Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet kol 21, 2014 09:15

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet sij 07, 2011 19:38 

Hehe Barnaba.
Hahaha zamisli koja bi to upadačina bila kad bi igrali u reverendama. :D

Vrh

PostPostano: Sub sij 08, 2011 16:38 

Jučer je kod nas završio blagoslov kuća. Trajao je otprilike dva tjedna, a pet dana je pomagao i jedan drugi svećenik. Oba svećenika su svaki dan nosili reverendu.

Vrh

PostPostano: Ned sij 09, 2011 17:52 

Sa...
youtube.com
( zanimljivo)
Dobar los svecenik..
http://www.youtube.com/watch?v=GTp89JJE20g
Bogoslovi u akciji..
http://www.youtube.com/watch?v=NNhA_iOFvY4

Vrh

PostPostano: Ned sij 09, 2011 19:54 

zum Papstbesuch 2007...
Für die anwesenden Bischöfe, Kardinale und für Papst Benedikt XVI wurden zu diesem Anlass Gewänder angefertigt. Nach Design- und Farbvorlagen der Künstlerin wurden die Stoffe von toptex entwickelt und geliefert.

Evo,jedna nova kolekcija...2007 godine..Posjeta Pape Benedikta XVI ..Austriji..Za ovu svecanost posebno je pripravljen materijal i nacinjene misnice,za Biskupe,Kardinale,i Papu Benedikta XVI..
Na jednom mjestu sam prije procitala da je,( moguce pranje u ves masini ,na niskoj temperaturi....)

A,da li je ovo ukusno i ljepo,to ce svatko sam prosuditi...ali meni je ljep i vrlo vazan ovaj osmjeh na Papinom licu..
On me vise privlaci..nego sva vedrina ovih jakih boja..
Slika
Slika
Slika
Slika

Vrh

PostPostano: Ned sij 09, 2011 21:36 

Leja je napisao/la:
Evo,jedna nova kolekcija...2007 godine..Posjeta Pape Benedikta XVI ..Austriji..Za ovu svecanost posebno je pripravljen materijal i nacinjene misnice,za Biskupe,Kardinale,i Papu Benedikta XVI..
Na jednom mjestu sam prije procitala da je,( moguce pranje u ves masini ,na niskoj temperaturi....)

A,da li je ovo ukusno i ljepo,to ce svatko sam prosuditi...

Kolekcija je vrlo lijepa, ali modni kreator sigurno nije uzeo u obzir da bi takve misnice mogle previše odvlačiti pažnju s riječi (govora) na izgled... Ili je to možda bio cilj?

Vrh

PostPostano: Ned sij 09, 2011 21:41 

adrijana je napisao/la:
Leja je napisao/la:

A,da li je ovo ukusno i ljepo,to ce svatko sam prosuditi...

Kolekcija je vrlo lijepa, ali modni kreator sigurno nije uzeo u obzir da bi takve misnice mogle previše odvlačiti pažnju s riječi (govora) na izgled... Ili je to možda bio cilj?

Hm..Malo sam zatecena,mozda si u pravu...Ja mislim,da bi danas dragulji..biseri i zlatni ukrasi...vise privukli paznju..Ovo meni nekako odgovara ovom vremenu u kojem zivimo...

Vrh

PostPostano: Ned sij 09, 2011 22:13 

Meni su one plave misnice odvratne te što je još važnije, plava nije liturgijska boja, a ona zelena mi je prejarka. Papa je poslije posjeta austriji promijenio, ajmo reći, ''sakristana'' koji mu predlaže kakvo liturgijsko ruho da obuče. Od tada nikad nije obukao niti jednu takvu, upadljivu misnicu nego mu liturgijsko ruho puno uglađenije. Vidimo zapravo da na ove velike blagdane oblači baroknu kazulu iznad biskupske tunike.
Uskrs 2010.
1.1 2011. Osmi dan Božićne osmine.
Bogojavljenje 2011.

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 00:52 

I meni su te plave ružne i nisam nikad čula da se može nositi plava misnica :?:
Može li možda plava zamijeniti neku drugu boju? Ne vjerujem da bi se papa zabunio u odabiru liturgijske boje :shock:

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 12:51 

cunjozu je napisao/la:
Jučer je kod nas završio blagoslov kuća. Trajao je otprilike dva tjedna, a pet dana je pomagao i jedan drugi svećenik. Oba svećenika su svaki dan nosili reverendu.

A pluvijal ili plašt, ništa? 8)

cunjozu je napisao/la:
Meni su one plave misnice odvratne te što je još važnije, plava nije liturgijska boja,...

Upozorio bih da se ne služimo ovako "jakim" atributima jer se liturgija održala i potpuno je ispravna, te kao takvu ju ne treba omalovažavati ni u natruhama. Postoji dosta prikladnijih atributa kojima se izražava neprimjernost a svakako nije potrebno uz ispravnu liturgiju vezati riječi poput odvaratan.
Što se tiče plave boje tiče, iako nije liturgijska boja, ona je "marijanska boja" te je u tradicijjonalnoj liturgiji (18 st) bilo plavih misnica.

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 13:04 

Mislim da bi u Africi ove plave bile jako dobro prihvaćene,...

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 18:30 

Nisu plave misnice samo u osamnaestom stoljeću, nego i danas. Tad su si samo Španjolci isposlovali taj privilegij zbog zasluga u radu da se Bezgrješno Začeće proglasi dogmom. To se odnosi i na bivše kolonije. Isto je s Portugalom, onda neke crkve u Napulju i za neke blagdane u Njemačkoj.

Slika

Slika

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 18:37 

Ovo je jedna od starije kolekcije..
Slika

Ovo su takodjer ...nove kolekcije..

Slika

Slika

Slika

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 18:38 

Barnaba je napisao/la:
Isto tako da li bi se baš moglo reći kako tradicionalna kardinalska odjeća oslikava uskrslog Krista? Slika
Naravno da se slažem kako zemaljska liturgija treba biti svečana no centralno mjesto u njoj pripada Kristu, odnosno oltaru (što Redoviti rimski obred mise lijepo naglašava) te nije baš nužno da odjeća onog koji služi bude u prvom planu (ovim ne tvrdim da se ti zauzimaš da ona bude u prvom planu već samo dajem generalnu opasku).

Ta je cappa magna imala svrhu naprije da se pokriju konjska leđa kad se jahalo. Izgleda svečano, a da ne bi zaklanjala Krista, kardinal je prije mise iz poniznosti skida; svlači starog čovjeka i oblači misno ruho. Taj plašt i nije za misu.

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 19:13 

Marijanske misnice bi u pravilu trebale biti bijele s dodatkom plavog. Ona fina kazula je pristojne zagasite plave boje. Iako je plava ima na rubovima bijeli uzorak te je prešarana bijelim šarama i po meni je prikladnija od one kričavoplavo-žute jer nije toliko upadljiva. Isto tako ni žuta nije liturgijska boja, ako se ne varam, ali postoji zlatna misnica za koju u direktoriju stoji da se obuče, isto ako se ne varam, na sam Uskrs. Prije je zlatna misnica mogla zamijeniti bilo koju boju osim crne za mise zadušnice(ako se ne varam - opet :D ). Meni su crne misnice osobno prelijepe.

Vrh

PostPostano: Pon sij 10, 2011 19:38 

Nemam se puno volje uključivati u rasprave o liturgijskoj odjeći, pravilima, anomalijama (dovoljno je samo reći da se priprema "reforma liturgijske reforme" kojom se nastoji ili će se nastojati ponovno uvesti osjećaj "svetoga" u liturgiji.
Kao što se sve vrijednosti duha bacaju pod noge, pa se tako i omalovažavaju i liturgijsko, estetska pravila..
U mojoj župi postoji misnica iz 1726 sa otkanim grbom. U hvarskoj katedrali se čuva pluvijal (plašt) koji je napravljen od plašta posljednjeg venecijanskog dužda! Povijesno vrlo znakovito. Samo treba znati cijeniti, vrednovati, a najvažnije razumijeti (a ovo je moderna bolest koja ne razumije ništa od navedenog).
Inače uz redovite boje: bijela (radost, djevičanstvo) crvena (krv, plamen, kraljevska boja - Cvjetnica) zelena (nada) i crna (žalost, smrt - ne prepruča se) još se dva puta na godinu može upotrijebiti ružičasta (3. ned.došašća i 4. ned. korizme) te plava na marijanske blagdane posebno na Bezgrešnu. Srebrna i zlatna su mogle mijenjati sve boje a u izvanrednim prigodama mogle su se uzpotrebljavati i misnice izrađene od skupocjenih materijala i umjetničke izrade. U mom djetinjstvu bila je posebna misnica za Polnoćku, a posebna za Dnevnu misu, posebna za Uskrs, a posebna za Tijelovo.. i to je davalo određeni čar, raspoloženje blagdana.
U modernom siromašnom duhu betonskih katedrala - koju redovito crtaju arhitekti dobra zanata a plitke vjere, nikakvo čudo da imamo i ovakve misnice.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata