Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto sij 19, 2021 20:19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 673 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 45  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned stu 29, 2009 13:12 

Citat:

Ajde ne pričaj gluposti i ne laži više da Crkva ima dogovor s nekim kandidatom. Sasvim je za očekivati da kandidati hoće biti dobri sa svima koji im mogu koristiti ali baš zbog toga je dobro što Crkva inzistira na principima za koje se treba zalagati budući predsjednik.

Molim da sa sugovornicima govoriš sa poštovanjem, što bi bilo da sam ja tebi napisao ''ne pričaj gluposti i ne laži''?!

Crkva naravno nije toliko neinteligentna da se javno veže uz nekoga ali svojim postupcima dovoljno govori, tako dopušta Bandiću sa uz nju lijepi i da se tako dodvorava većini stanovništva.

Vrh

PostPostano: Ned stu 29, 2009 13:44 
Administrator

modus vivendi je napisao/la:
Citat:

Ajde ne pričaj gluposti i ne laži više da Crkva ima dogovor s nekim kandidatom. Sasvim je za očekivati da kandidati hoće biti dobri sa svima koji im mogu koristiti ali baš zbog toga je dobro što Crkva inzistira na principima za koje se treba zalagati budući predsjednik.

Molim da sa sugovornicima govoriš sa poštovanjem, što bi bilo da sam ja tebi napisao ''ne pričaj gluposti i ne laži''?!

Crkva naravno nije toliko neinteligentna da se javno veže uz nekoga ali svojim postupcima dovoljno govori, tako dopušta Bandiću sa uz nju lijepi i da se tako dodvorava većini stanovništva.

Nakon što si upozoren da dokažeš svoju tvrdnju da Crkva ima dogovor sa nekim kandidatom, a umjesto toga nastavio si istom propagandom, imaš odmor od 2 tjedna.

Vrh

PostPostano: Uto pro 22, 2009 09:06 

Ovo je dobar primjer kako katoličke udruge mogu djelovati prema predsjedničkim kandidatima. Udruga Glas roditelja za djecu – GROZD provela je među predsjedničkim kandidatima jednu anketu putem upitnika koji je poslan svim kandidatima (Sadržaj upita možete vidjeti na ovom linku http://www.udruga-grozd.hr/images/file/ ... didate.pdf )
Bilo im je ponuđeno da zaokruže „DA“ ili „NE“ ili da sami sroče svoj odgovor (s ovom trećom mogućnosti se ja osobno ne slažem jer većina kandidata se ne želi jasno odrediti a baš jasan odgovor bi trebao biti smisao ankete).
u nastavku se nalaze odgovori poredani prema abecednom redu kandidata:

Milan Bandić:
Svi odgovori g. Bandića istovjetni su onima koje podržava i naša udruga. Uz to, svoju svijest o važnosti pronatalitetne politike pokazao je kao gradonačelnik grada Zagreba koji izdvaja značajna sredstva za gradski dječji doplatak.

Andrija Hebrang:
Nije odgovorio na upite iz ankete te je tako pokazao da mu ova pitanja koja zanimaju naše članove nisu važna.

Ivo Josipović:
Nije odgovorio na upite iz ankete te je tako pokazao da mu ova pitanja koja zanimaju naše članove nisu važna. Na pitanje GK-a o istospolnim zajednicama i njihovim zahtjevima za posvajanje djece odgovorio je da svi ljudi trebaju imati ista prava, pa tako i homoseksualne osobe i parovi. U emisiji „U mreži prvog“ na HR, založio se za zamrzavanje oplođenih jajnih stanica, a o eutanaziji je rekao da nam je to vjerojatna budućnost.

Josip Jurčević:
Svi odgovori g. Jurčevića istovjetni su onima koje podržava i naša udruga. Osim toga, g. Jurčević je od 2008.g. redovni član naše udruge, a i prije toga je duže vrijeme djelatno doprinosio ostvarivanju naših ciljeva. Činjenica da se g. Jurčević, unatoč velikim profesionalnim i obiteljskim obvezama (otac je sedmero djece), odlučio dio svojeg nastojanja za dobrobit hrvatskog društva ostvariti upravo kroz našu udrugu, pokazuje da se s ciljevima naše udruge ne slaže samo teoretski već da shvaća krucijalnu važnost tih pitanja za hrvatsko društvo. Od g. Jurčevića svakako možemo očekivati da će u svom političkom djelovanju promovirati vrijednosti za koje se zalaže naša udruga.

Damir Kajin:
Svi odgovori g. Kajina istovjetni su onima koje podržava i naša udruga, osim odgovora na 7. pitanje. Naime, g. Kajin, za razliku od nas, smatra da djeca začeta umjetnom oplodnjom nemaju pravo saznanja identiteta bioloških roditelja.

Boris Mikšić:
Na 6 pitanja g. Mikšić odgovorio je sukladno stavovima naše udruge, dok je na 5.,6. i 9. pitanje odgovorio suprotno. Naime, g. Mikšić smatra da pozitivan govor o braku predstavlja diskriminaciju istospolnih i izvanbračnih zajednica te smatra da se o određenom ponašanju (mi smo u upitu naveli homoseksualno ponašanje) ne smije govoriti kritički jer, prema njegovom mišljenju kritički govor o nekom ponašanju može predstavljati diskriminaciju osoba koje su odabrale to ponašanje. Također, smatra da začeto dijete nema pravo na život ako žena ne želi taj život.

Dragan Primorac:
Nije odgovorio na upite iz ankete. No, na ta je pitanja odgovorio konkretnim odlukama u vrijeme kad je bio ministar. Naime, g. Primorac je, pod pritiskom homoseksualnih i feminističkih udruga, koje na sva pitanja iz naše ankete imaju suprotne odgovore našima, odlučio stati na njihovu stranu te je izbacio program zdravstvenog odgoja iz škola. Tako je uskratio djeci važan dio cjelovitog odgoja, uskratio pravo roditeljima da odaberu program koji su željeli za svoju djecu i koji bi im mogao pomoći u odgoju djece te pokazao da mu je vlastita politička popularnost važnija od dobrobiti djece i položaja obitelji u društvu. Iako se u javnosti često deklarira kao vjernik, na konkretna pitanja koja bi to trebala i pokazati, odgovara općenito. Primjerice, na pitanje o zahtjevima istospolnih zajednica da posvajaju djecu (GK) kazao je da zasad nema potrebe za to no nije rekao svoj stav o tome, pa mi ne možemo znati kako će se ponijeti kad ta „potreba“ dođe.

Vesna Pusić:
Nije odgovorila na upite iz ankete te je tako pokazala da joj ova pitanja koja zanimaju naše članove nisu važna. No, gđa. Vesna Pusić odazvala se okruglom stolu Iskoraka i Kontre na kojem je podržala istospolni brak, čak i njihovo pravo na usvajanje djece. U predsjedništvu je HNS-a čija je mladež, zajedno s Iskorakom i Kontrom član koalicije protiv GROZD-ovog programa zdravstvenog odgoja.

Vesna Škare-Ožbolt:
Svi odgovori gđe. Škare Ožbolt istovjetni su onima koje podržava i naša udruga, osim odgovora na 8. pitanje. Gđa. Škare – Ožbolt, naime, smatra da bi izvanbračne zajednice trebale imati pravo na medicinsku oplodnju. Prema odgovorima na našu anketu, gđa. Škare-Ožbolt smatra da svatko ima pravo na život od začeća, no važnijim smatra pravo žene na pobačaj. Kako je izjavila za jedan portal, to pravo je obavezno jer „izbor žene je taj koji je uvijek ispravan“. Prema odgovorima na našu anketu, nema ništa protiv pozitivnog govora o braku, a prema njezinim odgovorima za GK, smatra da „sklapanje istospolnih brakova danas teško možemo zabraniti“.

Miroslav Tuđman:
Svi odgovori g. Tuđmana istovjetni su onima koje podržava i naša udruga. Iako se u svom javnom djelovanju vrlo rijetko očitovao o ovim pitanjima, nikada njegovi odgovori ni u jednom dijelu nisu bili u suprotnosti s ciljevima naše udruge. Prema tome, g. Tuđman podržava vrijednosti koje promovira naša udruga.

Nadan Vidošević:
Nije odgovorio na upite iz ankete te je tako pokazao da mu ova pitanja koja zanimaju naše članove nisu važna. I za GK-a je izbjegao dati konkretne odgovore na pitanja o roditeljskim pravima, zahtjevima istospolnih zajednica za posvajanje djece i o pravu na život. Ustvrdio je samo da žena treba imati pravo odlučivanja o životu nerođenog djeteta.

Slavko Vukšić:
Zbog tehničkih poteškoća nismo g. Vukšiću na vrijeme dostavili anketu te on nije odgovorio u zadanom roku.

Ne znam jesu li druge katoličke udruge poput Katolik.hr imale sličnu akciju ali ovaj primjer od udruge GROZD je stvarno dobra ideja.

Isto tako u božićnom broju Glasa koncila ima osvrt Stjepana Androića, Pozitivna ili negativna selekcija na izborima? u kojam je određena (doduše nedovoljno konkretna jer je bez imena) raščlanba kandidata koja može pomoći u sagledavanju problematike selekcije na izborima.

Vrh

PostPostano: Uto pro 22, 2009 12:06 

Zanimljivo mi je razmišljanje kako se ljudi boje glasovati za kandidata kojeg smatraju ispravnim samo zato što misle da neće pobijediti. Baš zbog takvog razmišljanja, mediji o kojima pričamo koriste po meni lažne ankete i stavljaju u prvi plan svoje kandidate.
Prateći jedinog kandidata koji je katolik i njegovo djelovanje, čujem komentare...on ne izgleda ko predsjednik, vidi kako je obučen, ili tko je uopće on, što? nije ni u jednoj stranci?...i slično...

S druge strane gledam Bandića koji već dva mjeseca obilazi gradove, u svakom gradu prisustvuje misi, recitira pjesmu na albanskom, mazi se sa svojim psom i dozvoljava da ga liže po licu, rukuje sa svakim muslimanom, obilazi Brodsku Posavinu, Hercegovinu...po mom mišljenju taj čovjek vrlo koncizno podilazi svakom potencijalnom glasaču, vrlo birano koristi riječi, nikoga ne vrijeđa, a govori su mu unaprijed napisani na više blesimetara da se ne primijeti da čita.

Budući da znam dosta negativnosti o njegovom djelovanju u Zagrebu, mene ne mogu prevariti te njegove perfidnosti.

Isto tako znam za Jurčevićevo djelovanje i prije ove kandidature i sada, ali na žalost mediji to ne prenose, mislim da ga namjerno prešućuju.

Vrh

PostPostano: Uto pro 22, 2009 12:16 

Barnaba je napisao/la:
adrijana je napisao/la:
Nažalost, stavove o pitanjima navedenim u američkom Vodiču naši političari mijenjaju prema modi:

Mene zbarinjava što crkveni mediji u kampanji ne postave takva pitanja kandidatima, pa da vidimo koliko se njih opredjeljuje za "ne" ili izbjegava izjašnjavanje.
Pitanje je imamo li mi uopće takvih medija?

Marijačićev "Hrvatski list" iz Zadra od početka kampanje postavlja pitanja predsjedničkim kandidatima i o vjeri i o braniteljima i ostalim aktualnim temama, kao i mišljenja pozvanijih ljudi iz javnog života, gdje oni ocjenjuju kandidate.
Vrlo su mi zanimljive te ocjene, a koliko sam zapamtila najbolje su ocjene dobili Jurčević i Tuđman, koje na TV-u skoro da ne vidimo. Ostale novine, osim GK ne čitam, pa mogu samo pretpostavljati tko je tamo na prvom mjestu

Vrh

PostPostano: Uto pro 22, 2009 22:12 

ozana55 je napisao/la:
Zanimljivo mi je razmišljanje kako se ljudi boje glasovati za kandidata kojeg smatraju ispravnim samo zato što misle da neće pobijediti. Baš zbog takvog razmišljanja, mediji o kojima pričamo koriste po meni lažne ankete i stavljaju u prvi plan svoje kandidate.
Prateći jedinog kandidata koji je katolik i njegovo djelovanje, čujem komentare...on ne izgleda ko predsjednik, vidi kako je obučen, ili tko je uopće on, što? nije ni u jednoj stranci?...i slično...

S druge strane gledam Bandića koji već dva mjeseca obilazi gradove, u svakom gradu prisustvuje misi, recitira pjesmu na albanskom, mazi se sa svojim psom i dozvoljava da ga liže po licu, rukuje sa svakim muslimanom, obilazi Brodsku Posavinu, Hercegovinu...po mom mišljenju taj čovjek vrlo koncizno podilazi svakom potencijalnom glasaču, vrlo birano koristi riječi, nikoga ne vrijeđa, a govori su mu unaprijed napisani na više blesimetara da se ne primijeti da čita.

Budući da znam dosta negativnosti o njegovom djelovanju u Zagrebu, mene ne mogu prevariti te njegove perfidnosti.

Isto tako znam za Jurčevićevo djelovanje i prije ove kandidature i sada, ali na žalost mediji to ne prenose, mislim da ga namjerno prešućuju.

+5

Vrh

PostPostano: Sri pro 23, 2009 09:39 

U sinošnjem sučeljavanju kandidata na HTV-u nije bilo tema koje bi se isključivo odnosile na vjernike.
A meni osobno je prihvatljiv jedino nezavisni kandidat Josip Jurčević. Bez obzira što se širi fama kako takav kandidat nema nikakve šanse, osobno mislim da u prvom krugu moram glasovati isključivo za najprihvatljivijeg prema svojim moralnim i vjerskim opredjeljenjima.

Vrh

PostPostano: Sri pro 23, 2009 17:25 

Ja se još nisam odlučio za koga glasati. No znam da ću glasati za nekoga od ove trojice: Jurčević, Bandić, Tuđman. "Miki" (Bandić) mi je simpa, čak jako simpa. Tuđman se izgleda stvarno kuži u to za što se kandidira, druga je pjesma nego otac, ali ne znam još dovoljno o njemu. Međutim Jurčević je neotkriveno blago. Jednom sam ga slušao sat vremena u društvu predstavnika raznih udruga uglavnom katolički orjentiranih, sjedili smo u kafiću. Ne sjećam se ranije kada sam slušao nekog tako pametnog. Čovjek je mastermind. Ozbiljno. Ako i ne postane predsjednik, preporučam posvetiti mu pozornost.

Vrh

PostPostano: Sri pro 23, 2009 17:43 

Barnaba je napisao/la:
U sinošnjem sučeljavanju kandidata na HTV-u nije bilo tema koje bi se isključivo odnosile na vjernike.
A meni osobno je prihvatljiv jedino nezavisni kandidat Josip Jurčević. Bez obzira što se širi fama kako takav kandidat nema nikakve šanse, osobno mislim da u prvom krugu moram glasovati isključivo za najprihvatljivijeg prema svojim moralnim i vjerskim opredjeljenjima.

Gledala sam malo to sučeljavanje kandidata. Jurčević, što god veli je na mjestu, Tuđmanu je mana što ga svi uspoređuju s ocem. Iz njegovih riječi se vidi veliko poznavanje i situacije i problematike i ima odmjeren stav svojstven pametnim i obrazovanim ljudima.
Meni su njih dvojica najbolji, teško mi se odlučiti.
Žao mi je samo što je ostalo puno nepostavljenih pitanja, na koja bih ja htjela znati njihove odgovore.

Tko može reći taj nema šanse, a ovaj ima? Popularnost je na strani Bandića, ali to može biti dvojaki argument, i za i protiv.

Kod ostalih kandidata se nakupilo toliko negativnosti, pa mislim da nemaju šanse...a onda danas čujem grupicu ljudi kako im je baš taj najveći negativac kandidat za kojeg će dati glas...

Vrh

PostPostano: Čet pro 24, 2009 08:59 

Meni se nešto u ovoj anketi ne sviđa.
GROZD – udruga katoličkih roditelja tolerira umjetnu oplodnju, pa čak i sa doniranim spolnim stanicama pod uvjetom da tako začeta djeca znaju tko su im biološki roditelji i da su u braku!???
Tko im je dao to pravo da promiču takav način promišljanja koji nije u skladu sa stavom Crkve? Jesam li nešto pogrešno shvatila? Ili je sol obljutavila?

Vrh

PostPostano: Čet pro 24, 2009 09:40 

Citat:
GROZD – udruga katoličkih roditelja tolerira umjetnu oplodnju, pa čak i sa doniranim spolnim stanicama pod uvjetom da tako začeta djeca znaju tko su im biološki roditelji i da su u braku!???

Jel? Od kuda ta informacija?

Vrh

PostPostano: Čet pro 24, 2009 10:16 

Rio je napisao/la:
Citat:

Jel? Od kuda ta informacija?

Pa otvori link iz Barnabinog posta i pročitaj obrazloženje uz 7. i 8. pitanje.

Vrh

PostPostano: Čet pro 24, 2009 11:04 

Citat:
Jesam li nešto pogrešno shvatila?

Pogledao sam 7 i 8 pitanje u linku. 8oga ni nema. U sedmom se ne "tolerira" umjetna oplodnja već se govori o regulativi saznanja za tako začete. A tako je sada aktualno da je moguća oplodnja moguća. Dakle GROZD reagira na svršen čin. Iz zle stvari izvući makar nešto dobro. Dakle zaletjela si se, te dezinformiraš -
Citat:
Jesam li nešto pogrešno shvatila?

Vrh

PostPostano: Čet pro 24, 2009 11:15 

Ispričavam se. Nije mi namjera dezinformirati. Nisam niti pogrešno shvatila. Jednostavno mi se ne sviđa princip iz lošeg izvlačiti dobro.

Vrh

PostPostano: Čet pro 24, 2009 21:52 

Citat:
Jednostavno mi se ne sviđa princip iz lošeg izvlačiti dobro.

probaj iznova pročitati, naglasit ću bitnu riječ:
Iz zle stvari izvući makar NEŠTO dobro

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 673 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 45  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata