Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet kol 23, 2019 08:22

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon ožu 05, 2018 09:26 

meditacija u kojima se susreće "duha vodiča" i slično...)

Gdje se to može naučiti? :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Uto ožu 06, 2018 18:07 

meditacija u kojima se susreće "duha vodiča" i slično...)

Gdje se to može naučiti? :mrgreen:

Tehnika tzv. "otvaranja srca". Susret sa "unutarnjim vodičem"... dio istočnjačkih meditacija...
Ne preporučam. :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Uto ožu 06, 2018 18:21 

Ne želim ovdje nikako banalizirati stvari: kao da bi kršćanska molitva bila neka alternativa istočnim tehnikama i kao da bi se obje mogle svesti na istu razinu, ovisno o svjetonazoru... Ne, nipošto.

Kršćanska molitva nije uopće "tehnika opuštanja", niti "rješavanje nagomilanog stresa" ili "liječenje duševnih bolesti", mada može proizvesti takav učinak u tijelu...
Ako Bogu i molitvi pristupamo samo onda kada se želimo opustiti, pa da u molitvi nađemo "smirenje živaca" što nam ne polazi za rukom u svakodnevnom životu, onda baš i ne postupamo pravedno prema Bogu. On je puno veći i puno važniji od naših odmora i relaksacije.

S druge strane, učinak molitve može biti baš i suprotan - kad očekujemo olakšanje, bol (patnja duše) može postati čak i veća.
Možda tek onda dolazimo u dodir sa skrivenim dijelovima našega bića (podsvijest) koji izranjaju kao sante leda, što može jako zbuniti dušu, osobito ako nije obraćena, ispovjeđena, pokajana, ponizna... Ako Bogu pristupamo samo onda "kada se želimo smiriti", ako Bogu dolazimo samo onda kad su nam sve druge tehnike pale u vodu... Kao kad bi tepajući uspavanku željeli umiriti našu nemirnu savjest koja nas, u podsvjesti, optužuje zbog grijeha.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 02:24 

Na početku animatori kazuju same dobrobiti kao sa nekakvog reklamnog panoa, a s posljedicama se ionako sudionici otrežnjavaju sami.

Da, samo sto ne shvacam koje posljedice, i to jos stetne, mogu nastati od pukog promatranja tijela, misli, osjecaja i sl. Budisticka meditacija se svodi samo na promatranje pojava koje se ionako dogadjaju u nasoj svijesti. Postupak nema nimalo misticnosti, ne koriste se molitve, niti mantre. Postupak ne moze biti prirodniji, promatraju se pojave u tijelu i umu.

Mislim da je takva meditacija sve samo ne bijeg :) Upravo suprotno, takve meditacije poticu izravno suocavanje sa svojim problemima. Ne znam da li si gledala dokumentarne filmove Dhamma Brothers i Doing Vipassana Doing Time o terapijskim ucinku ovakvih meditacija na zatvorsku populaciju? Posebno valja naglasiti da mindfulness i sve slicne meditacije koje potjecu iz budizma uopce nemaju za cilj stjecanje nikakvih duhovnih vodica i sl. Budizam posebno ne vjeruje ni u kakve duhovne vodice. Glavni naglasak je na tome da covjek sam sebi pomogne.

U vezi New-age-aktivistice...

Hvala ti na tom clanku. Procitao sam, ali me nije nesto uvjerila. Njezin glavni argument je da te tehnike dolaze iz budizma i da zato ne valjaju. No, to je potpuno neuvjerljiva argumentacija, jednako kao kada bi smo rekli da brojeve koje koristimo, a posebno broj nula, potjecu iz Indije od hinduista i da je to opasno za koristenje. Moze covjeka skrenuti u hinduizam. Ili ako koristimo struju, mozemo postati pravoslavci. Ili da je koristenje tiskarskog stroja jako sumnjivo jer on potjece iz Kine i sl.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 02:36 

Dhamma Brothers - dokumentarni film

Doing Vipassana Doing time - dokumentarni film

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 20:05 

Članak iz prvog posta koji sam linkala je dugačak i nije za površno čitanje. Uopće glavni argument nije „to dolazi iz budizma – znači ne valja“. Ovdje nije toliko riječ o budizmu već o psihičkim utjecajima, izmijenjenim stanjima svijesti, životnim vještinama kao što je rješavanje problema.

Jedan od argumenata jest da uopće nema valjanih znanstvenih dokaza da je ta tehnika uopće učinkovita u suočavanju sa stresom i anksioznosti. S druge strane, postoji brdo pseudoznanstvenih dokaza koji služe dobroj reklami (slično kao što reklame za mobitele ponekad sadrže „znanstvene“ dokaze da mobiteli uopće nisu štetni).

Drugi argument jest da takve tehnike vode „izmijenjenom stanju svijesti koje čini čovjeka ranjivim i podložnim psihološkim tegobama ili utjecaju duhovnih bića“. Zbog toga žena otvoreno tvrdi da je katkad za izliječenje potreban i egzorcizam...

Treći argument je da „pražnjenje uma“ tek prividno rješava stvarne probleme koji su uzrokovali nemir, stres, tjeskobu, depresiju... Problemi ostaju, s njima se nitko ne bavi, a za rješavanje istih ponekad je potrebno kritički „napregnuti“ um, a ne „isprazniti“ ga.

Kršćanska molitva pak je prije svega dijalog – razgovor s Bogom, dolazak u Božju prisutnost i prepuštanje Njegovoj providnosti. Ima smirujuće učinke, ali oni nisu ni primarni niti najvažniji. Molitva puni um dobrim mislima. Plod su Duha: radost, strpljivost, velikodušnost, blagost, ljubav, mir...

Vjera u Boga pomaže staviti sve zemaljske stvari na pravo mjesto („Ne brinite se tjeskobno...“)... U Isusu je mir („Dođite k meni, svi vi umorni i opterećeni, i ja ću vas odmoriti...“). U vjeri je patnje lako osmisliti („Pravom radošću smatrajte ako upadnete u različite kušnje, znajući da prokušanost vaše vjere rađa postojanošću...“)

Vjera pomaže otkriti pravi izvor unutarnjeg nemira i stresa – grijeh, kojeg se potrebno odreći uz Božju milost. Glavni cilj u kršćanstvu je obraćenje i vječni život (stres i bolest nisu najgore zlo). U danima nevolje čini se sve što je razumno, ali i uz veliko bezuvjetno pouzdanje u Božju dobrotu („Bog sve okreće na dobro onima koji Ga ljube...“)

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 21:07 

Članak iz prvog posta koji sam linkala je dugačak i nije za površno čitanje. Uopće glavni argument nije „to dolazi iz budizma – znači ne valja“. Ovdje nije toliko riječ o budizmu već o psihičkim utjecajima, izmijenjenim stanjima svijesti, životnim vještinama kao što je rješavanje problema.

Jedan od argumenata jest da uopće nema valjanih znanstvenih dokaza da je ta tehnika uopće učinkovita u suočavanju sa stresom i anksioznosti. S druge strane, postoji brdo pseudoznanstvenih dokaza koji služe dobroj reklami (slično kao što reklame za mobitele ponekad sadrže „znanstvene“ dokaze da mobiteli uopće nisu štetni).

Drugi argument jest da takve tehnike vode „izmijenjenom stanju svijesti koje čini čovjeka ranjivim i podložnim psihološkim tegobama ili utjecaju duhovnih bića“. Zbog toga žena otvoreno tvrdi da je katkad za izliječenje potreban i egzorcizam...

Treći argument je da „pražnjenje uma“ tek prividno rješava stvarne probleme koji su uzrokovali nemir, stres, tjeskobu, depresiju... Problemi ostaju, s njima se nitko ne bavi, a za rješavanje istih ponekad je potrebno kritički „napregnuti“ um, a ne „isprazniti“ ga.

Kršćanska molitva pak je prije svega dijalog – razgovor s Bogom, dolazak u Božju prisutnost i prepuštanje Njegovoj providnosti. Ima smirujuće učinke, ali oni nisu ni primarni niti najvažniji. Molitva puni um dobrim mislima. Plod su Duha: radost, strpljivost, velikodušnost, blagost, ljubav, mir...

Vjera u Boga pomaže staviti sve zemaljske stvari na pravo mjesto („Ne brinite se tjeskobno...“)... U Isusu je mir („Dođite k meni, svi vi umorni i opterećeni, i ja ću vas odmoriti...“). U vjeri je patnje lako osmisliti („Pravom radošću smatrajte ako upadnete u različite kušnje, znajući da prokušanost vaše vjere rađa postojanošću...“)

Vjera pomaže otkriti pravi izvor unutarnjeg nemira i stresa – grijeh, kojeg se potrebno odreći uz Božju milost. Glavni cilj u kršćanstvu je obraćenje i vječni život (stres i bolest nisu najgore zlo). U danima nevolje čini se sve što je razumno, ali i uz veliko bezuvjetno pouzdanje u Božju dobrotu („Bog sve okreće na dobro onima koji Ga ljube...“)

Glavni cilj u kršćanstvu je obraćenje i vječni život (stres i bolest nisu najgore zlo).

Možeš li mi objasniti ovo vječni život ? Ako je duša po prirodi besmrtna ( to mi je nedavno objasnio Giovi jer sam ja vjerovao da je duša besmrtna samo po milosti) ona će i onako vječno živjeti...pa onda ispada da tu Bog i nije potreban .

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 21:22 

Ljudska duša je besmrtna, ali neće svi biti spašeni... Vječni život na onoj drugoj strani (pakao) i nije baš nešto idilično :wink:

Nego, ovo je zanimljivo: je li duša besmrtna po prirodi ili po milosti?
Vjerujem da ste obojica (i ti i Giovi) dobro mislili, ali meni se čini da je besmrtnost duše Božja milost s kojom je Bog stvorio čovjeka...
Naime, ništa u prirodi nije besmrtno... Npr. životinje imaju dušu koja nije besmrtna.

Kad je u Knjizi postanka Bog zabranio čovjeku da jede sa Stabla života (i tako postane besmrtan) to je bilo zbog čovječjeg grijeha - da ne bi zlo trajalo vječno. Ali Isus je na Posljednjoj večeri rekao "Uzmite i jedite" dakle Njegovo Tijelo jest ono Stablo života koje je u početku bilo zabranjeno, a sada "Tko jede moje Tijelo, živjet će uvijeke" znači da je tajna euharistije zapravo tajna vječnoga života.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 22:47 

Ljudska duša je besmrtna, ali neće svi biti spašeni... Vječni život na onoj drugoj strani (pakao) i nije baš nešto idilično :wink:

Nego, ovo je zanimljivo: je li duša besmrtna po prirodi ili po milosti?
Vjerujem da ste obojica (i ti i Giovi) dobro mislili, ali meni se čini da je besmrtnost duše Božja milost s kojom je Bog stvorio čovjeka...
Naime, ništa u prirodi nije besmrtno... Npr. životinje imaju dušu koja nije besmrtna.

Kad je u Knjizi postanka Bog zabranio čovjeku da jede sa Stabla života (i tako postane besmrtan) to je bilo zbog čovječjeg grijeha - da ne bi zlo trajalo vječno. Ali Isus je na Posljednjoj večeri rekao "Uzmite i jedite" dakle Njegovo Tijelo jest ono Stablo života koje je u početku bilo zabranjeno, a sada "Tko jede moje Tijelo, živjet će uvijeke" znači da je tajna euharistije zapravo tajna vječnoga života.

Ako je naš život zajednica i sjedinjene sa Tijelom Bogočovjeka kako je uopće moguć život bez tog jedinstva jer sve je u Njemu , što je Pakao ,kako nešto može postojati ako nije u Njemu?

Što misliš o duši bez tijela i kako postoji , budući da je Bog stvorio čovjeka tj .čovjek je duša i tijelo?

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 22:52 

Za mnoge tvrdnje treba imati osobnu spoznaju,transcendentalni uvid.Ponavljanje antropoloskog ustroja zivih bica kako ga je postavio Ivančić ili je to u emisiji rekla sestra Angelica bas i nema smisla. Adrijana cesto ovdje dođe da bi pojasnila uvodnik Glasa Koncila ili ono sto je trenutno katolicki "mainstream" u glasilima.Prije bilo kojih izbora mainstream se mjenja u politicki.Tada su Adam Eva i dusa na cekanju.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 12, 2018 23:03 

Za mnoge tvrdnje treba imati osobnu spoznaju,transcendentalni uvid.Ponavljanje antropoloskog ustroja zivih bica kako ga je postavio Ivančić ili je to u emisiji rekla sestra Angelica bas i nema smisla. Adrijana cesto ovdje dođe da bi pojasnila uvodnik Glasa Koncila ili ono sto je trenutno katolicki "mainstream" u glasilima.Prije bilo kojih izbora mainstream se mjenja u politicki.Tada su Adam Eva i dusa na cekanju.

Može li duša živjeti kao zasebni entitet bez tijela i je li to onda čovjek ?

Vrh

PostPostano: Uto ožu 13, 2018 00:34 

Zanima me je l' ko' pogledo' filmove? Obzirom da je tema dijelom posvecena istocnjackim meditacijskim tehnikama, bilo bi korisno vidjeti dokumentirana iskustva ljudi koji su ih poceli primjenjivati.

U oba filma se vidi duboka psiholoska promjena ljudi koji su primjenjivali tehniku meditacije na kojoj je zasnovan i mindfulness pokret, o kojem se govori i u clanku one prve autorice koja za sebe kaze da je apologetkinja krscanstva u odnosu na mindfulness (pokret svjestnosti).

Vrh

PostPostano: Uto ožu 13, 2018 01:03 

Da, to bi mogao biti dobar prigovor. Jer istrazivanja nikad dosta.

Imam tu dva pitanja... prvo, izmjenjeno stanje svijesti moze biti na bolje i na losije. Ako netko gaji negativne misli on sigurno svoj um cini podloznim psiholoskim tegobama, u to nema sumnje. Ali mindfulness meditacija ne razvija takve misli i ne dovodi u ta stanja (opet preporuka pogledati filmove, u kojima se vidi da su ljudi moralno posrnulog uma ojacali svoja moralna stajalista i oslobodili se negativnih stanja uma, bijesa, mrznje i sl.). Dakle, iz toga proizlazi da dovodjenje u izmjenjeno stanje svijesti samo po sebi ne mora biti lose. Svijest nije kamen da se ne moze i ne treba nikada mijenjati. Mijenjamo je svaki put kada popijemo jednu pivu, kada opsujemo ili pomislim lose, ali mijenjamo je i svaki puta kada mislimo pozitivno i kada stjecemo vecu slobodu od utjecaja svojih negativnih misli i osjecaja... a tome bas vodi mindfulness meditacija.

Drugo, ako za mindfulness postoje tek pseudoznanstveni dokazi koji sluze reklami... sta tek reci za du'ovna bica :shock: Na kojim znanstvenim dokazima se vjerovanje u njih temelji :mrgreen:

Dobro, oko ovoga bi se mogla voditi poduza rasprava, ali temeljna razlika budizma i psihoanalize je bas u tome da budisti ne analiziraju pojave u svojoj svijesti. Samo ih posmatraju i nista vise. Za razliku od psihoanalize, oni ne vjeruju da se kopanjem po tom smecu svijesti moze doci do ikakvih rjesenja. To je bila i tocka razlaza npr. C. G. Junga i budista :) Jer po budistima, kriticko naprezanje vodi samo do jos jaceg prijanjanja uz negativni sadrzaj.

Vrh

PostPostano: Uto ožu 13, 2018 19:12 

Ove su rasprave potpuno jalove jer nema ili ima vrlo malo znanja o istocnjackim nacinima meditacije.Pistoje samo interpretacije.Da netko na istoku zna kako se u Europi interpretira njegova meditacija taj pojma nebi imao o cemu je riječ.Postoje relevantni izvori koje necu navoditi ovdje.I sam naslov teme je neotesan.Ispada da krscani mole a istocnjaci meditiraju.To nije ispravno.Moli se i na istoku i bas svuda.U opisima druge kulture treba biti oprezan s rijecima.Po gore napisanom ispada da su C.G. Jung i budisti raspravljali ne bi li dosli do nekog zakljucka pa su se razisli.Nisu ni raspravljali.To sto je Jung nesto odbacio nakon razgovora s budistom to je njegova stvar.U budizmu nema puno rasprave,bazira se na osobnom iskustvu.

Vrh

PostPostano: Uto ožu 13, 2018 19:24 

Može li duša živjeti kao zasebni entitet bez tijela i je li to onda čovjek ?

Da ne odlutamo s teme, preporučam katekizam KC... U trenutku smrti duša se odjeljuje od tijela, a mi vjerujemo u "uskrsnuće tijela". Znači, vječno će živjeti čitav čovjek - i duša i tijelo.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata