Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet vel 22, 2018 17:57

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Uto srp 26, 2016 15:24 

[CarolusRex je napisao/la:
CarolusRex: "Naravno, čim dođu pitanja na koja ti se neda, ne želiš ili ne znaš odgovor, eliminiraj onoga koji pita. Sumnjam da bi se Katolici trebali vratiti u ta vremena, iako ona nisu bila tako mračna kao što ih je kasnije Prosvjetiteljstvo prikazalo.
Ja želim pomoć. Pomoći ćeš mi tako da odgovoriš na pitanja. To ne činiš, već pričaš besmislice.
Nisam provokator/troll".

.
Još uvijek to misliš? :)
Razmisli malo, ovakav agresivan,gotovo provokatorski nastup - kamo će te dovesti, a IPAK očekuješ od forumaša dobar, pravilan, smireni odgovor?
BB!

Vrh

PostPostano: Uto srp 26, 2016 21:04 

:wink: On bi da mi na ovoj temi napišemo cijeli katekizam...

Otvorio je temu u podforumu "Teme vezane uz nekatolike", a nije se predstavio kakav je on to nekatolik, jeli uopće kršćanin, tko je za njega Bog (ili što? - možda nešto neosobno), a mene zanima ima li on kakvo iskustvo molitve ili meditacije, jer po zbrkanom prvom postu čini mi se da je čovjek jako nemiran u duhu, ili tek jako rastresen...

Dobro, neću ulaziti dalje u psihoanalizu...

Samo jedno: vjeruje li on da je Bog zapravo svemoguć? Da Bog, ako je htio mogao je sići na zemlju, roditi se kao čovjek od Djevice, umrijeti, uskrsnuti i ponovno nam se dati u maloj hostiji koju primamo svake nedjelje na misi? Da je moguće da je Sveto Pismo sačuvano nepromijenjeno od početka do danas? I da je prema tome sasvim MOGUĆE sve ono što se u prvom postu preispituje, upravo zato nam je to sasvim izvanredan Božji znak, jer je ljudskim očima to nedohvatljivo...

On jednostavno kaže: ukazanja u Fatimi - to djeca izmislila i nemaš tu šta... E pa, dragi moj, nije to tako...

Vrh

PostPostano: Sri srp 27, 2016 07:10 

On jednostavno kaže: ukazanja u Fatimi - to djeca izmislila i nemaš tu šta... E pa, dragi moj, nije to tako...

ako se ne varam, ukazanja spadaju u privatnu objavu a u privatne objave nije nitko dužan vjerovati :wink:

No, da se vratim i na sociopate. Za razliku od psihopata oni osjećaju emocije, ali manipulacijom žele doći do svojih ciljeva. Najčešće su to narkomani kojima su svi drugi krivi a jedino oni su nevinašca koja za "odštetu" trebaju umjesto liječenja dobiti još fiksa. No, kako se postaje sociopat? Vjerovali ili ne, sociopatom se postaje zbog teške prevare. Dakle, naš CR je, ukoliko sam u pravu da je sociopat, od nekoga bio teško prevaren (roditelja, profesora, susjeda,...) i to je uzrokovalo probleme koje sad ima. Tako da...ne treba ga osuđivati, već žaliti a pomoć mu ni ne možemo dati (odgovarati na njegova pitanja je isto što i davati fiks narkiću) već mora potražiti stručnu pomoć.

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Sri srp 27, 2016 13:31 

:wink: On bi da mi na ovoj temi napišemo cijeli katekizam...

Otvorio je temu u podforumu "Teme vezane uz nekatolike", a nije se predstavio kakav je on to nekatolik, jeli uopće kršćanin, tko je za njega Bog (ili što? - možda nešto neosobno), a mene zanima ima li on kakvo iskustvo molitve ili meditacije, jer po zbrkanom prvom postu čini mi se da je čovjek jako nemiran u duhu, ili tek jako rastresen...

Dobro, neću ulaziti dalje u psihoanalizu...

Samo jedno: vjeruje li on da je Bog zapravo svemoguć? Da Bog, ako je htio mogao je sići na zemlju, roditi se kao čovjek od Djevice, umrijeti, uskrsnuti i ponovno nam se dati u maloj hostiji koju primamo svake nedjelje na misi? Da je moguće da je Sveto Pismo sačuvano nepromijenjeno od početka do danas? I da je prema tome sasvim MOGUĆE sve ono što se u prvom postu preispituje, upravo zato nam je to sasvim izvanredan Božji znak, jer je ljudskim očima to nedohvatljivo...

Nemiran u duhu? Što to znači? Kako ti vidiš čovjeka? Je li čovjek tijelo, duh i duša? Ako da, objasni razliku između duha i duše. Ako ne, kako možemo "podijeliti" čovjeka?

Kao što je moj psiholog rekao, a ja svom psihologu vjerujem, u to nije nitko dužan vjerovati.

Nisam kršćanin, iako, ako bih bio, vjerojatno bi spadao u Luteranizam iako se ne slažem sa svim naukom te Crkve. Dakle, nešto između Katoličanstva i Luteranizma valjda. Iako kršćanin nisam, vjerujem da postoji Bog. I upravo ovaj kršćanski mi ima najviše smisla (naravno, isključivši Isusa i Duha Svetoga pa me to ne čini kršćaninom, jel...). Bog je naravno omnipotentan, ali Njegova omnipotentnost nema veze s ovime što si ti napisala jer može doći Musliman i reći isto, razumiješ?
Dakle, naravno da je to Bog mogao učiniti, ali pitanje je: je li On to uistinu učinio?
Bog za mene, naravno, nije nešto neosobno. On je entitet (ili biće, ali neki se ne slažu da je biće već je Biće, a neki se ne slažu ni s time... No, ne bih znao što KC kaže na to.), zapravo sama Egzistencija koja nas neizmjerno nadilazi (transcendencija), a opet nadohvat ruke -- što je zapravo paradoks. :shock: :mrgreen: :mrgreen:
Unatoč tome, smatram da se Boga itekako racionalno može spoznati, što su zagovarali brojni filozofi i teolozi tijekom povijesti.
Hmmm.... Ne bih znao što još želiš da ti kažem. Pitaj slobodno.

ako se ne varam, ukazanja spadaju u privatnu objavu a u privatne objave nije nitko dužan vjerovati :wink:

No, da se vratim i na sociopate. Za razliku od psihopata oni osjećaju emocije, ali manipulacijom žele doći do svojih ciljeva. Najčešće su to narkomani kojima su svi drugi krivi a jedino oni su nevinašca koja za "odštetu" trebaju umjesto liječenja dobiti još fiksa. No, kako se postaje sociopat? Vjerovali ili ne, sociopatom se postaje zbog teške prevare. Dakle, naš CR je, ukoliko sam u pravu da je sociopat, od nekoga bio teško prevaren (roditelja, profesora, susjeda,...) i to je uzrokovalo probleme koje sad ima. Tako da...ne treba ga osuđivati, već žaliti a pomoć mu ni ne možemo dati (odgovarati na njegova pitanja je isto što i davati fiks narkiću) već mora potražiti stručnu pomoć.

Hahaha, ti si bolestan. :mrgreen:
No, da, lijepo si ti to izveo: "Ne znam odgovore na pitanja pa ću započet sa nekom pseudo "profesionalnom" psihoanalizom ovog forumaša."
Daj još malo te psihoanalize da zadovoljim svoje sociopatne i već pomalo sadističke težnje i čežnje, haha. :twisted:

Vrh

PostPostano: Sri srp 27, 2016 14:32 

Nemiran u duhu? Što to znači? Kako ti vidiš čovjeka? Je li čovjek tijelo, duh i duša? Ako da, objasni razliku između duha i duše. Ako ne, kako možemo "podijeliti" čovjeka?

Kao što je moj psiholog rekao, a ja svom psihologu vjerujem, u to nije nitko dužan vjerovati.

Nisam kršćanin, iako, ako bih bio, vjerojatno bi spadao u Luteranizam iako se ne slažem sa svim naukom te Crkve. Dakle, nešto između Katoličanstva i Luteranizma valjda. Iako kršćanin nisam, vjerujem da postoji Bog. I upravo ovaj kršćanski mi ima najviše smisla (naravno, isključivši Isusa i Duha Svetoga pa me to ne čini kršćaninom, jel...). Bog je naravno omnipotentan, ali Njegova omnipotentnost nema veze s ovime što si ti napisala jer može doći Musliman i reći isto, razumiješ?
Dakle, naravno da je to Bog mogao učiniti, ali pitanje je: je li On to uistinu učinio?
Bog za mene, naravno, nije nešto neosobno. On je entitet (ili biće, ali neki se ne slažu da je biće već je Biće, a neki se ne slažu ni s time... No, ne bih znao što KC kaže na to.), zapravo sama Egzistencija koja nas neizmjerno nadilazi (transcendencija), a opet nadohvat ruke -- što je zapravo paradoks. :shock: :mrgreen: :mrgreen:
Unatoč tome, smatram da se Boga itekako racionalno može spoznati, što su zagovarali brojni filozofi i teolozi tijekom povijesti.
Hmmm.... Ne bih znao što još želiš da ti kažem. Pitaj slobodno.

Hahaha, ti si bolestan. :mrgreen:
No, da, lijepo si ti to izveo: "Ne znam odgovore na pitanja pa ću započet sa nekom pseudo "profesionalnom" psihoanalizom ovog forumaša."
Daj još malo te psihoanalize da zadovoljim svoje sociopatne i već pomalo sadističke težnje i čežnje, haha. :twisted:

Caroluse...Ako ti je do svađe; ako do samoprojekcije (ti znaš čega, a ostali naslućuju, vjerojatno ne istovjetno tvojim očekivanjima); ako si došao s dobrom namjerom... - zar to na ovaj način pokazuješ?
kako prosjak moli pomoć? Vitlajući batinom?
Kad trebamo pomoć, skrušeno ju zamolimo. Da, ponizno. Treba li ti išta? "Čitaj sebe"(tvoje postove, ali objektivno, ako možeš odmaknuti svoj subjektivizam).
Neee, tebi tu nije mjesto. I stoga sorry... Znaš na čemu? Znaš. Odgovorit ćeš mi na ovo, znam, i to u svom stilu, no ja to neću čitati. Znaš zašto! :(
Mir imao u srcu i duši pa ti neće biti do ovakvih ispada!
BB!
Zdrave

Vrh

PostPostano: Sri srp 27, 2016 15:33 

Gdje sam to rekao da "ne znam odgovore na pitanja"? I sam si priznao da ne želiš odgovore već da si došao provocirati...zašto da ti ih onda dam? :wink:
No, nisi uspio napraviti željenu (tzv. "pozitivnu") provokaciju, već si napravio kontraefekt, čime si pokazao svoju nesposobnost. E, pa kada ne znaš ni sa svim vremenom ovoga svijeta povući potez kako bi postigao željeni cilj, onda sam siguran u jednu stvar: da si nesposoban. :mrgreen:

A to znači da ideš na listu gnjavatora :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

CarolusRex - 27.7.2016 - 27.7.9999.

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Sri srp 27, 2016 15:59 
Administrator

Psihoanaliziranje nije dopušteno na ovom forumu, molim da se toga svi drže.
CarolusRex, pročitaj pravila foruma. Ovo je katolički forum i na njemu može sudjelovati svatko koga zanima katolički nauk, ali provociranje i reklamiranje nečije vjere ovdje ne prolazi.
Koliko vidim na tvoja pitanja je kratko i jasno odgovoreno, a detaljnije se može razjasniti pojedinačno, ako te zaista zanima odgovor.

1) Objasnite mi gdje u Bibliji piše da bi čovjek trebao imati posrednika između sebe i Boga. Iako ćete očito odgovoriti: "Crkvena tradicija", ne uviđam logiku iza toga. Kao da Bog nije sposoban komunicirati s osobom, i obrnuto, bez pomoći svećenika. Uostalom, što će nam posrednik ako imamo najvećeg od sviju -- Isusa Krista?

Kako ti je već odgovoreno, Crkva uči da je Isus Krist jedini posrednik između Boga i ljudi, kako je i jasno napisano u KKC 480.
Tvoja daljnja podpitanja oko toga su dakle potpuno besmislena, očito da u startu ne poznaješ katoličku vjeru, i nikakva tradicija ni Biblija ne uče nešto drugo.

Objasni mi ulogu svećenika. Kakve logike ima sakrament ispovijedi onda?
Shvaćaš da je svećenik, odnosno načelnik katedre za Crkvenu povijest na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu rekao da u srednjem vijeku biskupi nisu imali što raditi pa su se dosjetili sakramenata svete pričesti i svete potvrde?

Sakrament pričesti ustanovio je Isus Krist na Posljednjoj večeri, a sakrament potvrde postoji od samih početaka Crkve, tako da ovo što si ti tvrdiš da si "čuo" je totalna besmislica, odnosno očito je da nisi shvatio o čemu se pričalo.
Uloga svećenika u ispovijedanju je izričita volja Isusa Krista koji je apostolima i njihovim nasljednicima povjerio službu opraštanja u Njegovo Ime: "Kojima oprostite grijehe, oprošteni su im; kojima zadržite zadržani su im" (Iv 20, 22-23), a ako te stvarno zanima, više o tome možeš čitati ovdje:
viewtopic.php?f=1&t=2013#p36888

Vrh

PostPostano: Sri srp 27, 2016 21:38 

@CarolusRex,
Hvala ti najprije na odgovoru.
Potpuno se slažem s ovim razmišljanjem o Božjoj transcendentnosti i s time da Bog jest JEDAN. To što ti problem predstavlja nauk o Presvetom Trojstvu, to nije ništa čudno ni neobično s obzirom na tvoje okolnosti. Mi, kršćani, doista vjerujemo da je Bog JEDAN, i da, začudo, Presveto Trojstvo ne pobija tu jedincatost. Muslimani i Židovi nisu veći monoteisti od nas kršćana zbog naše vjere u Trojstvo, jer kako je ono naučavano tijekom stoljeća uvijek se naglašavalo ne samo ono što Trojstvo u sebi jest (a to je zapravo jedno veliko otajstvo), nego i ono što Trojstvo nikako nije. Znači, Trojstvo nije nauk o tri odvojena entiteta, niti međusobno suprotstavljena – to je u kršćanstvu pogrešan nauk iliti hereza.
Ne znam kojim primjerom da ti to oslikam… Možda bi shvatio prema ovome: stari Židovi su vjerovali u Jednog Boga, a ipak u Knjizi Postanka piše: Duh Božji lebdio je nad vodama, ili pak u Knjizi Brojeva kad je Duh sašao na one koji su molili u taboru… Ovdje se Bog Otac i Duh Sveti ne odjeljuju, oni su jedno, samo drugim riječima iskazani odnos prema stvorenome. Isto tako u kršćanstvu Bog Otac, Sin i Duh Sveti su Jedno. To je Jedan Bog pobliže objašnjen unutar sebe.
* *
U vezi čovječje „strukture“: tijelo, duša i/li duh… Sasvim je svejedno ako raspravljaš sa mnom jesu li duša i duh istovjetni (kao što je zastupao sv. Toma Akvinski) ili pak nisu istovjetni (prema sv. Augustinu i sv. Bonaventuri)… Obje teze su prikladne za kršćanstvo, ne bih znala što psihologija ima protiv toga (…osim što ona često reducira čovjekov duh samo na vitalnu dušu / animalnost, pa ne liječi cjelovito).
* *
Imam pitanje (nadam se da se ne ljutiš): u kakvom su odnosu, prema tvom mišljenju, Bog koji je Jedan i Transcendentan i čovječanstvo, s druge strane? Brine li se Bog za nas? Ima li čovječanstvo kakve dužnosti… prema Bogu?
* *
PS. Da se vratim na ono „nemiran u duhu“… Ne mora se to shvatit odmah negativno. Kao što je Dante nekako tako rekao: teže onaj k cilju hiti, kome misli jedna za drugom kao roj lete (…pogledaj prvi post!) (Ili drugim riječima, multitasking nije baš najbolja osobina.)
A opet, nemir ako je izraz traženja Boga ili hrvanja s nekim sumnjama, citirat ću sv. Franju Saleškog: Znaj, Bog mrzi mir onih kojima je odredio borbu..

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata