Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned kol 18, 2019 00:31

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 657 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sljedeće

Sviđa li vam se stil rada i komuniciranja pape Franje?
1. Da, jako mi se sviđa, mislim da možemo očekivati mnogo dobroga 62%  62%  [ 41 ]
2. Još ne znam, pričekat ću s mišljenjem dok ne vidim kako će se papa nositi s teškim problemima i izazovima 14%  14%  [ 9 ]
3. Ne, nije mi baš nešto, papa bi se trebao drukčije ponašati 24%  24%  [ 16 ]
Ukupno glasova : 66
Autor Poruka
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: Uto srp 21, 2015 22:36 

Protu naravno opcenje nije grijeh? A zasto David veli, u grijehu me zače majka moja? Zašto bi i jedan klerik trebao deklarirati svoj sex nagon? A ako bi, zašto ih to nitko ne pita kod primanja u red?

mislim da nije spominjao protunaravno općenje nego biti gay u smislu imati te sklonosti

Vrh

PostPostano: Sri srp 22, 2015 18:41 

Ignisardent je napisao/la:

Tu vrijedi ono: kome je više predano od njega će se više i iskati. Kojima je više predano, oni će biti strože suđeni. Ako neki papa naučava herezu, ili bilo što što je suprotno Nauku,

Oprosti što te prekidam usred rečenice, ali da te pitam; tko je taj koji ce odredit govori li papa u skladu s naukom ili ne?
Tko je taj koji ce rec; papa je hereticar, ne slusajte ga? Da nisi možda ti taj? :mrgreen:

i onda još izopći nekog ko mu se protivi, kao što ni hereza ili greška ili glupost nije postala istina zato jer je to rekao Papa, tako ni izopćenje ne vrijedi ni koliko izopćenje od strane ajatolaha Homeinija.

Izopci li te papa, izopcen si, bez obzira mislio ti jeli on u pravu ili ne. Ovo su osnove Crkvene povijesti. Na njemu je da nam otpušta/neotpušta grijehe. Ako papa kaže da je nitkom tko bude čitao index.hr nece bit oprošteni grijesi, onda je to tako :DD

A i pitanje je je li takav hipotetski papa uopće papa, tj. pitanje je valjanosti njegova izbora. Ako je pred izbornicima i javnosti prikrivao da vjeruje u herezu, onda svakako nije kanonski izabran. Ako je nakon izbora poludio ili nešto slično, e to je već tehničko pitanje za one koji ga biraju. U svakom slučaju, ti ovdje iz apsurdnih primjera izvodiš još apsurdnije zaključke, kao da je Papa nedodirljivi diktator, koji je po službi formalno i iznad Objave. Da ne kažem, iznad Boga.

Mislim da ne može bit jasnije od ovoga;

"oni kojima vi oprostite grijehe, bit će im oprošteni. Oni kome vi njih zadržite, bit će zadržani. `" Ivan 20,23

A šta ako dođe papa koji ne vjeruje u Boga, i njega bi slušao? Daj priberi se više, i za Papu postoje pravila.

Što god papa kaže. Da kaže da je sunce zeleno, sunce je zeleno, i nema rasprave. Poniznost :))

Vrh

PostPostano: Sri srp 22, 2015 20:52 

DuX je napisao/la:
Što god papa kaže. Da kaže da je sunce zeleno, sunce je zeleno, i nema rasprave. Poniznost

Ajde, prijatelju, vrati se na studij teologije...
Papa je nezabludiv samo u određenim uvjetima kad proglašava neke dogmu ex cathedra,
u svim ostalim slučajevima i on može pogriješiti,
i baš kao i sam papa Franjo smije ponekad priznati da ne zna ispravan odgovor...

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 01:47 

Papa je nezabludiv samo u određenim uvjetima kad proglašava neke dogmu ex cathedra,
i baš kao i sam papa Franjo smije ponekad priznati da ne zna ispravan odgovor...

Znaš što je problem :!: što sam tek godinu dana vjernik, i nisam nikad išao na studij teologije.

A da vidimo tko je bolje poznaje :DD :mrgreen:

jadna adrijana je upala. To je bilo za očekivat :mrgreen: No, gledaj caku;

Znači nije bitno griješi li papa ili ne, niti sam ja negdje napisao da ne može pogriješit. Govorim o poslušnosti i poniznosti. Prvo si dokazala kako uopce ne čitaš što pišem, a drugo si dokazala kako si izričito mene ovde išla spustit. Ali, jadna, opet si sama pala. Već mi te pomalo žao, jer svaki tvoja komentar izgleda suvišan i pogrešan. Tko je to na ovome forumu zvijezda, ali padalica? :mrgreen: Za koga je samoubojstvo pucanj u prazno? :DD
Znači, nije bit je li papa nepogriješiv, već tko je taj koji će reć da je papa pogriješio? :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 12:26 

Znaš što je problem :!: što sam tek godinu dana vjernik, i nisam nikad išao na studij teologije.

A da vidimo tko je bolje poznaje :DD :mrgreen:

jadna adrijana je upala. To je bilo za očekivat :mrgreen: No, gledaj caku;

Znači nije bitno griješi li papa ili ne, niti sam ja negdje napisao da ne može pogriješit. Govorim o poslušnosti i poniznosti. Prvo si dokazala kako uopce ne čitaš što pišem, a drugo si dokazala kako si izričito mene ovde išla spustit. Ali, jadna, opet si sama pala. Već mi te pomalo žao, jer svaki tvoja komentar izgleda suvišan i pogrešan. Tko je to na ovome forumu zvijezda, ali padalica? :mrgreen: Za koga je samoubojstvo pucanj u prazno? :DD
Znači, nije bit je li papa nepogriješiv, već tko je taj koji će reć da je papa pogriješio? :mrgreen:

Svako ko može dokazati da je nešto što je Papa rekao u suprotnosti s Naukom. A za to ti ne treba diploma bogoslovije. Poslušnost Božjim službenicima koji se sami protive Bogu u onome u čemu su u herezi nije ni poslušnost ni poniznost nego kukavištvo i idolatrija. Ako Papa pogriješi, ne dao Bog, ja ću reći da je pogriješio a ti se klanjaj kome god hoćeš.

P.S. Ne znam zašto ne kažeš što misliš na jednostavniji način a ne kroz nekakve zagonetke, ne znam ni ja šta, ne bi li ispalo da treba nekakva posebna pronicavost da se tebe shvati i tvoje ezoterične zaobilaznice. Reci šta misliš a ne izigravaj tu neki haiku.

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Zadnja izmjena: Ignisardent; Čet srp 23, 2015 12:39; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 12:30 

Oprosti što te prekidam usred rečenice, ali da te pitam; tko je taj koji ce odredit govori li papa u skladu s naukom ili ne?
Tko je taj koji ce rec; papa je hereticar, ne slusajte ga? Da nisi možda ti taj? :mrgreen:

Izopci li te papa, izopcen si, bez obzira mislio ti jeli on u pravu ili ne. Ovo su osnove Crkvene povijesti. Na njemu je da nam otpušta/neotpušta grijehe. Ako papa kaže da je nitkom tko bude čitao index.hr nece bit oprošteni grijesi, onda je to tako :DD

Mislim da ne može bit jasnije od ovoga;

"oni kojima vi oprostite grijehe, bit će im oprošteni. Oni kome vi njih zadržite, bit će zadržani. `" Ivan 20,23

Što god papa kaže. Da kaže da je sunce zeleno, sunce je zeleno, i nema rasprave. Poniznost :))

Što se tiče citata iz Ivana 20,23 - to vrijedi sve dotle dok svećenici ne počnu trgovati. Trgovci u hramu su slijepi vođe slijepaca koji upropaštavaju i sebe i druge.

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 12:45 

Svako ko može dokazati da je nešto što je Papa rekao u suprotnosti s Naukom.

Kako se to dokazuje da je papa u krivu i kome se to dokazuje? Nije li Luther, išao tom filozofijom? :DD
Pod br 2, zašto je neki prijašnji papa(koji je donio nauk) je "u pravu" za razliku od nekog buduceg pape? :DD

A za to ti ne treba diploma bogoslovije.

Ne treba ti ništa. Ne možeš dokazat da je papa u krivu, jer jedino sam sebe možeš izopcit iz Crkve. :DD Što god ti dokažeš ( u svojoj glavi) ne znači ništa, jer papa i dalje ostaje papa.

Poslušnost Božjim službenicima koji se sami protive Bogu u onome u čemu su u herezi nije ni poslušnost ni poniznost nego kukavištvo i idolatrija. Ako Papa pogriješi, ne dao Bog, ja ću reći da je pogriješio a ti se klanjaj kome god hoćeš.

Zato i imamo papu, da ne razmišljamo o tome što je točno ili ne. Papa je naš vođa. Kad je papa rekao da svatko tko ode u Križarski rat ce dobit oproste grijeha, onda je to tako. Onda si dobio oproste grijeha, svidalo se tebi ili ne. I ti se sad pitaš je li bilo u pravu to što je slao u križarske ratove? To nije bitno, bitno je da ga se slusa. Ako papa kaze da spališ vješticu ili si izopcen, onda spali vješticu, inace si izopcen. On kao apsolutni autoritet u Crkvi može oduzimat grijehe kako hoce, moze izopcit iz Crkve koga hoce. Bez obzira radi li po tebi dobro ili loše. J se klanjam onome kome papa kaze da se klanjamo, a ne onome cemu ja mislim da se klanjam.

p.s. na dobrom si putu ka Lončaru :DD Samo gledaj, kao i Lončar grijehe i pogreške biskupa i pape. :DD Tako i on, vidi greške biskupa, i njihove poruke kao nespojive s Evanđeljem. Koga birga što Lončar misli? Koga briga što on kaže, ili što ti kažeš je li papa u pravu, ili krivu. On i dalje ostaje papa, i njegove se odluke MORAJU slušat. Svaki dan ljudi govore kako je papa u krivu, kroz cijelu povijest, i koga briga? Po čemu si ti to dokazao da je papa u krivu i da nije u skladu s naukom? Pape su te koji donose nauk.

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 12:47 

Što se tiče citata iz Ivana 20,23 - to vrijedi sve dotle dok svećenici ne počnu trgovati. Trgovci u hramu su slijepi vođe slijepaca koji upropaštavaju i sebe i druge.

Ne, niti Katolički Nauk to tvrdi. To vrijedi za vijeke vjekova :DD Znači odvajaš se od Katoličkog nauka kako bi mogao dokazatt da pap nije u katoličkom nauku?WHAAAAT?!?! :lol:

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 13:38 

Ne, niti Katolički Nauk to tvrdi. To vrijedi za vijeke vjekova :DD Znači odvajaš se od Katoličkog nauka kako bi mogao dokazatt da pap nije u katoličkom nauku?WHAAAAT?!?! :lol:

Upravo to tvrdi Katolički nauk. Da i sam Papa zabrazdi, ne treba ga slušati, tako ti kaže Inocent III, između (mnogih) ostalih, što je već u mnogo navrata na ovom Forumu citirano. S linkovima.

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 15:12 

Upravo to tvrdi Katolički nauk. Da i sam Papa zabrazdi, ne treba ga slušati, tako ti kaže Inocent III, između (mnogih) ostalih, što je već u mnogo navrata na ovom Forumu citirano. S linkovima.

Ti ni ti s foruma ne razumijete :mrgreen:

Tko je taj koji ce reć kako je papa zabludio?

1. Ta osoba, niti vijece, niti nista slično ne postoji. :mrgreen:

2. Odakle ti uopce ideja, i tebi i drugima, da bi trebao dati pravo Inocentu III nego npr nekom novijem papi?

p.s. izvadio si moj citat i umetnuo ga u kontekst. To što sam rekao da katolički nauk ne tvrdi jest da sam rekao na nešto sasvim drugo. Čitaj opet.

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2015 20:13 

Ja sam rekao:

"Što god papa kaže. Da kaže da je sunce zeleno, sunce je zeleno, i nema rasprave."

a "pametna" glavica kaže:

adrijana je napisao/la:
Ajde, prijatelju, vrati se na studij teolo]gije...

A vas dvoje tvrdite, ne samo da ne treba bit poslušan papi(u određenim slučajevima), nego da ce te vas dvoje znati kad je papa u krivu. Ovo je zaista smiješno. Zamisli koliko čovjek treba bit ohol da kaže da ce on uvidit kad papa griješi!! Druga stvar je, što neki ljudi kažu drugačije. No, pretpostavljam da vas to ne dira. Za ostatak ekipe, evo što kaže Katolički Nauk i njegovi Učitelji;

copy paste:

Obey your superior as a father, with all due reverence, lest in his person God be offended, and especially that priest who is responsible for all of you. Sv. Augustin "The Rule of Saint Augustine"

Znači ne samo papu, nego i svećenika. Jao, mora da vam se svijet srušio. Da umovi i duhovi poput vas dvoje moraju slušat nekog svećenika? Strašno :mrgreen:

Da uvijek ostanemo pri istini, treba da za ono što nam se čini bijelim uvijek smatramo i vjerujemo da je crno ako tako izrekne Crkveno Poglavarstvo, u tvrdoj vjeri da je između Krista, našega Gospodina, Zaručnika, i sv. Crkve, Zaručnice njegove, isti Duh, koji nama ravna i upravlja na spasenje naših duša. Sv. Ignacije Lojolski "Duhovne vježbe"

Ovo nije rekao korisnik iza imena "insajder" na nekom forumu. Ovo je izrekao, i napisao SV Ignacije Lojolski. A Insajder se pobunio, zamislite, on tvrdi kako su (za sada) Augustin i Ignacije Lojolski u krivu. I ne samo to, on ce znat i kad je papa pogriješio :roll:

Odloživši posve svoj vlastiti sud, valja da držimo svoj duh spremnim i pripravnim da u svemu slušamo pravu Zaručnicu Krista, našega Gospodina, a to je sveta naša Mati Crkva hijerarhijska.Sv. Ignacije Lojolski "Duhovne vježbe"

Upitate li me koje je najbolje i najučinkovitije sredstvo po kojemu naša poslušnost stječe zaslugu pred Bogom, odgovaram ovako: "Budite potpuno uvjereni da slušajući svoga poglavara slušate Boga i da prezirući zapovijedi svoga poglavara prezirete samoga božanskog Otkupitelja." Sv. Alfonz Liguori "Vježbanje u savršenosti"

Teške riječi sv Alfonza :oo

Nikada se Božja volja ne izvršava na savršeniji način, negoli kada slušamo svoje poglavare. Sv. Vinko Paulski (cit. prema: Sv. Alfonz Liguori "Vježbanje u savršenosti")

Najveća žrtva koju neka duša može prinijeti Bogu sastoji se u poslušnosti zakonito određenim poglavarima. Sv. Alfonz Liguori "Vježbanje u savršenosti"

Kada smo poslušni svojim poglavarima, poslušni smo Bogu. Sv. Faustina "Dnevnik"

Zamislite ovo, čak i ona griješi. :arrow: Strašno :mrgreen: :lol:

Sigurniji smo da vršimo Božju volju ako slušamo zakonite poglavare, nego kada bi nam se ukazao sam Isus Krist i izravno nam govorio. Naime, takvo nam viđenje ne bi moglo dati sigurnost da se doista ukazao Spasitelj i govorio nam jer i zloduh se može pojaviti kao anđeo svjetla da nas zavede (usp. 2 Kor 11,14). No ako vršimo zapovijed svojih poglavara, sigurni smo da kada njih slušamo, slušamo samoga Isusa Krista. "Tko vas sluša, mene sluša" (Lk 10,16). Sv. Alfonz Liguori "Vježbanje u savršenosti"

Zamislite ovaj gore citat. Zamislite, i dobro promislite o Lončaru nad ovim gore citatom. Ili sv Alfonz griješi? :lol:

Ako umjesto iskazivanja slijepe poslušnosti želimo znati zbog čega je poglavar zapovjedio ovako ili onako, time pokazujemo da je naša poslušnost vrlo nesavršena. Sv. Bernard iz Clairvauxa (cit: prema: Sv. Alfonz Liguori "Vježbanje u savršenosti")

Ako ti poslušnost ne donosi spokoja, znaj da si ohol. Sv. Josemaria Escriva "Put"

Kolika je snaga poslušnosti! Sv. Josemaria Escriva "Put"

Obedience is a penance of the soul, and for that reason a sacrifice more acceptable than all corporal penances. Thence it happens that God loves more the least degree of obedience in thee, than all the other services thou mayest think to render Him. St. John of the Cross (cit. prema: Paul Thigpen "A Year With the Saints")

Ma dajte ljudi, pa i sv Ivan od Križa griješi. Umjesto da kaže kako bi ispravio papu, on tvrdi da je bolje biti poslušan, nego služiti na bilo koji način. Zamislite drskosti! :DD

A little drop of simple obedience is worth a million times more than a whole vase full of the choicest contemplations. St. Mary Magdalen de' Pazzi (cit. prema: Paul Thigpen "A Year With the Saints")

All the good of creatures consists in the fulfillment of the Divine Will. And this is never better attained than by the practice of obedience, in which is found the annihilation of self-love and the true liberty of sons of God. This is the reason why souls truly good, experience such great joy and sweetness in obedience. St. Vincent de Paul (cit. prema: Paul Thigpen "A Year With the Saints")

Beware of examining and judging the orders of Superiors, and considering why such a thing was commanded, or whether another course would have been better. All this belongs not to the subject, but to the Superior. St. Jerome (cit. prema: Paul Thigpen "A Year With the Saints")

Stvarno, tek sad vidim da ste u pravu. Ako sam ja; vjernik sa godinu dana staža, ovdje vama očitao lekciju iz teologije, kako onda vi možete očitat lekciju papi, i rec mu da je u krivu? :mrgreen:
Nadam se da trollate :DD

p.s. ovim putem zahvaljujem fran26 :P

Vrh

PostPostano: Pet srp 24, 2015 16:54 

Puno je u tvojim postovima, DuX, zapravo podmetanja drugima samo da bi ih ocrnio.
Ti znaš unaprijed što netko misli i što je zapravo htio napisati, a nije, nemaš konkretnog dokaza, pa maksimalno rastežeš stvari, ali svaka čast na ovim lijepo skupljenim citatima - ruku na srce, odgovor već imaš na ovom forumu, i usput, Tilošanec te na svom blogu rasturio.

On je ipak završio teologiju, pa nešto i zna.

PS. Stani malo na loptu i pročitaj još jednom ovaj svoj biser:

DuX je napisao/la:
je li imam druge opcije osim da ti gorko saopćim kako bi bilo bolje da si očistila kucu, a ne se hvatala teologije.

Taj argument mi je najjači.

Vrh

PostPostano: Pet srp 24, 2015 17:02 

Ne, to nije bio argument, to je bio samo šlag na kraju. :lol:

Znači, poslušnost papi :DD

Ili se buniš protiv toga? :mrgreen:

p.s. ko je tilošanec, i koji je to blog? :? :shock:

Vrh

PostPostano: Pet srp 24, 2015 17:19 

Dux je napisao/la:
Što god papa kaže. Da kaže da je sunce zeleno, sunce je zeleno, i nema rasprave. Poniznost

adrijana je napisao/la:

Da uvijek ostanemo pri istini, treba da za ono što nam se čini bijelim uvijek smatramo i vjerujemo da je crno ako tako izrekne Crkveno Poglavarstvo, u tvrdoj vjeri da je između Krista, našega Gospodina, Zaručnika, i sv. Crkve, Zaručnice njegove, isti Duh, koji nama ravna i upravlja na spasenje naših duša. Sv. Ignacije Lojolski "Duhovne vježbe"

Beware of examining and judging the orders of Superiors, and considering why such a thing was commanded, or whether another course would have been better. All this belongs not to the subject, but to the Superior. St. Jerome (cit. prema: Paul Thigpen "A Year With the Saints")

...religiozni posluh volje i razuma treba na osobit način iskazivati autentičnom učiteljstvu rimskoga prvosvećenika i kad ne govori »ex cathedra«; to valja činiti tako da se njegovo vrhovno učiteljstvo priznaje s poštovanjem te se iskreno pristaje uz odluke koje on iznosi... II. VATIKANSKI SABOR "Lumen gentium"

:roll:

Vrh

PostPostano: Pet srp 24, 2015 20:57 

Nije stvar u poslušnosti (nju svakako zagovaram) nego u fundamentalnom shvaćanju te poslušnosti. Možda se to najdrastičnije vidi u tvom primjeru s druge teme:
DuX je napisao/la:
Crkva može radit što hoće, jer ima tu moć. Ako Crkva kaže zakoljite sve svoje potomke i bit ce vam oprošteni grijesi, ako to napraviš bit ce ti oprošteni svi grijesi.

Stvar je u tome da Crkva ne očekuje takvu slijepu bezglavu poslušnost, a ni Papa od svojih podanika. Nije on Neron koji će rastjerati ili ekskomunicirati sve koji se usuđuju kritizirati ga... Niti je Crkva militantna organizacija Sjeverne Koreje.

Ako tako argumentiraš, onda znaj da tradicionalisti ne osporavaju samo papinstvo kao takvo (i oni imaju i poštuju svoju hijerarhiju), nego osporavaju neke teme Drugog vatikanskog sabora i tako: za samog Papu tvrde da nije poslušan Tradiciji.

Netko bi rekao (da karikiram malo): Ako Papa kaže da svi svećenici moraju nositi klaunovske perike i plesati sambu ili rumbu nakon prikazanja, onda to tako mora biti, jer Papi treba biti poslušan. Katolici smo. – Što bi mu odgovorili?

Eto, vidiš da to nije argument za ovu temu niti za Ignisardenta.

Malo dulji citat, ali vrijedi pročitati:

Citat:
Već u Novom zavjetu nalazimo jasan dokaz da je, kao prvo, moguće da nastupi takva situacija, i kao drugo, uzorni primjer kako oni koji su obvezani poslušnošću trebaju reagirati. Već kod prvog pape,sv. Petra, nailazimo na postupak koji nije bio u skladu s, kako sv. Pavao kaže, 'istinom evanđelja'. O tome čitamo u poslanici sv. Pavla Galaćanima (2, 11-14), koji nam opisuje zgodu, kako je sv. Petar svojim ponašanjem izazvao pomutnju među vjernicima. Poznato nam je kako je u prvoj kršćanskoj zajednici nastao spor oko jednog od temeljnih pitanja, jesu li kršćani koji nisu pridošli iz židovstva, nego iz poganstva, dužni držati Mojsijev zakon. Iako je Jerazalemski sabor (usp. Dj 15) donio dogmatsku odluku da starozavjetni zakon – obredni propisi, nakon Kristovog otkupiteljskog djela na križu kojim je utemeljio novi savez s ljudskim rodom, više nemaju svoju snagu, bilo je i dalje judeokršćana koji su živjeli u opoziciji s tom istinom, koji su htjeli kršćane obraćene iz poganstva prisiliti da se obrežu i da drže starozavjetne obredne zakone. Petar se iz svoje ljudske slabosti povlačio od tih kršćana i u svojoj ljudskoj slabosti priklanjao društvu judaizanata. Pavao takvo ponašanje naziva – prijetvornost, i utvrđuje da je Petar zaslužio osudu, zbog čega mu se on ,,suprotstavio u lice". Koje je značenje ovog primjera, tumači nam najveći crkveni naučitelj, sv. Toma Akvinski: ,,Kada postoji neposredna opasnost za vjeru, izjave prelata trebaju njihovi podložnici, čak i javno, osporiti. Tako je i sv. Pavao, kao podložnik sv. Petra, javno osporio njegov postupak zbog neposredne opasnosti od sablazni u pitanju vjere. I, kako nam glosa sv.Augustina govori (Ad Galatas 2,14): 'Sveti Petar je dao primjer onima koji upravljaju, da akonekad skrenu s pravog puta, ne odbiju ispravak kao nešto nedostojno, čak i ako dolazi odnjihovih podložnika’’ (Summa theologiae, II.II, q. 33, a. 4).

Sljedeći je slučaj pape Liberija – prvog pape ispred čijeg imena u povijesnom redoslijedu ne stoji da ga častimo kao sveca. Ovaj papa je u 4. st., kada je buktjelo arijansko krivovjerje, potpisao dvoznačnu ispovijest vjere koja je mogla pogodovati jednoj i drugoj strani – katoličkoj strani, koja ga je mogla tumačiti pravovjerno, kao i arijancima, koji su je mogli razumjeti u skladu sa svojim krivovjerjem, da Isus nije jednake biti s Ocem, nego samo sličan. Oni su držali da je Krist savršeni čovjek, Božji poslanik, ali da nije Bog, jer bi se to navodno protivilo Božjoj jedinstvenosti, ako bi postojalo više božanskih osoba. Ovo je krivovjerje u 4. stoljeću zahvatilo više od polovice Crkve – biskupa, svećenika, dakle nositelja autoriteta kojima su vjernici bili dužni poslušnost, te je i sam papa pogodovao hereticima svojim kompromisnim postupkom. S druge strane, bilo je vjernih katolika, koje su predvodili veliki crkveni naučitelji – sv. Atanazije, Hilarije iz Poitiersa, sv. Bazilije, Grgur Nazijanski, Grgur iz Nise, koji nisu pristali na lažne kompromise, i odvažno su se borili protiv pustošenja vjere, uz jasan uvid, da poslušnost autoritetima koji djeluju protivno vjeri treba biti suspendirana. Najsjajniji primjer za to bio je sv. Atanazije, koji nije prihvatio tu dvoznačnu ispovijest vjere te ga je papa zato ekskomunicirao. No on je nastavio dalje djelovati unatoč zabranama – naviještao je vjeru, obilazio je vjerne katolike diljem Crkve iako to nije smio, u svijesti, da se radi o izvanrednom stanju, situaciji nužde, kada je potrebno djelovati protivno odredbama crkvenih pastira kako bi se očuvala vjera. Crkva je njegov postupak potpuno opravdala, tako da se danas Atanazija časti kao sveca i crkvenog naučitelja.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 657 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata