Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon ožu 04, 2024 12:58

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: Sri sij 20, 2010 01:35 
Administrator

Katolik-SDPovac je napisao/la:
i moram reći da nigdje nisam vidio da se bilo kome članu brani da se javno ogradi od abortusa, niti da stranka u svom programu potiče na abortus. SDP, ponavljam, po tom pitanju zastupa pravo na izbor. To tumačim tako da, ako je moj izbor da sam protiv abortusa stranka poštuje to moje pravo.
(...)
tako da slobodno mogu reći da i SDP, poput ostalih stranaka ne brani ako netko želi javno izreći svoje protivljenje abortusu. Zar nije i protivljenje pravo izbora?

Ubojstvo ne može biti pravo izbora. Političar koji se zalaže za zakon koji abortus stavlja pod pravo izbora, tj. dopušta abortus, dovodi u pitanje svoju pripadnost Crkvi.
Međutim odlično je ako, kako ti kažeš, stranka poštuje tvoj stav protiv takvog zakona, tj. javno možeš izreći da ne podržavaš pravo izbora kada je u pitanju abortus.

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 10:49 

@Andrijana, na tvoju opasku o padu povjerenja o predsjedniku Josipoviću ti odgovaram na ovoj temi:

Ovdje ne raspravljamo o predsjedniku Srbije Tadiću kojem pada povjerenje, već o predsjedniku Josipoviću kojem je, kako smo jučer mogli vidjeti na svim vijestima svih televizija, povjerenje iskazalo prema zadnjim anketama više od 45% SVIH građana- više nego što je glasalo za njega na izborima.

Također, ocjena o traženju osoba sa sakramentima unutar SDP-a koji bi mogli biti kumovi je paušalna. Na pamet mi, od viđenijih članova, padaju Željka Antunović, Ingrid Antičević, zatim nemojmo zaboraviti tko je gradonačelnik Vukovara... Dopalo se to kome ili ne, unutar stranke SDP je sve manje komunista iz bivšeg režima.

Što se županice Lovrić tiče, slažem se da je njen način rada sa 12 (ili 14) savjetnika u današnje vrijeme neprihvatljiv i da se novci svih nas tu troše bez veze, isto kao što se npr. bespotrebna i bezvrijedna studija od 18 stranica može po nalogu bivšeg premijera platiti pola milijuna kuna, no smatram da sa takvom raspravom tu moramo stati jer bi takav ping pong "ovi su ovo ovi su ono" mogao trajati danima.

Politikanstvo u činu krštenja ipak, ne silujući zdravu logiku, nije bilo prisutno. Ponavljam, čovjek je na krštenje svoje djece pozvao, kao što to svi rade, bliske prijatelje, a pošto su Mirandovi bliski prijatelji viskopozicionirani članovi SDP-a i sam Predsjednik nije politikanstvo. To što su se tamo našli i novinari, koliko ja znam Miranda, zasigurno nije bila želja obitelji Mrsić, no svi koji se bave javnim pozivom moraju biti spremni da im mediji tu i tamo ipak zavire u privatni život, a to, po meni ipak nije politikanstvo već glad medija za vijestima. Osim toga, u javnosti su objavljene slike obitelji Mrsić sa gvardijanom, kumama i Predsjednikom, a ostali se gosti nisu javno naslikavali sa obitelji već su o njihovoj nazočnosti priopćili mediji.

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 11:03 

Također, ocjena o traženju osoba sa sakramentima unutar SDP-a koji bi mogli biti kumovi je paušalna. Na pamet mi, od viđenijih članova, padaju Željka Antunović, Ingrid Antičević, zatim nemojmo zaboraviti tko je gradonačelnik Vukovara... Dopalo se to kome ili ne, unutar stranke SDP je sve manje komunista iz bivšeg režima.

Bez pretenzija da provjeravam tko ima sakramente a tko ne, ako je to upće moguće provjeriti, ostaje činjenica da svi koje si nabrojao jesu komunisti iz bivšeg režima a gradonačelnik napaćenog grada nije diplomirao teologiju na katoličkom fakultetu. To naravno ne znači da se nisu mogli obratiti i uzvjerovati. Bilo bi idealno da u SDP ima sve više vjernika a manje komunista no to bi značilo i revidiranje stavova o abortusu i jasno opredjenjenje za vjerski odgoj u školama, što još nije slučaj pa ocjena o malom broju vjernika unutar SDP uopće nije paušalna već realnost.

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 11:18 

Barnaba je napisao/la:

Bez pretenzija da provjeravam tko ima sakramente a tko ne, ako je to upće moguće provjeriti, ostaje činjenica da svi koje si nabrojao jesu komunisti iz bivšeg režima. To naravno ne znači da se nisu mogli obratiti i uzvjerovati. Bilo bi idealno da u SDP ima sve više vjernika a manje komunista no to bi značilo i revidiranje stavova o abortusu što još nije slučaj.

Greška. Željka Antunović je u SDP ušla pripajanjem stranke koju je osnovao Antun Vujić, sada se stvarno ne mogu sjetiti kako se stranka zvala (Hrvatska socijaldemokratska stranka ili nekako tako). Ta je stranka bila pripojena SDP-u negdje sredinom 90-tih, uz Vujića i Željku u SDP je onda ušao i Davorko Vidović koji je također bio član te Vujićeve stranke. Specifično je za njih da NISU bili članovi SK. Ingrid Antičević je u SDP ušla tek krajem 90-tih, čak su i pokojnom Račanu predbacivali da je postavio za ministricu osobu koja ima prekratak staž u stranci. Za Sabu, gradonačenika Vukovara stvarno ne znam kada je ušao u SDP, znam samo da je teolog po zanimanju.

Što se teme abortusa tiče, iskreno ne znam što će biti kada SDP dođe na vlast. Znam samo da aktualna vlast, koja je od 19 godina hrvatske države na vlasti 15,5, stav koji je i sada aktulan nije revidirala.

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 11:33 

Barnaba je napisao/la:

Bez pretenzija da provjeravam tko ima sakramente a tko ne, ako je to upće moguće provjeriti, ostaje činjenica da svi koje si nabrojao jesu komunisti iz bivšeg režima. To naravno ne znači da se nisu mogli obratiti i uzvjerovati. Bilo bi idealno da u SDP ima sve više vjernika a manje komunista no to bi značilo i revidiranje stavova o abortusu što još nije slučaj.

Greška. Željka Antunović je u SDP ušla pripajanjem stranke koju je osnovao Antun Vujić, sada se stvarno ne mogu sjetiti kako se stranka zvala (Hrvatska socijaldemokratska stranka ili nekako tako). Ta je stranka bila pripojena SDP-u negdje sredinom 90-tih, uz Vujića i Željku u SDP je onda ušao i Davorko Vidović koji je također bio član te Vujićeve stranke. Specifično je za njih da NISU bili članovi SK. Ingrid Antičević je u SDP ušla tek krajem 90-tih, čak su i pokojnom Račanu predbacivali da je postavio za ministricu osobu koja ima prekratak staž u stranci. Za Sabu, gradonačenika Vukovara stvarno ne znam kada je ušao u SDP, znam samo da je teolog po zanimanju.

Što se teme abortusa tiče, iskreno ne znam što će biti kada SDP dođe na vlast. Znam samo da aktualna vlast, koja je od 19 godina hrvatske države na vlasti 15,5, stav koji je i sada aktulan nije revidirala.

Te sve činjenice koje si naveo ne govore da oni nisu bili komunisti prije. No da za tren pretpostavimo kako si u pravu jer je nebitno za poantu koju želim istaknuti. Dakle oni koje si nabrojao su maknuti s istaknutih funkcija (osim gradonačelnika Vukovara ali on je diplomirao na "protestantskoj teologiji" i rezultat je neposrednih lokalnih izbora) dakle o kakvom uzletu vjere u SDP-eu govoriš? To je čista paušalna ocjena bez premca.

I zašto bi zbog te činjenice SDP trebao biti vjerski prihvatljivija opcija?

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 13:03 

Prije svega, ne govorim ni o kakvom uzletu vjere u SDP-u. To ni jednom rječju nigdje nisam spomenuo već želim istaknuti da nije, kako si napisao, problem naći ljude sa sakramentima u SDP-u. Što se tiče članica koje sam nabrojio, Ingrid Antičević Marinović je pred 4 mjeseca izabrana za predsjednicu Županijske organizacije SDP-a Zadarske županije dok je, istina, Željka Antunović izgubila na izborima u Zagrebu, dok je i dalje na funkciji članice 10-članog predsjedništva SDP-a tako da ne vidim s kakvih su "istaknutih" funkcija Željka i Ingrid maknute. Prema tome, nije mi niti bila namjera pisati o nekakvim uzletima već samo o činjenici da unutar SDP-a ipak ima sve više i više praktičnih vjernika Katolika.

Isto tako, uopće ne mislim da bi po pitanju HDZ-ovog nečinjenja pomaka glede zabrane abortusa SDP trebao biti vjerski prihvatljivija opcija već smatram da sve optužbe koje idu prema SDP-u po tom pitanju komotno mogu ići i prema HDZ-u pošto HDZ ima već, ponavljam, 15,5 godina mogućnosti i instrumente vlasti da abortus, u skladu sa kršćanskim naukom zabrani, a ipak to ne čini.

Vrh

PostPostano: Čet lis 07, 2010 13:24 

Prije svega, ne govorim ni o kakvom uzletu vjere u SDP-u. To ni jednom rječju nigdje nisam spomenuo već želim istaknuti da nije, kako si napisao, problem naći ljude sa sakramentima u SDP-u. Što se tiče članica koje sam nabrojio, Ingrid Antičević Marinović je pred 4 mjeseca izabrana za predsjednicu Županijske organizacije SDP-a Zadarske županije dok je, istina, Željka Antunović izgubila na izborima u Zagrebu, dok je i dalje na funkciji članice 10-članog predsjedništva SDP-a tako da ne vidim s kakvih su "istaknutih" funkcija Željka i Ingrid maknute. Prema tome, nije mi niti bila namjera pisati o nekakvim uzletima već samo o činjenici da unutar SDP-a ipak ima sve više i više praktičnih vjernika Katolika.

Što se tiče potrage za ljudima sa sakramentima u partiji to je očita činjenica ta i ako se radi o muškoj djeci te je običaj da imaju kuma oba dječaka su imali kume, to isto govori o određenim stvarima ali to nije tema ovdje.
Ingrid je prvotno maknuta zbog toga jer joj je vlastiti muž imao probleme u odnosu klient - advokat te nije uopće primjer nekog praktičnog vjernika. Što se tiče Antunovićke ona je jedina javno rekla da je praktična vjernica ali je (možda i zato) izgubila potporu članstva partije. To da u partiji ima sve više i više praktičnih vjernika nigdje nije vidljivo.

Isto tako, uopće ne mislim da bi po pitanju HDZ-ovog nečinjenja pomaka glede zabrane abortusa SDP trebao biti vjerski prihvatljivija opcija već smatram da sve optužbe koje idu prema SDP-u po tom pitanju komotno mogu ići i prema HDZ-u pošto HDZ ima već, ponavljam, 15,5 godina mogućnosti i instrumente vlasti da abortus, u skladu sa kršćanskim naukom zabrani, a ipak to ne čini.

I dalje mi nije jasno zašto bi SDP trebao biti prihvatljiviji ako to oni na vlasti nisu učinili? Zašto bi mijenjali jedne da dođu drugi koji će se u najboljem slučaju isto ponašati (realno gore) kao ovi do sada po pitanju abortusa?

Još bi pridodao da se nisi osvrnuo na ne manje važno pitanje vjerskog odgoja.

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 10:33 

Prije svega, ne vidim kako bi dolaskom SDP-a na vlast odnos prema pobačaju postao, kako si napisao, realno gori od ovog što imamo sada. Pobačaj je prema sadašnjem zakonu dozvoljen. Pošto naša domovina stremi (netko bi rekao i srlja) ka EU, a poznavajući službeni stav Bruxellessa po tom pitanju, mislim da nam svima mora biti jasno da zbog pregovora o ulasku Hrvatske u EU pobačaj neće biti zabranjen jer nije zabranjen ni u jednoj državi članici EU. Dakle, po tom pitanju se ništa neće mijenjati jer zbog EU to neće dirati niti jedna vlast.

Što se vjeronauka tiče, niti tu se, od strane SDP-a dođe li na vlast, ništa neće mijenjati, vjeronauk ostaje izborni predmet osnovnih i srednjih škola. Pošto smo tu imali i raspravu o vjeronauku, a pošto je vidljivo da su promjene u odnosu prema školskom vjeronauku nužne- ne da se zabrani već da se nauk vjere pokuša prenijeti djeci na način da to ne bude samo puki predmet za dizanje prosjeka ocjena, do promjena će doći, no ne zbog SDP-a već zbog nužnog poboljšanja.

Što se pak tiče samog obnašanja vlasti, smatram da je sadašnja vlada izgubila kredibilitet i povjerenje za vođenjem države i to u političko- ekonomskom smislu. Afere, krađa, neizlazak iz recesije te neslavno pretposljednje mjesto na listi oporavka država euoroazijske regije je znak da HDZ mora sići s vlasti.

A što se, još jednom, problema pobačaja tiče, smatram da bi ga bilo puno manje već kada bi situacija u državi u ekonomskom smislu bila sređenija, kada bi ljudi imali posao te za isti bili adekvatno plaćeni, definitivno bi i manje razmišljali o abortusu. U vrijeme kada je problem nahraniti sva usta koja su u obitelji, ako još uzmemo u obzir i opterećenost kreditima velikog dijela hrvatskih obitelji, kao i zapadnokapitalistički odnos tipa «ako si trudnica, dobiti ćeš otkaz» abortus je zbog ekonomskih razloga još izraženiji.

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 13:37 

Prije svega, ne vidim kako bi dolaskom SDP-a na vlast odnos prema pobačaju postao, kako si napisao, realno gori od ovog što imamo sada. Pobačaj je prema sadašnjem zakonu dozvoljen. Pošto naša domovina stremi (netko bi rekao i srlja) ka EU, a poznavajući službeni stav Bruxellessa po tom pitanju, mislim da nam svima mora biti jasno da zbog pregovora o ulasku Hrvatske u EU pobačaj neće biti zabranjen jer nije zabranjen ni u jednoj državi članici EU. Dakle, po tom pitanju se ništa neće mijenjati jer zbog EU to neće dirati niti jedna vlast.

Što se vjeronauka tiče, niti tu se, od strane SDP-a dođe li na vlast, ništa neće mijenjati, vjeronauk ostaje izborni predmet osnovnih i srednjih škola. Pošto smo tu imali i raspravu o vjeronauku, a pošto je vidljivo da su promjene u odnosu prema školskom vjeronauku nužne- ne da se zabrani već da se nauk vjere pokuša prenijeti djeci na način da to ne bude samo puki predmet za dizanje prosjeka ocjena, do promjena će doći, no ne zbog SDP-a već zbog nužnog poboljšanja.

Što se pak tiče samog obnašanja vlasti, smatram da je sadašnja vlada izgubila kredibilitet i povjerenje za vođenjem države i to u političko- ekonomskom smislu. Afere, krađa, neizlazak iz recesije te neslavno pretposljednje mjesto na listi oporavka država euoroazijske regije je znak da HDZ mora sići s vlasti.

A što se, još jednom, problema pobačaja tiče, smatram da bi ga bilo puno manje već kada bi situacija u državi u ekonomskom smislu bila sređenija, kada bi ljudi imali posao te za isti bili adekvatno plaćeni, definitivno bi i manje razmišljali o abortusu. U vrijeme kada je problem nahraniti sva usta koja su u obitelji, ako još uzmemo u obzir i opterećenost kreditima velikog dijela hrvatskih obitelji, kao i zapadnokapitalistički odnos tipa «ako si trudnica, dobiti ćeš otkaz» abortus je zbog ekonomskih razloga još izraženiji.

Duboko sumnjam da bi se od SDP-a moglo očekivati bilo što boljega. Što se lopovluka tiče, mislim da bi se i u tim redovima našlo isto toliko takvih kao i u vladajućima. A kad pogledam Milanovića i njegovu razinu uljudnosti, smuči mi se.

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 13:47 

Baš zbog diktata EU itekako postoji opasnost da se liberalizira pravo na pobačaj, po naravi stvari u partiji su skloniji tome zbog zalaganja za "slobodu izbora" a ne za pravo na život od začeća. Dosta je vidjeti harangu na ministra zdravstva jer je zabranio zamrzavanje oplođenih jajnih stanica.

Teško je vjerovati da će partija nešto poduzimati da se nauk vjere pokuša prenijeti djeci na prihvatljiviji način pogotovo kad većina njenih vjernih članova i glasača u Crkvi vidi "opijum za narod", ideološkog neprijatelja i leglo klerofašista itd.

Kad se iz ovog dijela izuzme onaj političko-propagandni za jednu stranku onda vrlo malo ostane za raspravu. Činjenica je da nikakvo opravdanje abortusa pa ni zbog ekonomskih razloga, nije vjernicima prihvatljivo, no političarima je zgodno to reći da mogu opravdati zalaganje za tzv. "slobodu izbora".

Sve to govori da se načela a pogotovo praksa partije SDP, nije u skladu s "Socijalnim naukom Crkve".

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 14:24 

Saro, od 2003.do danas je pod pokroviteljstvom vladajućeh HDZ-a otuđeno oko milijardu i pol kuna. Zar zaista misliš da bi nakon ovakvog pustošenja bilo kome tko bi došao na vlast nakon HDZ-a ostalo još nešto da «makne»?!

Barnaba,

I dalje ne vidim kako pravo na pobačaj može biti liberalnije od ovog što sada imamo, a ne vjerujem da će se pobačaj početi reklamirati na televiziji. Pobačaj je na žalost u našoj državi legalan i ne znam što može biti još gore od toga.

Što se vjeronauka tiče, mogu reći da sam siguran, čak štoviše sam sudjelovao u jednoj raspravi na vrlo visokom stranačkom nivou i kada se dotaknula ta tema, stav je SDP-a da se u vjeronauk ne miješa na način da ga se zabranjuje ili izbacuje iz škole. Koliko je meni poznato, niti aktualna vlast se nije miješala u program školskog vjeronauka pa tako neće niti SDP dođe li jednog dana na vlast. Naravno, ne bježim od činjenice da neki članovi SDP-a imaju razno razne ideje po pitanju školskog vjeronauka, no to vjerujte, nisu nikakvi službeni stavovi već pokušaj pojedinaca da na jeftin način skupe političke bodove od šačice ekstremno lijevih glasača kojima je u određenim stvarima SDP suviše desna stranka. A sintagma «opijum za narod» je, hvala Bogu mojoj generaciji u najmanju ruku smiješna, reklo bi se prije kretenski proizvod bivšeg režima.

Isto tako, ne znam o kakvoj anticrkvenoj praksi SDP-a govoriš (referiram se na Hrvatsku državu, a ne na SK). Koliko ja znam, ugovor s Vatikanom o povratu imovine Crkvi je potpisao upravo jedan SDP-ovac, pokojni premijer Ivica Račan.
Pitanje: da li se Katolička Crkva od 2000. do konca 2003. osjećala u Hrvatskoj ugroženom?

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 14:42 

Pošto naša domovina stremi (netko bi rekao i srlja) ka EU, a poznavajući službeni stav Bruxellessa po tom pitanju, mislim da nam svima mora biti jasno da zbog pregovora o ulasku Hrvatske u EU pobačaj neće biti zabranjen jer nije zabranjen ni u jednoj državi članici EU.

Nije li u Poljskoj zabranjen?
Dosta toga što govoriš se svodi na to da drugi nisu ili ne bi bili bolji od sdpa. To ne čini SDP prihvatljivijim izborom katolicima. Isto tako, u naslovu teme stoji pitanje "Kose li se načela SDP-a sa katoličkim načelima?", a ne "kose li se načela hdza, hspa ili hdssba sa katoličkim?"

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 16:05 

Samo uz put, pobačaj je zabranjen na Malti i u Irskoj.

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 16:32 

Dvije države sa manje stanovnika od Hrvatske, a ipak su same odlučile, bez da pitaju Bruxelles. Irci koliko god da se udaljavaju od Crkve, su na referendumu bili protiv. Jedino mi moramo plesati kako drugi sviraju...

Vrh

PostPostano: Pon lis 11, 2010 17:20 

Slavomir je napisao/la:
Dvije države sa manje stanovnika od Hrvatske, a ipak su same odlučile, bez da pitaju Bruxelles. Irci koliko god da se udaljavaju od Crkve, su na referendumu bili protiv. Jedino mi moramo plesati kako drugi sviraju...

Malta je samosvojna već davno, malteški jezik je jedan od službenih jezika EU premda Maltežana ima oko 400.000. A Irci su napravili privredno čudo. No, mislim da je bit u ljudima koji drže do sebe i nemaju 6 stranaka na 5 ljudi. Nažalost, mi smo vrlo razjedinjeni i ne poštujemo svoje - dosta se samo sjetiti koliko smo, kao narod, prepatili u komunizmu, a da ni danas mnoge žrtve nisu dostojno pokopane i da još uvijek postoji trg maršala Tita. To je naša prava legitimacija, nažalost.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC + 01:00 sata