Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon ožu 04, 2024 13:24

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon svi 11, 2009 13:06 

Pridružite se građanskoj inicijativi na linku:"Roditelji biraju"

Što mislite koji je uzrok da političari sve više ignoriraju mišljenje "tihe većine" te zanemaruju prava djece i roditelja?

Vrh

PostPostano: Uto svi 12, 2009 10:47 

Ne bih nanovo o seksu :) Moje zločesto mišljenje je da GROZD, čak i ako ga se uvede u škole, nikad neće zaživjeti. Ljudi se za njega izjašnjavaju inercijom radi Crkve, ali nećemo daleko stići s izjavama da je najbolja zaštita od spolnih bolesti apstinencija, ili da kondom potiče pobačaj. Ovo su kolateralne konzekvence. Grozd traži od mladih ljudi da žive kao što nisu živjeli niti ljudi u Starom Zavjetu (ti pogotovo, Abraham, David, Salomon, zaručnik Pjesme nad pjesmama- svi su imali više žena), niti u Novom (oženjeni su apostoli vjerojatno u brak ušli u dobi koju danas smatramo teško primjenjivom).

Mislim da bi ovaj program trebao biti primjenjen na djeci na vjeronauku, ali ne možemo očekivati od njega da bude objektivan. Ljudsko tijelo, istina, nije formirano da ima spolni odnos u analni otvor, ali pitanje je da li je formirano prema principu da bude seksualno neaktivno u hormonalnom vrhuncu.

Vrh

PostPostano: Sri svi 13, 2009 06:43 

Mislim kako je djelovanje udruge GROZD potpuno u redu i moralno. To je dovoljan razlog za podržati ovu inicijativu.

Vrh

PostPostano: Sri svi 13, 2009 15:41 

Potpuno sam siguran da nije pogrešno. Ali sumnjam da će zaživjeti čak i ako ga se primjeni u praksi (u Americi su takvi sustavi propali).

Budući da bih se rado u budućnosti bavio politikom, a već smo pričali o seksualnosti gdje sam izrazio čak i svoje blago disidentske stavove, više bih o politici i ovom programu. Mislim da će političari koji prihvate ovaj program većim dijelom tako učiniti da bi se dodvorili Crkvi, što je manje zlo od alternative, ali previše je toga takve prirode.

Vrh

PostPostano: Čet svi 14, 2009 06:43 

Mislim da je ovo dobar i jedini put da se stavovi "tihe većine" nametnu i političarima. Tako to funkcionira u razvijenim demokracijama, jer potpise i peticije vrlo rijetko ignoriraju ozbiljni političari. Uloga je udruga da prate i upozoravaju ako je pojedini političar izigrao povjerenje. Te dodvorice se ne mogu dugo skrivati i vidi se njihova namjera pri prvom glasanju o stvarima iz moralne, obiteljske i vjerske tematike.

Vrh

PostPostano: Čet svi 14, 2009 09:59 

Štos je u tome što će neki političari podržati takve inicijative samo da bi se dodvorile Crkvi i dobile par riječi hvale za propovjedaonicom. Osobno bih više volio nekakvu alternativu Grozdu koja bi možda više kontekstualizirala nauk obzirom na društvo, ali tada bi se našli u sferi vjeronauka više nego nekakve "objektivne" etike. Takvu bih radije podržao nego Grozd.

Kad bih bio neplemenit političar, mislio bih "podržati ću Grozd, ionako ga nitko neće shvatiti ozbiljno, a ja mogu profitirati od te podrške." Tu je čudan odnos, i čudne razlike, između podrške na papiru i njene pozadine van svijeta demokracije.

Vrh

PostPostano: Čet svi 14, 2009 19:56 

Političari bi se trebali baviti općim dobrom a pogotovo ako se deklariraju kao kršćani. No vidimo kako političke stranke, bile na vlasti ili u opoziciji, nemaju ni vizije, ni volje, ni snage učiniti ispravne stvari, već se okreću ili čuvanju vlasti ili borbi da se na vlast dođe.
Mi vjerinici i u tako lošem stanju možemo i moramo djelovati, jedan od načina je i kroz institucije "civilnog društva" (kao što je GROZD). Dakle pridružimo se inicijativi "Roditelji biraju"

Vrh

PostPostano: Pet svi 15, 2009 21:51 

Barnaba je napisao/la:
Političari bi se trebali baviti općim dobrom a pogotovo ako se deklariraju kao kršćani. No vidimo kako političke stranke, bile na vlasti ili u opoziciji, nemaju ni vizije, ni volje, ni snage učiniti ispravne stvari, već se okreću ili čuvanju vlasti ili borbi da se na vlast dođe.
Mi vjerinici i u tako lošem stanju možemo i moramo djelovati, jedan od načina je i kroz institucije "civilnog društva" (kao što je GROZD). Dakle pridružimo se inicijativi "Roditelji biraju"
Barnaba je napisao/la:

Imaš ti svakakve institucije "civilnog društva", koje drže svakojake inicijative. Što se mene tiče, mislim da bi Grozd trebao biti rezerviran za vjeronaučne susrete, te da bi ga ljudi mogli birati ako drže do svoje vjere. Na razini općenitosti, mislim da bi zbunio mlade koji ne dijele našu "Teologiju tijela". Tako da bi političari trebali podržati pravo svake obitelji da odgoje klince unutar svojih vrijednosti, i osigurati im podršku institucija.

A demokracija će vjerojatno doživjeti nekakvu promjenu u idućih stotinjak godina (nadam se da neće biti krvi), jer ovako se dijelimo na lijeve i desne imućnike, i lijevu i desnu sirotinju.

Vrh

PostPostano: Sub svi 16, 2009 20:26 

Sinke je napisao/la:
Imaš ti svakakve institucije "civilnog društva", koje drže svakojake inicijative. Što se mene tiče, mislim da bi Grozd trebao biti rezerviran za vjeronaučne susrete, te da bi ga ljudi mogli birati ako drže do svoje vjere.

Zašto ograničavati djelovanje GROZD-a neka djeluje u domeni koju su mu osnivači namijenili?! Isto tako zašto ne osnovati druge udruge koje bi se bavile vjeronaukom idr? Ne razumijem zašto vjernicima uzeti pravo da na ovaj način artikuliraju svoje stavove?

Vrh

PostPostano: Sri svi 27, 2009 16:17 

Citat:
Zašto ograničavati djelovanje GROZD-a neka djeluje u domeni koju su mu osnivači namijenili?! Isto tako zašto ne osnovati druge udruge koje bi se bavile vjeronaukom idr? Ne razumijem zašto vjernicima uzeti pravo da na ovaj način artikuliraju svoje stavove?

Naravno, sve je ovo pohvalno i treba promicati institucije civilnog društva. Ima mnogo protu-Crkvenih udruga, na kraju krajeva.

S druge strane, GROZD-ov program se ne želi doživjeti kao vjerski odgoj, već sekularni. Mislim da ovdje treba biti jako oprezan, jer kriv potez bi nas mogao stajati kredibiliteta u sekularnom društvu.

Vrh

PostPostano: Sri svi 27, 2009 17:17 

Iako sam potpisom dala podršku GROZDU, a dala sam je samo zato da ona druga opcija ne prođe koja negira roditelje, koja se zalaže za svašta što čak nije niti prirodno, u par točaka se ne slažem s tim programom.
Ali se potpuno slažem sa Sinke-om.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata