Bog je da spasi te majke koje bi ubile svoju djecu jednostavno učinio to preko ruku Izraelaca i (vjerujem) preko velikog zla izvukao veće dobro.

Jel ti shvaćaš što ti pišeš? Ja sam rekao citiram; "Ja tebe totalno razumin. Tebi je nejasno kako bi Bog moga zabranjivat grijeh(ne ubij), pa naredit da ubijes(Izraelcima je naređeno pobit i trudnice i djecu)." I sad pogledaj što si ti gore napisa :mrgreen:

p.s.
Jel stvarno izgleda da je meni ovde nešto nejasno? :mrgreen: Tko kome ovde objašnjava? :roll:

Vrh

PostPostano: Uto kol 18, 2015 22:38 

Drago mi je što imaš strpljenja :mrgreen:

Dakle:
1849 Grijeh je prekršaj protiv razuma, istine, ispravne savjesti; prijestup je istinske ljubavi prema Bogu i bližnjemu, zbog izopačene privrženosti nekim dobrima. On ranjava čovjekovu narav i ugrožava ljudsku solidarnost;definiran je kao "riječ, čin ili zelja protiv vječnog zakona".

David živi kad vječni zakon nije potpuno otkriven. Misliš li da je on išao protiv vječnog zakona? Riječ je o Davidu.

1850 Grijeh je uvreda Bogu: "Tebi, samo tebi ja sam zgriješio i učinio sto je zlo pred tobom" (Ps 51,6). Grijeh se diže protiv ljubavi Božje prema nama, udaljuje od nje nasa srca. Kao i prvi grijeh, to je neposlušnost, buna protiv Boga, radi volje da čovjek postane "kao bog" spoznajući i određujući dobro i zlo (Post 3,5). Grijeh je dakle "ljubav prema sebi sve do prezira Boga"". Zbog tog oholog uzdizanja samog sebe grijeh je dijametralno oprečan Isusovoj poslušnosti koja ostvaruje spasenje.

Da li je Davidovo mnogoženstvo udaljilo njegovo srce od Boga ? Da li je David bio neposlušan Bogu svojim mnogoženstvom? Da li je David ljubio sebe sve do prezira Boga zbog svog mnogoženstva. Ovo podcrtano je od sv. Augustina.

1857 Da neki grijeh bude smrtan, istovremeno se traže tri uvjeta:"Smrtni je grijeh onaj kojemu je objekt teška stvar, a učinjen je pri punoj svijesti i slobodnim pristankom".

Objekt je deset zapovjedi. Krši li David jednu od deset zapovjedi?

1859 Da bude smrtan, grijeh mora biti učinjen punom sviješću i potpunim pristankom. To pretpostavlja poznavanje grešnosti čina, njegovog protivljenja Božjem zakonu. Povrh toga uključuje pristanak dovoljno slobodan da se može govoriti o osobnom izboru. Hinjeno neznanje i tvrdoća srca ne umanjuju voljni značaj grijeha, nego ga naprotiv povećavaju.

Možemo reći da David jako dobro poznaje Božji zakon (Deset zapovjedi i sve ostalo iz ponovljenog zakona). On zna što je Božji zakon (koliko je onda židovima dano da poznaju Božji zakon) i njegovo mnogoženstvo se ne protivi Božjem zakonu koje je njemu znano.

Izbanalizirajmo malo ovu situaciju. Bog je napravio cestu i preko Mojsija je dao Deset zapovjedi (znakova). Na mjestu gdje je trebao stajati znak za mnogoženstvo nema nikakvog ograničenja. Čak ni Božji službenici (konkretno prorok Natan) nema pojma da treba na dionici mnogoženstva postojati znak zabranjeno. Samo Bog tada u tom vremenu u kojem je živio David zna da mnogoženstvo nije dobro, međutim to ne govori. Da li je David u prekršaju jer se ne drži znaka zabranjeno koji ne postoji na cesti tj. još je u skladištu cestara i nije postavljen na dionici mnogoženstvo ?

Vrh

PostPostano: Uto kol 18, 2015 22:55 

.....

Kad ne pomaže KK, kad ne pomaže Crkveno Učiteljstvo, e onda ideš na Ignoriraj listu.

Dakle, evo još jedan slavodobitnik se priključuje :mrgreen:

Ignoriraj lista: toni1 od 18.08.2015 do 18.09.2015

Vrh

PostPostano: Pet kol 21, 2015 19:31 

DuX je napisao/la:
Kad ne pomaže KK, kad ne pomaže Crkveno Učiteljstvo, e onda ideš na Ignoriraj listu.

Dakle, evo još jedan slavodobitnik se priključuje :mrgreen:

Ignoriraj lista: toni1 od 18.08.2015 do 18.09.2015

Nije problem KKC ni Crkveno Učiteljstvo. Problem mi je to shvatiti i posložiti u glavi. Crkva govori istinu samo je ja ne razumijem i potrebna mi je pomoć da je shvatim (ako je moguće). Očekivao sam od tebe malo širi popis literature ,a ne KKC jer ga čitam i sam. Dakle što je npr. sv. Augustin rekao o konkretnom problemu mnogoženstva kod patrijarha ili mozda sv. Toma.
P.S. Ako tko može objasnit meni ovu zavrzlamu bio bi zahvalan.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 10, 2015 12:32 

Nije problem KKC ni Crkveno Učiteljstvo. Problem mi je to shvatiti i posložiti u glavi. Crkva govori istinu samo je ja ne razumijem i potrebna mi je pomoć da je shvatim (ako je moguće). Očekivao sam od tebe malo širi popis literature ,a ne KKC jer ga čitam i sam. Dakle što je npr. sv. Augustin rekao o konkretnom problemu mnogoženstva kod patrijarha ili mozda sv. Toma.
P.S. Ako tko može objasnit meni ovu zavrzlamu bio bi zahvalan.

ETO ,frende iz splita i mene to zanima, ali nitko se ne javlja
gdje su sada naši pismoznanci: giovi, ignisardent, sara , barnaba...

Vrh

PostPostano: Uto ruj 22, 2015 09:55 

Sara piše samo svoje mudrolije, za koje ni ne trebaju intelektualni napori. Ona ne zna da nam je Katekizam tu da tuači uvjeru, nego je tuači kako njoj odgovora, i iskrivljava. Ona i njena "pravovjerna" prijateljica adrijana :mrgreen:

Od Sare vi možete puno toga naučiti!Ona ima zdrav pogled na Boga i vjeru!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC + 01:00 sata