Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 13:36

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned lis 07, 2018 12:47 

Preegzistencija Isusa Krista.

Jovan 3,13 I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, sin čovječij koji je na nebu.

Da li je Isus Krist u tijelu od uvijek?

Vrh

PostPostano: Ned lis 07, 2018 18:56 

Preegzistencija Isusa Krista.

Jovan 3,13 I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, sin čovječij koji je na nebu.

Da li je Isus Krist u tijelu od uvijek?

Tko je taj Jovan?

Vrh

PostPostano: Pon lis 08, 2018 13:38 

Tko je taj Jovan?

Citat je iz evanđelja po Ivanu 3,13;

Vrh

PostPostano: Uto lis 09, 2018 18:32 

:mrgreen: Hrišćanski nauk kaže da je Sin Božiji uzeo na sebe ljudsko telo,utelovio se,a i Boga Oca je objasnio da je Duh,pa je malo čudno da bi njegov sin pre utelovenja imao telo.

Vrh

PostPostano: Sri lis 10, 2018 06:43 

:mrgreen: Hrišćanski nauk kaže da je Sin Božiji uzeo na sebe ljudsko telo,utelovio se,a i Boga Oca je objasnio da je Duh,pa je malo čudno da bi njegov sin pre utelovenja imao telo.

Isus Krist je trajni lik Božji po kome je sve stvoreno..

Isus Krist je Alfa i Omega prvi i posljednji....

On je janje zaklano prije postanka svijeta itd.

Vrh

PostPostano: Sri lis 10, 2018 08:34 

Isus Krist je trajni lik Božji po kome je sve stvoreno..

Isus Krist je Alfa i Omega prvi i posljednji....

On je janje zaklano prije postanka svijeta itd.

:mrgreen: I onda nije istina da je religija opijum za narod.Tko bi prebrojao potencijalne sekte u krscanstvu od kad je interneta.

Vrh

PostPostano: Sri lis 10, 2018 08:48 

:mrgreen: I onda nije istina da je religija opijum za narod.Tko bi prebrojao potencijalne sekte u krscanstvu od kad je interneta.

Polako sa etiketama ...ja sam isto katolik a navedeno je teologumenon katoličkih teologa K. Rangers i dr.

Stvar je da mi nepoznajemo drugačijeg Boga osim u tijelu.

Isus Krist pravi Bog i pravi čovjek je pra lik svega stvorenog.
Svako razdvajanje Njegove osobe nije dozvoljeno.

Vrh

PostPostano: Čet lis 11, 2018 09:51 

Kako je Isus dao svoje tijelo i krv na veliki četvrtak a još nije umro na križu.

Kako su Mojsije i Ilija koji razgovaraju na Taboru već uskrsnuli prije Isusa kao i razbojnik ?

Kako je janje zaklano prije postanka svijeta?

Ivan 3,13
Kako je sin čovječji bio na nebu prije nego siđe s neba ( utjelovljenja)?

Vrh

PostPostano: Ned lis 14, 2018 20:44 

Mrvicu povezano s ovom temom.
Za uvod: ne misionarim, ne provociram, nego me zanima misljenje teologa u svezi s jednim citatom iz biblije. Trenutno nemam pri ruci hrvatsku bibliju pa slijedi moj prijevod, ali lako cete naci u hrvatskom prijevodu citat ako bude nejasnoca.

Dakle Matej 20:23 "Tada rece on: 'Moj pehar cete moci piti, ali mjesta s desna i s lijeva od mene mogu dati samo onome za koga moj otac odluci'".

Dakle jos jednom, bez provokacija, ali ne ukazuje li ovaj Isusov odgovor (kako ga ja tumacim) da je volja Oca veca od volje Sina?

Vrh

PostPostano: Pon lis 15, 2018 07:05 

Mrvicu povezano s ovom temom.
Za uvod: ne misionarim, ne provociram, nego me zanima misljenje teologa u svezi s jednim citatom iz biblije. Trenutno nemam pri ruci hrvatsku bibliju pa slijedi moj prijevod, ali lako cete naci u hrvatskom prijevodu citat ako bude nejasnoca.

Dakle Matej 20:23 "Tada rece on: 'Moj pehar cete moci piti, ali mjesta s desna i s lijeva od mene mogu dati samo onome za koga moj otac odluci'".

Dakle jos jednom, bez provokacija, ali ne ukazuje li ovaj Isusov odgovor (kako ga ja tumacim) da je volja Oca veca od volje Sina?

Ne nalazim baš u čemu su teme povezane.

Tvoje pitanje je zapravo da li je Otac veći od Sina?
Što ako je .
Da li to automatski znači da Isus nije Bog?

Ako krećemo od postavke da je Isus Bog onda je po prirodi jednak Ocu.

Kao što je svaki čovjek po svojoj biti i prirodi jednak drugom čovjeku .
Ne može ni jedan biti u tom pogledu naravi i prirode više čovjek od drugog čovjeka.

Tako ni Otac ne može u odnosu na Sina biti više Bog nego što jeste, niti obrnuto .
Sin ne može u odnosu na Oca biti više Bog nego što jeste.

Ako pitaš u relaciji Otac i Sin i njihov odnos u Presvetom Trojstvu te da li tu postoji nekakva hijerarhija?
Mogao bi kao laik odgovoriti da.
Zašto?
Zato što Sin dobrovoljno iz ljubavi daje svu svoju slavu i poštovanje Ocu bez straha da bi sebe time umanjio jer potpuno vjeruje Ocu a isto tako Otac sve predaje Sinu bez ikakva straha ud umanjenja.

Druga stvar je ako ti vjeruješ da Sin nije Bog već stvorenje.
To je onda tvoja vjera koju ti možeš slobodno iznositi.

Samo nemoj očekivati od bilo kojeg kršćanina koji vjeruju u temeljne kršćanske istine da to može ikad prihvatiti.

Vrh

PostPostano: Pon lis 15, 2018 21:24 

Kao sto sam rekao na pocetku, nije provokacija, nije neprihvacanje dogmi, vjerujem da su Sin i Otac (i Duh Sveti) isto, jedan trojedini Bog. Ono sto zanima je upravo citirani odlomak.

Ne kaze li Nicejsko vjerovanje upravo "I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega. Rođenog od Oca prije svih vjekova. Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga. Rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem, po kome je sve stvoreno."

"istobitna s Ocem" bi po mom tumacenju znacilo da je Oceva volja jednaka Sinovoj volje i obratno. Zbog toga sam zastao na odlomku. Mogao bi se protumaciti i na drugi nacin, "onome za koga moj otac odluci" - dakle ujedno je to i Sinova volja. Ili sam opet u krivu?

Zato me zanima misljenje teologa.

Vrh

PostPostano: Uto lis 16, 2018 12:54 

Kao sto sam rekao na pocetku, nije provokacija, nije neprihvacanje dogmi, vjerujem da su Sin i Otac (i Duh Sveti) isto, jedan trojedini Bog. Ono sto zanima je upravo citirani odlomak.

Ne kaze li Nicejsko vjerovanje upravo "I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega. Rođenog od Oca prije svih vjekova. Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga. Rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem, po kome je sve stvoreno."

"istobitna s Ocem" bi po mom tumacenju znacilo da je Oceva volja jednaka Sinovoj volje i obratno. Zbog toga sam zastao na odlomku. Mogao bi se protumaciti i na drugi nacin, "onome za koga moj otac odluci" - dakle ujedno je to i Sinova volja. Ili sam opet u krivu?

Zato me zanima misljenje teologa.

Dobro samo da ti skrene pažnju da je tema PE IK.

Vrh

PostPostano: Sri lis 17, 2018 09:05 
Administrator

Polako sa etiketama ...ja sam isto katolik a navedeno je teologumenon katoličkih teologa K. Rangers i dr.

Nikad čuo za takvog teologa. Krist postoji oduvijek, ali je utijelovljen u jednom trenutku povijesti.
U vjerovanju potvrđujemo "Radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa; i utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice i postao čovjekom." To je ono veliko i bitno, Riječ je postala tijelom da nas spasi. Da je već bila u tijelu, očito ne bi bilo potrebe utjelovljenja, ne znam od kuda ti dolaze takve misli i ideje, možda previše čitaš nekatoličke forume.

Vrh

PostPostano: Sri lis 17, 2018 10:41 

Nikad čuo za takvog teologa. Krist postoji oduvijek, ali je utijelovljen u jednom trenutku povijesti.
U vjerovanju potvrđujemo "Radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa; i utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice i postao čovjekom." To je ono veliko i bitno, Riječ je postala tijelom da nas spasi. Da je već bila u tijelu, očito ne bi bilo potrebe utjelovljenja, ne znam od kuda ti dolaze takve misli i ideje, možda previše čitaš nekatoličke forume.

Nije baš tako jednostavno jer se unosi promjena u Boga .
Po Isusu Kristu je sve stvoreno ..
On je početak i kraj...
Isus Krist je trajni lik Božji , alfa i omega.

Isusa Krista se ne može razdvajati jer je On Bogočovjek , dvije prirode u jednoj osobi.

Znači nije sve tako jednostavno a s tim se bave i velika imena katoličke crkve kao naprimjer K. Raner.

Vrh

PostPostano: Sri lis 17, 2018 11:48 

Nije baš tako jednostavno jer se unosi promjena u Boga .
Po Isusu Kristu je sve stvoreno ..
On je početak i kraj...
Isus Krist je trajni lik Božji , alfa i omega.

Isusa Krista se ne može razdvajati jer je On Bogočovjek , dvije prirode u jednoj osobi.

Znači nije sve tako jednostavno a s tim se bave i velika imena katoličke crkve kao naprimjer K. Raner.

A cime se ti bavis mlatimudane? :mrgreen: Time sto ti tu mozgas su farizeji provocirali Isusa.Otajstvene stvari ne spadaju u kategoriju razuma. Osim budalašima.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata