Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet kol 19, 2022 21:09

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Privatne mise
PostPostano: Čet kol 04, 2022 12:40 

Ovo je tema o kojoj ne znam puno, skoro pa ništa. Prije nekoliko godina sam krenula u crkvu i s vremena na vrijeme čujem da je neka zajednica, skupina vjernika... slavila privatnu misu.
Moje pitanje je zašto privatne mise? Zašto ne "obična" misa na koju bi taj zajednica skupno došla?
Ovo "privatna misa" mi zvuči tako nekako isključivo, ekskluzivno, elitistički, da ne velim snobivski. Gledam li pogrešno na to? Informirajte me malo bolje.

Vrh

PostPostano: Pet kol 05, 2022 15:13 

Ne znamo o kakvim skupinama se tu radi, ali da bi više izgrađivala Crkvu, svjedočila drugima, možda i okupila nove članove svakako bi trebali slaviti i "obične mise", a ne odvojene. Na temi o neokatekumenima smo imali isto takve primjedbe (zašto se okupljaju odvojeno), pa smo došli do zaključka da je njihov način slavljenja, pjesama, rasporeda sjedenja malo drugačiji nego na "običnim misama" i da "oni tako svugdje imaju". Za nekoga elitistički, za druge "u duhu karizme njihovog osnivača"... 8)

Vrh

PostPostano: Pet kol 05, 2022 15:28 

Radi se o skupini vjernika koji ima svoje "uobičajene" mise, ali povrh njih ponekad još slave i privatne mise, o čem obično saznam čitajući njihove blogove, fb postove i sl. Osjećam se isključeno jer inače prisustvujem njihovim "običnim" misama, ali eto, nikad informacija o privatnima ne dođe do mene (kao ni do većine, vjerujem) i za njih saznam tek naknadno da su se slavile (ne znači da bi išla na njih da sam znala). Baš neki loš okus ostavi.

Vrh

PostPostano: Pet kol 05, 2022 15:51 

Jasno, razumijem, to je kao stvaranje Crkve u Crkvi.. Djeluje isključivo.. Mada znam da neke zajednice imaju takve programe da čine mala hodočašća, svaki put slave misu u drugoj crkvi, a obavještavaju se samo međusobno. Dok netko naleti na takvu misu sigurno se pita: otkud sad ovi?

Ali onakve privatne mise povrh uobičajenih (i k tome još "reklama" na blogovima... :roll: ) ne znam koliko je to u skladu s normalnim, a koliko sa stvaranjem elitizma u Crkvi...

Imali smo temu i o karizmatskom pokretu (i o zloporabama u njemu), a o sličnome su pisali i biskupi 2020. godine:
https://hbk.hr/karizmatski-pokret-i-obn ... auk-vjere/

VIII. Načela Crkve za ispravno djelovanje karizmatskih pokreta

25. Od karizmatskih pokreta i molitvenih udruga i zajednica Crkva očekuje da se drže ovih načela:
...
3) Da budu povezani s mjesnom i sveopćom Crkvom te da ne padnu u napast da povjeruju kako su samo oni jedina prava Kristova Crkva (EN, br. 58, RM). „Nijedna karizma ne oslobađa od navezanosti i podložnosti crkvenim pastirima“ (KKC, br. 801).
...
7) Da uvijek zadrže univerzalnu životu perspektivu i da ne poprime obilježje sektaštva (EN, br. 58).
...

VI. Nejasnoće i poteškoće vezane uz karizmatsku obnovu i pokrete
1) Stvaranje geto-mentaliteta: Bijeg od svijeta u vlastitu zajednicu koji se događa zbog nesposobnosti pojedinaca da se suočavaju s poteškoćama u svijetu.

2) Elitizam: kad pokret sebe smatra Crkvom u malom, a ne u Crkvi. Radi se o opasnosti da neki karizmatici sebe smatraju nad-kršćanima i da su u neposrednoj vezi s Duhom Svetim. Zbog toga mnogi biskupi i župnici dovode u pitanje djelovanje crkvenih pokreta ili ih ne dopuštaju na svome području.
...
13) Svećenici otuđeni svojim dijecezama: Neki pokreti formiraju svoje svećenike na svojim seminarima po svojim karizmama i za svoje potrebe.

14) Apsolutiziranje vlastitog kršćanskog iskustva kao jedino valjanog.

15) Zatvaranje zajednice u sebe: opasnost da zajednice slijede samo vlastite pastoralne programe.

16) Nepridržavanje liturgijskih propisa Crkve.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata