Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned srp 05, 2020 05:51

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 673 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 45  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet tra 15, 2016 06:48 

Kako bi se pravilno moglo birati treba pratiti ponašanje političara nakon izbora. S tim u vezi važno je vidjeti kako su svi hrvatski zastupnici osim Ruže Tomašić (koja je bila protiv) i Biljane Borzan (koja nije glasovala) su podržali Rezoluciju o Poljskoj u kojoj se između ostalog u negativnom kontekstu aludira na pozitivne inicijative u Poljskoj i vrši pritisak na nju. Iznenađuje glas Marijane Petir i nadam se kako je njeno glasovanje za bilo zbog zabune!
Kod:
http://narod.hr/eu/svi-hrvatski-zastupnici-osim-tomasic-podrzali-rezoluciju-kojom-se-vrsi-pritisak-na-poljsku
http://narod.hr/eu/svi-hrvatski-zastupn ... na-poljsku
Slika

Vrh

PostPostano: Sub tra 16, 2016 01:18 

Pozitivne inicijative? Nedemokratsko ponasanje vladajucih u Poljskoj ne cini mi se bas pozitivnom inicijativom. Kamo srece da EU zeli malo pritisnuti i nase (i bivse i sadasnje, da ne bi bilo zabune!).

Vrh

PostPostano: Sub tra 16, 2016 17:28 

Pozitivne inicijative? Nedemokratsko ponasanje vladajucih u Poljskoj ne cini mi se bas pozitivnom inicijativom. Kamo srece da EU zeli malo pritisnuti i nase (i bivse i sadasnje, da ne bi bilo zabune!).

Itekakve zabune ima... Međutim o otkrivenim činjenicama ne vrijedi raspraljavati, ovdje napose, tim više što to ne "upada" u ovu temu.

Vrh

PostPostano: Čet kol 18, 2016 23:36 

http://www.jutarnji.hr/globus/Globus-po ... a/4621559/

Vrh

PostPostano: Čet ruj 08, 2016 11:18 
Administrator

U vezi izbora koji se održavaju ovu nedjelju, prenosim najprije komentar iz Glasa Koncila:

"U hrvatskom društvu, istina ne bez razloga, događa se svojevrsni bojkot izbora, relativno visoka apstinencija i ignorancija izbora, a takav odnos prema izborima zahvaća i dio vjernika pa je vrlo važno upozorenje naših biskupa: »Za vjernike izići na izbore i osobno preuzeti odgovornost za nosive vrijednosti, općedruštveni boljitak i daljnji razvoj demokracije u hrvatskom društvu nije samo građanska dužnost, nego i izražaj kršćanske odgovornosti i istinskoga domoljublja.« Naime, ni jedan vjernik ne može smatrati da opslužuje Božju zapovijed ljubavi prema bližnjemu ako se ne odaziva na izbore, osim kad je zaista opravdano u tome spriječen. Jasno je da se ne može biti pravi vjernik i voljeti bližnjega tek apstraktno, bez svjesnoga ulaganja napora i stvarnoga doprinosa boljitku bližnjih. Biskupi s pravom podsjećaju da su »izbori zastupnika za Hrvatski sabor važan događaj koji utječe na našu osobnu, obiteljsku, političku, kulturnu i gospodarsku stvarnost« pa je jasno da bi bio propust u izvršavanju Božje zapovijedi prema bližnjemu svako neopravdano apstiniranje od glasovanja na izborima."

"Hrvatski biskupi u svojoj poruci sasvim konkretno kao orijentire za prepoznavanje vjernicima prihvatljivih kandidata navode da glas zaslužuju oni koji »se zauzimaju za zaštitu braka kao zajednice muškarca i žene te promiču kulturu života dugoročnom pronatalitetnom politikom«, oni koji će obrazovnu reformu usmjeriti u duhu univerzalnih vrjednota, oni koji će provoditi »demokratizaciju društva, najprije promjenom izbornoga zakona i razvojem civilnoga društva na načelima pluralnosti i vjerske slobode«, oni koji će provoditi zdravo gospodarenje morem, šumama i poljoprivrednim dobrima, oni koji će stvoriti preduvjete za otvaranje novih radnih mjesta, zaustaviti socijalno raslojavanje i osiromašenje građana, iseljavanje mladih i obitelji iz Hrvatske, oni koji će biti spremni suočiti se s komunističkom prošlošću."

Osobno ću svoj glas ovaj put dati MOST-u. Na prošlim izborima nisam im mogao dati glas jer su imali dosta zastupnika koji nisu podržavali istinske kršćanske vrijednosti, dapače bili su čak protiv njih. Međutim takvi su otišli i stranka se dosta pročistila.

Posebno je pozitivan primjer Slavena Dobrovića, kojeg osobno poznajem, i njemu bih sigurno dao preferancijalni glas da je u mojoj izbornoj jedinici. Na njegovoj facebook stranici može se pročitati o populacijskoj politici kao i zanimljiv članak iz Glorie koji je prikazuje organizaciju njihove 9-člane obitelji.
"U konačnici, ako državi nije u interesu jaka obitelj, onda joj uopće nije do opstanka, niti budućnosti."

Vrh

PostPostano: Čet ruj 08, 2016 20:16 

Novi "Nacional" donosi intervju s Petrovom i za naslovnicu izdvaja njegovu izjavu: "Protivim se zabrani pobačaja, a vjeronauk sam volio više u Crkvi!"

E, sad - trebalo bi vidjeti cijelu izjavu da bi se shvatilo što Petrov konkretno misli o abortusu jer postoji šansa da su mu neke izjave izvučene iz konteksta kako bi poslužile kao dobar mamac u bombastičnom naslovu.
A možda čovjek stvarno nije za zabranu pobačaja. Što onda demantira njegovo katoličanstvo, naslikavanje po crkvama, čak u trenutku pričesti - ali dobro, većinu tih stvari rade novinari, malo je toga njegovo svjesno i namjerno naslikavanje. Valjda...
Uglavnom, Božo se protivi zabrani pobačaja, detalje ne znamo.
No, ni HDZ se kao nekakav "desni centar" nikad nije jače zalagao za zabranu pobačaja niti su probali mijenjati postojeći zakon koji ga dopušta.

Ovi biskupski orijentiri za prepoznavanje vjernicima prihvatljivih kandidata odlično zvuče, ali gorka je istina da mi takvih kandidata uopće nemamo.
Možemo samo, kao i do sada, birati "manje zlo" - ako je to zapravo manje zlo, više mu dođe kao ista stvar.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 09, 2016 07:43 

Novi "Nacional" donosi intervju s Petrovom i za naslovnicu izdvaja njegovu izjavu: "Protivim se zabrani pobačaja, a vjeronauk sam volio više u Crkvi!"

E, sad - trebalo bi vidjeti cijelu izjavu da bi se shvatilo što Petrov konkretno misli o abortusu jer postoji šansa da su mu neke izjave izvučene iz konteksta kako bi poslužile kao dobar mamac u bombastičnom naslovu.
A možda čovjek stvarno nije za zabranu pobačaja. Što onda demantira njegovo katoličanstvo, naslikavanje po crkvama, čak u trenutku pričesti - ali dobro, većinu tih stvari rade novinari, malo je toga njegovo svjesno i namjerno naslikavanje. Valjda...
Uglavnom, Božo se protivi zabrani pobačaja, detalje ne znamo.
No, ni HDZ se kao nekakav "desni centar" nikad nije jače zalagao za zabranu pobačaja niti su probali mijenjati postojeći zakon koji ga dopušta.

Ovi biskupski orijentiri za prepoznavanje vjernicima prihvatljivih kandidata odlično zvuče, ali gorka je istina da mi takvih kandidata uopće nemamo.
Možemo samo, kao i do sada, birati "manje zlo" - ako je to zapravo manje zlo, više mu dođe kao ista stvar.

Nije istina to sto pricas. Ti govoris kao da imas samo 2 opcije hdz i sdp i kao da nema vise stranaka u Hrvatskoj. Primjer je koalicija Pomak koja je izricito protiv zakona o pobacaju iz 1978. No nazalost takve politicke struje su medijski opstruirane pa zazo i dolazi do ovakvih tvojih izjava da katolik nema za koga glasati.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 09, 2016 08:23 

Istina je to što pričam. Vidiš da znam da postoji i Most. :P

A Pomak - hvala Bogu ako što vrijede i ako ima i takvih no takvi su potpuno marginalizirani u našoj medijskoj džungli i nikad neće dospjeti do svih birača. Velik broj ljudi ne zna uopće za njihovo postojanje. Pogotovo što dolaze iz pravaškoga krila koje je potpuno uništeno, obesnaženo i rascjepkano (pa i stigmatizirano) uslijed djelovanja raznih ego-manijaka pa i redikula, usudio bih se reći.

Kad bi svi građani bili informirani o njihovom postojanju i upoznati s programom možda bi se nešto i promijenilo glasanjem za njih (ako su uopće zastupljeni u svim izbornim jedinicama).

I sam sam često glasao za "siću", marginalce, optimiste....ali nije nelogično pomisliti da glas za njih samo doprinosi rasipanju glasova.
"Levi" se drže skupa i puno više njihovih birača izlazi na izbore.

No..razmišljah i napisah puno više nego se želim baviti politikom.

Filip over&out.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 09, 2016 08:33 

Istina je to što pričam. Vidiš da znam da postoji i Most. :P

A Pomak - hvala Bogu ako što vrijede i ako ima i takvih no takvi su potpuno marginalizirani u našoj medijskoj džungli i nikad neće dospjeti do svih birača. Velik broj ljudi ne zna uopće za njihovo postojanje. Pogotovo što dolaze iz pravaškoga krila koje je potpuno uništeno, obesnaženo i rascjepkano (pa i stigmatizirano) uslijed djelovanja raznih ego-manijaka pa i redikula, usudio bih se reći.

Kad bi svi građani bili informirani o njihovom postojanju i upoznati s programom možda bi se nešto i promijenilo glasanjem za njih (ako su uopće zastupljeni u svim izbornim jedinicama).

I sam sam često glasao za "siću", marginalce, optimiste....ali nije nelogično pomisliti da glas za njih samo doprinosi rasipanju glasova.
"Levi" se drže skupa i puno više njihovih birača izlazi na izbore.

No..razmišljah i napisah puno više nego se želim baviti politikom.

Filip over&out.
Rasipanje glasova? Dali bi takav izraz uopce postoji u demokraciji? Svaki krscanin bi se trebao informirati sam o postojecim opcijama inace je po meni to nemar koji se ubraja u grijeh. Pozvani smo da glasamo po savjesti bez ikakvih kalkulacija i s pouzdanjem u Boga. Ako i ne pobjedi krscanska opcija opet nam preostaje molitva za postojecu vlast da se obrati.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 09, 2016 08:54 

Svaki krscanin bi se trebao informirati sam o postojecim opcijama inace je po meni to nemar koji se ubraja u grijeh.

Čekaj, ozbiljan si?
To je moguće samo u idealnim, dobro ne nužno idealnim, ali onda dobro uređenim sredinama, društvima. I s dobro formiranim vjernicima. Oba ova uvjeta moraju biti ispunjena da bi se od ljudi moglo očekivati to o čemu ti pišeš.

Vjerujem da si svjestan neznanja naših kršćana o temeljima naše vjere pa onda da i ne pričam o tome kako će se kvalitetno informirati i dobro odlučiti kad je u pitanju politički život, konkretno izbori.

Nije svako od ovih neznanja rezultat nerada, nemara i nebrige pojedinca i zato mislim da ne možeš tako oštro nastupati i ubrojiti to nekome u grijeh.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 09, 2016 11:12 
Administrator

Ovi biskupski orijentiri za prepoznavanje vjernicima prihvatljivih kandidata odlično zvuče, ali gorka je istina da mi takvih kandidata uopće nemamo. Možemo samo, kao i do sada, birati "manje zlo" - ako je to zapravo manje zlo, više mu dođe kao ista stvar.

Biskupi su pozvali svećenike i vjernike "da ih ne zahvati ravnodušnost i napast malodušja kako se ništa ne može promijeniti. Sama činjenica postojanja tzv. preferencijalnoga glasa daje mogućnost s ponuđene liste izravno birati one kandidate za koje su uvjereni da imaju sposobnosti suočiti se s današnjim izazovima."

Vrh

PostPostano: Pet ruj 09, 2016 12:08 
Administrator

Preporučam pročitati smjernice napadanog biskupa Košića vezano uz izbore:

"Mi vjernici nemamo svoju stranku, ali imamo načela kojih se moramo držati (...) Istaknimo ona koja su važnija. Učinit ću to prema Doktrinalnoj noti o nekim pitanjima vezanim uz sudjelovanje katolika u političkom životu, izdanoj 2002.(...), a koja nedvosmisleno kaže: „Kršćani trebaju djelovati na svim područjima javnog i društvenog života.“ (DN, 1)(...)

Sigurno, prvo je takvo načelo djelovanja u javnom životu: naša vjera. Živjeli smo dugo, više desetljeća u društvu koje je zatitralo ljudska prava i slobode, među kojima i slobodu vjere. Zato je jasno da se ne smijemo odlučiti poduprijeti one koji i danas ponižavaju nas vjernike i našu vjeru, nego one koji poštuju vjernike, Crkvu i njezino djelovanje. Doktrinalna nota kaže: „Vjerski život je izvan nadležnosti države. Država se ne smije miješati niti na bilo koji način tražiti ili zabranjivati takve aktivnosti…“ (DN, 6) (...)Željeli bismo da buduća Vlada štiti naša vjerska i kršćanska uvjerenja priznavajući da su kršćanske vrijednosti utkane u same temelje našega naroda te da je upravo iz vjere niknula i znanost i ukupna kultura koju je Crkva uvijek promicala, a ne kao kada se npr. 2012./13. silom nametao tzv. zdravstveni odgoj u škole protiv volje roditelja i Crkve. Poslušajmo također kandidate što tko govori o vjeronauku u školi, koji neki već 20 godina osporavaju, a koji donosi dobre plodove u odgoju i obrazovanju djece i mladih. (...)

Slijedeće važno načelo je istina: „samo je jedna istina – samo je jedna stvarnost“, kaže Doktrinalna nota (DN, 6). Kako bi npr. vjernik mogao glasovati za one političare koji ne priznaju istinu o zločinima nad svojim narodom? (...) Također i istina o Domovinskom ratu mora biti kriterij za prepoznavanje istinskih boraca za svoj narod. Ne može netko voditi hrvatski narod tko niječe istinu da je taj rat bio obramben i prema tome pravedan (...)

A onda sigurno je uz istinu važno načelo: pravednost. Doktrinalna nota kaže: „Nedopustivo je podupirati i glasovati za nepravedne programe i zakone!“ (DN, 4) i „nijedan se vjernik ne smije pozivati na načelo pluralizma i autonomije laika uključenih u politički život kako bi podupirao politike koje ugrožavaju ili podrivaju temeljne etičke zahtjeve za opće dobro društva!“ (DN, 5)(...)
Sjetimo se također zakona koji je prozvan „Lex Perković“. Zar da danas ponovno budu na vlasti oni koji štite najgore ubojice i počinitelje teških zločina nad hrvatskim domoljubima? Pismo biskupa HBK od 25. kolovoza za ove izbore jasno kaže da je „u svjetlu dugogodišnjih sprječavanja da se procesuiraju zlodjela komunističke diktature, važno prepoznati kako se pojedine političke opcije namjeravaju suočiti s komunističkom prošlošću“ i kane li osuditi te zločine.

Sljedeće načelo jest svetinja koju zovemo: život, brak i obitelj. Obrana života od začeća, te braka jednog muškarca i žene, kao i njihove obitelji danas je prioritetno pitanje za opstojnost našega hrvatskog naroda. Doktrinalna nota uči da „zakoni trebaju braniti pravo na život od začeća do prirodnog završetka… Jednako tako potrebno je čuvati i promicati obitelj, utemeljenu na monogamnom braku između osoba različitog spola i zaštićenu u njezinu jedinstvu i postojanosti, unatoč suvremenim zakonima o rastavi; s njom se ni na koji način ne mogu izjednačiti ostali oblici suživota, niti smiju kao takvi biti zakonom priznati.“ (DN, 4) (...) Zato je jasno da katolik može poduprijeti samo one koji promiču takvo shvaćanje života, braka i obitelji.

Kada se prije tri godine pripremao i provodio referendum o braku, u kojem je definirana i u Ustav RH unesena definicija da je brak zajednica muškarca i žene, tada su se vladajući političari i stranke jasno tome protivili i takvo, kršćansko i općehumanističko shvaćanje braka, nijekali. Takve političare hrvatski katolik ne može birati. Također kada je ove godine održan prvi organizirani Hod za život, obitelj i domovinu, neki političari tome su se rugali i javno se tome protivili. Takvima katolik ne smije dati svoj glas.(...)

Dakako, sljedeće načelo rekao bih jest poštenje u javnim poslovima nasuprot sveprisutnoj korupciji i kameleonskom mijenjanju stavova. Pitanje prema korupciji uključuje odnos prema državnoj imovini, prema nacionalnim dobrima - moru, vodi, šumama... (...) Onima koji poštuju Božje zapovijedi, što određuju čovjekov odnos prema Bogu, to su i pitanja u odnosu prema poštivanju nedjelje, prema poštovanju roditelja i starijih, poštovanju čovjekova života od rođenja do prirodne smrti, poštivanju tuđe imovine, poštivanju vjernosti u braku, zajednici jednog muškarca i jedne žene, koji podupiru brojnije potomstvo i sve čine što mogu u nesebičnom služenju za dobro svojih bližnjih i cijele zajednice - takvima vjernik može dati svoje povjerenje da će ispravno voditi narod. Bez poštenja nema ni gospodarskog napretka ni – kako to vole neki reći – nikojih reformi ni promjena.

Na žalost u korupciju su utonuli mnogi političari u svim dosadašnjim režimima naše državne neovisnosti, a napose posljednjih godina. Za takve pojedince, kojima se dokaže korupcija – i to ne samo materijalna, nego što je još gore, politička gdje se nacionalne interese prodaje za vlastitu korist – katolici nipošto ne smiju dati svoj glas.
A pitanje svih pitanja i temelj opstanka naroda je demografska obnova koja mora postati strateško pitanje broj jedan u bilo kojoj hrvatskoj vladi, i to već od jučer a ne od danas, jer naš narod je na žalost doživio demografski slom i rapidno propada. Ako nas ne bude, što nam vrijede sve reforme? (...) Razaberimo: tko se zalaže za poštivanje roditeljstva, ustanovu majke odgojiteljice, punu plaću tijekom čitavog porodiljnog dopusta za rodilje te sigurnost da mlada zaposlenica neće biti primoravana da ne postane majka, a zaposlena majka da može sigurno zadržati svoj posao. Bez jedinstvene demografske politike Hrvatska neće opstati!"

Vrh

PostPostano: Uto lis 25, 2016 21:46 
Administrator

Voljom birača srušena je najgora vlast do sada, ona Milanovićeva koja je agresivno napadala vjeru i zdrav razum.
Ali ni sada se nijedna stranka ne može nazivati "kršćanska", već se samo pojedinci u njima više ili manje zalažu za pozitivne, kršćanske stavove.
Trenutno udruge Vigilare održava "TradFest", na kojem su uz gosta kardinala Burkea i don Stojića aktivni i neki političari poput ministra vanjskih poslova David Ivo Stiera, a nazočan je i ministar okoliša Slaven Dobrović. Aktualna tema bila je i Zakon o pobačaju, o toj temi zanimljivo je pročitati osvrt Vice Batarela:
http://www.vicebatarelo.com/hrvatsku-vo ... orektnost/

Vrh

PostPostano: Sri lis 26, 2016 11:49 

Mene nitko neće razuvjeriti da smo do sada, (pa mislim time i ovu), imali vlade kakve zaslužujemo.
Strpljenja molim... U "banditskoj" vladi jedna ministrica bijaše ex č. sestara, pa... Danas je - gdje?
Kolinda se pričešćuje i TO Hrvatu mora biti "znak" dobre osobe, moralne, kojoj je Hrvat i Hrvatska u srcu?
Andrej još nije pravo ni zasjeo...Brzo će proći 1-2 god i onda ćemo znati za koliko su Hrvati postali pa su konačno dobili vladu kakvu (opet) zaslužuju.
Svi smo naivni: pa svi u politici su iz naroda, iz naših okruženja "iscurili". A da smo dobri "farizeji" i glumci je daleko poznato, zato živi bili pa vidjeli!
.
Citiranje biskupa je meni smiješno, jer koliko sam shvatio, tko je prvi put gladsao za HDZ, stalno će. Ista stvar i za SDP, kao i za sve stranke.
U biti - ruku na srce - ima li na ovom forumu barem jedna osoba koja zaokružujući liste ili ime nije zastao i pitao se: "A što ako su to sve samo predizborna obećanja"?
Točka! :)

Vrh

PostPostano: Ned sij 28, 2018 19:01 

Prioritet političarima koji kad bi došli na vlast ipak dali prioritet gradnji i nadogradnji kvalitetne i efikasne mreže državne zdravstvene, socijalne i ekonomske sigurnosti. Da ljudi, pa i poslodavci znaju da postoji takva mreža i da lakše donose poslovne i investicijske odluke. A i ljudi da se lakše odluče na poslovne poduhvate. Naravno da ima mjesta i za crkvenu mrežu socijalne sigurnosti (i eventualno ostale privatne ili od drugih vjerskih organizacija unutar ili izvan crkve) kao nadogradnja i nadopuna ove osnovne državne.
Pritom bi se crkvena mreža i malo rasteretila s jedne strane i bila bi efikasnija i kvalitetnija s druge strane.
Moglo bi se reći "win-win" situacija kratkoročno i dugoročno.
Samo da i naše političare previše ne očara ( ili začara) Orban kao i one prije cca. 1000 godina (tada neki drugi Orbani naravno).

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 673 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 45  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata