Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned kol 18, 2019 00:32

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 657 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sljedeće

Sviđa li vam se stil rada i komuniciranja pape Franje?
1. Da, jako mi se sviđa, mislim da možemo očekivati mnogo dobroga 62%  62%  [ 41 ]
2. Još ne znam, pričekat ću s mišljenjem dok ne vidim kako će se papa nositi s teškim problemima i izazovima 14%  14%  [ 9 ]
3. Ne, nije mi baš nešto, papa bi se trebao drukčije ponašati 24%  24%  [ 16 ]
Ukupno glasova : 66
Autor Poruka
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: Sub srp 18, 2015 10:47 

@Giovi
Citat:
Vatikanski glasnogovornik je otac Federico Lombardi, a dominikanac Radcliffe je savjetnik vijeća za pravdu i mir, za kojeg si bio prenio citat van konteksta da je on za gay brakove, a zapravo je rekao suprotno o čemu sam već pisao: viewtopic.php?f=3&t=1575&p=34181#p34181

Citirat ću Giovi tvoj post na koji si dao link, radi preglednosti:
"Provjerio sam u The Guardianu taj interview i poanta je upravo suprotna, tamo piše (slobodan prijevod):

"Ohrabrujuće je vidjeti val podrške gay brakovima. To pokazuje da društvo teži otvorenoj toleranciji svih ljudi, u želji da svi živimo zajedno u uzajamnom prihvaćanju. Čini se očito poštenim i ispravnim, da ako se hetero ljudi mogu vjenčati, zašto ne bi i homoseksualci? Ali moramo se oduprijeti takvom lakom zavođenju očitog. (...) Mnogi kršćani se protive gay braku ne zato što smo mi homofobični ili odbijamo ravnopravnost gay ljudi, nego zato što "gay brak" u konačnici, mi vjerujemo, ponižava homoseksualce prisiljavajući ih da imitiraju hetero svijet."

Radi usporedbe, evo mog slobodnog prijevoda ČITAVOG teksta uvaženog opata:

http://www.theguardian.com/commentisfre ... not-enough

"Ohrabrujuće je vidjeti val podrške za gej brakove. To pokazuje da društvo teži otvorenoj toleranciji za sve ljude, želju da živimo u svestranom prihvaćanju. Čini se očitio poštenim i ispravnim da hetero-osobe mogu biti vjenčane, zašto ne i gej osobe? Ali moramo se oduprijeti zavodljivosti očiglednog. Nekada se činilo očitim da se Sunce okreće oko Zemlje i da su žene inferiorne muškarcima. Društvo evoluira jedino onda kad imamo mentalnu slobodu da izazovemo ono što se čini općeprihvaćenim.

Mnogi se kršćani protive gej brakovima ne zato što su homofobični ili odbacuju jednakovrijedno dostojanstvo gej osoba, nego zato što gej brak u konačnici, mi vjerujemo,
degradira gej osobe tako što ih prisiljava da se prilagode straight svijetu.
Richard Sennett kaže da zapadno društvo strahuje od različitog. Zbog rastuće nejednakosti i fluidnog društva u kojem ljudi rapidno mijenjaju poslove i boravište, nismo naučili umjetnost življenja s ljudima koji nisu poput nas. Postali smo tribalizirani.

On zaključuje da "tribalizam vezuje solidarnost s drugima poput nas s agresijom prema onima koji su različiti". Internet nam omogućuje da se vežemo s ljudima koji misle poput nas. Ako se ne slažemo možemo to učiniti u sekundi. Zygmunt Bauman smatra da mobilnost modernog društva ohrabruje "impuls na povlačenje iz kompleksnosti opterećene rizikom u zaklon uniformnosti".

Tolerancija znači doslovno angažirati se s ljudima koji su različiti. Implicira pažnju prema specifičnostima drugih osoba, uživanje u tome kako su oni različiti od mene, u njihovoj relligiji, etnicitetu, seksualnoj orijentaciji (sic). Društvo koje bježi od različitosti i pretvara se da smo svi isti može odbaciti jednu formu tolerancije i a institucionalizirati drugu. Društvo kaže: mi ćemo te tolerirati tako dugo dok se pretvaraš da si poput nas. Podnosimo različite religije dok su ograničene na privatnu sferu ili reducirane na dekorativnu ulogu. Za Božić drvce, menora na Hanuku. Vjersko uvjerenje, ako zadire u javnu sferu, doživljava se s mješavinom straha i ismijavanja. I tako, istina je i to da moderna Britanija jest model multikulturalizma, ali i to da plutamo okolo u magli obostranog ignoriranja.

Kardinal Basil Hume rekao je da je Bog prisutan u svakoj ljubavi, uključujući i ljubav gej osoba.
To treba biti poštovano i zaštićeno, i to jest kroz civilnu zajednicu. Ali, otvoriti brak gay osobama, kolikogod namjera bila vrijedna poštovanja, znači neizbježno negirati dostojanstvo različitosti, riječima velikog rabina Jonathana Sacksa. To nije diskriminacija, nego samo priznanje da je brak institucija koja je zasnovana na uniji koja obuhvaća seksualnu razliku. To nije poricanje jednakosti ljubavi između gay osoba, jer svaka ljubav je beskonačno vrijedna.

Društvo koje se boji razlike i ne angažira se oko različitosti na kraju pada u netoleranciju. Stvarna konverzacija s ljudima koji su različiti je zastrašujuća: ona mijenja način na koji gledaš vlastiti identitet. U svojoj knjizi o Dostojevskom, Rowan Williams (anglikanski primas-emeritus) citira Mihaila Bahtina: Dijalog ... nije sredstvo otkrivanja, donošenja na površinu formiranog karaktera osobe; ne, u dijalogu pojedinac ne samo da sebe pokazuje prema van, nego postaje po prvi put ono što jest - i ponavljamo, ne samo za drugoga nego i za sebe" (o.m. ne nužno, ovisi o tome koliko imaš mašte).

Lagodna tolerancija, u kojoj se samo dotičemo jedni drugih bez stvarne radoznalosti, nije dovoljna. Moramo povratiti povjerenje u prosvjetljujući odnos s onima koji nisu poput nas, duboku obostranu pažnju, jer ćemo inače slomiti životni pluralizam. Neće samo gay osobe trpjeti, svi ćemo osiromašiti."

Prvo si napisao da u opatovom tekstu ima određenih stavova koji su kontroverzni, pa nećeš u njih ulaziti (jer su u suprotnosti s tvojom hipotezom), a sad otvoreno kažeš da se Radcliffe protivi gay brakovima - ali bit je u tome što se on ne protivi gay brakovima zato jer je sama ideja u najizravnijoj mogućoj suprotnosti s katoličkom tradicijom, nego zato jer ideja o gej brakovima "degradira gay osobe tako što ih prisiljava da se prilagode strejt svijetu". Uz eksplicitne hvalospjeve gay ljubavi kao jednakopravnoj hetero ljubavi, postavlja se opravdano pitanje, ne misli li časni opat da bi Crkva trebala prihvatiti nevjenčane gay parove kao "punopravne" članove, uljučujući i pristup sakramentima (osim braka, naravno, jer to je kao jedino što ih navodno "degradira"). Ovaj tekst je poprilično perfidan i perverzan napad na Nauk, i to zato jer ne govori o čisto svjetovnoj sferi, koja se Crkve (bar u protestantskoj Britaniji) ne treba nužno ticati, nego baš o stavu Crkve, koja navodno treba evoluirati kao i društvo, i prihvatit se mentalne slobode da izazove ono što se još samo čini opće prihvaćenim (a to je Nauk i to u samoj Crkvi).

Bog nije prisutan u ljubavi gay osoba. Njihova je ljubav smrtni grijeh. Crkva se mora angažirati oko tih ljudi, nema sumnje, ali tako da im kaže istinu o njihovom stanju, to joj je obaveza. Crkva im ne smije bezočno lagati, kako to čini Radcliffe.

S obzirom da otac Radcliffe misli suprotno, čudi me da, osim što je konzultant u Vijeću Justitia et Pax, nije i konzultant u Kongregaciji za obitelj, poput npr. belgijskog kardinala Daneelsa.

https://www.lifesitenews.com/news/belgi ... olic-catec
http://www.brusselsjournal.com/node/4471

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Zadnja izmjena: Ignisardent; Sub srp 18, 2015 11:35; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Sub srp 18, 2015 11:04 

sa tobom sara ni ne želim diskutirat, ti si osoba koju ne zanima objektivna istina nego samo njena agenda, njena ideologija.

ovo su papini krimeni:
1. Glasnogovornik mu je dominikanac zagovornik homoseksualizma,

2. njegov najnoviji nadbiskup Berlina je zagovornik homoseksualizma,

3. prije godinu dana je držao misu sa umirovljenim propagatorom homoseksualizma među svećenstvom don Paolom i još mu je poljubio ruku u ime lažne poniznosti,

4. prima zagovornike pederastije na razgovore,

5. slavit će reformaciju protestanata zajedno s protestantima,

6. prao je noge TRANSEKSUALCU, dakle, neraskajanom travestitu,

7. klanjao se s muslimanima prema Meki,

8. u suprotnosti s kanonom Crkve sudjelovao je u zajedničkom bogoslužju s hereticima itd.

No, za nepoučene katolike sve je to u redu i nema u tome ničeg lošeg. E. tu prestaje rasprava, jer je glupost i pokvarenost prevršila svaku mjeru.

Po meni, sve osim točke 4. i 7. je zaista problematično. U vezi s 4. razgovarati se može sa svakim, pod 7. nije se "klanjao" prema Meki (iako ja mislim da Papa ili bilo koji svećenik nema šta ić u džamiju).

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Vrh

PostPostano: Sub srp 18, 2015 11:26 

Ovako bez komentara čini se da ovom slikom želiš napasti papu za poklon koje mu je dao predsjednik Bolivije. Papa ne bira što će mu tko dati, a taj simbol je vezan za misionara i isusovca Luisa Espinala kojeg su 1980 mučili i ubili pripadnici režima jer se između ostalog zalagao za prava rudara.
Inače, prilikom puta u La Paz Papa se zaustavio na mjestu gdje je pronađeno njegovo tijelo, pomolio se i rekao "Otac Espinal je propovijedao Evanđelje, Evanđelje koje im je smetalo i zbog toga su ga se riješili."

"Između ostalog", naravno. Bio je taj otac pristalica teologije oslobođenja, a evanđelje koje propovijedaju takvi svećenici je više marksistička obrada nego "original". Naime, teologija oslobođenja zasniva se na uvjerenju da se evanđelje ne može interpretirati van povijesnih zadanosti recipijenata, tj. nas ljudi, i eto nevolje. Ako je govor na gori tako postao "u naše vrijeme" poziv na revoluciju (usprkos "blago krotkima"), zašto ne bi i npr. Prolog Ivanovog Evanđelja postao nešto novo i različito, u maštovitoj reinterpretaciji u dosluhu s našim vremenom?

Papa je u najnovijem intervjuu u zraku rekao da ga srp i čekić integriran u Raspelo (ili obratno, ovisi o kontekstu vremena i prostora) ne vrijeđa, a i distancirao se od svih mogućih značenja koje taj provokativni rad može imati, pa i od onih koje je sam Papa nazvao potencijalno uvredljivim. Radi se o djelu protestne umjetnosti nastale u vrlo teškom i kompliciranom trenutku.

Raspelo je najmanji problem, puno je veći problem širi kontekst djelovanja tog svećenika.

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 16:25 
Administrator

Po meni, sve osim točke 4. i 7. je zaista problematično. U vezi s 4. razgovarati se može sa svakim, pod 7. nije se "klanjao" prema Meki (iako ja mislim da Papa ili bilo koji svećenik nema šta ić u džamiju).

Sve je problematično kad se malo frizira i nadoda, ali na manipulacije tog tipa ne mislim trošiti vrijeme. Tko želi raspravljati o tome što nam papa poručuje može to argumentirano i razumno, ovakve manipulacije i besmislice neću dopuštati.
Počevši od prve točke, papin glasnogovornik naravno nije zagovornik homoseksualizma, ali kada se to više puta ponovi, netko će povjerovati i udaljiti se od Crkve, a ovdje se takvim podmetanjima ne mislim baviti.

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 18:08 

Citat:
Sve je problematično kad se malo frizira i nadoda, ali na manipulacije tog tipa ne mislim trošiti vrijeme. Tko želi raspravljati o tome što nam papa poručuje može to argumentirano i razumno, ovakve manipulacije i besmislice neću dopuštati.
Počevši od prve točke, papin glasnogovornik naravno nije zagovornik homoseksualizma, ali kada se to više puta ponovi, netko će povjerovati i udaljiti se od Crkve, a ovdje se takvim podmetanjima ne mislim baviti.

onda Giovi opovrgni to argumentom, jer dovoljno je stavito o tome da se vidi da taj glasnogovornik ima pozitivne stavove o homosexualizmu. ne mora tvoj argumet uvijek biti prijetnja banom.
ti si kao roditelj koji svaku sitnicu riješava batinama.

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 18:11 

onda Giovi opovrgni to argumentom, jer dovoljno je stavito o tome da se vidi da taj glasnogovornik ima pozitivne stavove o homosexualizmu. ne mora tvoj argumet uvijek biti prijetnja banom.
ti si kao roditelj koji svaku sitnicu riješava batinama.

Koliko ja znam nemoguce je dkazat da nije zagovornik homosexualizma(što god to značilo). Ti trebaš dokazat da on jest zagovornik...

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 20:03 

Fran, ne prdi!! :lol: :lol:

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:08 

Zasto je Franjo sazvao sinodu za primanje gay klerika?

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:18 

lol. biti gay nije grijeh. welcome to 21-st century

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:45 

lol. biti gay nije grijeh. welcome to 21-st century
Protu naravno opcenje nije grijeh? A zasto David veli, u grijehu me zače majka moja? Zašto bi i jedan klerik trebao deklarirati svoj sex nagon? A ako bi, zašto ih to nitko ne pita kod primanja u red?

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:52 

Zato da vidi koji su!!
Kasnije će on to onda srediti!!

Vrh

PostPostano: Ned srp 19, 2015 21:54 

Zato da vidi koji su!!
Kasnije će on to onda srediti!!
Na koju foru?

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 09:04 

Protu naravno opcenje nije grijeh? A zasto David veli, u grijehu me zače majka moja? Zašto bi i jedan klerik trebao deklarirati svoj sex nagon? A ako bi, zašto ih to nitko ne pita kod primanja u red?

Opcenje je grijeh.
David to govori jer je to istina.
Zato jer govori istinu, i priznaje svoje slabosti, i treba posluzit kao primjer drugim gay-evima.
Zasto bi ih pitalo? Svi smo mi grešni..

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 10:25 

Opcenje je grijeh.
David to govori jer je to istina.
Zato jer govori istinu, i priznaje svoje slabosti, i treba posluzit kao primjer drugim gay-evima.
Zasto bi ih pitalo? Svi smo mi grešni..

Ljudi o čemu vi to? Svašta ste izmiješali!

Vrh

PostPostano: Pon srp 20, 2015 19:36 

Djeca cvijeća... Fiju briju... Zakon... 8)
?!
?!
?!
?!
:? Sačuvaj nas darwine..

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 657 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata