Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon ožu 04, 2024 13:08

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: Uto sij 10, 2012 10:47 

Sve polazi od toga kako neko društvo definira vezu ili brak. U nekim društvima čak nema mogućnosti niti građanskog braka, već samo vjerskog (npr. Izrael). U nekim društvima se ne tolerira zajednički život bez braka, tj. brak na probu. Sa čime bi onda gay-veza trebala biti izjednačena? Naravno, sa uobičajenim brakom.

Ako prihvatimo društveno prihvaćanje homoseksualne veze kao „osnovno ljudsko pravo“, time mi zapravo mijenjamo definiciju i značenje samoga braka.

Jednako tako, ako bismo prihvatili „pravo na pobačaj“ kao „osnovno ljudsko pravo“ time bismo promijenili i skratili (da ne kažem, opasno ugrozili) definiciju „prava na život“.

Ali nekima je uzalud govoriti, jer liberalistički duh najmanje poštuje život i brak.

Ovo predlažem pročitati za nastavak diskusije:

http://www.bitno.net/vijesti/cak-i-un-n ... va-lgtb-a/

http://don-ivica.net/razno/58-drustvena ... djece.html

Vrh

PostPostano: Uto sij 10, 2012 13:17 

adrijana je napisao/la:
Sve polazi od toga kako neko društvo definira vezu ili brak. U nekim društvima čak nema mogućnosti niti građanskog braka, već samo vjerskog (npr. Izrael). U nekim društvima se ne tolerira zajednički život bez braka, tj. brak na probu. Sa čime bi onda gay-veza trebala biti izjednačena? Naravno, sa uobičajenim brakom.

Ako prihvatimo društveno prihvaćanje homoseksualne veze kao „osnovno ljudsko pravo“, time mi zapravo mijenjamo definiciju i značenje samoga braka.

Jednako tako, ako bismo prihvatili „pravo na pobačaj“ kao „osnovno ljudsko pravo“ time bismo promijenili i skratili (da ne kažem, opasno ugrozili) definiciju „prava na život“.

Ali nekima je uzalud govoriti, jer liberalistički duh najmanje poštuje život i brak.

Ovo predlažem pročitati za nastavak diskusije:

http://www.bitno.net/vijesti/cak-i-un-n ... va-lgtb-a/

http://don-ivica.net/razno/58-drustvena ... djece.html

Adrijana, nitko ne ocekuje od tebe i od vjernika opcenito da podrzite homoseksualnu vezu ili brak ako hoces. Dovoljno smo upoznati s crkvenim naukom da znamo da je to za pravog vjernika nemoguce. Ono sto nas je zgrozilo je to da si podrzala zakon koji zatvorom kaznjava homoseksualnu vezu/brak. Kao sto po svojim uvjerenjima ne mozes podrzati "pravo" na preljub ili "pravo" na kemijsku kontracepciju, ali ipak ne podrzavas da se trpa u zatvor vanbracne ljubavnike ili osobe koje kontracepciju koriste, pitam se kako mozes podrzavati zakon koji trpa u zatvor osobe u homoseksualnoj vezi? Zasto nisi jednostavno rekla: "Dok je nas katolika, necemo dopustiti da se homoseksualci mogu vjencati" i stala na tome? To bi razumio, ali podrzati zakon koji ih zatvorom kaznjava...to necu razumjeti nikada.

Vrh

PostPostano: Uto sij 10, 2012 15:13 

atheos je napisao/la:
Adrijana, nitko ne ocekuje od tebe i od vjernika opcenito da podrzite homoseksualnu vezu ili brak ako hoces. Dovoljno smo upoznati s crkvenim naukom da znamo da je to za pravog vjernika nemoguce. Ono sto nas je zgrozilo je to da si podrzala zakon koji zatvorom kaznjava homoseksualnu vezu/brak. Kao sto po svojim uvjerenjima ne mozes podrzati "pravo" na preljub ili "pravo" na kemijsku kontracepciju, ali ipak ne podrzavas da se trpa u zatvor vanbracne ljubavnike ili osobe koje kontracepciju koriste, pitam se kako mozes podrzavati zakon koji trpa u zatvor osobe u homoseksualnoj vezi? Zasto nisi jednostavno rekla: "Dok je nas katolika, necemo dopustiti da se homoseksualci mogu vjencati" i stala na tome? To bi razumio, ali podrzati zakon koji ih zatvorom kaznjava...to necu razumjeti nikada.

Mene pak zgrožava što mi namećeš nekakve lažne krivice kada sam jasno rekla u svom postu na 1. stranici, viewtopic.php?p=21242#p21242 , citiram:

“Nikad nisam za zatvorske kazne u slučajevima kada ljudima treba moralno i duhovno pomoći, naviještajući im Božju riječ i strpljivo ih pratiti na putu. Ono što je za nas vjernike grijeh, nije uopće nužno da se sankcionira pravno i državnim zakonima, ali oni znače nešto drugo.”

Da se mene osobno pita nitko nikada ne bi završio na dugogodišnjoj robiji, ali pravni sustav je takav svugdje u svijetu. I abortus se u zemljama u kojima je zabranjen kazneno sankcionira, pa se ti zgražaj koliko hoćeš.

Tebi nije prvi put da nekorektno prozivaš sugovornike i pošto si to činio prije i drugim forumašima, ovo neka bude moja zadnja opomena da se konačno upristojiš i pokažeš minimum poštivanja onoga što pišemo ovdje.

Mene uopće moralno ne zgrožava što vi mislite da je ispravno izjednačavati hetero- i homo-brakove. Niti ne želite o tome pričati i to dovoditi u pitanje.
Uopće me ne zgrožava što podržavate pravo na pobačaj (što smo vidjeli na jednoj temi).
Niti me zgrožava što podržavate američku i britansku imperijalističku politiku prema zemljama trećeg svijeta, a da ne govorimo prema nama. Jer o tome sam govorila kad sam spominjala “moralnu nadmoć” u prvom postu, a ne o visinama zatvorskih kazni kao što se vas dvojica zgražavate.

Sličan internacionalan zakon o pravima, na kojeg se Pristojni toliko poziva, kumovao je i osudom Hrvatske za “udruženi zločinački pothvat”, a naši su se političari na to samo ponizno snebivali.
Bivši ministar pravosuđa Šimonović koji sada kao veliki stručnjak radi za prava LGTB osoba (LINK), svojevremeno je dodatno lažno optuživao Gotovinu za skrivanje topničkih dnevnika (uz sve ostalo što mu je Haag trpao), samo da bi ga što više ocrnio pred Međunarodnim sudom. Zlobnik bi rekao da je radi toga i dobio napredovanje.

:roll: :roll:

Vrh

PostPostano: Uto sij 10, 2012 23:42 

Intervenciju velesila u tudje poslove (uvijek iz njihovih vlastitih motiva, naravno) u principu ne podrzavam, ali
ne smatram uvijek ni nuzno losom, vec procjenjujem i sudim od slucaja do slucaja.

Sa svoja prethodna 2 posta sam naglasio sve sto smatram bitnim.
Pogotovo zadnji, mislim da najbolje govori o moralnoj superiornosti Nigerije.

U zakljucku,
moze im se u najboljem slucaju pripisati integritet i dosljednost u njihovoj surovosti (usprkos vanjskom pritisku).
Slazem se da Hrvatskoj fali tih osobina u ovom periodu nase povijesti.
Ali iz toga se ne da niti priblizno procijeniti moralnost njihove kulture, ophodjenja i zakona u centru teme.
Po tom kriteriju bi vlada i narod Sjeverne Koreje bili vrlo moralni (bez kompromisa, protiv cijelog dekadentnog svijeta ako treba).

Ime koje je autorica dala temi - "Afrika protiv dekadencije Zapada"
znaci da je moral (ili pravicnost) na strani Afrike (Nigerije) i njihovog ophodjenja prema homoseksualcima.
Mozda se predomislila od kada je shvatila kako ih uistinu tamo dolje tretiraju i sta znaci taj zakon kojem se "zapad" protivi?

Zadnji link, cini mi se malo skrece sa teme,
ali kada se vec otislo u tom pravcu: Moj odgovor.

Vrh

PostPostano: Sri sij 11, 2012 09:57 

Pristojni Gost je napisao/la:
Intervenciju velesila u tudje poslove (uvijek iz njihovih vlastitih motiva, naravno) u principu ne podrzavam, ali
ne smatram uvijek ni nuzno losom, vec procjenjujem i sudim od slucaja do slucaja.

Svaka bi moralna osoba trebala reagirati kad strane sile pod prijetnjama i političkim ucjenama žele drugima nametnuti svoje kvazi-vrijednosti, na štetu njihove vlastite kulture. Svatko moralan trebao bi reagirati kad se te iste strane sile oglušuju na očevidne vjerske progone, dapače, podržavajući ih ilegalnim uvozom oružja.

Citat:
Sa svoja prethodna 2 posta sam naglasio sve sto smatram bitnim.
Pogotovo zadnji, mislim da najbolje govori o moralnoj superiornosti Nigerije.

U tvoja dva prethodna posta dala sam ti priliku da konkretno odgovoriš na čemu zasnivaš svoju tvrdnju da Nigerijci onako postupaju prema strancima, a pošto sam kao odgovor dobila nekakvu općenitu rečenicu i linkove u kojima se uopće ne spominje (!) tvoja (dodatna) optužba, ova spomenuta dva zadnja posta smatram običnom demagogijom i laži:

Section 2 (1) of the bill provides that, “Marriage or civil union entered into between persons of same sex by virtue of a certificate issued by a foreign country shall be void in Nigeria and any benefits accruing there from by virtue of the certificate shall not be enforced.”
http://www.tellng.com/index.php?option= ... Itemid=120

Citat:
Ime koje je autorica dala temi - "Afrika protiv dekadencije Zapada"
znaci da je moral (ili pravicnost) na strani Afrike (Nigerije) i njihovog ophodjenja prema homoseksualcima.
Mozda se predomislila od kada je shvatila kako ih uistinu tamo dolje tretiraju i sta znaci taj zakon kojem se "zapad" protivi?

Što je dekadencija? Dekadencija nastaje kada nekakva liberalna filozofija promovira „vrijednosti“ koje u svojem dugoročnom smislu nisu na korist, nego na štetu čitavog društva, a tu spadaju „vrijednosti“ kao pravo na abortus, medicinsku oplodnju, homo-brakove, eutanaziju i sl. i još te „napredne“ ideje nameće onima drugačijeg svjetonazora i kulture. Dekadencija je plod čovjekovog izopačenog uma u pobuni protiv Boga i njegovog zakona. Jasno da je vama ateistima to vrlo apstraktno!

Citat:
Zadnji link, cini mi se malo skrece sa teme,

Skrenuo je Pristojni odavno s teme, a jedan od većih bisera ti je ona optužba o kršenju nekoliko članaka Deklaracije o ljudskim pravima iz 1948.(!!) Dakako, neusporedivo s ovim zadnjim postom, u kojem zaobilaziš čitavu temu samo da bi trollao forum svojim izmišljotinama.

Vrh

PostPostano: Čet sij 12, 2012 20:31 

Premda nemam običaj odgovarati na uvrede i prijetnje upućene putem PP-a, radi ostalih forumaša osvrnut ću se kratko na tipične "spinove" ubačene od jednog forumaša:

Priznavanje gay braka nije ono sto se trazi od Nigerije.

1. Od Nigerije se baš tražilo priznavanje gay-brakova ili građanski rečeno "veza" jer je čitav zakon donesen u tom smislu. Njegov naziv je "Same sex marriage (prohibition) bill" i naslov govori ono važno na što se odnosi. U početku je Senat predlagao najdulju zatvorsku kaznu - 5 godina, ali nakon britanskih pritisaka mjesec dana prije donošenja zakona Senat je i više nego udvostručio kaznu. To je bila poruka Zapadu.

Homoseksualci su ti kojima se nanosi nepravda u Nigeriji.

2. Homoseksualcima se nanosi nepravda? Nitko im ne brani niti jedan članak iz Deklaracije o ljudskim pravima kao osobama, ali im se ne dopušta "vjenčanje", "veza", niti "javno djelovanje u svrhu promicanja homoseksualizma" iz čistog razloga jer se to smatra nedostojnim i nastranim ponašanjem. A to što netko na homoseksualizmu gradi svoj identitet i traži društvene povlastice zbog toga, to je posebna priča.

3. Kada si rekao (@Pristojni) da se "strance koji se vjenčaju u Portugalu pri povratku u zemlju odmah hapsi" nisi to ničim potkrijepio. Ja sam ti dala citat iz zakona koji govori o tome da dokumenti i ugovori sklopljeni u stranoj zemlji postaju nevažeći i ne odobravaju se nikakve povlastice koje proizlaze iz njega, a ako je neki par toliko lud da se ide pred mjerodavnim organima inatiti zbog tih povlastica, onda je to druga priča. Ja sam tražila obrazloženje za redovite situacije.

4. Koristiti riječ "progon homoseksualaca" u slučajevima kada se u nekoj državi brane istospolni brakovi i veze, a ne brani se nikakvo drugo javno djelovanje dotične osobe (osim u svrhu promicanja homoseksualizma), nazivam i nazivat ću običnom demagogijom.

5. Bilo koji i bilo čiji postovi u kojima se kao "argumentima" pribjegava osobnim obračunima, psihologiziranju ("ja znam što si ti mislila.." i sl.) i moraliziranju bit će premještani u Recycle bin sukladno Pravilima foruma.

Vrh

PostPostano: Čet sij 12, 2012 21:20 

0. Ako vec krsis pravila, dajem ti dopustenje, stavise inzistiram (!) da onda objavis cijeli PP da vidimo te navodne "uvrijede" i "prijetnje".
(mozes ga staviti u onu novu temu koju si kreirala u Recycle Bin-u gdje si stavila moj prethodni post, tako da ovdje ne bude off-topic)

1. Puno bitnije od naziva zakona je ono sto zakon diktira (izvori), zar ne mislis?

2. Ostavljam drugima da procijene da li se to kosi sa ljudskim pravima ili zakonom.

3. To sto si stavila pod navodnike nisam nigdje rekao. Ono sto jesam, odnosi se na zabranu gay osobama da budu skupa.

4. Ne slazemo se. Ja mislim da se radi o progonu kada se ljudima brani da budu sa onima koje vole, a u suprotnom ih se baca u zatvor.

5. Zao mi je ako si to protumacila kao napad. Samo sam pokusao smiriti vode.

Vrh

PostPostano: Čet sij 12, 2012 21:59 

0. Ako vec krsis pravila, dajem ti dopustenje, stavise inzistiram (!) da onda objavis cijeli PP da vidimo te navodne "uvrijede" i "prijetnje".
(mozes ga staviti u onu novu temu koju si kreirala u Recycle Bin-u gdje si stavila moj prethodni post, tako da ovdje ne bude off-topic)

Ne kršim pravila, niti ću ga staviti jer je tvoj PP.

Citat:
1. Puno bitnije od naziva zakona je ono sto zakon diktira (izvori), zar ne mislis?

U postu iznad stavila sam link na čitav zakon, a ne na njegove interpretacije. Toliko da znamo o čemu pričamo.

Citat:
2. Ostavljam drugima da procijene da li se to kosi sa ljudskim pravima ili zakonom.

Naravno, tipično za relativizam.

Citat:
3. To sto si stavila pod navodnike nisam nigdje rekao. Ono sto jesam, odnosi se na zabranu gay osobama da budu skupa.

Napisao si zapravo: Nigerijski zakon o kojem pricamo je bitno drugaciji: - "Vjencani kazete? U Portugalu, je li? U lance s vama!" u postu viewtopic.php?p=21279#p21279 , a ja sam kasnije tražila otkuda to. Tek toliko da ne bude više nesporazuma.
Citat:
4. Ne slazemo se. Ja mislim da se radi o progonu kada se ljudima brani da budu sa onima koje vole, a u suprotnom ih se baca u zatvor.

Pa u zatvoru su onda skupa.

Citat:
5. Zao mi je ako si to protumacila kao napad. Samo sam pokusao smiriti vode.

Prihvaćam ovaj izraz žalosti. A ja pokušavam samo navesti na razmišljanje, dok mi vi spočitavate nekakvu tobožnju moralnu superiornost (gdje ste se toga primili, a niste ni vjernici...?).

* * *

Ako baš netko želi vidjeti kako naša država promiče ljudska prava, upućujem na jednu „edukativnu brošuru“ udruge Iskorak o sigurnom gay seksu, koja je otisnuta uz financijsku podršku Ureda za ljudska prava Vlade RH, Grada Zagreba te Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi u svrhu prevencije HIV-a / AIDS-a među muškarcima koji imaju spolne odnose s muškarcima. Ali ne mogu je predočiti na forumu jer je previše vulgarna, samo dajem jedan (nešto manje vulgaran) novinarski osvrt:
http://www.nacional.hr/clanak/71116/kak ... uk-brosuru

a ostalo se može naći preko tražilica. To su vrijednosti za koje se zalažemo, jel tako?
Blago nama… Napredni smo.

Vrh

PostPostano: Čet sij 12, 2012 22:45 

adrijana je napisao/la:
U postu iznad stavila sam link na čitav zakon, a ne na njegove interpretacije. Toliko da znamo o čemu pričamo.
Hvala.
Tu vidimo u clanku 5., tockama (1), (2) i (3), da je ono sto sam napisao tocno:
- ne smiju biti u gay vezi niti van braka (do 14 godina zatvora),
- kaznjivo je dati naslutiti gay vezu u javnosti (do 10 godina zatvora),
a zlocin je i pomaganje i prikrivanje tudje takve veze (do 10 godina zatvora).

Kada na to upucujem kao progon i nepravdu, ti moje nazivas demagogijom, a sada ovo...
adrijana je napisao/la:

Pa u zatvoru su onda skupa.
:!:

Vrh

PostPostano: Čet sij 12, 2012 23:02 

Nisam sigurna da se tu radi o ljubavi... Sudeći prema onoj Iskorakovoj edukativnoj brošuri gdje nisu uopće prikazani muškarci koji si na bilo koji način iskazuju ljubav, već neke lutke u više različitih poza, koje kao da siluju jedna drugu i kao da se mrze... Ne mislim da se to može usporediti sa pravom ljubavi muškarca i žene zbog koje i postoji brak, i on (kao i sva intima) treba biti zaštićen...

Isprva sam mislila da se u toj brošuri radi o nekoj podvali Ministarstvu zdravstva i Uredu za ljudska prava (koji su financijeri dotične udruge), ali upravo pročitah na njihovom gay portalu da je ta brošura (iz koje se toliko puno može naučiti!) zapravo "provjereni proizvod" u namijenjene svrhe (edukacija o AIDS-u), isproban u Velikoj Britaniji, i to s velikim uspjehom...
To je zapravo odlična vijest.
Znak da uzimamo i prevodimo iz jedne još naprednije kulture...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC + 01:00 sata